GRAFT: Kendi Sınıfında Mimarlar – Villa, Mahalle ve Yeni Bina Projeleri + Gelecek

GRAFT Architekturbüro – mimarlık, kentsel planlama, tasarım temel alanlarıdır. 1998 yılında kurulan GRAFT mimarlık ofisi şu anda 3 kıtada faaliyet göstermektedir. Projelerinin her biri mevcut şehir manzaralarına uyum sağlıyor ve her zaman, gerçekten her zaman, fütüristik, çarpıcı bir açıklama yapıyor. 20 yılı aşkın deneyim ve gelecekte E.ON şarj istasyonları ve dünya çapında Volocopter Ports (hava taksileri) için birçok yeni proje. Villalar, mahalleler, gelecek projeleri – GRAFT mimarlarının çalışmalarına bir bakış. Buna ek olarak, Schwanenwerder Adası ‘ndaki Villa M ve Checkpoint Charly’deki Charly Living” mahallesi gibi GRAFT’ın Berlin’deki mülkleri hakkında küçük bir bakış açısı.

Architekturbüro GRAFT: Extraklasse & Zukunft – Şirket

Giriş bölümünde açıklandığı üzere, örneğin E.ON ve Volocopter için şu anda yeni prestijli mülkler inşa edilmektedir. GRAFT, E.ON için yeni ve büyük bir e-araç şarj ağı kurulmasına yardımcı oluyor ve şarj istasyonları tasarlıyor. Büyük bir geleceği olan bir diğer proje de yakında dünya çapında metropolleri fethedecek olan ilk uçan taksilerden biri olan Volocopter. Almanya’da da hava taksileri yakında ilk test uçuşlarını gerçekleştirecek. Ancak GRAFT’ın tek tek nesnelerine göz atmadan önce, şirket hakkında kısa bir bilgi verelim:

Los Angeles’ta Tarihçe, Kurucular ve Vakıf

Lars Krückeberg, Wolfram Putz ve Thomas Willemeint tarafından 1998 yılında Los Angeles’ta kurulan mimarlık firması GRAFT, o tarihten bu yana özellikle Berlin’de birçok önemli projeye imza attı. Bunlar arasında örneğin Berlin’deki KU64 ve BRLO yer almaktadır.

Her büyük girişimin arkasında daha yüksek bir amaç vardır. GRAFT Architekturbüro için bu, mimarlık, şehir planlama, tasarım, müzik ve mimarların web sitesinde belirtildiği gibi “mutluluk arayışı” için bir etiket olarak kurulduğu anlamına geliyor.

“mutluluk arayişi”

Kurucular Lars Krückeberg, Wolfram Putz ve Thomas Willemeint, GRAFT’ı şu anda 3’ü Pekin’de olmak üzere 150’den fazla çalışana ulaştırdı. Bu da GRAFT’ın şimdiden geleceğin pazarı olan Çin’de olduğu anlamına geliyor. Almanya’daki havalimanlarının inşası 10 yıl sürebilirken, buradaki havalimanları 10 ayda üç kat daha büyük inşa edilebiliyor.

Ä°pucu: Çin’de Yatırım (gayrimenkul) hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

İç mimari:

Yukarı doğru bina:

Bir bakışta mimarlık ofisi

Bir bakışta GRAFT Şirketi:

  • Kurucular: Lars Krückeberg, Wolfram Putz ve Thomas Willemeint
  • Kuruluş: 1998
  • Kuruluş yeri: Los Angeles, Kaliforniya (ABD)
  • Koltuk: 3 kıta
  • Çalışan Sayısı: 150 (2021 itibariyle)
  • Projeler (yeni): E.ON şarj istasyonları, Volocopter

Graft kendisi hakkında:

“İş dünyasındaki geleneksel, sanal ve gerçek sınırları kabul etmeyi reddediyoruz ve böylece çalışmalarımızda daha fazla olanak ve sürekli genişleyen bir çözüm yelpazesi sunabiliyoruz.”

Kaynak: graftlab.com

Ödüller ve ödüller

Sadece 2015 yılında, “Red Dot Tasarım Ödülü, İletişim Tasarımı, Objekt Halı için Görselleştirme” ve aynı zamanda “Iconic Award 2016, İç Mekan İnovasyonu, CAELA Aydınlatma Sistemi” de dahil olmak üzere ödüller yağdırdı. GRAFT mimarlık ofisinin kazandığı diğer ödüller ve ödüllerle ilgili küçük bir alıntıyı burada bulabilirsiniz.

Ödüller ve ödüller, alıntı 2019:

  • Ödül Alman Konutları, Paragon Apartments, 1.lik ödülü
  • Ä°konik Ödüller 2019: Yenilikçi Mimari, Natureisstadion Schierke, Kazanan
  • Alman Tasarım Ödülü 2019, Nature Ice Stadium Schierke, Özel Mansiyon

Graft’ın kurucuları ile röportaj

Graft’ın kurucuları deneyimli ve ödüllü mimarlardır. Kurucular FIV Magazine’e şirket felsefeleri, dostlukları, şirketin kuruluşu ve gelecek projeleri hakkında konuştu. Graft, benzersiz özellikleri ve gelecek projeleri hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Şu kadarını söyleyebiliriz: heyecan verici ve yenilikçi olacak!

Berlin’de Graft: Tur ve Mimari

Berlin’in ilçelerinde, daha doğrusu GRAFT villalarının bulunduğu iki yerde küçük bir şehir turuna başlayalım.

Grunewald’da Villa M: düzensiz blok, uzay gemisi – benzersiz

GRAFT tasarım villalarından biri, Berlin’in en seçkin semtlerinden biri olan Berlin Grunewald’dan geçilerek ziyaret edilebilir. Bu mülk şimdiden birçok ünlü emlak dergisinde yer almıştır.

Aslında, diğerleriyle karşılaştırıldığında, tesis çok fütüristik olduğu için çok çarpıcı. Tesisin kendisi, Potsdam’daki bir şirket tarafından özel olarak üretilen seramik karolarla inşa edilmiş ve her biri gerçekten benzersiz hale getirilmiştir.

Uzaktan bakıldığında, arsaya atılmış bir kaya parçası gibi görünüyor. Geometrik şekli de muhtemelen bu villayı erkekler için özellikle ilginç kılıyor. Hem düzensiz bloğu hem de bir uzay gemisini andırıyor. Aslında mimarlık tamamen bununla ilgilidir:

Sadece yaşamayın, olun! İlham veren mimari

GRAFT Villa M, Berlin Grunewald’da gerçek bir ifade. Tesis, tipik Berlin imajına, düz yüzeylere, cephelere, beyaz duvarlara ve boyalara uymaktadır. “Burada kalabalığın arasından sıyrılmak” isteyen herkes için eşsiz mimariye gerçek bir yatırım.

Villa M – nesnenin önden görünümü:

Villa M – Bahçe / arsa manzarası:

Inselstraße’de Villa: Geliştirici olarak Hollywood yıldızı

Berlin-Grunewald’daki Villa M’den daha da etkileyici olan ise Inselstraße’deki bir mülk. Berlin’in en seçkin noktalarından biri, 40 mülk değil, özel ada. Deyim yerindeyse, Berlin’in iş dünyasının önde gelenleri (de) burada yaşıyor. İhtiyatlı olmak adına isim vermek istemiyoruz.

Daha doğrusu, Schwanenwerder Adası’nda, konuk evi, kayıkhane ve 1.000 metrekarenin üzerinde yaşam alanı ve 10.000 metrekare arazisi olan bu sıra dışı lüks villa. Buradaki arazi bir pisti andırıyor, son derece heybetli, geniş, uzun ve göle kadar uzanıyor. Berlin-Grunewald’daki villa gibi, Inselstraße’deki diğer villa ve mülklerden tamamen farklıdır. Başka hiçbir mülk bu kadar modern değildir.

Ancak bu heybetli villanın ilk yapımcısı (Brad Pitt) kendisi taşınmamıştır.

Bu arada duvarın altındaki villa su (göl):

Resim kredileri: Wikipedia / Fridolin freudenfett(Peter Kuley), CC BY-SA 3.0

Berlin’de yer:

“Charly Living”: Checkpoint Charlie’de konaklama

Konut sektöründe, örneğin Berlin’in ortasında Checkpoint Charlie’de karma kullanımlı mülkler de dahil olmak üzere etkileyici binalar var. Bu mahallede yüzlerce konut birimi yer almaktadır. Bu da burayı sadece Berlin-Mitte’de mimari açıdan öne çıkan bir yer değil, aynı zamanda çok sayıda insanın ikamet ettiği bir yer haline getirmektedir. Bu şekilde mimarlık firması, villalarda uygulanan konseptlerin konut inşaatında da uygulanabileceğini gösteriyor.

Yine de mimarlık firmasının gerçekleştirdiği “daha küçük” projelerle birlikteyiz.

Geleceğin Mimarisi: E.ON, Volocopter & Co.

GRAFT Architekt gelecekte de mutlak standartlar belirlemeye devam edecektir. Örneğin şu anda E.ON ve Volocopter gibi iki olağanüstü proje var.

E.ON için mimarlık firması şu anda çok çeşitli ortamlarda çok çeşitli şarj istasyonları geliştiriyor. Frankfurt silüetinin ortasında, gökdelenler ve bankalar arasında, kırsalda, otoyolun hemen yanında, neredeyse her yerde. E-arabalar için eksiksiz bir şarj altyapısı oluşturulacaktır. Bu, Almanya’daki elektrikli otomobil hareketliliğine bir ivme kazandıracak ve böylece GRAFT için bir kez daha öncü oldukları tamamen yeni bir alan açacaktır.

Bir diğer ilginç proje ise GRAFT’ın hava taksi sağlayıcısı Volocopter için geliştirmekte olduğu limanlar.

Volocopter Almanya’daki ilk hava taksisi olacak ve çok kısa bir süre içinde operasyonlara başlaması, daha doğrusu şimdilik test etmesi bekleniyor. Mimarlık firması dünya çapındaki bu proje için açılan yarışmayı kazandı ve şimdi geleceğin hava taksilerinin çeşitli teraslara inmesini sağlayacak konseptler geliştiriyor. Bu, örneğin her büyük şehirde bulunabilecek tipik yüksek binaları ( Frankfurt‘ta) içerecektir. Aynı şekilde, limanlarda kullanılabilen ( Hamburg‘da olduğu gibi), yani su üzerinde yüzebilen limanlar inşa ediliyor.

Bu, Graft’ın çalışmaları hakkında küçük bir fikirdi. Mimarlık ofisi, üç kurucu ve girişimcinin 20 yılı aşkın deneyimini birleştirerek 1998 yılında kuruldu. Şirket hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: GRAFT Laboratuvarı.

Geleceği inşa etmek: Röportaj (Deutsche Welle) – Video