Mülk fiyatına genel bakış: hesaplama, prosedür, maliyetler ve piyasa değeri değerlendirmesi

Emlak fiyatlarına genel bakış – Baz oranın düşürülmesiyle birlikte birçok kişi emlak satın almaya karar verdi. Birkaç yıldır gayrimenkul fiyatları hızla artmakta ve özellikle metropollerde ve şehir merkezlerinde normal gelirliler tarafından finanse edilememektedir. Konut arayanlar, potansiyel alıcıların görüşüne göre mülklerine çok yüksek değer biçen mülk sahiplerinin “açgözlülüğünden” sık sık rahatsız olurlar.

Gayrimenkul fiyat hesaplaması

Gayrimenkul değerlemelerinde görülebileceği gibi, fiyatları piyasa belirler. Talebin en yüksek ve arzın en düşük olduğu yerlerde fiyatlar yükselir ve ev veya daire satın almak hızla daha pahalı hale gelir. Bir satın alma işleminin faydalı olup olmayacağı duruma göre değişir. Gerçek şu ki, gayrimenkul sahipliği her zaman iyi bir emeklilik karşılığı ve maddi varlıklara istikrarlı bir değer yatırımıdır. Bu nedenle, hem ev sahibi olanlara hem de sermaye yatırımcılarına gayrimenkule yatırım yapmaları tavsiye edilir. Çünkü göz ardı edilmemesi gereken şey, kira fiyatlarının da aynı hızla arttığı ve görünürde bir sonunun olmadığıdır. Uygun fiyatlı yaşam alanı bulmak zordur. Sadece bu nedenle bile, artan emlak fiyatlarına rağmen bir ev veya daire satın almak dikkate değerdir.

  • Kat mülkiyetiniz var mı? Daire değerlemesi hakkında daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz.

Profesyonel değerleme yaptırılmalıdır

Kural olarak, mal sahibi bir piyasa değeri ekspertizi yaptırır. Özel satış yapıyorsanız ve değerleme masraflarından tasarruf etmek istiyorsanız, olası alıcıların piyasa değeri hakkındaki sorularına hiçbir şekilde olumsuz yanıt vermemelisiniz. Potansiyel bir alıcı olarak, mülk fiyatının hesaplanma esasını sorabilir ve mal sahibinin bilgisi dahilinde bir değerleme yaptırabilirsiniz. İdeal, duygusal olarak belirlenmiş bir teklif fiyatından şüpheleniyorsanız, bu önlem maliyet düşürücü bir strateji olabilir.

Uzmanlar tarafından piyasa değerinin belirlenmesi

Bir mülk sahibi olarak, bir alıcının hayatının en büyük satın alımını yaptığını ve bu nedenle tarafsız bir mülk fiyatı açısından güvenlik istediğini aklınızda bulundurmalısınız. Bir mülk bir emlak acentesi aracılığıyla satılmışsa, çoğu durumda bir piyasa değeri değerlendirmesi yapılmıştır. Bu, mülk fiyatının mevcut faktörleri yansıttığı ve mobilyalar, mülk boyutu ve konumu, altyapı entegrasyonu ve ayrıntılı bir pazar analizi temelinde belirlendiği anlamına gelir. Mülk fiyatlarınızı bir piyasa değeri değerlendirmesine dayandırırsanız, alıcının mülk fiyatından şüphe duyma olasılığı azalır ve uzun vadeli bir pazarlık yapmadan satın alma kararını vermeye daha istekli olur. Değerlemeden vazgeçtiyseniz, bunu geriye dönük olarak da yapabilirsiniz.

Ev sahipleri ve sermaye yatırımcıları üzerindeki etki

Bir mülkün sahibi olarak, fiyat artı yan satın alma maliyetleri ve kredi faizinin sizin için yeterli olup olmadığını tartmanız gerekir. Bu oranı belirlemek için, son 20 yıldaki kira ödemelerinizi (20 yıllık bir geri ödeme süresi ile) temel alın ve iki değeri karşılaştırın. Mülkün satın alma fiyatına eşit veya daha fazla kira ödediyseniz, satın almak sizin için en iyi karardır. Kira ödemeleriniz konut fiyatından önemli ölçüde düşükse, kiralık konutta yaşamaya devam etmek daha iyi bir çözüm olabilir.

Sermaye yatırımcıları farklı bir hesaplama yöntemi kullanmaktadır. Burada, satın almanın karlılığı, yönetim ve bakım maliyetlerinin mevcut veya yeniden kiralamadan sonra olası kira gelirinden daha düşük olup olmadığına göre belirlenebilir. Eğer getiri ihtimali olan bir fark yoksa, yatırım iyi bir sermaye yatırımı değildir.

