Mikro Daire: Avantajlar ve dezavantajlar, maliyetler, küçük daire – yatırım ve sermaye yatırımı

Mikro Daire – Bir daire mi satın almak istiyorsunuz? Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek vardır. Mikro apartman son yıllarda Alman pazarında çok rağbet gören bir mülk haline gelmiştir ve bu da onu mükemmel bir yatırım haline getirmektedir. Giderek daha fazla insan büyük şehirlere taşınıyor ve şehir merkezine yakınlığı, esnek yerleşim planı ve nispeten düşük kiraları nedeniyle mikro daireler çok talep görüyor. Mikro bir daire satın almak için yatırım yapmak mı yoksa önce kiralamak mı istersiniz? Bu makalede, bu özel mülk türü hakkında birçok yararlı ipucu, avantaj ve dezavantaj bulacaksınız. En yaygın daire tiplerine genel bakışa dönmek için buraya tıklayın.

Mikro Daire: Mikro daire nedir? – Tanım ve Özellikler

Birçok varyant ve farklı gereksinimler nedeniyle, mikro daire teriminin tek tip bir tanımı yoktur. Almanca konuşulan ülkelerde mikro daire, genellikle bir veya iki odalı ve yaklaşık 19 ila 36 metrekare büyüklüğünde küçük, mobilyalı bir dairedir.

Geleneksel daire hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir mikro dairenin özellikleri

Mikro daireler çoğu durumda mobilyalı olarak kiralanır ve genellikle şilteler veya çekyatlar, katlanabilir masalar ve küçük veya gizli aletlerle donatılmıştır. Bazı durumlarda, elektrik veya internet ücreti de kira sözleşmesine zaten dahil edilmiştir. Ayrıca genellikle fitness salonları, çatı terasları veya spor alanları gibi ortak kullanım alanları da bulunmaktadır.

 • Genellikle mobilyalı
 • Yer tasarrufu sağlayan kurulum
 • Elektrik, internet kira sözleşmesine dahildir
 • Ortak kullanım alanları: Fitness salonları, çatı terası vb.

Bir mikro dairenin avantajları ve dezavantajları: maliyetler, getiriler ve ortak

Bir daireye yatırım yapmadan önce, her daire tipinin avantaj ve dezavantajlarına bakmalısınız. Bu, bu daire tipinin sizin için doğru olup olmadığına ve dezavantajları kabul edip edemeyeceğinize karar vermenize yardımcı olacaktır. Özellikle eski bir dairenin inşaatı, yeni bir binanınkinden farklıdır. Doğru seçimi yapabilmeniz için en önemli hususların bir listesini derledik.

Avantajlar: Yüksek getirili, güvenli, merkezi

Mikro dairelerin çok belirleyici bir avantajı vardır: konum ve yer. Bu tür mülkler çoğunlukla şehir merkezlerinde ve çok merkezi yerlerde bulunur. Dolayısıyla, şehirde yaşamak istiyor ancak çok fazla harcama yapmak istemiyorsanız, bir mikro daire doğru seçimdir.

Eğer bir mikro daireye yatırım yapmak istiyorsanız, bir şeyden emin olabilirsiniz: Gayrimenkul yatırımınız yönetilebilir bir sermaye harcaması gerektirirken, kira getirisi ve kira geliri eski bina dairesi, çatı katı veya kat dairesi gibi diğer dairelerden daha yüksektir. Ayrıca, uzun bir zaman ufkuna sahip yatırımcılar için değerli olan güvenli bir yatırımdır. Tam da talep arzı aştığı için, bir ev sahibi olarak yüksek derecede kira güvenliğine sahipsiniz.

 • Bir gayrimenkul yatırımı olarak mikro daireler yönetilebilir bir sermaye yatırımı gerektirir
 • Getiri ve kira geliri geleneksel dairelerin önemli ölçüde üzerindedir
 • Yatırım, uzun bir zaman ufkuna ve belirgin bir güvenlik ihtiyacına sahip yatırımcılar için değerlidir

Dezavantajlar: Küçük, mobilyalı

Bazıları için avantaj olan bir durum, diğerleri için dezavantaj olarak görünebilir. Mobilyalı mikro daireler, kendi tarzınızı veya mobilyalarınızı dört duvarınıza getirmenizi engeller. Ayrıca, daireler çok küçüktür ve çok az yaşam alanı sunmaktadır.

 • Dar, küçük
 • Çoğunlukla mobilyalı

Mikro Daire: Kimler için doğru? Bekarlar, çiftler, ikinci ev

Küçük dairelerin hedef kitlesi çoğunlukla ortalama 30 yaşın altında olan genç, çalışan bekarlardan oluşmaktadır. Ancak mikro daireler, çiftler ve ortak dairelerin yanı sıra fazla alana ihtiyaç duymayan yaşlı bekarlar için de kısmen uygundur. Mikro daireler genellikle ikinci ev olarak da kullanılmaktadır.

Bekarlar: Esnek, merkezi

Mikro daireler özellikle genç yetişkinler arasında popülerdir. Bu evler genellikle şehir merkezinde yer alır ve bu nedenle öğrenciler ve bekarlar için idealdir. Üniversiteye yakınlık ve bunun sunduğu esneklik de büyük bir avantaj. Çoğu zaman, bu tür mülkler zaten tamamen mobilyalıdır ve bu nedenle hemen kullanıma hazırdır. Bu, bir şehre yeni gelen gençler için büyük bir avantajdır.

Büyükler: Ucuz, modern

Genç bekarlara benzer şekilde, bu tür mülkler özellikle hala şehirde ve merkezi bir yerde ve ucuza yaşamak isteyen bekar yaşlılar için uygundur.

Çiftler: Ä°ki kişilik oda

Sanılanın aksine, bir mikro daire genç çiftler için de faydalı olabilir. Metrekaresi az olmasına rağmen, doğru ve etkili mobilyalar ve oda düzeni ile daire özellikle rahat olabilir ve iki kişi için yeterli alan sunabilir. Buna ek olarak, kişi kiradan da tasarruf eder.

Ä°kincil ikamet: tatil evi, banliyö

Örneğin, taşrada yaşıyor ve iş için şehre gidip geliyorsanız, ikinci bir ev olarak bir mikro daire satın alabilir veya kiralayabilirsiniz. Bu da zamandan ve hatta mesafeye bağlı olarak maliyetten tasarruf sağlar. Bununla birlikte, mikro daireler özel bir amaç olmaksızın da satın alınabilir ve ikinci bir ev veya tatil evi olarak kiralanabilir.

Bir mikro daire satın almadan/kiralamadan önce nelere dikkat etmelisiniz?

Özellikle eski binalarda, satın almadan/kiralamadan önce daire hakkında kendi izlenimlerinizi edinmeniz çok önemlidir. İnşaat türü ve bina hakkında tam olarak bilgi edinin, böylece her şeye hazırlıklı olursunuz. Her şeyi önceden netleştirebilmeniz ve daha sonra sizi beklenmedik maliyetlerin beklememesi için bunları sizin için özetledik.

Satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Her şeyden önce, potansiyel mülkünüzün durumu hakkında bilgi edinmelisiniz. Eski binaların genellikle yenilenmesi ve modernize edilmesi gerekir, bu da ek maliyetlere yol açabilir. Satın alma kararında size yardımcı olabilecek ve ilgili maliyetler hakkında fikir verebilecek bir uzmana ve bir emlakçıya danışmanızı öneririz. Örneğin, dış cephenin hasar görmesi ve nemin daireye girerek küflenmeye neden olması mümkündür. Stabilitenin sağlanması için eski mülklerin statiğinin onarılması gerektiği de nadir değildir. Onarım çalışmaları da bazen gereklidir. Bu nedenle, hiçbir şeyin ters gitmemesi için bir uzmanın size yardımcı olmasına izin verin. Ä°ster mevcut bir mülk ister yeni bir yapı olsun – bir uzman size yalnızca inşaat yılına göre mülk değerlemesi konusunda değil, aynı zamanda mülkün teknik incelem esi ve ticari incelem esi konusunda da yardımcı olacaktır.

 • Yapısal durum
 • Statik
 • Onarım çalışmaları

Bir mülk satın alma hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Daire satın almak makalesinde konuyla ilgili yararlı ipuçları bulabilirsiniz.

Görüşme randevusu: Dikkate alınması gerekenler ve kontrol listesi

Bir mülke yatırım yapıyorsunuz ve bu karar hafife alınmamalıdır. Yatırımlar her zaman iyi bir fikirdir, ancak özellikle eski binalarda beklenmedik maliyetlerden kaçınmak için birkaç şeye dikkat etmeniz gerekir. Satın almak veya kiralamak için bir mülkü ziyaret ederken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli hususları içeren bir kontrol listesi hazırladık.

Almanya’nın büyük şehirlerinde yaşamak ve en pahalı caddelerinde bir daire sahibi olmak mı istiyorsunuz? Berlin ve Hamburg‘daki en pahalı caddeleri burada bulabilirsiniz!

Nelere dikkat edilmelidir? – Durum, kat planı ve konum

Dairenin durumuna bir göz atın. Ä°nşaat yılına bağlı olarak, her mülkün kendine özgü kusurları vardır. Dairenin kat planı nasıl ve beklentilerinizi karşılıyor mu? Genellikle bunu mülke uyarlamanız gerekir. Dairenin konumuna ve altyapısına dikkat edin, bu daireyi satacağınız fiyatı artırabilir veya azaltabilir. Mutfak ve banyo hazır mı ve yan maliyetler ve işletme maliyetleri nelerdir? Mikro daire kiralanmış mı yoksa kiralanmamış mı? Bunlar dikkate alınması gereken hususlardan sadece birkaçıdır. Aşağıda sizin için bir kontrol listesi hazırladık.

Kontrol Listesi: Görüntüleme randevunuz için

Burada, bir daireyi incelerken mutlaka daha yakından bakmanız gereken en önemli faktörleri içeren bir kontrol listesi bulacaksınız.

 • Konum
 • Kurum
 • Hizmet ücretleri
 • İnternet tedariği
 • Güneş ışığı
 • Otopark
 • Evcil Hayvanlar
 • Durum (yenilenmeye ihtiyacı var)
 • Kat planı
 • Komşular
 • Mutfak/ Banyo
 • Ek odalar
 • Isıtma, su, elektrik
 • Gürültü

Broker: en iyi broker ile güvenli yatırım – Broker – Maliyetler, prosedür & Co.

Mikro daireler gibi apartman daireleri bir yatırım olarak idealdir ve çok güvenli bir yatırımdır. Özellikle gayrimenkul satın alma konusunda fazla deneyiminiz yoksa, bir emlakçıya danışmanızı tavsiye ederiz. Önemli sorularınızda size tavsiyelerde bulunacak, sizin için mülkler bulacak ve daireleri sizinle birlikte ziyaret edecektir. Gayrimenkul yatırımları kısa vadeli bir para artışı için değil, daha ziyade iyi bir yaşlılık karşılığı için tasarlanmıştır. Bu nedenle, konuya çok dikkatli yaklaşmalı ve iyi bir tavsiye almalısınız.

Gayrimenkul satın alma prosedürü

Öncelikle emlakçı ile görüşecek ve isteklerinizi dile getirme fırsatı bulacaksınız. Emlakçı şimdi size neyin mümkün olduğunu söyleyecek ve ilk araştırmayla başlayacaktır.

Ardından organizasyonel yönetim başlar. Bir mülkün satın alınması için önemli olan belgeler ve evraklar temin edilir. Daha sonra emlakçı sizin için potansiyel satıcılar ve apartman daireleri bulmaya başlar. Görüntüleme randevuları düzenlenir ve gerçekleştirilir.

Son olarak, müzakereler başlıyor. Satıcı ile görüşmeler yapılır ve satın alma sözleşmesi hazırlanır. Daha sonra, emlakçı anahtarların tesliminde hazır bulunur ve her şeyin sorunsuz işlemesini sağlar. Sözleşme imzalandıktan sonra bile emlakçı sizin muhatabınız olacaktır.

Profesyonel bir broker arıyor ve avantajları hakkında daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsunuz? Bir göz atın!

Kat mülkiyeti finansmanı: kredi mi öz sermaye mi?

Bir kat mülkiyeti sahibi olma hayalinizi gerçekleştirmek veya daha sonra kiraya vermek üzere eski bir binada bir daireye yatırım yapmak mı istiyorsunuz? O zaman böyle bir mülkün tam olarak nasıl finanse edileceğini öğrenmelisiniz. Doğru emlak kredisine karar vermeli ve birçok farklı teklif almalı ve karşılaştırmalısınız. Kredi seçimi, sonuçta gayrimenkul kredinizin toplam maliyetinin ne kadar yüksek olacağını belirleyecektir. Bu yüzden tavsiye almak ve doğru kararı vermek en iyisidir.

Gayrimenkul kredileri ve finansmanı: ipuçları, kontrol listesi ve daha fazlası

Bir mülkün finansmanı birçok şekilde yapılabilir. Burada kısa özetleriyle birlikte bazı finansman seçeneklerini bulacaksınız. Ayrıca, sizi daha kapsamlı makalelere götürecek bir bağlantı bulacaksınız.

Gayrimenkul kredisi

 • Kişisel ihtiyaçlara göre uyarlanmış gayrimenkul kredisi
 • Esneklik sağlanmalıdır
 • Doğru planlama önemlidir
 • Kredi

Bir dairenin finansmanı

 • Ev yok, sadece finanse edilecek daire var
 • Önerilen farklı konut finansmanlarının karşılaştırılması
 • Konsültasyon
 • Gayrimenkul finansmanı