Potansiyel alıcıları filtreleyin ve seçin: İpuçları

Potansiyel alıcıları filtreleyin ve seçin – Mülkünüz ilan edilir edilmez ilk potansiyel alıcılar sizinle iletişime geçecektir. Ancak her alıcı, alıcı profiline uymaz. Şimdi, gelen talepler arasından doğru alıcı adaylarını nasıl seçebileceğinize bir göz atalım. Geri dön: Bir mülk satmak.

Neden alıcı olmayanları filtreliyor ve eliyorsunuz?

Zamanın büyük bir kısmı doğru potansiyel müşterileri filtrelemek için harcanır. Ancak bunu tek bir e-postaya dayanarak yapamazsınız. Burada, muhtemel alıcının veya mali durumunun önceden değerlendirilmesine olanak tanıyan bir iletişim süreci oluşturulmalıdır. Mülkün münhasırlığına bağlı olarak, ilgilenen her bir tarafla bu iletişim süreci saatler hatta haftalar sürebilir.

İlgilenen tarafları elemek ve seçmek için birkaç hafta planlayın!

Potansiyel alıcılar söz konusu olduğunda, önemli olan yalnızca nicelik değil, aynı zamanda niteliktir. İlanınıza yanıt veren her potansiyel alıcı, mülkü satın almakla gerçekten ilgilenmiyor. Ve en kötü senaryoda, alıcı noter randevusu gününde son dakikada vazgeçebilir. Bu nedenle, kendinizi erkenden güvence altına almalı ve tüm olası alıcıları tarayarak bir ön seçim yapmalısınız. Bazı potansiyel alıcıları diskalifiye etmekten korkmayın. Bu size daha sonra zaman, stres ve maliyet tasarrufu sağlayacaktır.

Bu yüzden bir ön seçim yapmakta fayda var:

  • Son saniyede alıcıdan kaçmak yok
  • Daha fazla bireysel tur mümkün
  • Yerleşim sırasında daha az stres

Uygun alıcılar: Ön bilgi, finansman ve işbirliği.

Uygun bir alıcıyı tespit etmek kolaydır. Emlak piyasasındaki mevcut durum hakkında bilgi sahibi mi? Alıcı zaten mülk sahibi mi? Yeterli sermayesi var mı? Peki bankanın projeden haberi var mı? İdeal olarak, tam olarak ne istediğini bilen, finansmanla çoktan ilgilenmiş ve ihtiyaçları da mülke uyan bir adayla tanışacaksınız. Tek odalı bir daire ise, ancak eşi, erkek kardeşi, kız kardeşi, çocukları ve köpeği ile birlikte taşınmak istiyorsa, dairenizin daha az uygun olacağını hayal edebilirsiniz.

Uygun bir alıcıyı bu şekilde tanırsınız:

  • Emlak piyasası ve prosedürü hakkında ön bilgi
  • Gayrimenkul satın alma deneyimi
  • Finansman planı halihazırda yürürlükte
  • Konut ihtiyaçlarının eşleştirilmesi

Alıcı olmayanları diskalifiye edin: Ä°puçları

Nispeten yaygın bir kat mülkiyeti ise, iyi bir kesim, üç ila dört oda, yaklaşık 80 ila 120 metrekare, o zaman yeterli finansal geçmişe sahip insanların çevresi nispeten geniştir. Eğer söz konusu olan 400 metrekarelik bir şehir villasıysa, bu mülkü gerçekten karşılayabilecek alıcıların sayısı çok daha az olacaktır. Dolayısıyla, olası alıcının yeterli mali imkana sahip olmadığı hemen anlaşılırsa, onu görüşmeden önce nazikçe reddedebilirsiniz. Bir uzlaşma yolu da bulabilirsiniz: Görüntüleme tarihi ancak finansman banka ile netleştirildikten sonra belirlenir.

İpucu: Uzlaşma yolları bulun!

Buradaki en önemli adımlardan biri, görüntüleme randevusundan önce mutlaka gerçekleştirmeniz gereken kredi kontrolüdür.

Adım 10’a devam edin: Kredi kontrolü

Potansiyel alıcının da ödeme yapabileceğinden emin olmak için öncelikle ekonomik kredibilitesinin kontrol edilmesi gerekir. Kredi değerlendirme sürecinin ne anlama geldiğini ve nasıl işlediğini burada öğreneceksiniz:

8. Adıma geri dönün: Potansiyel alıcılarla iletişime geçin

Mülkünüz ilan edilir edilmez potansiyel alıcılar sizinle iletişime geçmeye başlar. Daha fazlasını buradan okuyun.