Aile konutu olarak bir mülk satın alıyorsanız, her şeyden önce finansmanı sabit bir faiz oranıyla geri ödediğinizden ve emekli olmadan önce borçsuz olduğunuzdan emin olun. Seçim kriterleri, kişisel olarak gerekli gördüğünüz hususlara dayanmaktadır. Kendinize gelirinize ve finansmanın aylık geri ödeme tutarına uygun bir maksimum bütçe belirleyin. Gerçek şu ki: özellikle şehir merkezlerindeki çok yüksek emlak fiyatları nedeniyle, satın alma için finansman miktarı artmaktadır. Bu nedenle, mülkün satın alma fiyatını yıllık yüzde ücret oranı da dahil olmak üzere hesaplamanız ve krediyi geri öderken bankanın talebinin kredi tutarından daha yüksek olduğunu dikkate almanız çok daha önemlidir.

Mülk satışı – Doğru fiyat nasıl belirlenir

Emlak fiyatları pazarlığa açık mı?

Bir mülkün satış fiyatı statik bir rakam değildir. Bir piyasa değeri değerlendirmesi temelinde belirlenmiş olsa bile, çoğu durumda pazarlık için belirli bir miktar alan vardır. Bu nedenle, potansiyel bir alıcı olarak fiyat indiriminin mümkün olup olmadığını ve ne ölçüde mümkün olduğunu sormanız gerekir. Eski mülklerde pazarlıklar daha başarılıdır, çünkü inceleme sırasında ve küçük kusurlar keşfedildiğinde iyi bir pazarlık pozisyonunda olacaksınız. Ancak, mal sahibinin veya mal sahibi adına hareket eden emlakçının pazarlık yapmak zorunda olmadığını da unutmamalısınız. Son yıllarda emlak fiyatları çok hızlı bir şekilde yükselmiştir. Yoğun talebin olduğu yerlerde bir mülkle ilgileniyorsanız, fiyat pazarlığındaki konumunuz daha az iyidir.

Müzakerede beceri ve taktik stratejiler

Öte yandan, kırsal bir bölgede bir mülke karar verirseniz, biraz beceri ve taktik stratejilerle kendiniz için olumlu bir şekilde kullanabileceğiniz kesinlikle manevra alanı vardır. Bir müzakereye girerken dikkatli ve empati kurarak ilerleyin. Özellikle özel satıcılardan alınan mülkler söz konusu olduğunda, istenen fiyat genellikle manevi değerlere ve mülkteki hoş anların anılarına dayanır. Çok küstah ve talepkar bir yaklaşım genellikle ters etki yapar ve mal sahibinin size satış yapmak istememesine yol açabilir. Bir mal sahibi ve potansiyel bir alıcı olarak, müzakerelerin işin bir parçası olduğunu bilmelisiniz. Uzmanlık ve nezaketle, mülk fiyatını müzakere etmek alıcının ilgisini ve satıcının rahatını artırır. Kendi başınıza pazarlık yapmayı sevmiyorsanız ve bu tür görüşmelerde kendinizi rahatsız hissediyorsanız, bir emlakçı kullanmanız tavsiye edilir. Müzakere becerileri ve piyasa fiyatları konusunda uzmanlık, potansiyel bir alıcı olarak özel olarak hareket etmiyorsanız ancak mülk araştırmasını yaptırıyorsanız bir avantajdır.

Öngörülebilir gelecekte emlak fiyatları düşecek mi?

Bazı sektör uzmanları, emlak fiyatlarının önümüzdeki üç ila beş yıl içinde düşeceğini varsaymaktadır. Açık bir varsayım için gerçek bir neden olmadığından, bu bir varsayımdır. Şu anda talep artarken arz daralmaktadır. Tek başına bu gerçek bile, öngörülebilir gelecekte daha az yüksek emlak fiyatları ödenmesini engellemektedir. Kilit faiz oranında bir artış ve buna bağlı olarak para politikasının sıkılaştırılması da ne tartışılmakta ne de beklenmektedir.

Konut satın almak ve gayrimenkule yatırım yapmak

Konut satın almak veya emlak piyasasına yatırım yapmak istiyorsanız, varsayımlara güvenmemeli ve emlak fiyatlarının düşeceği umuduyla satın alma işleminizi ertelememelisiniz. Unutmayın: bir ev satın almak veya evinizi satın almak emekliliğiniz için bir güvence ve kendiniz ve aileniz için verdiğiniz bir karardır. Gayrimenkul fiyatları birkaç yıldır hızla yükseliyor ve eğilim, artışın bir süre daha devam edeceği yönünde.

Kriterlerinize uyan ve sizi ilk görüşte ikna eden hayalinizdeki evi veya daireyi bulursanız, mülk fiyatını pazarlık etmek için çeşitli seçenekleriniz vardır. Öte yandan, beklemek tavsiye edilmez, ancak hayalinizdeki mülkün başka bir sahip bulmasını sağlayacaktır. İki yıl önce eleştirmenler zaten bir emlak balonu olacağını söylüyorlardı. Ancak gerçek farklıdır. Pazar hızla büyüyor ve mevcut yüksek emlak fiyatları, artan talep, azalan arz ve emlak satın almaya yönelik sürekli artan ilginin bir sonucudur. Bu nedenle, uygun bir zaman bekliyorsanız, şimdi harekete geçmeli ve öngörülebilir bir süre içinde daha düşük emlak fiyatlarıyla hayalinizi gerçekleştirebileceğinize güvenmemelisiniz.

Satın alma kararı için bir kriter olarak emlak fiyatı

Bugün mutlaka “daha yüksek bir emlak fiyatına daha az ev” mi alıyorsunuz? Birçok potansiyel alıcı bu duyguya sahip olsa bile, bu düşünce temelde doğru değildir. Mülkün fiyatı hakkında somut bir fikriniz var mı ve bütçelediğiniz miktara satın alabileceğiniz bir mülk mü arıyorsunuz?

Lukinski gayrimenkul arayışınızda size destek olur. Bir ev satmak ve doğru emlak fiyatını belirlemek mi istiyorsunuz? Piyasa değerini belirliyor ve satış projenizde size destek oluyoruz!

Lukinski, doğru bir şekilde yatırım yapabileceğiniz ve projenizin sorunsuz bir şekilde ilerleyeceğine güvenebileceğiniz temel yetkin emlak acentenizdir. “Ne kadar mülk alabileceğiniz” ve temel bilgilerinize göre en uygun finansman miktarı konusunda size tavsiyelerde bulunmaktan mutluluk duyacağız. Bizi arayın ve gayrimenkul projenizde size yardımcı olacak ve sizin için uzmanlıkla çalışacak güçlü bir ortak seçin.

Gerçekler ve Rakamlar: Almanya’da ev sahipliği istatistikleri

Ä°statistikler: Almanya’da konut mülkiyeti

Federal eyaletlerdeki sahiplik oranı ne kadar yüksek? İşte Federal İstatistik Dairesi’nin “en son” rakamları. 2014’ten sonra henüz yeni bir anket yapılmamıştır. Yeni veriler elde edilir edilmez buraya ekleyeceğiz! Burada 1998-2014 yılları arasında Almanya’da federal eyaletlere göre sahiplik oranını görebilirsiniz.

© Statista 2019 – Kaynak: Federal Ä°statistik Ofisi

1998 2002 2006 2010 2014
Saarland 58,1% 56,9% 54,9% 63,7% 62,6%
Rhineland-Palatinate 55% 55,7% 54,3% 58% 57,6%
Aşağı Saksonya 48,9% 51% 49% 54,5% 54,7%
Schleswig-Holstein 46,8% 49,4% 47,1% 49,7% 51,5%
Baden-Württemberg 48,3% 49,3% 49,1% 52,8% 51,3%
Bavyera 47,6% 48,9% 46,4% 51% 50,6%
Hesse 43,3% 44,7% 44,3% 47,3% 46,7%
Brandenburg 35,5% 39,8% 39,6% 46,2% 46,4%
Almanya toplam 40,9% 42,6% 41,6% 45,7% 45,5%
Thüringen 39,2% 41,8% 40,6% 45,5% 43,8%
Kuzey Ren-Vestfalya 37,4% 39% 38,7% 43% 42,8%
Saksonya-Anhalt 36,5% 39,6% 37,9% 42,7% 42,4%
Mecklenburg-Batı Pomeranya 32,2% 35,9% 33,2% 37% 38,9%
Bremen 37,5% 35,1% 35,4% 37,2% 38,8%
Saksonya 28,7% 31% 29,5% 33,7% 34,1%
Hamburg 20,3% 21,9% 20,2% 22,6% 22,6%
Berlin 11% 12,7% 14,1% 14,9% 14,2%

Kat mülkiyeti için metrekare başına fiyat

Satmak mı istiyorsun? Elbette, bir mülk sahibi olarak metropollerin daha geniş bölgelerinde yükselen satın alma fiyatlarından da yararlanacaksınız. Burada, 2010 ve 2018* yılları karşılaştırmasında kat mülkiyeti için metrekare başına en yüksek fiyatlara sahip şehirleri görebilirsiniz (metrekare başına avro cinsinden).

  1. Münih (Bavyera) metrekare başına 8.342 avro; 2014’te metrekare başına 6.737 avrodan; 4 yılda metrekare başına 1.695 avro artış.
  2. Stuttgart (BW) metrekare başına 5.925 avro; 2014’te metrekare başına 4744 avrodan; metrekare başına 1.181 avro artış
  3. Frankfurt am Main (Hessen) metrekare başına 6.060 avro; 2014’te metrekare başına 4.373 avrodan; metrekare başına 1.687 avro artış
  4. Freiburg im Breisgau (Bavyera) metrekare başına 4.943 avro ile; 2014’te metrekare başına 4.740 avrodan; metrekare başına 203 avro artış
  5. Ingolstadt (Bavyera) metrekare başına 4.969 avro ile; 2014’te metrekare başına 4.287 avrodan; metrekare başına 682 avro artış

Statistik: Städte mit den höchsten Quadratmeterpreisen für Eigentumswohnungen im Vergleich der Jahre 2010 und 2018* (in Euro pro Quadratmeter) | Statista

Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

Avantajlarınız: Emlakçı

✓ ulusal müşteriler ve düzenli müşteriler (doğrudan satın alma mümkün!)
✓ Onlarca yıllık deneyim ve iyi koordine edilmiş bir ekip
✓ Mülkünüzün %100 ücretsiz değerlemesi ve analizi
✓ bankalardan ve çevrimiçi portallardan bağımsız