Bitcoin (BTC) satın alın: Fiyat, değer ve fiyat eğilimi

Bitcoin (BTC) Satın Almak – Para yatırımları çeşitlendirilmelidir. Birçoğu yatırım olarak gayrimenkule giriyor, bazıları gayrimenkul hisselerine ve giderek daha fazlası da kripto para birimine yatırım yapıyor. Bitcoin, kısaca BTC, şu anda sadece dünyanın en iyi bilinen kripto para birimi değil, aynı zamanda ilk kripto para birimi olarak da kabul ediliyor. Siz de dijital para ticareti dünyasına girmek ister misiniz? Burada, modern çağın devrimci para birimi hakkında – tarihinden güncel döviz kuruna kadar – tüm önemli soruların yanıtlarını bulacaksınız. Bitcoin dünyasına hoş geldiniz!

Bitcoin (BTC): Gerçekler, Rakamlar ve Fiyat

Kripto para birimi Bitcoin dijital paradan başka bir şey değildir. Geleneksel ödeme yöntemlerine benzer şekilde, Bitcoin’i çevrimiçi otel rezervasyonu yapmak, sabah kahvenizi ödemek veya emekliliğiniz için para yatırmak için kullanabilirsiniz. Büyük fark ne? Dijital para birimi devlet ve merkez bankası tarafından düzenlenmemekte, denetlenmemekte ve hatta manipüle edilmemektedir. Bu nedenle, fiyatı yalnızca arz ve talepten etkilenen merkezi olmayan bir para birimidir. Bu, modern blok zinciri teknolojisi ile mümkün olmaktadır.

Kripto para ticareti yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı! Bu uygulamalarla 1 Euro’dan başlayan fiyatlarla satın alın:

İndir (Android + iOS): eToro

Ve küçük bir ipucu, Made in Germany:

İndir (Android + iOS) Trade Republic

BitCoin, kripto para ve blok zinciri? Bu ne anlama geliyor? BitCoin, Kripto Para ve Blok Zinciri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz!

İşte Bitcoin (BTC) hakkındaki tüm gerçekler ve rakamlar:

 • Kripto Para Birimi: Bitcoin
 • Mucit: Satoshi Nakamoto
 • Yayın: 2009
 • Mutabakat Algoritması: İş Kanıtı
 • Maksimum sayı: 21.000.000
 • Ortalama blok boyutu: 1,29 MB

Gün içi (gün boyunca geçerli günlük fiyat)

Burada gün boyunca geçerli Bitcoin kurunu görebilirsiniz.

Ay: BTC üzerinde 30 günlük inceleme

Burada son 30 gün için Bitcoin kurunu görebilirsiniz.

Devam eden yıl: 12 ay

Burada son 12 ayın Bitcoin kurunu görebilirsiniz.

Toplam çalışma süresi

Burada tüm dönem için Bitcoin oranını görebilirsiniz.

Blok zinciri açıklandı: bloklar, işlemler ve güvenlik mekanizmaları

Bitcoin almak, satmak ve elinizde tutmak için nelere ihtiyacınız olduğunu açıklamadan önce, temel teknolojinin – blok zinciri teknolojisinin – üzerinden geçelim.

Blockchain teknolojisi, tüm işlemlerin bir araya getirilmiş bloklar şeklinde kaydedildiği, merkezi olmayan bir şekilde düzenlenmiş bir veritabanıdır. Dolayısıyla bir blok veri içerir. Ne tür verilerin söz konusu olduğu blok zincirinden blok zincirine değişir. Ethereum blok zincirinde dApp’lerin ve akıllı sözleşmelerin oluşturulması ve kullanımı da saklanırken, Bitcoin blok zincirinde yalnızca işlemler bulunabilir.

Hash fonksiyonu: her bir Bitcoin bloğunun içeriği

Her bloğun ayrı bir hash’i vardır – parmak izi ile karşılaştırılabilir. Sadece bloğu tanımlamakla kalmaz, aynı zamanda herhangi bir manipülasyona da izin vermez. Blok ve işlemleri daha sonra manipüle edilirse, hash de değişir, böylece dolandırıcılık girişimleri önlenir. Hash’lere ve işlem ayrıntılarına ek olarak, her blok aynı zamanda bir önceki bloğun hash’ini de içerir – blok zincirinin bir başka koruyucu mekanizması.

