Yaşamınız boyunca doğru miras bırakma: Gayrimenkul (ev/daire) – vasiyet, varlıklar + kontrol listesi

Kişinin hayattayken miras bırakması – Ailede yaşanan bir ölüm, genellikle mirasla ilgili sert bir anlaşmazlığın tetikleyicisidir. Vasiyetname, kişinin yaşamı boyunca mal varlığı hakkında netlik yaratarak bu sorunu çözebilir. Burada nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve gayrimenkullerin vasiyetnameye nasıl dahil edilebileceğini öğrenebilirsiniz. Mirasçılar için, burada bulabileceğiniz ücretsiz bir rehber daha hazırladık: Doğru şekilde miras alın.

Vasiyet: Varlıkları doğru şekilde miras bırakın

Vasiyetname olmadan miras, vasiyete dayalı veraset kurallarına göre dağıtılır. Ancak, bu her zaman vasiyet sahibinin çıkarlarına uygun olmayabilir. Bir vasiyetname varsa, mallar yasada öngörülenden farklı bir şekilde dağıtılabilir ve kan bağı olmayan kişiler de miras alabilir. Bu nedenle bir vasiyetname hazırlamak sadece son arzuyu ve vasiyeti kesin olarak düzenlemek için değil, aynı zamanda aile içindeki anlaşmazlıkları önlemek için de önemlidir.

Aile içi anlaşmazlıkları önleyin.

Ä°çerik: Vasiyetnamede neler düzenlenebilir?

Vasiyetname yasal halefiyeti geçersiz kılar ve böylece yeni bir halefiyet oluşturabilir. Mirasın kime kalacağı vasiyetçi tarafından belirlenir. Birden fazla kişinin adının geçmesi halinde, varlıklar genellikle kotalara göre paylaştırılır. Vasiyetname yazmak, vasiyet sahibine araba, mücevher veya gayrimenkul gibi münferit eşyaları belirli kişilere bırakma seçeneği de sunar. Ancak bunlar yasal olarak miras olarak değil, miras olarak kabul edilir. Tereke ile ilgili anlaşmazlıkları önlemek için, tereke bir vasiyetname ile hiçbir anlaşmazlık çıkmayacak şekilde dağıtılabilir.

Hazırlanıyor: Noter yardımcı olur

Vasiyetnameler hem noter huzurunda hem de noter olmaksızın düzenlenebilir. Noter olmadan vasiyetname düzenlenmesi halinde bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Eser sahibinin en az 16 yaşında olması ve “vasiyette bulunma ehliyetine sahip”, yani tam ehliyetli olması gerekmektedir. Vasiyetname el yazısıyla yazılmış olmalıdır, çünkü bilgisayarda yazılan çıktılar geçerli bir vasiyetname olarak yeterli değildir. Vasiyetname birkaç sayfa uzunluğundaysa, her sayfa numaralandırılmalı, birbirine zımbalanmalı ve her sayfaya aynı şekilde tarih atılıp imzalanmalıdır. Mektubun amacını netleştirmek için “Vasiyet” veya “Son Vasiyetim” gibi açık bir başlık kullanılması önerilir.

Ancak, bir vasiyetname noter yardımıyla düzenlenmişse, bu, vasiyet sahibinin son arzusunu ve vasiyetini notere sözlü olarak kaydettirdiği anlamına gelir. Bu, özellikle gayrimenkulün terekenin bir parçası olması durumunda önemlidir, çünkü tapu siciline devir için ya bir mirasçılık belgesi ya da noter vasiyeti gereklidir. Eğer bir noter vasiyeti varsa, mirasçılar masraflı ve zaman alıcı mirasçılık belgesi prosedüründen kurtulurlar.

Vasiyetnamede gayrimenkul mirası

Vasiyetname yoksa ve bir mülk terekenin bir parçasıysa, mirasçıların mülkiyetine geçer. Çoğu durumda, hiç kimsenin miras üzerinde tek başına tasarrufta bulunamayacağı bir mirasçılar topluluğu oluşturulur.

Mirasçılar topluluğundan ve anlaşmazlıklardan kaçınma

Böyle bir mülk satılırken tüm varislerin mutabık kalması gerekir. Bu durum genellikle mirasçılar topluluğu içinde anlaşmazlıklara yol açabilir. Buna ek olarak, noter vasiyetnamesi için yapılan masraflar, vasiyetname olmaması halinde mirasçıların karşı karşıya kalacağı veraset davası masraflarının genellikle yarısı kadardır. Vasiyetname ile mülk üzerindeki son irade kesin bir şekilde düzenlenebilir ve ilgili herkes için anlaşmazlıklar ve gereksiz masraflar önlenir.

