Noter ücretleri ve komisyoncu komisyonu: tanım, miktar ve hesaplama

Noter ücretleri ve komisyoncu komisyonu – Herhangi bir mülk satışı sürecinin bir parçası da arızi masrafların ödenmesidir. Ama komisyoncunun komisyonunu ve noter ücretini kim ödüyor? Broker komisyonu nasıl hesaplanır? Peki noter faturası ne kadar? Daha fazlasını burada bulabilirsiniz. Geri dön: Bir mülk satmak.

Noter ve emlakçı faturaları: Kim ödüyor?

Satın alma fiyatından sonra, alıcı genellikle notere ve emlakçıya ödeme yapmak zorundadır. Ancak burada küçük bir değişiklik var, bu yüzden ayrı bir madde olarak belirtiliyor. Emlakçılarla ilgili yeni yasayla, çekinceye tabi olarak, özel bir satış durumunda emlakçı masraflarının alıcı ve satıcı arasında paylaştırılması söz konusudur. Bu yeni yasaya göre, satıcı emlakçı masraflarının en az yarısını ödemek zorundadır.

Burada özetlenmiştir:

 • Özel satış: alıcı ve satıcı öder
 • Ticari satış: Alıcı öder

Gayrimenkul satışında noter ücretleri: ücretler ve hesaplama

Notere giden yol kaçınılmazdır. Satışın tamamlanması için gereken son tarafsız örnektir – alıcı ve satıcı arasında tarafsız bir aracıdır. Noterin masrafları yalnızca satın alma fiyatının miktarına değil, aynı zamanda satışın işlenmesi sırasındaki faaliyetlerine de bağlıdır. Bunlar satış sırasında ayrı ayrı tahsil edilir.

Satın alma fiyatı tutarı + noter faaliyetleri = noter masrafları

Özel durum: Satıcı ne zaman ödeme yapar?

Daha önce de belirtildiği gibi, noter ücretlerini alıcı öder. Ancak burada da istisnalar mevcuttur. Üçüncü şahısların, yani ilgili diğer kişi veya kurumların haklarının tapu sicilinden silinmesi gerekiyorsa, satıcı bunun için ödeme yapmak zorundadır. Ve başka bir durum daha var: Satış son dakikada tamamlanmadıysa, ancak noterin hizmetleri zaten kullanılmışsa, satıcı burada da sorumlu olmalıdır.

Satıcı ne zaman ödeme yapar?

 • Üçüncü taraf haklarının iptali
 • Alıcının temerrüdü

Noter faturası: faaliyetler ve görevler

Mülk satışının sonunda noterinizden fatura alırsanız, burada tam olarak hangi faaliyetlerin ücretlendirildiğini görebileceksiniz. Bu, hem satın alma sözleşmesinin hazırlanmasını hem de tapu siciline kaydedilmesini içerir.

Bunun için para ödüyorsunuz:

 • Satın alma sözleşmesinin hazırlanması
 • Arazi ücretlerinin tescili
 • Arazi harçlarının iptali
 • Tapu kaydı
 • Satın alma sözleşmesinin imzalanması

Bir mülk satılırken, hem alıcı hem de satıcı her zaman bir notere bağımlıdır:

Bestandsimmobilie mit eleganter Fassade, Erker und offenem Dachgeschoss

Noter ücretlerini hesaplayın: Tablo

Nihayetinde, soru açık kalmaya devam etmektedir: Noter masrafları ne kadar yüksek? Kural olarak, %1,5 bekleyebilirsiniz.

Noter ücretlerini hesaplayın:

Satın alma fiyatı x ~ %1,5 = noter ücretleri

Sayılarla:

400.000 x %1,5 = 6.000 Euro

Bunun için ülke çapında bir ücret oranı vardır. GNotKG’de rehber olarak kullanabileceğiniz bu iki ücret tablosunu bulacaksınız (alıntı – 12/2020 itibariyle):

Değer basit ücret çi̇ft ücret
10,000 Euro 75 Euro 150 Euro
50,000 Euro 165 Euro 330 Euro
100,000 Euro 273 Euro 546 Euro
500,000 Euro 935 Euro 1.870 Euro
1,000,000 Euro 1.735 Euro 3,470 Euro
1,500,000 Euro 2,535 Euro 5,070 Euro

Kaynak: Alex Fischer(noter masrafları)

Broker komisyonu: tanımı ve miktarı

Aracılık maliyetleri aynı zamanda aracılık komisyonu olarak da adlandırılır. Evin, dairenin veya mülkün satışında bir emlakçı yer aldıysa, eninde sonunda ona da hizmetleri için ödeme yapılmalıdır. Mülk başarıyla satılana kadar bu ücretleri ödemek zorunda olmadığınızı unutmamak önemlidir.

Alıcı komisyonu, satıcı komisyonu ve karma form

Daha önce de belirtildiği gibi, alıcı ve satıcı genellikle komisyoncunun ücretini paylaşır, çünkü her ikisi de onun hizmetlerinden yararlanmıştır. Ancak, iki taraftan yalnızca birinin komisyoncunun komisyonunu ödemesi de mümkündür. Bu daha sonra alıcı komisyonu veya harici komisyon ve satıcı komisyonu olarak da adlandırılır.

Yani toplamda 3 olasılık vardır:

 1. Alıcı komisyonu / harici komisyon
 2. Satıcı komisyonu / dahili komisyon
 3. Karışık form

Alıcı komisyonu söz konusu olduğunda, alıcı komisyoncunun komisyonunun %100’ünü öder. Satıcı komisyonu söz konusu olduğunda, komisyoncunun komisyonunu ödemekten satıcı sorumludur. Önemli: Daire ve müstakil ev satışlarında, yasadaki bir değişiklik nedeniyle 2021 yılından bu yana komisyoncu ücreti alıcı ve satıcı arasında eşit olarak paylaştırılmaktadır. Ancak, apartman, ticari gayrimenkul veya karma kullanımlı mülklerin satışı söz konusuysa, komisyoncu komisyonu serbestçe müzakere edilebilir.

Serbestçe pazarlık edilebilir aracılık komisyonu:

 • Apartmanlar
 • Ticari gayrimenkul
 • Karma kullanıma sahip nesneler

Aracılık maliyetlerini hesaplayın: yüzde

İster satıcı komisyonu ister alıcı komisyonu olsun – komisyoncunun komisyon miktarı federal eyalete, yere ve mülkün türüne bağlı olarak değişir. Prensip olarak, %3,5 ile %7,1 arasında bir oran bekleyebilirsiniz.

Broker komisyonu: %3,5 ila %7,1

Son adım: vergi ödemek

Aracılık komisyonu ve noter ücretleri ödendikten sonra işiniz neredeyse bitti! Şimdi geriye sadece ödenmesi gereken vergileri ödemek kalıyor. Ancak, bir mülkün satışında her zaman vergi ödenmesi gerekmez. Ne zaman vergisiz satış yapabileceğinizi buradan öğrenin.

Bestandsimmobilie mit blauer Fassade und weißen Fenstern

16. Adıma Geri Dön: Mülkün teslim edilmesi

Son adımlardan biri de mülkün teslim edilmesidir. Bunun için bir devir protokolü hazırlarsınız ve anahtarları da teslim edersiniz. Devir protokolüne nelerin dahil edilmesi gerektiği ve hangi anahtarları teslim etmeniz gerektiği hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz: