Satış görüşmesi ve satın alma fiyatı pazarlığı: hazırlık, strateji ve ipuçları

Satış görüşmesi ve satın alma fiyatı pazarlığı – Sadece görüntülemelerin değil, satış görüşmelerinin de iyi hazırlanması gerekir. Uygun bir alıcı bulunduğunda, doğrudan fiyat pazarlığına geçilir! Burada size satış görüşmesi sırasında nasıl puan kazanacağınızı ve satın alma fiyatını müzakere etmek için hangi stratejileri kullanabileceğinizi anlatıyoruz. Daha fazlası burada. Geri dön: Bir mülk satmak.

Satış görüşmeleri yapmak: Rehber Kitap

Daha önce de belirtildiği gibi, bir mülkün mümkün olduğunca kârlı bir şekilde satılması için organizasyon yeteneği, müzakere becerileri ve doğru argümanlar şarttır. Bu çok fazla psikoloji gerektirir. Potansiyel alıcı ilgi çekici mi? 2,3 çocuklu genç bir aile mi yoksa bekar bir girişimci mi? Görüşme randevusuna ve olası müzakerelere hazırlanmak için önemli sorulardan biri şudur: Karşımda duran kişinin gayrimenkul satın alma konusunda deneyimi var mı, yok mu?

Yaklaşan satış görüşmeleri için önemli olan hususlar:

  • Organizasyonel yetenek
  • İkna
  • Müzakere becerileri
  • Çok iyi bir hazırlık

Burada size satış konuşmalarında nasıl puan kazanabileceğinizi gösteriyoruz – daha önce hiç deneyiminiz olmasa bile!

İyi bir hazırlık savaşın yarısıdır!

Gerçek şu ki: her alıcı fiyatı aşağı çekmeye çalışır. Ve en iyi argüman cephe, pencere, zemin, banyo, mutfak vb. alanlardaki kusurlardır. Bu nedenle zorlu sorulara hazırlıklı olun ve uygun cevapları hazır bulundurun. Ayrıca bu noktada tüm belgeleri bir arada bulundurmalısınız ki her ifadeyi kanıtlayabilesiniz. Ayrıca, ne kadar iyi hazırlanırsanız, görünüşünüz o kadar kendinden emin ve rahat olacaktır! Ve bu da son derece önemlidir. Sonuçta, alıcıyı ikna etmek istiyorsunuz!

Özetle:

  • Zorlu sorular için hazırlanın
  • İyi cevaplarınız hazır olsun
  • Önemli belgeleri hazırlayın

Önemli: Mülk değerlemesi teklif fiyatını belirler

Bir fiyat pazarlığı stresli olsa bile, en önemli argümanınızı unutmayın: mülkün değerlemesi. Sonuçta, talep ettiğiniz fiyatı duygusal olarak belirlemediniz, profesyonel bir değerleme yaptınız. Bu nedenle her zaman mülk değerlemesinin sonucuna bakın.

Fiyat pazarlığı: strateji ve ipuçları

Sonuçta, teklif fiyatı ile satın alma fiyatı her zaman farklılık gösterir. Bu nedenle, mümkün olan en iyi fiyatı almanıza yardımcı olmak için üç farklı strateji öneriyoruz.

İşte genel bakış:

  1. Gerçekçi emlak fiyatı
  2. Çok yüksek teklif fiyatı
  3. Çok düşük teklif fiyatı

Şimdi tek tek stratejilere birlikte bakalım:

Pazarlığa açık gerçekçi satın alma fiyatı

En güvenli yol şu yöntemi kullanmaktır: Gerçekçi bir satın alma fiyatı belirleyin ve üzerine yaklaşık %5 ila %10 ekleyin. Sonunda, alıcı yine de fiyatı aşağı çekecek ve ikiniz de bir uzlaşma üzerinde anlaşmak zorunda kalacaksınız. Bu strateji sayesinde, hedeflediğiniz satın alma fiyatından uzaklaşmamanız garanti altına alınır.

Satın alma fiyatı + %10

Büyük ölçüde şişirilmiş satış fiyatı

Piyasaya oldukça şişirilmiş bir satış fiyatıyla girmek de faydalı olabilir. Ancak burada dikkatli olunması tavsiye edilir, çünkü bu yeterince gerekçelendirilmezse, birçok potansiyel alıcıyı da korkutabilir. Bu nedenle, bu strateji yalnızca halihazırda çok geniş bir ilgili taraflar grubu varsa faydalı olacaktır. O zaman her zaman pazarlık yapabilirsiniz.

Satın alma fiyatı + %30

Çok düşük satış fiyatı

Neden çok düşük bir satış fiyatından satın almalısınız? Buna değer mi? Deneyimlerimiz gösteriyor ki: Kesinlikle! Çok düşük bir satış fiyatıyla, önce birçok potansiyel alıcıyı çekersiniz. Çünkü: Herkes pazarlığı sever – emlak alıcıları bile! Ne kadar çok potansiyel alıcıya ilham verebilirseniz o kadar iyi. En yüksek teklifi veren evinizi veya dairenizi iade edeceğinden, muhtemel alıcıların birbirlerini geride bırakması ve böylece satın alma fiyatını artırması gerekir.

Satın alma fiyatı – %10

Fiyat pazarlığı başarılı oldu ve alıcı evinizi veya dairenizi satın almak mı istiyor? Tebrikler! O zaman şimdi gayrimenkul satışında son aşamaya geçiyoruz: uzlaşma!

13. adıma devam edin: Noterde satın alma sözleşmesini düzenleyin

Satın alma görüşmeleri başarılı olmuş ve bir alıcı bulunmuştur. Tebrikler! Şimdi sadece satın alma sözleşmesinin hazırlanması ve işlemin başlaması kaldı. Anahtar sayısı, devir teslim, ekipman & Co. – burada satın alma sözleşmesine hangi noktaların dahil edilmesi gerektiğini öğrenin.

Adım 11’e geri dönün: Görüntüleme randevularını organize edin ve gerçekleştirin

Bir görüntüleme randevusu özenle hazırlanmalıdır. Sonuçta, mülkünüzle kimin gerçekten ilgilendiğine ve alıcı olarak kimin dışarıda kalacağına genellikle burada karar verilir. Görüntüleme ne kadar iyi planlanır ve uygulanırsa, mülkünüz o kadar çekici olacaktır.