Tatil evi & tatil dairesi: Kira yerine satın alın! Finansman, vergiler ve kiralama

Tatil evi & tatil dairesi – Birçok şehir sakini için bir tatil evi hayali vardır. İster deniz kenarında, ister sıcak güneyde bir ev, ister kırsalda bir inziva yeri olsun. Ancak, böylesine büyük bir karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken çok şey vardır ve bu büyük adımı atmaya karar vermeden önce iyi bir planlama yapmalısınız. Bu yazıda vergiler, maliyetler, ikinci evler ve yurtdışındaki gayrimenkuller hakkında her şeyi öğreneceksiniz. Ancak, böyle bir mülkün avantaj ve dezavantajları ve özellikleriyle daha fazla ilgileniyorsanız, tatil evi satın alma hakkındaki makalemize göz atmaktan çekinmeyin.

Tatil evi ve daire: ek masraflar, konum ve vergiler

Kırsal kesimde veya tatil bölgelerinde modern mülkler sıklıkla sunulmaktadır. Sessiz bir inziva isteyenler için mükemmel tesisler. Ancak, böyle bir yatırım hiçbir şekilde ucuz değildir ve doğru mülkü bulmak kolay değildir. Ayrıca, satın almaya karar vermeden önce birkaç şeyi göz önünde bulundurmalısınız.

40 ila 50 metrekare yaşam alanına sahip daha küçük mülkler için 200.000 ila 300.000 Avro arasında fiyatlar oldukça yaygındır.

Lüks bir mülk istiyorsanız, çok daha fazla ödemeniz gerekir. Bölgeye bağlı olarak, fiyatlar doğal olarak farklılık gösterir ve özellikler değişir. İster yurt dışında ister yurt içinde olsun, ikinci bir konut satın almadan önce önemli noktaları netleştirmelisiniz.

Gayrimenkul yatırımı: Fransa

Yurtdışında yaşamak ve çalışmak, profesyonel, kişisel, kültürel ve tabii ki finansal açıdan çok unutulmaz bir deneyimdir. Bu ücretsiz rehberde, New York’tan Londra’ya ve Paris’e kadar Avrupa, Amerika ve Asya’daki tüm büyük şehirler için yatırım ipuçları alacaksınız.

Arızi satın alma maliyetleri: Ne ödemeniz gerekiyor?

Bir tatil evi satın alırken, normal bir ev satın alırken olduğu gibi benzer yan maliyetler beklemeniz gerekir. Mülke bağlı olarak, yenileme maliyetleri öncelikle satın alma fiyatına eklenebilir, çünkü çoğu mülkün öncelikle biraz yeni boyaya, muhtemelen yeni bir mutfağa veya yeni bir banyoya ihtiyacı vardır.

İlham mı arıyorsunuz? FIV Magazine’de oturma odası, mutfak, banyo ve ortak alan (dış mekan) için ipuçları bulacaksınız: Mobilya.

Yeni inşaatın yanı sıra evin döşenmesi de önemlidir. Tatil evinizin de döşenmiş olması gerekir, çünkü dinlendiğiniz yerde kendinizi rahat hissetmek istersiniz. Bu ek maliyetlerin yanı sıra, faiz maliyetleri de söz konusudur.

Gayrimenkul kredisi ile tatil evi finansmanı

Tatil evinizi finanse etmek için kredi alırsanız, böyle bir proje için genellikle yalnızca yüksek faizli bir kredi alırsınız. Bu nedenle, farklı kredi verenleri karşılaştırın ve size en iyi faiz oranlarını nerede sunduklarını kontrol edin. Elbette, örneğin arazi devir vergisini veya noteri de ödemeniz gerekecektir.

Avrupa’da yurt dışında mülk satın almak

Konum ve emlak fiyatları

Aradığınız evin konumuna bağlı olarak, emlak fiyatları daha ucuz veya daha pahalı olabilir. Bu nedenle, bir tatil evinde ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu önceden dikkatlice düşünün ve yalnızca boyut gereksinimlerinizi gerçekten karşılayan evlere açıkça bakın.

Çok büyük evler sadece size daha fazla iş çıkaracak ve fiyatı gereksiz yere yükseltecektir. Tatil evinizin nerede olması gerektiğini de düşünün, çünkü konum da fiyat üzerinde büyük bir fark yaratabilir.

Örnek: Hamburg yakınlarında, deniz kenarında romantik tatil evi.

