Daire tipleri: Ne tür daireler var? Emlak rehberi

Daire tipleri – Emlak piyasası neredeyse sonsuzdur ve daire sektörü de bir istisna değildir. Hepsi birbirinden çok çeşitli faktörlerle farklılık gösteren çok sayıda daire tipi vardır. Yatırım amaçlı bir mülk arıyorsanız, bir daire kiralamak, bir daire satın almak veya kendiniz bir daire inşa etmek istiyorsanız, bir olasılıklar labirentiyle karşılaşacaksınız. Genel bir bakış elde edebilmeniz için tüm yaygın daire tiplerini burada sizin için listeledik ve özetledik. Çatı katları ve büyükanne dairelerinden çatı katları ve teraslı dairelere kadar: yaygın daire tipleri ve özellikleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin! Bir daireyi satarken mülkünüzü de iyi tanımalı ve piyasayı doğru değerlendirebilmelisiniz. Ä°pucu: Burada tüm ev türlerini bulabilirsiniz.

A – Z arası daire tipleri: Eski bina, loft, penthouse & Co.

Daireler, tam da kiraya verildikleri için popüler bir yatırım konusudur. Ancak, kiralama koşulları ve mükemmel kiracının seçiminin yanı sıra, uygun bir daire seçimi de zor olabilir. Konut piyasasındaki seçenekleriniz hakkında genel bir fikir edinebilmeniz için en yaygın 10 daire tipini aşağıda özetledik. Aşağıdaki bağlantılar sizi her bir daire tipi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz kapsamlı ve ayrıntılı sayfalara götürecektir. İster yatırımcı, ister kiracı olun ya da kat mülkiyeti satın almakla ilgileniyor olun, sizin için mükemmel daire tipini bulun.

Yeni başlayanlar için okuma önerisi, ilk mülkünüzü satın alırken nelere dikkat etmeniz gerekir? Daha fazlasını buradan okuyun:

Doğrudan bireysel kılavuzlara gitmek için buraya tıklayın:

Eski bina dairesi: yüksek tavanlar, sıva ve parke – kiracının favorisi

Alman şehirlerinde eski binalardaki daireler en çok aranan mülkler arasında yer alıyor. Ve haklı olarak: eski binaların dönemi, beton duvarların ve yalıtım camı pencerelerin kullanımının giderek yaygınlaştığı tahminen 70 yıl önce sona erdi. Dolayısıyla, bu binalar 1900’lerde Gründerzeit olarak adlandırılan döneme ait hikayelerle doludur ve bu hikayeler Rönesans tarzındaki mimaride ve odalarda da kendini göstermektedir.

Eski bir binada yer alan bu daire, Alman pazarında en çok rağbet gören mülklerden biridir ve mükemmel bir yatırımdır. Kendine özgü cazibesi, özel mimarisi ve benzersiz yapısı nedeniyle bu daire birçok kişi tarafından oldukça rağbet görmektedir. Şehir merkezine yakınlığı, yüksek tavanları, cumbaları ve kutu pencereleri nedeniyle, eski binalardaki daireler çok talep görmektedir ve birçok kişi böyle bir mülkte yaşayabilmek için küçük bir servet ödeyebilir. Bu makalede, bu özel bina türü hakkında birçok yararlı ipucu, avantaj ve dezavantaj bulacaksınız.

Daire: Büyük şehirlerde kiralık küçük daire

Daireler özellikle ilk daire için çok popülerdir, ancak küçük daireler de diğer daire avcıları için çok caziptir. Daire, sadece bir veya en fazla bir buçuk odası olan küçük bir dairedir. Daireler çoğu zaman modern bir tarzda döşenmiştir ve yüksek kaliteli mobilyalara sahiptir.

Klasik dairelerin yanı sıra mobilyalı daireler de bulunmaktadır. Bu tip daireler özellikle sadece belirli bir süre için geçici bir daire arayan kişiler arasında popülerdir. Sabit bir fiyat karşılığında, mal sahibi veya ev sahibi mobilya ve donanımları devralabilir. Bu miktar genellikle aylık kiraya eklenir. Flat kelimesi tatil evi ile eşanlamlı olarak da kullanılmaktadır.

Tavan arası daire: Çatı altında yaşam – ahşap kirişler ve ısıtma maliyetleri

Çatı katı dairesi tam olarak nedir? İsim aslında oldukça açıklayıcı. Tavan arası dairesi, doğrudan çatının altındaki katta bulunan bir daireyi tanımlayan terimdir. Bir dairenin gerçekten çatı katı dairesi olarak anlaşılabilmesi için ön koşul, örneğin çatı eğimlerinin de yaşam biriminin bir parçası olması ve böylece daire içindeki alanı azaltmasıdır. Hatta bazen çatı eğimleri, kullanılabilir yaşam alanı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Çatı katı daireler de bir evin en üst katındaki yaşam birimleri olabilir, ancak bunlar asla eğimli değildir.