Doğru miras bırakma – üç adımda vasiyetname hazırlama

Terekedeki borçlar: Özel varlıklarınızı koruyun

Bir mirasın varisi sadece varlıkları değil, aynı zamanda merhumun borçlarını da devralır. Genel bir kural olarak, bir mirasçının altı hafta içinde mirastan doğan borçları reddetmesi gerekir, aksi takdirde mirasçı borçlardan kendi özel malvarlığı ile sorumlu olur. Mirasçının borçlu olduğu en başından belliyse, altı haftalık süre içinde mirastan feragat edilebilir. Terekenin borç yükü altında olduğu ancak daha sonra ortaya çıkarsa, tereke iflas başvurusunda bulunulabilir. Böylece mirasçının özel varlıkları korunur ve borçların sadece terekeden ödenmesi gerekir.

Tuzaklar: Dikkat etmeniz gerekenler – Kontrol Listesi

Özellikle de mirasın en iyi nasıl bırakılacağı sorusu söz konusu olduğunda, vasiyetnameyi sınırlayan doğru uygulamada sıklıkla hatalar meydana gelmektedir.

 1. Vasiyet yok
 2. Yedek varis yok
 3. Evlilik dışı partnerler
 4. Çocuk yok
 5. Netlik yok

Vasiyet yok

Vasiyetname olmadan veraset otomatik olarak yürürlüğe girer. Bu sadece aile içinde anlaşmazlıklara yol açmakla kalmaz, aynı zamanda sevdiklerinizin eli boş gitmesine de neden olabilir.

Yedek varis yok

Adı geçen mirasçı ölüm anında zaten ölmüşse, her zaman vasiyetçinin lehine olmayan yasal halefiyet geçerlidir. Bu nedenle, veraset yoluyla intikalden kaçınmak için yedek bir mirasçının belirlenmesi çok önemlidir.

Evlilik dışı partnerler

Evlilik dışı partnerler vasiyetnamede açıkça belirtilmelidir, çünkü yasal halefiyete göre elleri boş gideceklerdir.

Çocuk yok

Vasiyeti olmayan çocuksuz evli çiftler mirasın tamamını kalan eşe değil, aynı zamanda ebeveynlere veya kardeşlere de bırakırlar. Eğer mirası eş idare edecekse, bu belirtilmelidir.

Netlik yok

Bir vasiyetname her zaman son arzu ve vasiyetin ne olduğunu açıkça belirtmelidir. Mirasın nasıl ele alınacağı net değilse, hatalar meydana gelebilir.

Yasal veraset: Vasiyet olmadan ne olur?

Ölen kişi geride çocuklar ve bir eş bırakmışsa, yasal halefiyete göre mal varlığının yarısını eş alır. Diğer yarısı çocuklar arasında paylaştırılır. Ölen kişinin çocuğu yoksa, eş mal varlığının yüzde 75’ini alır ve kardeşler veya ebeveynler gibi ikinci dereceden akrabalar mirasın kalan kısmını alır.

Genel olarak eş her zaman mirasçı olur. Bunun dışında, sadece bir mertebenin mirasçıları, örneğin çocuklar miras alabilir. Bu nedenle, çocuk gibi birinci dereceden bir mirasçı varsa, ikinci ve üçüncü dereceden kimse miras alamaz.

Konu hakkında daha fazla bilgi edinin: Mirasta zorunlu pay!

İstatistikler: Almanya’da Miras

Konuyla ilgili daha fazla bilgi ve rakamı şu adreste bulabilirsiniz: İstatistik Mirası.

Miras ve hediyeler

Burada Almanya’daki mirasları ve hediyeleri görebilirsiniz. Araştırma 2008 ile 2018 yılları arasını kapsıyor ve her yıl 110.000’den fazla mirasın dağıtıldığını gösteriyor. Mirasçılar topluluğunun anlaşamaması halinde büyük bir anlaşmazlık potansiyeli vardır.

Statistik: Anzahl der steuerpflichtigen Erbschaften und Schenkungen in Deutschland von 2008 bis 2018 | Statista

Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

Ne kadar para miras kaldı?

Özellikle Hamburg, 2014 yılından bu yana Almanya’da zirvede yer almaktadır. Hamburg şu anda 167,80 Euro ile zirvede yer alıyor. Başka hiçbir şehirde bu kadar çok miras yoktur. Almanya genelindeki %2,19’luk nüfus payıyla (82,79 milyonda 1,82 milyon) yıllık toplam 305.731.600 avroluk bir hacim miras kalmaktadır.

 • Nüfus payı Hamburg %2,19
 • Almanya’da miras (karşılaştırma yılı) 109.635; Hamburg’da istatistiksel olarak 2.401 miras
 • Toplam miras (Hamburg / yıl) 305.731.600 Euro

Statistik: Erbschaftsteueraufkommen pro Kopf in Deutschland im Jahr 2014 nach Bundesländern | Statista

Miras mı satıyorsunuz? Almanya’da konut fiyatları

Burada, 2010 ve 2018* yılları karşılaştırmasında kat mülkiyeti için metrekare başına en yüksek fiyatlara sahip şehirleri görebilirsiniz (metrekare başına avro cinsinden).

 1. Münih (Bavyera) metrekare başına 8.342 avro; 2014’te metrekare başına 6.737 avrodan; 4 yılda metrekare başına 1.695 avro artış.
 2. Stuttgart (Baden-Württemberg) metrekare başına 5.925 Euro; 2014’te metrekare başına 4744 Euro’dan; metrekare başına 1.181 Euro artış
 3. Frankfurt am Main (Hessen) metrekare başına 6.060 avro; 2014’te metrekare başına 4.373 avro iken; metrekare başına 1.687 avro artış
 4. Freiburg im Breisgau (Bavyera) metrekare başına 4.943 avro ile; 2014’te metrekare başına 4.740 avrodan; metrekare başına 203 avro artış
 5. Ingolstadt (Bavyera) metrekare başına 4.969 avro ile; 2014’te metrekare başına 4.287 avrodan; metrekare başına 682 avro artış

Statistik: Städte mit den höchsten Quadratmeterpreisen für Eigentumswohnungen im Vergleich der Jahre 2010 und 2018* (in Euro pro Quadratmeter) | Statista

Konuyla ilgili daha fazla bilgi ve rakamı şu adreste bulabilirsiniz: İstatistik Mirası.

En önemli sorular: Vasiyet ve doğru miras bırakma

Aile içinde anlaşmazlıkları ve mirasla ilgili bilgisizliği önlemek için, mirası henüz hayattayken halletmek önemlidir. Uzmanlarımız bu konudaki tüm önemli soruları sizin için yanıtladı.

Bir hediye ne zaman vergiden muaftır?

Ebeveynler çocuklarına miraslarından vergiden muaf olarak bir şeyler verebilirler. Bu olasılık, miras üzerinden ödenmesi gereken veraset vergilerini hafifletir. Ebeveynlerin çocuklarına vergiden muaf 500.000 Avro vermelerine izin verilirken, bunun tersi sadece 20.000 Avro ile sınırlıdır.

Evimi çocuğuma devredebilir miyim?

Mülkünüzü çocuğunuzun veya çocuklarınızdan birinin almasını istiyorsanız, yaşamınız boyunca devredebilirsiniz. Ancak, bu bir hediye olarak kabul edilir, bu nedenle hediyeden sonra yaşadığınız her yıl için mülkün yüzde onu torununuza aittir.

Vasiyetname olmadan miras nasıl bölüşülür?

Vasiyetname olmadan miras, yasal halefiyete göre dağıtılır. Bu halefiyette her şeyden önce eşler ve çocuklar dikkate alınır. Diğer akrabalar genellikle dikkate alınmaz.

Bir evi devretmek ne kadara mal olur?

Bir evi devretmenin maliyeti mülkün değerine bağlıdır. Kural olarak, değer karşılaştırmalı değer yöntemine göre belirlenir.

Hediye vergiye tabi midir?

Bir hediye, mirasla aynı şekilde vergilendirilmelidir, ancak hediyeler için mirasla aynı muafiyetler geçerlidir.

Bağış ile ne kastedilmektedir?

Hediye, bir kişinin karşılığında parasal bir ödeme talep etmeksizin kendi mal varlığından bir başkasını zenginleştirdiği bir menfaattir.

Emlak mı satıyorsun? Ev ve daire için ipuçları

Evimin değeri hala ne kadar? İster bir ev, ister bir arsa, ister bir daire veya tüm bir apartman binası olsun, başarılı bir gayrimenkul transferinin temeli her zaman kişinin kendi mülkünün sağlam ve gerçekçi bir değerlemesidir.

Daire satmak

Daire satışı – Hayattaki birçok neden, kat mülkiyetini satma fikriyle oynamamıza neden olur. Özellikle de yaşlılıkta. Yaşlılar için daha mı az uygun, ulaşılması zor ya da sadece çok büyük ve çok mu pahalı? İşle ilgili bir taşınma mı söz konusu yoksa daire aile için çok mu küçük hale geldi? Lukinski, evinizin satışında sizi yetkin ve güvenilir bir şekilde destekler. Çevrimiçi hizmetimizi kullanın ve konut mülkünüz için bir değerleme alın.

Ev satmak

Ev satmak – Müstakil evler, sadece bir aile, bir çift veya yalnız yaşayan bir kişi tarafından kullanılmaları ile karakterize edilir. Ayrıca ev sahibine ait bir bahçeleri vardır. Tüm müstakil evler sahipleri tarafından yaşanmaz. Bahçeli müstakil bir ev kiralama imkanı da vardır. Neredeyse tüm federal eyaletlerde, müstakil evler bir konut biçimi olarak çok popülerdir. Emlak piyasasındaki talep de buna paralel olarak yüksektir.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.