Kış bahçesi ve pastoral yaz geceleri:

Vergiler: Turist vergisi tatil konutu (ikinci ev vergisi)

Tatil evinizin bulunduğu belediyeye bağlı olarak, belediye genellikle yıllık kiranın yüzde 10’u civarında olan ve ikinci ev vergisi olarak adlandırılan bir vergi talep edebilir.

İkincil konut vergisi yıllık soğuk kiranın yaklaşık %10’u

Çardaklı tahsisat bahçeleri mi?

Ancak, bahçe çardakları olan tahsis bahçelerinin sahipleri, bahçe çardakları 24 metrekareyi aşmadığı ve tesisler sürekli yaşam için kullanılmadığı sürece bu düzenlemeden etkilenmez.

Tatil bölgelerinde gayrimenkul

Tatil bölgelerindeki mülkler için de ziyaretçi vergisi ödenmesi gerekmektedir. Burada da, sadece su ve elektrik bağlantısı olması halinde ziyaretçi vergisine tabi olan ve böylece tahsis bahçesini bir mülke dönüştüren tahsis bahçeleri için bir istisna bulunmaktadır.

Kiralama, fesih hakkı ve teknik ekipman

Ancak bu masraflardan korkuyorsanız, bir tatil evi edinmenin başka yolları da var. Bir mülkü kiralayabilirsiniz, ancak ev sahibinin kira sözleşmesini feshetme hakkı konusunda ısrarcı olması ve işten çıkarılmanız riski vardır. Bir tatil evi hayali çabucak sona erer.

Elbette kendiniz de bir tatil evi inşa edebilirsiniz. Burada, arazi ve inşaat ruhsatı maliyetleri eklenir. Ayrıca, bazı tatil bölgelerinde, örneğin taşkın koruma alanlarında inşaat yasağı bulunmaktadır. Ayrıca, inşaat alanına döşenmesi gereken su ve elektrik bağlantıları için ek maliyetler olabileceği de unutulmamalıdır.

Gayrimenkul alımında emlak devir vergisi

Bir tatil evi ya da daha doğrusu bir arsa veya arsanın bir parçası satın alındığında, arazi devir vergisi ödenmesi gerekmektedir. Verginin miktarı her bir federal eyalet tarafından belirlenir. Kural olarak, emlak devir vergisi yüzde 3,5 ile yüzde 6,5 arasında değişmektedir. Güncel arazi devir vergisi oranını, 1 – 5 milyon avroluk örnek satın alma fiyatlarıyla birlikte burada bulabilirsiniz:

Yurt dışında tatil evi: özel düzenlemeler ve yasal durum

Yurtdışında bir tatil evi satın almak düşündüğünüzden daha zor olabilir ve karar vermeden önce ülkedeki yasal durum hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bazı durumlarda, yurtdışında Almanya’dakinden tamamen farklı düzenlemeler geçerlidir ve ülkeden ülkeye değiştiği için genel kurallar mümkün değildir. Ülkedeki duruma bağlı olarak, uymanız gereken farklı düzenlemeler vardır.

Mallorca: Almanya’daki tatil evleri için 1 numara

Mayorka‘da satılık özel lüks mülk:

Arka bahçede şömineli küçük, yeşil bir vaha.

Satın alma sözleşmesi: Yazılı form ve noter zorunludur

Muhtemelen en önemli şey, yazılı ve noter onaylı bir satın alma sözleşmesi olmadan asla bir mülk satın almamanızdır. Bir satın alma sözleşmesi ile her zaman doğru tarafta olursunuz ve korunursunuz. İspanya’da, yasal olarak bağlayıcı etkiler elde etmek için genellikle sözlü bir taahhüt yeterlidir. Türkiye’de mülkiyetin bir kağıt parçası üzerinde devredilmesi yeterlidir. Yurtdışında diğer düzenlemeler genellikle geleneksel olsa da, yine de yazılı sözleşme konusunda ısrarcı olmalısınız.

Adanmışlık: Bu ne anlama geliyor?

Bazı ülkelerde, mülkün tatil evi olarak kullanılması belirli bir özveri gerektirir. Bu nedenle, satın almadan önce sözleşmede böyle bir düzenlemenin öngörülüp öngörülmediğini kontrol edin, böylece mülkü daha sonra da düzgün bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca, bir yabancı olarak istediğiniz ülkede/bölgede gayrimenkul sahibi olmayı bekleyip bekleyemeyeceğinizi veya buna hakkınız olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Burada da ülkeye göre farklı düzenlemeler söz konusudur.

Kıyı koruma, miras hukuku ve planlama iznine ilişkin yönetmelikler

Yurtdışında satın alırken, kıyı koruma, miras hukuku veya geçiş hakları ile ilgili mevcut yönetmelikleri de dikkate almalısınız.

Birçok ev veya apartman kompleksi planlama izni olmadan veya kıyı koruma bölgelerinde inşa edilmiştir ve bu nedenle herhangi bir zamanda bir hükümet emriyle yıkılabilir. Mülkler genellikle şüpheli inşaat kalitesine sahiptir veya yasadışı olarak inşa edilmiştir, bu da korunmanızı riske atar.

Bu nedenle, bir mülk satın alırken gerekli tüm belgeleri görmek isteyin ve inşaat ruhsatı konusunda ısrarcı olun. Mülkün neleri kapsadığını belirlemek için kadastro da önemlidir. Bazı ülkelerde, burada sadece kaba göstergeler verilmiştir ve sizin için yasal bir kesinlik yoktur.

Avrupa: Fransa, Ä°talya, Türkiye & Co.

İstanbul‘deki Tatil Evi:

Kartepe‘de özel iç mekan.

Şehrin çatılarının üzerinde dinlenmek.

Ä°kinci bir evin tatil evi olarak kiralanması: Ä°puçları ve püf noktaları

Birçok kişi, mülkü kendileri kullanmadıkları takdirde kiraya verecekleri varsayımıyla bir tatil evi satın almaktadır. Bu kötü bir fikir değil, çünkü biraz ekstra gelir her zaman iyi bir şeydir. Ancak, mülkünüzü kiraya vermek istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç husus vardır.

İyi konum ilgi yaratır

Örneğin konum çok önemlidir.

Tatilciler merkezi tatil daireleri istiyor.

Örneğin, sahile veya hatta şehir merkezine yakın. Genellikle bütün gün dairede kalmak yerine etrafı görmek isterler. Bu nedenle cazip bir konum, mülkünüzü başarılı bir şekilde kiraya vermenin ve bunun için iyi bir fiyat talep edebilmenin anahtarıdır. Konum ne kadar iyi olursa, talep edebileceğiniz fiyat da o kadar yüksek olur.

Çekici ekipman

Ayrıca, tesisinizin misafirler için cazip olması için bazı ekipmanlara sahip olması gerekir. Yeterli yatak odası, daha fazla uyku imkanı yaratmak için muhtemelen bir çekyat, modern cihazlara sahip iyi bir mutfak ve TV veya WLAN gibi eğlence programı.

Tesisiniz hiçbir şeyi eksik bırakmamalı ve misafirlerinize tatilde ihtiyaç duydukları her şeyi sunmalıdır. Nevresimler, havlular ve iyi donanımlı bir mutfak, yakınlardaki harika geziler ve restoranlar için ipuçları ve varışta temizlik kadar önemlidir. Çatı terası veya havuz gibi özel özellikler mülkünüze çok fazla değer katar.

Satın alın ve kiralayın

Emlak piyasasında patlama yaşanıyor, herkes pastadan pay almak istiyor. Ayrıca, bu konuda akıllı davranırsanız, gayrimenkul yatırımıyla gerçekten zengin olabileceğinizi de biliyorlar. Ama nasıl başlayacaksınız? Oraya nasıl ulaşırsınız, ilk dairenizi nasıl satın alır ve kiraya verirsiniz? Gayrimenkul yatırımcısı Alex Fischer‘dan buradan öğrenebilirsiniz:

Görüntüleme randevusu: satıcıyı / acenteyi ikna edin

Uzun zamandır yeni bir mülk arıyorsunuz. Berlin, Hamburg, Köln veya Münih, ev herkes için çok küçük olduğundan aile için bir ev, eşinizle birlikte taşınmak istediğiniz için yeni bir daire veya sadece yeni bir şehre taşınmak. Bir daire ararken, her zaman bir noktaya gelirsiniz – görüntüleme randevusu. Birçokları için bu heyecan verici bir randevudur çünkü o ana kadar sadece resimlerde gördüğünüz mülkü artık gerçek hayatta görebilirsiniz, ancak diğerleri için aynı zamanda diğer ortak ilgili taraflarla, ev sahibiyle veya emlakçıyla tanıştığınız stresli bir randevudur.

  • Herhangi bir belge getirmeniz gerekiyor mu?
  • Davranmanın en iyi yolu nedir?
  • Hayallerinizdeki mülkü gerçekten elde etmek için mükemmel ilk izlenimi nasıl yaratırsınız?

Geriye dönüp baktığınızda felaketiniz olacak hatalar yapmaktan kaçınmak için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. Görüntüleme randevusundaki önemli ilk izlenimden tüm belgelerin iyi bir şekilde düzenlenmesine kadar. Hiçbir şeyi unutmamanız ve kısa süre içinde hayalinizdeki mülke taşınabilmeniz için işte size en önemli 11 ipucu.

  • Görüntüleme randevusu

Bir hafta sonu evi al: Günlük işlerden uzaklaşın

Bir hafta sonu evi satın almak – Bir hafta sonu evi çeşitli şekillerde kullanılabilir. Boş zamanlarınızı ve tatillerinizi orada geçirebilirsiniz. Ayrıca, hafta sonu evini kiraya vermek ve böylece ek gelir elde etmek mümkündür. Hessen ve Rheinland-Pfalz eyaletlerinde hafta sonu evleri sıklıkla sunulmaktadır. Federal eyaletlerde, orada yaşayan insanlar arasında çok popüler olan birçok güzel bölge vardır.

Bazı hafta sonu evleri popüler tatil bölgelerinde yer almaktadır. Diğerleri daha çok içeriden bir ipucu olarak kabul edilir ve dağların kenarında, Ana Nehir yakınında veya doğanın ortasında gizlenmiştir. Eğer bir hafta sonu evi satın almak istiyorsanız, tercihinizi doğa, su ya da dağlardan yana kullanabilirsiniz. Bireysel olarak tercih ettiğiniz bir yere karar verin. Hafta sonu evleri yaşam amaçlı tasarlanmamıştır. Onlar eğlence için. Bu nedenle, bulunduğunuz ortamda kendinizi rahat hissetmeniz önemlidir. Bir kiralama planlıyorsanız, özellikle hangi konumların popüler olduğunu öğrenmelisiniz. Bu konuda size destek olmaktan ve bireysel fikirlerinize tam olarak uyan hafta sonu evleri sunmaktan mutluluk duyacağız.

Bir çiftlik satın al: Yeşillikler içinde kır evi

Çiftlik satın almak – Çiftlik satın alma kararı, ailelerin yanı sıra doğanın ortasında yaşamanın bireysel biçimini değiştirmek ve takdir etmek isteyen orta veya ileri yaştaki çiftler veya bekarlar tarafından verilir. Size cazip kırsal konumlarda çiftlikler sunuyoruz.

Kalıcı bir konut veya hafta sonu evi olarak kendi çiftliğinizi satın almak. Yenileme ihtiyacı olan bir mülk satın almak isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekir. Bu çiftlikler genellikle çok makul bir fiyata satın alınabilir. Alternatif olarak, önceki sahipleri tarafından zaten yenilenmiş ve modern ve çok iyi durumda olan mülkler de vardır. Bu çiftlikler genellikle hemen kullanıma hazırdır. Ancak, daha yüksek bir satın alma fiyatı beklemelisiniz. Bu, özellikle çiftlik iyi bir altyapıya sahip çok merkezi bir konumdaysa geçerlidir.

Yurtdışında mülk satın almak: Ä°puçları

Gayrimenkul satın almak: Bir yatırımcıdan ipuçları (harici)

Gayrimenkul satın almak ve aynı zamanda gayrimenkule yatırım yapmak çok fazla bilgi ve uzmanlık gerektirir. Öğrenmenin en iyi yolu profesyonellerin deneyimlerinden yararlanmaktır. Bu nedenle, emlakçılığa yeni başlayanlar için bir öneriyle bitirmek istiyorum.

Yeni Başlayanlar İçin İpuçları + Almanya Karşılaştırması: Gayrimenkul Satın Almak

Harici kılavuz (bağlantı yeni sekmede açılır):

Şehir karşılaştırması: Almanya’da satın alma fiyatları (harici)

Almanya’nın büyük şehirlerine yönelik bu bireysel rehberler, emlak alıcıları için önemli bölgeleri, altyapıya ilişkin bilgileri ve gelir, kredibilite, bankalar ve öz sermaye gibi satın alma ön koşullarını içermektedir. Ama çok daha önemlisi: hatalar, riskler, kira getirileri ve daha fazlası. Satın alma fiyatı ve değerleme için belirleyici olan nedir? Yer, bina dokusu, tadilat, ekipman ve diğer her şey ücretsiz.

Harici kılavuzlar (bağlantı yeni sekmede açılır)

Şehir / Satın alma fiyatı güncel: