Finansal planlama ve satış zamanı: yan maliyetler, komisyoncu komisyonu & Co.

Finansal planlama ve satışın zamanlaması – Satış hazırlığı söz konusu olduğunda iki husus özellikle önemlidir. Gerçekçi ve ileriye dönük bir zaman planı ve ilk, kaba bir mali plan (daha büyük mülkler için, çeyrekler & co.). Ne de olsa iyi bir hazırlık savaşın yarısıdır! Bu size daha sonra stres, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayacaktır. Her iki noktaya da daha yakından bakalım. Geri dön: Bir mülk satmak.

Ev ve daire için satış zamanı

Kendi evinizi satarken, ister kat mülkiyeti, ister müstakil ev veya yarı müstakil ev olsun, satışın tam olarak planlanması gerekir. Sadece satış değil, aynı zamanda alıcı için satın alma bedelinin ve arazi devir vergisinin transferine kadar görüntüleme, noter ve satın alma sözleşmesi ile ilgili tüm süreç.

Kişisel olarak nasıl bir zaman baskınız var? Sizin bireysel endişeniz nedir?

 • Kendi mülkünüzün satışı (belirli taşınma tarihi)
 • Gayrimenkul portföyünden satış (kar maksimize edilmiş satış)

Erken planlama: avantajlar

Ä°ki milyonun üzerindeki mülkler birkaç ay, 10 milyonun üzerindeki mülkler ise bir yıl piyasada kalabilir (hatırlatma: maksimum kar için satış). Elbette şehirlerin sıcak noktalarında değil, ancak periferide olduğunuz anda, doğru potansiyel alıcının doğru teklifle buluşması gerekiyor. Bu genellikle bir gecede gerçekleşmez. Bir evi veya daireyi satma kararı ne kadar erken verilirse, planlama o kadar kesin olabilir ve elde edilen satış fiyatı o kadar yüksek olur. Çünkü net olan bir şey var:

Baskı altında satış, düşük satış fiyatı demektir.

Bu nedenle, mülk satışınız, bireysel adımlar ve prosedür hakkında erkenden bilgi sahibi olmanız iyi olacaktır. Satışla ilgili süreyi bir kez daha özetleyelim.

Bireysel aşamalar ve adımlar için zaman planlaması şunları içerir:

Kısa vadeli satış mı, uzun vadeli satış mı?

Mülkünüzün satışının ne kadar uzun sürdüğü de satış fiyatını etkiler. Evinizi veya dairenizi zaman baskısı altında satmak zorundaysanız, ne yazık ki genellikle daha düşük bir satış fiyatına razı olmak zorunda kalırsınız. Ancak erken satış yaparsanız, profesyonel bir mülk teşhiri ve spontane modernizasyon önlemleri ile satış fiyatını artırabilirsiniz.

Özetle:

 • Kısa vadeli satış = daha düşük satış fiyatı
 • Uzun vadeli satış = daha yüksek satış fiyatı

Daha fazla zaman ayırırsanız, mülk değerlemesine huzur içinde yaklaşabilirsiniz. Bu aynı zamanda mülkünüzün konumuna da bağlıdır:

Finansal planlama: komisyoncu komisyonu, vergiler ve eş.

Satış döneminin etkisi potansiyel alıcıların sayısıyla ilgilidir ve nihai satış fiyatı üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Ancak, satıcı olarak sizin katlanmanız ve hesaba katmanız gereken maliyetler önceden ortaya çıkar. Bunlar arasında, örneğin, mülkünüzü pazarlamak için hangi platformları veya kanalları kullanmak istediğinize bağlı olarak reklam maliyetleri yer alır. Biraz deneyimle, artık en geç 5 milyondan 2 veya 3 tipik platformda reklam vermeyeceksiniz.

İpucu: Maliyetleri önceden düşünün ve hesaplayın!

Ancak bu maliyetlerin payı, satış sürecini belirleyen zamana kıyasla nispeten küçüktür.

Gayrimenkul satışındaki arızi maliyetler

Ne yazık ki, bir satıcı olarak bile ek maliyetlerden kaçınamazsınız. Örneğin, sergi için bazı belgeleriniz eksikse, bunlar için önceden başvurmanız gerekir. Enerji sertifikası ücretleri 40 Avro’dan başlamaktadır. Tapu sicilinden bir alıntı yapmanın maliyeti biraz daha düşüktür.

İşte genel bir bakış:

 • Enerji sertifikası
 • Arazi kayıt özeti
 • Değerleme
 • Komisyoncu komisyonu
 • Değer artırma önlemleri
 • Çevrimiçi ve çevrimdışı reklamlar
 • Vergiler

Emlakçı: Finansal avantajlar

Bu, mülkün ay sonuna kadar satılması gerekiyorsa, doğrudan yanınızda gayrimenkul satışı için bir uzman bulundurmanın daha da önemli olduğu anlamına gelir. Sadece satış sürecini ve müzakereleri düşünmeyin. Öncesinde bile, sadece birkaç fotoğraftan oluşmayan yüksek kaliteli bir tanıtım yapılmalıdır. Ä°letişim filtrelenmeli, kredibilite kontrol edilmeli, yerinde randevular alınmalı ve satın alma sözleşmesi hazırlanmalıdır.

Deneyimli brokerler size sadece zaman kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda maliyetleri de düşürür

Özel satışlarla ilgili sorunlar: uzmanlık eksikliği

Bu nedenle, özel satış yapan birçok kişi, ilgilenen 20 kişiden 15’inin görüntüleme randevusundan sonra artık ilgilenmemesi sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Beş ilgili taraf kaldı, üçü mülkün istenen fiyatını pazarlıkla düşürdü, biri istenen fiyatı ödeyecek ve beşinci kişi de üstüne bir şeyler ekleyecekti. Özel bir kişi olarak ilgili tarafların ne kadar güvenilir olduğunu bilmemenizin yanı sıra, bir başka sorun da, en uygun satış fiyatına ulaşana kadar birçok pazarlık yapılması gerektiğidir. Ancak 200.000, 2 milyon veya hatta 20 milyon ise, satış süresi giderek daha önemli hale gelir.

İşte özel satışın dezavantajlarının bir özeti:

 • Uzmanlık eksikliği
 • Deneyim yok
 • Kendi alıcı ağı yok
 • Kısmen organizasyonel yetenek ve müzakere becerisi yok

Bu aynı zamanda sizi doğrudan bir sonraki adıma, yani emlakçı randevusuna götürür:

Adım 2’ye devam edin: Bir emlakçı kiralayın

Bir emlakçı, mülkün satışıyla ilgili tüm süreç boyunca size eşlik eder. Size büyük bir uzmanlık, deneyim ve müzakere becerisi ile destek olacak ve ayrıca vergi ve finansman konularında size tavsiyelerde bulunacaktır.

Genel bakışa geri dönün: Gayrimenkul satışı

Bir daire veya ev satmak istiyorsanız, bu sadece organizasyonel yetenek değil, aynı zamanda gerçekçi bir değerleme ve mevcut piyasa durumu hakkında bilgi meselesidir. Rehber kitabımızla, mülk satışınız için mükemmel bir şekilde hazırlanırsınız.