Çatı altındaki bir diğer daire tipi de mansard dairedir. Bu aynı zamanda bir evin en üst katında yaşamanın bir şeklidir. Bununla birlikte, isim zaten çatı formunun klasik eğimli çatı değil, örneğin Paris gibi büyük şehirlerde giderek artan bir şekilde bulunabilen bir mansard çatı olduğunu ortaya koymaktadır. Mansart çatının altındaki yan duvarların eğimi, klasik bir çatı formundaki kadar aşırı değildir.

Büyükanne dairesi: Kendi çatısı altında kiracı veya çok kuşaklı ev

Bu daire tipi, çok kuşaklı bir evde birlikte yaşamak isteyen aileler için özellikle cazip bir yaşam seçeneğidir. Aileler tek bir çatı altında bir arada yaşayabilir ve yine de ayrı bir büyükanne dairesi, müstakil bir evde inzivaya çekilme ve mahremiyet fırsatı sağlar.

Düşük kira ve satın alma fiyatları nedeniyle, bir büyükanne dairesi genç profesyoneller, öğrenciler veya bakıcı kızlar veya özel bakım çalışanları gibi meslek grupları için de popülerdir. Bunlar genellikle bodrum katında veya tavan arasında bulunur. Bir ev sahibi olarak, büyükanne dairesi heyecan vericidir çünkü kendi çatınız altında kiraya verebileceğiniz bir daireniz vardır ve böylece hem daireyi hem de kiracıyı yakından takip edebilirsiniz. Ancak, kiracı ile ev sahibi arasındaki yakın temas bir dezavantaj olarak da yorumlanabilir. Büyükanne daireleri hakkında bilmeniz gerekenleri burada bulabilirsiniz!

Daire: 2 katta yaşam – bol miktarda yaşam alanı ve boş alan

Çok katlı daireler söz konusu olduğunda isim her şeyi anlatıyor. Çünkü bir katı daire yapan şey, dairenin bir apartmanın tüm bir katına yayılmasıdır. Ancak bazen kafa karışıklığına yol açan da tam olarak budur, çünkü birçok kişi bir kattaki bir dairenin birkaç katı kapsadığını düşünür. Ne yazık ki bu yanlış. Birkaç katlı bir daire arıyorsanız, maisonetler, galeri daireler veya dubleks daireler hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

Doğru daireyi seçmek kolay değildir, özellikle de bir yatırım için. Birçok farklı daire tipi vardır ve hepsinin farklı avantajları ve dezavantajları vardır. Daire tipi hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz Daire: Apartman daireleri, geniş bir alanda çok fazla alan ve kendi istek ve fikirlerinizi gerçeğe dönüştürme imkanı vaat ediyor. Ancak bir daire satın alırken her zaman dikkatle düşünülmelidir. Katta bir daire sizin için doğru şey mi? Bunu sizinle birlikte öğrenmeye çalışacağız.

Loft: Lüks yaşam ve serbest gelişim için alan

Özellikle New York ve Londra gibi büyük şehirlerde loft evler ilk olarak 1940’larda ortaya çıkmıştır. Eski fabrikalar ve depolar, sanatçıların ucuza yaşayabilmeleri için yaşam alanına dönüştürüldü. Bu arada, potansiyel çatı katı sakinlerinin hedef kitlesi de değişti. Özel mülkler çok popüler, seçkin ve hepsinden önemlisi, diğer şeylerin yanı sıra boyutları nedeniyle pahalıdır. Eski endüstriyel arazilerin kat planı cömertçe modernize edilmiş ve çoğunlukla genç, başarılı yetişkinlerden oluşan alıcıların lüks standartlarına uyarlanmıştır. Paranızı bir mülke yatırmak ve böylece yıllarca ek gelir elde etmek mi istiyorsunuz? Daha sonra bu daire tipinin avantajları ve dezavantajları ile satın alırken/kiralarken aklınızda bulundurmanız gerekenler hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Maisonette: Galeri ve yüksek tavanlı 2 katta yaşam

“Küçük ev” Fransızca adının anlamıdır. Konut formu, vaat ettiği iki kat nedeniyle bu adı taşıyor. Yaşam ortamının cazibesini oluşturan tam da bunlardır, çünkü birkaç katlı odalar, sakinlere bir an için bunun sadece bir daire olduğunu unutturur. Bu nedenle birçok kişi özellikle galerili daireler aramaktadır. Siz de bir maisonette arıyorsanız, arama hakkında bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

Daha önce de kısaca belirtildiği gibi, bir maisonette iki katlı bir seçenektir ve üst kısım genellikle sadece yarım kattan oluşur. Düz form genellikle bir binanın üst katlarında bulunur; burada en üst kat, açık bir merdivenle dairenin alt kısmına bağlanmıştır. Bu seçenek daireyi genişletir ve yaşam alanını en üst düzeye çıkarırken geniş, ferah bir daire hissini desteklemeye yardımcı olur.

