Elektrik bağlantısı – Üç fazlı alternatif akımın döşenmesi, ocak ve maliyetler

Güç bağlantısı – Güç bağlantısı en az 400 voltluk bir güç bağlantısını ifade eder. Genellikle bir mutfakta veya garajda bulunur ve fırın, ocak veya sauna gibi çok fazla elektrik gerektiren cihazları bağlamak için kullanılır. Güç akımı aslında kablonun üç fazı nedeniyle üç fazlı alternatif akım olarak adlandırılır. Bazen üç fazlı akım olarak da adlandırılır çünkü çömlekçi çarkı gibi döner motorlu cihazlar için kullanılır. Meslekten olmayan kişiler bile güç kablosunu sorunsuz bir şekilde döşeyebilir, ancak yasal ve sağlıkla ilgili sonuçlardan kaçınmak için bir uzmana bağlatmanız gerekir. Bu nedenle, iyi planlarsanız ve bir elektrikçiden yardım alırsanız güçlendirme sorun olmaz. Elektrik bağlantısı döşeme maliyeti projeye bağlı olarak 120 ila 500 € arasındadır.

Güç bağlantısına genel bakış

 • En az 400 voltluk bir güç bağlantısını belirtir.
 • Örneğin fırın, ocak ve sauna için uygundur
 • Güç akımı = üç fazlı alternatif akım veya üç fazlı akım
 • Meslekten olmayan biri olarak döşemek sorun değil
 • Sadece elektrikçi tarafından bağlantı
 • Maliyetler: 120€ – 500€

Faz sırasının kontrol edilmesi

Videoda, fazların doğru sırasının nasıl belirlendiği veya düzeltildiği gösterilmektedir.

Dahili hat oluşturma

Bu videoda 400V CEE uzatma hattının nasıl oluşturulacağını ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini göreceksiniz.

DIY adaptör 16A 8A 400V – 230V priz

Bu şekilde 16A 400V fişten 230 V prize bir adaptör oluşturabilirsiniz. Bunun nedeni, 230V’luk kompresörler veya plazma kesiciler gibi yüksek başlatma akımlarına sahip cihazlar olabilir. Aksi takdirde 230V’ta sürekli çalışma sırasında sigorta hızla atacaktır.

Ev için: Elektrikli ocağın bağlanması (400V)

Kendi kendine yeten bir seramik ocağın bağlanması Duspol mutfak 400V ağır akım talimatlarına sahip bir ocağın bağlanması:

Kablo makarası: Dış mekan elektrik bağlantısı (kamp ve karavanlar)

Günümüzde kamp yaparken genellikle sadece çadır, yatak ve uyku tulumu gibi en gerekli ekipmanlarla değil, bunun yerine biraz daha lüks bir şekilde seyahat ediyorsunuz. Buna sadece cep telefonları ve benzerleri değil, aynı zamanda örneğin bir karavan, motorlu ev veya karavanda elektrikli buzdolabı, kahve makinesi ve muhtemelen ısıtma veya klima da dahildir. Elbette bunun için elektriğe ve hatta Smoke rund BBQ gibi büyük tüketiciler için yüksek voltajlı akıma da ihtiyacınız var.

Açık havada elektrik / kampçılık hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz:

Volt, voltaj, direnç?! Temel elektrik

Elektrikteki en temel dört fiziksel büyüklük şunlardır:

 • Gerilim (V)
 • Akım (I)
 • Direnç (R)
 • Güç (P)

Bu büyüklüklerin her biri farklı birimlerle ölçülür:

 • Voltaj volt (V) cinsinden ölçülür
 • Akım amper (A) cinsinden ölçülür
 • Direnç ohm (Ω) cinsinden ölçülür
 • Güç watt (W) cinsinden ölçülür

Elektrik gücü veya bir elektrik sisteminin watt değeri, her zaman voltajın akımla çarpımına eşittir.

Su borularından oluşan bir sistem, insanların bu elektrik birimlerinin nasıl etkileşime girdiğini anlamalarına yardımcı olmak için sıklıkla bir benzetme olarak kullanılır. Bu benzetmede voltaj su basıncına, akım akış hızına ve direnç boru boyutuna karşılık gelir.

Ohm yasası

Elektrik mühendisliğinde voltaj, akım ve direncin nasıl ilişkili olduğunu açıklayan temel bir denklem vardır. Aşağıda açıklanan bu denklem Ohm yasası olarak bilinir.

Ohm yasası
V = I x R

Ohm yasası, voltajın bir devrede akan akım ile devrenin direncinin çarpımına eşit olduğunu belirtir.

Ohm yasasını anlamanın bir yolu, onu bir elektrik sistemini temsil etmek için kullandığımız hayali boru sistemine uygulamaktır.

Örnek: Su deposu

Bir hortuma bağlı bir su tankımız olduğunu varsayalım. Depodaki basıncı artırırsak, hortumdan daha fazla su çıkar. Yani bir elektrik sisteminde voltajı artırırsak, akımı da artırmış oluruz.

Hortumun çapını küçültürsek direnç artar, böylece hortumdan daha az su çıkar. Yani bir elektrik sistemindeki direnci artırırsak, akımı azaltırız.

Ä°pucu! Ev dönüşümü = değer artışı

Bir ev dönüşümü, eski bir mülkü yeni bir kullanıma sokabilir. Evi satmadan önce yatırım yapmaya değer mi? Küçük odalar birleştirilebilir. Alternatif olarak, yeni odalar oluşturulabilir. Hatta çatı veya bodrumun dönüştürülmesiyle yeni metrekareler kazanılabilir.

Bu, evin şu anki sakinleri için birçok olasılığın önünü açar, ancak bazen evinizi satmak istiyorsanız da mantıklı olabilir. Özellikle küçük odalı eski binalarda, bir dönüşüm harikalar yaratabilir ve daha fazla alıcıya hitap edebilir.

Ancak, dönüşümler çok fazla çaba ve yüksek mali harcama gerektirir. Bu nedenle, mülkünüzün değerini artırmak için yalnızca emlak piyasasındaki şansınızı gözle görülür şekilde artırıyorsa kullanmalısınız.