Kira getirisi ve satın alma fiyatı faktörü: Açıklandı! Gayrimenkulün hızlı değerlemesi / karşılaştırması için hesaplayın

Satın alma fiyatı faktörüne karşı kira getirisinin hesaplanması – Satın alma fiyatı faktörü ile brüt kira getirisi arasındaki fark aslında nedir? Gayrimenkule yeni başlayanlar ve acemiler, mülklerin değerlemesi söz konusu olduğunda genellikle iki teknik terim duyarlar: satın alma fiyatı faktörü ve brüt kira getirisi (kısaca kira getirisi). Her ikisi de farklı teklifleri karşılaştırabilmeniz için gayrimenkulü hızlı bir şekilde değerlendirmenize yardımcı olur. Görüşmeden önce bile, emlak portalındaki sergiye, teklife veya ilana bakarken.

Fark: satın alma fiyatı faktörü ve kira getirisi

Her iki sonucu hesaplamak için aynı faktörler kullanılmıştır. Yıllık kira geliri ve yatırım maliyetleri. Aradaki fark sadece hesaplamanın hazırlanmasında ve dolayısıyla sonuçta yatmaktadır.

Her ikisi de karlılığın bir göstergesidir.

Kira getirisi: sonuç diyor ki… Tanım

Kira getirisi hesaplaması için sonuç:

Kira getirisi > Geri ödemeleri, faizleri ve onarım veya varlık biriktirme rezervlerini karşılamak için her ay ne kadar fazla kalıyor?

Satın alma fiyatı faktörü: Sonuç diyor ki… Tanım

Satın alma fiyatı faktörü hesaplaması için sonuç:

Satın alma fiyatı faktörü > Yatırım maliyetleri yıllık kira geliri ile kaç yıl içinde karşılanacaktır?

Birazdan tanıyacağınız formüller basitleştirilmiş haliyle şu şekildedir:

 • X / Y = Z1
 • Y / X = Z2

Z = Kârlılık

Yeni başlayanlar için tavsiyem: kira getirisi

Gayrimenkule yeni başlayan biri olarak hızlı bir gelir akışına ihtiyacınız vardır, çünkü öz sermayenizin çoğu muhtemelen ilk mülkünüze yatırılmıştır. Bu nedenle, yeni başlayanlar için mülkleri kira getirilerine göre karşılaştırmak mantıklıdır. Bu şekilde, tek bir mülkün (sizin için) aylık ne kadar fazla üretebileceğini hemen bilirsiniz.

Satın alma fiyatı faktörü, kısa vadeli nakit akışının önemli olmadığı uzun vadeli yatırımlar için daha ilgi çekicidir (hedef: değer kazanma ve 10, 20, 30 yıl; ondan önce aylık ödeme yaparsınız).

Her iki durumda da, her iki hesaplama da farklı emlak listelerini karşılaştırmalarını ve bunu hızlı bir şekilde yapmalarını sağlamayı amaçlamaktadır!

Kira getirisi: Örnek

Her iki karlılık hesaplama biçimine de örneklerle tekrar ayrıntılı olarak bakalım.

Bir kez daha tanım: Brüt kira getirisini hesapladığınızda, sonuç size her ay ne kadar fazla kaldığını söyler ve nakit akışınızı oluşturur. Geri ödeme ve faiz (bankanın finansmanı) için, ayrıca onarımlar için rezervler veya daha sonra kendi ek varlık birikiminiz için kalan her şey.

Formül ve karşılaştırma

Kira getirisi = yıllık net gelir / yatırım * 100

Satın alma fiyatı 100.000, yıllık kira 3.200. Hesaplama şöyle görünüyor:

 • 3,2 = 3.200 / 100.000 * 100
 • Sonuç: 3,2

Kira getirisini hesaplayın: Teklif karşılaştırması (örnek)

Bu hesaplamanın sonucu her zaman bir yüzdedir. Bu size maliyetleri (itfa, faiz, onarım rezervleri) karşılamak için ne kadar fazlalık kaldığını ve ideal olarak mülkte bir yatırımcı olarak sizin için ne kadar fazlalık kaldığını gösterir.

Mevcut faiz oranı durumu ile yaklaşık olarak

 • 2 Geri Ödeme
 • 2 faiz
 • 2 % Yönetim ve onarım rezervleri

bekliyoruz. Buna göre, %6’nın üzerinde getirisi olan mülkler bir alıcı olarak sizin için ilgi çekicidir.

 • Dolayısıyla verim %6 + X

Tıpkı satın alma fiyatı faktöründe olduğu gibi, satın alma fiyatı ve elde edilebilir yıllık kira olmak üzere iki faktöre dayalı olarak farklı teklifleri hızlı bir şekilde karşılaştırırsınız.

 • Object A: Kira getirisi %6,8
 • Object B: Kira getirisi %5,3
 • Object C: Kira getirisi %7,5
 • Nesne D: Kira getirisi %4,2

Buna göre, %7,5 getirisi olan (%6’lık hedefin +1,5 üzerinde) C mülküne daha yakından bakmayı tercih edersiniz. Bu şekilde, kiracı mülkünüzün borcunu öder ve siz de aylık ek gelir elde edersiniz. Ayrıca, %6,8 getirisi olan A mülkü.

5,3’lük B mülkü için, ev sahibi uzun süre herhangi bir ayarlama yapmazsa, kira artışı gibi herhangi bir optimizasyon olasılığı olup olmadığını daha sonra kendi deneyiminiz ve daha fazla bilginizle kontrol edebilirsiniz.

Yatırım getirisi hakkında daha fazla bilgi edinin!

Immobilien-Erfahrung.de’de size kira getirileri ve hızlı değerleme yapmanın yolları hakkında daha fazla bilgi veriyorum, ayrıca mülkün konumunu da göz önünde bulunduruyorum. Hakkında her şeyi öğrenin:

Satın alma fiyatı faktörü: Örnek

Yine bir hatırlatma olarak, tanım: Sonuç olarak satın alma fiyatı faktörünü hesapladığınızda, size kira gelirinin yatırım maliyetlerini kaç yılda karşıladığını söyler.

Satın alma fiyatı faktörünü hesaplayın: Teklif karşılaştırması

Satın alma fiyatı faktörü, mülkün bölgesine ve konumuna, durumuna vb. bağlı olarak genellikle 10 ila 40 arasındadır. Berlin’de bu oran 30 ila 38, Düsseldorf gibi şehirlerde ise 18 ila 24 arasındadır.

Formül ve karşılaştırma

Satın alma fiyatı faktörü = yatırım / yıllık net gelir

Satın alma fiyatı 100.000, yıllık kira 3.200. Hesaplama şöyle görünüyor:

 • 31,25 = 100.000 / 3.200
 • Sonuç: 31.25, yani ~ 31

Buna göre, emlak teklifleri karşılaştırmanız şöyle bir şeye benziyor:

 • Nesne A: Satın alma fiyatı faktörü 18
 • Nesne B: Satın alma fiyatı faktörü 21
 • Nesne C: Satın alma fiyatı faktörü 19
 • Nesne D: Satın alma fiyatı faktörü 17

Bu nedenle D mülkü en kârlı mülktür, çünkü finansman 17 yıl içinde kira ile ödenecektir. A mülkü 18 yıl içinde, C mülkü 19 yıl içinde ve B mülkü de 21 yıl içinde kira geliri yoluyla tüm finansmanı ödeyecektir.

Bu nedenle bu ipucu sizin için!

İpucu! Yıllık kirayı hesaplayın

Olası yıllık kirayı gerçekte nasıl hesaplayabilirsiniz? Muhtemelen mülkünüzü ImmobilienScout24, Immonet veya başka bir sağlayıcı gibi bir emlak portalında arıyorsunuz. Arama filtrenizi satın almaktan kiralamaya değiştirmeniz yeterlidir. Aynı bölgede veya daha da iyisi mahallede (1 km yarıçaplı arama) karşılaştırılabilir mülkler için hangi kira fiyatlarının alındığını zaten görebilirsiniz. Buradan mülkünüz için elde edilebilecek olası yıllık kirayı tahmin edebilirsiniz.

Elbette, az önce bahsedilen kira optimizasyonundan bağımsız olarak, önceki mal sahibi uzun süredir herhangi bir kira ayarlaması yapmadıysa, mülkün türüne bağlı olarak iyileştirme ve genişletme olanakları da vardır.

Sonuç: Satın alma fiyatı faktörü ve kira getirisi basitçe açıklanmıştır

Umarım burada satın alma fiyatı faktörü ve kira getirisi için var olan en basit açıklamayı bulmuşsunuzdur! İster kendi kullanımınız için ister yatırım amaçlı olsun, bir mülk satın alma hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, hepsi ücretsiz ve 24 saat çevrimiçi olan çok sayıda makale, kılavuz ve kontrol listesi bizimle!

Daire, ev, apartman, emlak işine yeni başlayanlar için her şey!

Immobilien-Erfahrung.de’de şimdi yeni:

Ayrıca, tüm yeni başlayanlar için, bu ipucu: