Ebeveynler yaşlı, mülk (ev/daire) satıyorlar mı? Çocuklar ve torunlar için ipuçları + 2 alternatif

Mülk satmak – Ev çok büyüyor, ikinci kat neredeyse hiç kullanılmıyor ve bakım masrafları da bir yük. Belki de apartman dairesi dördüncü veya beşinci kattadır – asansör yoktur. İşte çocuklar ve torunlar için ipuçları! Anne, baba, büyükanne ya da büyükbaba yaşlandığında ne yapmalı? Özellikle yaşlılıkta, 70 yaşından, 75 yaşından, en geç 80 yaşından itibaren, kişinin kendi mülküyle ne yapacağı sorusu ortaya çıkar. Bugün tüm çocuklara ve torunlara 3 seçeneği açıklamak istiyorum: 1) mülkün doğrudan satışı, aynı zamanda iki alternatif, 2) kısmi satış ve 3) gayrimenkul emekliliği.

Ebeveynler, büyükanne ve büyükbabalar ve yakın akrabalar için mülk satışı

Bir çocuk olarak anne ve babanız için endişelenirsiniz, bir torun olarak büyükanne ve büyükbaba için endişelenirsiniz. Emeklilik karşılıkları, tıpkı birikimler gibi sonsuza kadar sürmez. Bir noktada, mülk çok büyük hale gelir ve aynı zamanda tasarruflar da gittikçe azalır. En geç şimdi, sevdikleriniz için bir çözüm bulunmalı!

Satmak zorunda kaldığınızda ne yapmalısınız?

Önlem almak tedaviden daha iyidir: seçenekler

Bu, kederin ifade edilmesinden önce, iyi çözümlerle ilgilidir. Ä°nsanlar yaşlanır ve bir noktada hayatın uygun şekilde düzenlenmesi gerekir. Birçokları için bu, evi satmak ve yaşlılığa uygun bir apartman dairesine taşınmak anlamına geliyor. Buna göre, onlara yakın kişilerin karar vermesi gerekir. Bu, sevdiklerinizin bir noktada artık kendi eylemlerine karar verememesi durumunda yaşayan vasiyetleri de içerir. Ancak bu, kendi mülkünüz hakkında düşünmenin de bir parçasıdır.

Bir şey daha önemli: her şeyden önce kendi mirasınızı düşünmeyin, ailenizi düşünün!

Anlayabilmeniz için 3 seçeneğe bir göz atalım: Mülk satışı, kısmi satış ve gayrimenkul rantı! İpucu, ayrıntılı açıklamalarla birlikte her üç konuya ilişkin daha fazla bağlantı bulacaksınız. Birisi yaşlandığında ne yapmalı? İşte size üç alternatif!

Gayrimenkul satarken seçenekler:

 1. Gayrimenkul rantı – ömür boyu oturma hakkı ile satış
 2. Kısmi satış – Orantılı, tamamen satış opsiyonlu
 3. Satış – Mülkün tamamen satışı

Ayrıca mal sahipleri için: Uygun şekilde miras bırakma konusunda ekstra bir ipucu.

Gayrimenkul emekliliği: Ekstra “emeklilik maaşı” ile satış – Seçenek 1

Ä°lk seçeneğiniz gayrimenkul emekliliğidir. Gayrimenkul yıllık geliri özellikle daha yüksek bir yaşa, genellikle 70 veya 75 yaşına ulaşmış kişiler için ilgi çekicidir. Yakınlarınızın hayatlarının sonuna kadar (!) herhangi bir sorun yaşamadan kendi mülklerinde kalabilecekleri bir çözümü tercih ediyorsanız, hayat boyu rant göz önünde bulundurmanız gereken bir seçenektir.

Ömür boyu rant, mülkün tamamının satıldığı, ancak sahibinin ölene kadar tam ikamet ve kullanım hakkına sahip olduğu anlamına gelir. Bu imtiyazlar intifa hakkı ile güvence altına alınmıştır. Buna ek olarak, satıcı küçük, aylık ekstra bir “emekli maaşı” alır. Bir diğer avantajı da artık bakım masrafları konusunda endişelenmenize gerek kalmamasıdır. Bundan yeni mal sahibi sorumludur. Sonuç olarak, özellikle yaşlılıkta rahat bir çözüm.

Gayrimenkul emekliliği basitçe açıklanmıştır:

 • Doğrudan, komple satış
 • Ömür boyu ikamet ve kullanım hakkı
 • Eski sahibi için küçük, aylık “ekstra emeklilik maaşı”
 • Bakım maliyeti yok

Konu hakkında daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz:

Yaşlılıkta endişesiz ve rahat.

Kısmi satış: Toplam satış olasılığı ile orantılı – Seçenek 2

Sevdiklerinizin, ister kat mülkiyeti ister ev olsun, mülklerinde yaşamaya devam etmelerini istiyorsanız, ikinci seçenek bir mülkün kısmi satışıdır.

Kısmi satış şu şekilde gerçekleşir: Bir mülkün genellikle %10 ile %50 arasında değişen bir kısmını bir finans şirketine satarsınız. Satılan bu pay için finans şirketi “kullanıcı ücreti” olarak adlandırılan bir ücret alır. Kullanıcı ücreti, tek başına ikamet ve kullanım hakkının hala veriliyor olması karşılığında ödenmektedir. Bu, finans şirketinin yalnızca kısmi mal sahibi olduğu anlamına gelir. Avantajı: satış fiyatını, bankadan alınan kredilerde olduğu gibi büyük bir kredi kontrolü olmadan, nispeten karmaşık olmayan bir şekilde alırsınız. Dezavantajı: kullanıcı ücreti, örneğin bir konut kredisine kıyasla nispeten yüksektir.

Kısmi satış özetlenmiştir:

Avantajlar ve dezavantajlar hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz:

Komple mülk satışı – Seçenek 3

Bir çözüm bulmanız gerekiyorsa üçüncü seçeneğiniz, kat mülkiyeti, ev, apartmanın tamamen satılmasıdır. Normal süreç için genellikle şu soru ortaya çıkar: Özel satış mı yoksa bir komisyoncu ile satış mı? Özellikle kişinin ebeveynlerinin veya büyükanne ve büyükbabasının geleceğine karar vermek gibi duygusal durumlarda, deneyimli bir emlakçı ile çalışılması tavsiye edilir. Sonuçta, tüm reklamlar, ilgili taraflarla iletişim, ciddi veya ciddi olmayanlara göre seçim, müteakip kredi kontrolleri, görüntüleme randevularının ayarlanması ve çok daha fazlası söz konusudur. Tabii ki, önceki mülk değerlemesi de büyük bir faktördür.

Daha fazlasını buradan okuyun:

Emlak satmak: Prosedür ve adımlar

Size böyle bir satış sürecinin nasıl işlediğine dair ilk genel bakışı vermek için, burada 3 aşamaya kategorize edilmiş 18 basit adımda açıklanmıştır.

 1. Hazırlık: Mülk hazırlama ve satış
  1. Finansal planlama ve satış zamanlaması
  2. Emlakçı kiralayın
  3. Kayıtlar ve belgeler
  4. Mülk değerini artırın
  5. Teklif fiyatını belirleyin
  6. İfşa oluşturun
 2. Satış aşaması: mülkün pazarlanması ve alıcıların bulunması
  1. Pazar mülkü
  2. Potansiyel alıcılarla iletişim
  3. Potansiyel alıcıları filtreleme ve seçme
  4. Kredi kontrolü
  5. Görüntüleme tarihleri
  6. Satış görüşmesi ve satın alma fiyatı pazarlığı
 3. Satış işlemi: Devir teslimine kadar satın alma sözleşmesi
  1. Noter ile satın alma sözleşmesi düzenleyin
  2. Noter randevusu
  3. Tapu kaydı girişi ve ödeme işlemleri
  4. Mülkün teslim edilmesi
  5. Noter ücretleri ve komisyoncu komisyonu
  6. Vergi ödeyin

Bu 3 seçenek öncelikle sizin için mevcuttur.

Bunlar sevdiklerinizle ve sevdikleriniz için satış yapmanın en önemli ipuçlarıydı!

İster birinci sınıf bir A konumunda bir kat mülkiyeti olsun, ister…

… 60/70’lerin prefabrik binasında kat mülkiyeti:

Ekstra ipucu: Doğru miras bırakma / devralma

İşte sizin için birkaç ekstra ipucu.

İntifa hakkı ile satış

Ebeveynlerinizin, büyükanne ve büyükbabanızın veya yakın akrabalarınızın mülkünü doğrudan satmayı düşünüyorsanız, intifa hakkına mutlaka göz atın. İntifa hakkı basitçe şu anlama gelmektedir: “Ömür boyu, tek başına ikamet hakkı”. Bu, satıştan sonra bile akrabalarınızın mülkü tek başına kullanma hakkına sahip olduğu anlamına gelir. Aynı durum, beklenen miras gibi diğer durumlarda da geçerlidir (yukarıdaki bağlantı: Miras).

Avantaj: İntifa hakkı size, akrabalarınızın herhangi bir zamanda satıcının iyi niyetine veya rızasına bağlı olmaması avantajını sağlar.

Beklenen miras: Taxes & Co.

İpucu! Çok geç olmadan, ebeveynlerinizle ve büyükanne ve büyükbabanızla miras hakkında erkenden konuşun. Çünkü erken bir miras, başta vergiler olmak üzere masraflardan oldukça tasarruf etmenizi sağlayabilir. Erken miras hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz:

Mirasçılar için:

Doğru miras bırakmak çoğu zaman çocuklar arasındaki kavgaları önlemek anlamına da gelir.

Önlem alın!