Yani Bitcoin blok zincirindeki her bloğun üç unsuru şunlardır:

 1. Hash
 2. İşlem ayrıntıları
 3. Önceki bloğun karması

İş Kanıtı: Mutabakat Algoritması ve Güvenlik Mekanizması

Hash fonksiyonu böylece blok zincirinin güvenliğine hizmet eder. Bu ikinci bir mekanizma ile desteklenmektedir: Proof of Work. Bu, yeni blokların oluşturulmasını yavaşlatır. Bitcoin’de yeni bir blok oluşturmak için gereken iş kanıtını hesaplamak 10 dakika sürer. Her iki güvenlik mekanizmasının birleşimi Bitcoin’in yüksek güvenliğini sağlamaktadır.

BTC Blockchain’in güvenlik mekanizmaları: Hashing & Proof-of-Work

Eşler arası ağ: ademi merkeziyetçilik ve madencilik

Son olarak, Bitcoin blok zincirinin merkezsizleştirilmesi de güvenliğe katkıda bulunur. Buradaki tek merkezi örnek, herkesin Bitcoin blok zincirinin bir parçası olmasına olanak tanıyan eşler arası ağdır. Ağa katılan herkes tüm blokların bir kopyasını alır ve böylece herhangi bir zamanda dolandırıcılık ve manipülasyon için blok zincirini kontrol edebilir. Bir işlem gerçekleştiğinde ve yeni bir blok oluşturulduğunda, blok zincirindeki tüm katılımcılar önce işlemin ve görünümün doğruluğunu kontrol etmelidir ve ancak bundan sonra blok, blok zincirine eklenir.

Her yeni blok ağın tüm katılımcıları tarafından kontrol edilmeli ve onaylanmalıdır

Eşler arası ağa aktif olarak katılanlara madenci denir. Bireysel karmaları birbirlerine karşı temizleyenler onlardır. Ödül olarak, daha sonra istedikleri gibi saklayabilecekleri veya satabilecekleri belirli sayıda bitcoin alırlar. Bu süreç, maksimum 21.000.0000 BTC sayısına ulaşılana kadar devam eder.

Bitcoin Ticareti: Temel Bilgiler, Cüzdanlar ve Borsalar

Artık Bitcoin’in ve Blockchain teknolojisinin geçmişini biliyorsunuz ve şimdi Bitcoin’e yatırım yapmak mı istiyorsunuz? Çok iyi! Bitcoin almak, satmak, tutmak ve ticaretini yapmak için iki önemli unsura ihtiyacınız vardır: bir cüzdan ve bir borsa. İşte Bitcoin ticaretinin tüm temelleri açıklandı!

Önce Bitcoin cüzdanı hakkında konuşalım.

Bitcoin Cüzdanı Nedir: Genel Bakış ve Karşılaştırma

Bitcoin cüzdanı nedir? Cüzdan, sizin cüzdanınız, dijital çantanız gibi bir şeydir. Paranızı içinde biriktirirsiniz ve dilediğiniz gibi harcayabilir, takas edebilir veya transfer edebilirsiniz. Dijital ve merkezi olmayan bir para birimi olduğu için, Bitcoin’lerinizin güvenliğini sağlamak size bağlıdır.

Cüzdan hakkında önemli olan şey:

Kripto paralarınız için tüm anahtarlar ve adresler burada saklanır.

Kripto paralarınıza erişmek için özel anahtarınıza ihtiyacınız vardır. Ä°ster Bitcoin, Dash, Tether veya Ripple olsun – anahtarınızı asla kaybetmemelisiniz! Anahtar yoksa, para da yok!

Artık aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı cüzdan var. Hepsinin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Mobil cüzdanlar acemi dostu olarak kabul edilirken, donanım cüzdanları en yüksek güvenliği sunar. Kağıt cüzdanlar da en güvenli saklama biçimleri arasındadır, ancak çevrimiçi cüzdanlar kadar kullanımı pratik değildir.

Böylece aşağıdaki cüzdanlar arasından seçim yapabilirsiniz:

 • Kağıt Cüzdan
 • Mobil Cüzdan
 • Çevrimiçi Cüzdan
 • Masaüstü Cüzdan
 • Donanım Cüzdanı

Kripto paraya ilk kez yatırım yapıyorsanız, çevrimiçi ve mobil bir cüzdan kullanmanızı öneririm.

Cüzdan adresi, özel anahtar ve açık anahtar: Tanım ve Açıklama

Cüzdanınızı yüklediğinizde, cüzdan adresi, özel anahtar ve açık anahtar terimleriyle hızlı bir şekilde karşılaşacaksınız. Kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için şimdi her üç terimi de kısa ve öz bir şekilde açıklayacağım.

Açık Anahtar

Açık anahtar IBAN’ınızla karşılaştırılabilir. Örneğin, birinden kripto para veya token bekliyorsanız, size bu coinleri, tokenleri ve varlıkları gönderebilmeleri için onlara açık anahtarınızı vermeniz gerekir.

Özel Anahtar

Özel anahtar, işlemlerinize ve kripto para birimlerinize erişim için PIN kodunuzdur. Bu çok önemlidir:

Özel anahtarı asla üçüncü şahıslara vermemelisiniz.

Özel anahtarınızı başkalarına açıklarsanız, tüm cüzdanınıza erişebilirler ve işlem alıp başlatabilirler. Bitcoin blok zinciri merkezi olmadığından ve herhangi bir banka veya devlet tarafından kontrol edilmediğinden, bu gibi durumlarda kimse size yardımcı olamaz.

Cüzdan adresi

Cüzdan adresi, açık anahtarınızın eşanlamlısıdır. Ancak açık anahtarla karşılaştırıldığında cüzdan adresiniz kısaltılır. Açık anahtar genellikle 256 bit uzunluğunda, cüzdan adresi ise 160 bit uzunluğundadır.

Borsalardan Bitcoin satın alın: Binance, Kraken & Bitfinex

Şimdi bir cüzdana mı karar verdiniz? Mükemmel! Şimdi tek yapmanız gereken cüzdanınızı doldurmak! Bunu yapmak için, sözde bir eşanjöre gidin. Bu, FIAT para birimleri ile dijital para satın alabileceğiniz bir borsadır. Madeni paralarınızı buradan satın aldıktan sonra, nihayet cüzdanınıza girerler.

Platformlara resmi olarak katılabilmek için öncelikle kayıt olmanız ve kimliğinizi doğrulamanız gerekmektedir. Bunun için e-posta adresinize ve telefon numaranıza ihtiyacınız var. Bunlar daha sonra doğrulanacaktır.

 1. E-posta adresi ve telefon numarası girin
 2. E-posta adresinin doğrulanması
 3. Telefon numarasının doğrulanması

Bir sonraki adım, kendinizi bir kimlik kartı, pasaport veya ehliyet ile tanıtmaktır. Bu doğrulama adımı için geçerli bir kimlik belgesi alıyorsunuz ve doğrulamayı çevrimiçi olarak başlatıyorsunuz. Çoğu zaman web kameranızı başlatmanızı isteyen küçük bir açılır pencere göreceksiniz. Bir sonraki adımda, ehliyetinizi, pasaportunuzu veya kimlik kartınızı önü ve arkası net bir şekilde okunacak şekilde kameraya gösterirsiniz. Küçük bir ipucu: kimlik belgeleri elektronik ortamda değerlendirildiği için iyi bir ışık altında durduğunuzdan emin olmalısınız. Birkaç saniye sonra, yazılım kimlik belgenizi taradı ve doğrulandınız.

Son olarak, kendinizi bir kimlik belgesi ile doğrulayın

Birkaç kez çalışmazsa endişelenmeyin, ben ilk kez kaydolduğumda kimlik belgemi kameraya doğru şekilde yerleştirene kadar yaklaşık 7 deneme yaptım. Başlangıçta ehliyetimle denedim, çok iyi çalışmadı, daha sonra kimlik kartımla tekrar denedim.

Bitcoin ticareti yapın: Bitcoin işlemleri açıklandı

Bitcoin Blok Zinciri üzerinden bir işlem gerçekleştirmek istiyorsanız, birkaç bileşene ihtiyacınız vardır. Bankadaki normal bir işleme benzer şekilde, alıcının adresine ihtiyacınız vardır. Normalde bu hesap numarası olur. Bitcoin söz konusu olduğunda bu, alıcının açık adresidir. Ardından, elbette, transfer tutarına ve gönderen hesabın, yani parayı gönderdiğiniz hesabın açık adresine ihtiyacınız var. Son olarak, cüzdanınıza erişmek ve işlemi yetkilendirmek için özel anahtarınıza ihtiyacınız vardır.

Yani bir Bitcoin işlemi için ihtiyacınız olan:

 • Alıcı hesabın genel adresi
 • Transfer tutarı
 • Gönderen hesabının genel adresi
 • Bu genel adresin Özel Anahtarı

Bitcoin işlemi ve ulusötesi transfer – karşılaştırma

Prensip olarak, bir Bitcoin işlemi normal bir banka transferinden çok da farklı değildir. Ancak, aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi, Bitcoin ile yapılan bir transfer önemli ölçüde daha hızlı, daha verimli ve daha ucuzdur. Burada, ulus ötesi transferler verimlilikleri açısından kripto para birimleri ile karşılaştırılmaktadır.

Uluslararası banka havaleleri 2 ila 5 gün arasında sürerken ve %12,5’e varan ücretlere mal olurken, Bitcoin havaleleri yalnızca 10 dakika sürer ve neredeyse hiç ekstra ücret talep etmez:

 • Uluslararası banka havalesi süresi: 2-5 gün
 • Bitcoin transfer süresi: 10 dakika

Infografik: Bitcoin ist günstiger und schneller | Statista

Bitcoin’e yatırım yapmak ve geleneksel yatırım araçlarını karşılaştırmak

Geleneksel yatırımlarla karşılaştırıldığında Bitcoin: Kim daha iyi performans gösteriyor? Ne de olsa dünya, zor kazandığınız parayla yatırım yapmak için çok sayıda yol sunuyor: Nadir mücevherler ve lüks saatlerden gayrimenkullere, EFT ‘lere ve arabalara kadar. Peki bitcoin geleneksel varlıklarla nasıl karşılaştırılır? Hangisi daha güvenli – altına yatırım yapmak mı yoksa Bitcoin’e yatırım yapmak mı? Peki, hisse senedi portföyünü kripto para birimleriyle desteklemeye değer mi?

Bitcoin mi altın mı?

Bu nedenle Bitcoin sadece modern bir ödeme aracı olarak değil, aynı zamanda servet birikimi için finansal bir yatırım olarak da çok popüler. Dijital para biriminin destekçileri arasında Bitcoin şimdiden altına bir alternatif olarak kendini kabul ettirdi – değerli metal son yıllarda güvenli bir yatırım olarak görülse bile!

Bitcoin altına popüler bir alternatif olarak kendini kabul ettiriyor

Kabul ediyorum: Bitcoin ve altının farklılıkları kadar benzerlikleri de vardır. Her ikisi de sadece sınırlı bir süre için kullanılabilir ve faiz getirmez, ancak fiziksel olarak kullanılabilirliklerinin yanı sıra resmi ödeme aracı olarak kabul edilmeleri bakımından da farklılık gösterirler.

Şimdi soru şu: Altın mı yoksa Bitcoin mi daha iyi bir değer saklama aracı? Burada beraberlik var. Altın değer kaybına karşı korumalıdır ve değerinde güçlü dalgalanmalar olması pek olası değildir, ancak Bitcoin için tahminler giderek daha pembe bir gelecek göstermektedir. Kısa vadeli aksaklıklara rağmen, değeri sürekli artıyor ve giderek daha fazla ülke kripto paraları bir ödeme aracı olarak kabul ediyor. Dolayısıyla Bitcoin’in geleneksel yatırım aracı altına çok iyi bir alternatif olduğu açıktır.

Bitcoin mi emlak mı?

Mayorka, Los Angeles ya da Şangay fark etmez – altının yanı sıra yatırım olarak gayrimenkul de onlarca yıldır büyük bir popülerliğe sahip. Burada da doğal olarak şu soru ortaya çıkıyor: Bitcoin gayrimenkulden daha iyi bir yatırım mı? Korona pandemisinde gayrimenkule olan talep ve borsanın çökmesine rağmen Bitcoin’lerin değerinin artması, kripto paraların krize ne kadar dayanıklı olduğunu gösterdi.

Ve hepsi bu kadar da değil: Bitcoin, Ethereum & Co. kadar kısa sürede bu kadar çok getiri elde edilebilecek başka bir varlık sınıfı neredeyse yok. Tabii ki bu aynı zamanda yüksek bir kayıp riskini de beraberinde getiriyor, ancak son derece spekülatif yatırımlara dahil olmak istemiyorsanız, az parayla girmenizi tavsiye ederim. Gayrimenkulle karşılaştırıldığında, küçük yatırımlarla başlamak da faydalı olacaktır!

İşte Bitcoin’in yatırım olarak gayrimenkule kıyasla avantajlarının bir özeti:

 • Daha kısa sürede daha yüksek getiri
 • Az öz sermaye ile bile pratik giriş
 • Yüksek kriz direnci
 • Gayrimenkulden daha az maliyetli alım ve satım

Bitcoin mi hisse mi?

Son olarak, elbette şu soru var: Bitcoin mi yoksa hisseler mi? Hisse senetleri ve menkul kıymetler varlıkların korunması ve biriktirilmesi için uzun süre popüler yatırımlar olarak görülmüş ve bugün hala büyük bir popülerliğe sahipken ( Gamestop ‘u örnek olarak alın), popüler kripto varlık Bitcoin giderek onları geride bırakıyor. Buradaki en büyük fark piyasa dalgalanmalarıdır. Bunlar, kripto para birimleri için hisse senetleri ve menkul kıymetlerden önemli ölçüde daha fazladır.

Portföyünüze ekleyin ve her ikisinden de yararlanın

Zaten hisseleriniz varsa, bunları tasfiye edip tamamen kripto para birimlerine yatırım yapmanın bir anlamı yoktur. Bunun yerine, varlık portföyünüze kripto para birimleri eklemenizi öneririm. Bu şekilde her iki varlık sınıfının avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Benim şirketimde şöyle bir stratejim var:

Normal zamanlarda kripto paraya en fazla %20 yatırım yapıyorum.

Geleceğin Bitcoinleri: Yüksek Fiyat ve Tahmin

Bitcoin’in bir geleceği var mı? Kripto para birimleri 2017 yılında ilk kez konuşulmaya başlandıktan ve küresel bir Bitcoin patlamasına neden olduktan sonra, pek çok kişi kripto balonunun yakında patlayacağından emindi. Son birkaç ay bunu gösterdi: Yanlış düşünce. Kripto para patlaması hiçbir zaman patlamakla tehdit eden bir balon değildi. Aksine, bu yeni bir dönemin başlangıcıydı! Uzmanlar Bitcoin’in değerinin önümüzdeki yıllarda artacağından emin.

Bitcoin 2030 yılına kadar 400.000 ABD Doları civarında olacak

Fiyat artışının, kripto para biriminin artan kabulü ve daha kolay kullanımı da dahil olmak üzere birçok nedeni var. Giderek daha fazla Bitcoin otomatı kuruluyor ve Bitcoin hem ulusal hem de uluslararası alanda bir ödeme aracı olarak giderek daha popüler hale geliyor. Uzmanlar siyasi nedenleri de sıralıyor. Bazı ülkelerdeki istikrarsız durum nedeniyle, giderek daha fazla kişi Bitcoin’in hızlı, güvenli ve anonim transferine güvenecek.

Tam olarak inanmıyor musun? Şimdi Corona’nın hemen öncesi ve sonrasındaki yüksek fiyatlara bir kez daha göz atalım:

 • Yüksek fiyat (2020 başı): 10.200
 • En yüksek fiyat (2021 başı): 46,300
 • Fark: +36,100
 • Fiyat seviyesi: 453.9%
 • Daha fazlası: Bitcoin

BitCoin (BTC) / USD

BitCoin (BTC) / EUR

Bitcoin alternatifleri: Ethereum, Dash ve Litecoin

Kripto para birimi Bitcoin’e artık herkes aşina. En popüler olanıdır, ancak hiçbir şekilde tek değildir. Bu arada, birkaç yeni kreasyon ortaya çıktı. Diğerlerinden bazıları Bitcoin geliştirmeleridir. Şu anda 4.500’ün üzerinde kripto para birimi var. Bu kulağa çok fazla gibi geliyor, ancak bunlardan sadece 100 kadarı günlük 1.000 ABD doları veya daha fazla işlem cirosu elde ediyor. Diğer popüler kripto para birimleri Ether, Dash ve Litecoin’dir.

Ethereum (ETH): İkinci nesil kripto para birimi

Tıpkı diğer kripto para birimleri gibi Ethereum da son teknoloji blok zinciri teknolojisine dayanmaktadır. Ethereum’un kendisi saf bir kripto para birimi değildir, ancak her türlü blok zinciri projesi için kullanılabilir. Merkezi olmayan bir ekosistem olan Ethereum, bu nedenle akıllı sözleşmeler gibi merkezi olmayan uygulamalar için genellikle açık bir protokol olarak kullanılır. Ethereum’un kendi kripto para biriminin adı Ether – kısaca ETH.

Dash: Bitcoin’in devamı

Neredeyse hiçbir coin Dash kadar hızlı büyümeyi başaramadı! Kripto para birimi, efsanevi Bitcoin’in devamı olarak kabul ediliyor. Bitcoin’den farklı olarak Dash, hash algoritmalarının enerji ve zaman açısından daha verimli olması avantajına sahiptir. Önceki modelde olduğu gibi burada da işlemler güvenli, hızlı ve verimli olmaya devam ediyor.

Litecoin (LTC): Skrypt sayesinde hızlı hashing

Dijital bir para birimi olarak Litecoin’i hizmetler ve mallar için ödeme yapmak üzere kullanabilirsiniz. Kripto para birimi aynı zamanda bir yatırım olarak ve döviz ticaretinde de çok popüler. Litecoin’in özelliği: Scrypt hash algoritması işlem hızının artmasını sağlarken blok zincirinin bütünlüğü hala garanti altındadır!

Ticaret: Okuma ipuçları

 1. Kripto para birimleri: Liste
 2. Ticaret Uygulaması: Tavsiye
 3. Ticaret stratejileri

Kripto para birimleri: Liste

BitCoin, BitCoin Cash, Ethereum, Litecoin, Dash, Ripple, Zcash veya Binarcy Coin: geleneksel ödeme araçlarına cevap olarak kabul edilirler. Paranın dijitalleşmesi ve merkezsizleşmesi bankaları gereksiz kılıyor. Dijital paralarının kontrolünden ve güvenliğinden yalnızca alıcılar ve satıcılar sorumludur. Siz de Bitcoin & Co. şirketine yatırım yapmak ister misiniz? Burada en popüler kripto para birimlerine genel bir bakış sunuyoruz.

Ticaret Uygulaması: Tavsiye

eToro Uygulaması – Hisse senetleri, ETF’ler, kripto para birimi ticareti yapın, blogumda ticaret hakkında zaten çok şey öğrendiniz. Elbette birçok soru var: Hangi uygulama ile ticaret yapıyorsunuz, ne öneririm? Bu yüzden bugün sizinle en sevdiğim ticaret uygulaması olan eToro’yu paylaşmak istiyorum. 12 ayda %29,88 varlık büyümesi, “Kopya İnsanlar” ve “Kopya Portföyler” aracılığıyla düşük riskle veya aktif ticaret ve ticaret stratejileriyle %127,35’e kadar. Uygulamayı, ücretleri ve çok daha fazlasını adım adım buradan öğrenin.

Ticaret stratejileri

Ä°ster kripto para birimi, ister döviz ticareti, hisse senetleri, emtialar veya değerli metaller olsun, bu 3 strateji temel borsa oyununu anlamanıza yardımcı olacaktır. Yeni başlayanların ve acemilerin mekaniği kısaca anlamalarına yardımcı olmak için bu 3 stratejiyi geliştirdim. Hisse senetlerinden ziyade Bitcoin ile büyüdüğüm için, burada özellikle dijital para birimlerine güçlü bir referans var. Bununla birlikte, mekanizmalar veya stratejiler şu 5 yatırım türü için aynıdır: kripto para birimi, döviz ticareti, hisse senetleri, emtialar veya değerli metaller. Burada riskler ve fiyat dalgalanmaları önemli ölçüde daha düşük olduğu için ETF’ leri ve endeks fonlarını hariç tutuyorum.