Mikro daire: 1 oda / 2 oda daire

Mikro daire, son yıllarda Alman pazarında çok aranan bir mülk haline gelmiştir ve bu da onu mükemmel bir sermaye yatırımı haline getirmektedir. Giderek daha fazla insan büyük şehirlere taşınıyor ve şehir merkezine yakınlık, esnek tasarım ve nispeten düşük kiralar nedeniyle mikro daireler çok talep görüyor. Mikro bir daire satın almak için yatırım yapmak mı yoksa önce kiralamak mı istersiniz? Bu makalede, bu özel mülk türü hakkında birçok yararlı ipucu, avantaj ve dezavantaj bulacaksınız.

Penthouse: Şehrin çatılarının üzerinde lüksün tadını çıkarın

Çatı katı, çok katlı bir evin veya yüksek katlı bir binanın çatısında bulunan ayrı bir dairedir. Zemin döşemesi dışında, bir çatı katı altındaki binaya bağlı değildir. Çatı katları genellikle özel lüks özelliklere sahiptir ve çok pahalıdır.

Bu daire tipi, şehrin çatılarının üzerinde mutlak lüks vaat ediyor. Çatı katları, genellikle odayı doğal ışıkla dolduran ve nefes kesici manzaranın keyfini çıkarmanızı sağlayan büyük pencerelerle lüks bir şekilde döşenmiş, kendi sınıfında dairelerdir. Lüksün bir bedeli olsa da, her zaman tasarruf potansiyeli vardır. Bir çatı katında nelere dikkat edilmesi gerektiği ve en iyi nasıl elde edilebileceği burada açıklanmaktadır. Kendinizi lüks çatı katı dünyasına bırakın, belki de bir sonraki mülkünüz Düsseldorf ‘ta ya da New York‘ta olabilir: çatı katı daireleri dünyanın her yerinde bulunabilir!

Bodrum kat daire: Serin ve yere yakın

Ne oldu? Bu tip daireler yeraltında, yani bodrum katında yer almaktadır. Bu tür konutları genellikle şehir merkezinin ortasında, yani mükemmel bir konumda bulabilirsiniz. Ancak, potansiyel kiracılar/alıcılar, binadaki konumu nedeniyle böyle bir mülkü satın almaktan genellikle caymaktadır. Daha sonra kiraya vermek üzere böyle bir daireyi kiralamak veya satın almakla ilgileniyor musunuz?

Bir bodrum katı her şeyden önce ucuzdur. Nispeten düşük kirasına rağmen, genellikle şehir merkezinin ortasında yer alan mülk oldukça popüler değildir ve bazı yönleri potansiyel kiracıları caydırmaktadır. Buna rağmen, birkaç basit numara ile bir bodrum katını kolayca bir daireye dönüştürebilir ve ek olarak biraz para kazanabilirsiniz. Kendi bodrum katınızı dönüştürüp kiraya verme veya şehirde bir kat mülkiyeti satın alma seçeneğiniz vardır. Burada bodrum daireleri hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Teras daire: Teraslı ve temiz havaya erişimli yaşam

Teras daire, yalnızca bir terasa sahip olmasıyla tanımlanan bir dairedir. Dairenin boyutu, oda düzeni ve tipi büyük ölçüde değişebilir. Bu makale “teras daire” terimini tanımlamakta, avantaj ve dezavantajlarına işaret etmekte ve çeşitli teras daireleri sunmaktadır. Ayrıca,kiralama veya satın alma konusunda karar vermenize yardımcı olacak önemli referans noktaları da listelenmiştir!

Emlak dünyasında teras genellikle bir dairenin en önemli özelliği olarak satılır. Ama aslında teras nedir? Bu şekilde satılabilmesi için hangi kriterleri karşılaması gerekir? Kira sözleşmelerinde özel bir şeye dikkat etmem gerekiyor mu? Tüm bu sorular aşağıdaki makalede cevaplanacaktır!

Emlak türleri ve evler: alternatifler

Ä°lk mülkünüzü satın alıyorsunuz! Ama hangisi? Ä°lk olarak ne tür bir mülke yatırım yapmalısınız? Daha ziyade daire tipleri mi, ev tipleri mi yoksa hala ticari mi?

Karşılaştırmalı gayrimenkul türleri: Sermaye yatırımı olarak hangisi?

Gayrimenkul yatırımı konusuna en karlı, karmaşık olmayan girişi bulmak için çeşitli seçenekleri kısaca karşılaştıralım. Karşılaştırmanın ardından, dairelerin gayrimenkul yatırımına başlamanın en kolay yolu olduğu hemen anlaşılıyor. Çünkü ev sahipleri için 2 büyük risk vardır: Kira borçları ve boş pozisyonlar. Bu riski en aza indirmek için, en başından itibaren doğru mülk türüne dikkat etmelisiniz.

Bir bakışta ev tipleri

Sadece biraz daha fazla alana mı ihtiyacınız var? Ancak, bugünlerde gayrimenkul seçenekleri çok fazla. Özellikle bir mülk satın alırken birçok faktörün göz önünde bulundurulması gerekir ve doğru ev tipinin seçimi, getiri (kira) ve değer kazanma (yatırım) için çok önemlidir. Aşağıdaki yazıda size ne tür evler olduğunu ve her birini farklı kılanın ne olduğunu açıklamak istiyoruz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.