Kederin ifadesi: Başsağlığı dileklerini nazikçe ve şefkatle ifade etmek + Alıntılar

Kederin ifade edilmesi – Aile içinde veya arkadaşlar arasında bir ölüm olması durumunda, yaslı aileye başsağlığı dilenmelidir. Doğru kelimeleri bulmak çoğu zaman oldukça zordur. Kişisel olmalı ve her zaman nazik ve şefkatli davranmalıdırlar.

Başsağlığı dilemek için doğru kelimeler: çelenk kurdelesine konuşma

Doğru kelimeleri bulmak, özellikle de bir yas durumunda çok zordur. İster bir cenaze kartı, ister bir çelenk kurdelesi üzerindeki yazı ya da bir cenaze konuşması olsun. Merhuma gerekli saygıyı göstermek için kelimeler incelikli ve düşünceli bir şekilde seçilmelidir. Doğru kelimeleri seçmekte zorlanıyorsanız, size yardımcı olacağız ve kederinizi ifade etmek için uygun kelimeler için bazı örnekler ve ipuçları vereceğiz.

Vefat eden kişiyle olan ilişki düzeyine dikkat edin

Yas tutarken doğru kelimeleri ve jestleri bulabilmek için, öncelikle kişinin merhumla olan ilişkisi hakkında net olması gerekir. Yas ifadesinin temelinde iş ilişkisinin mi yoksa açıkça kişisel bir ilişkinin mi yattığı fark yaratabilir. Örneğin, vefat eden kişi ile yas tutan kişi arasında sadece iş ilişkisi varsa, yas tutan kişi taziye ifadesinde derin düşünceler beklememektedir. Bu durumda, kart metninde standart ifadeler (“Büyük bir dehşetle…”, “Derin bir üzüntüyle…” vb.) sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Daha zorlayıcı olan ve yakınların beklentilerini de beraberinde getiren taziye ifadeleri, merhumla daha önce kurulan kişisel bir ilişkiye dayanmaktadır. Her iki taraf için de – merhumun yakınları ve taziyeye katılanlar – paylaşılan deneyimlerin anıları önemli bir rol oynar ve söylenenlerin içeriğini ve biçimini etkiler.

Ancak tam da bu noktada, doğru kelimeleri bulurken merhumla olan kişisel ilişkiye başvurmak da taziyeciye büyük bir yardım sağlayabilir. Yaslı kişiyle bir sohbetin başlangıcı, hatta bir hitap ya da yazılı taziye ifadesi bu kişisel karşılaşmalara dayanabilir ve dayanmalıdır. Çoğu zaman doğru sözcükler ve düşünceler “dışarıdan” yardım almadan ortaya çıkar.

Giriş – cenaze konuşması ve selamlama

Yine de bir cenaze konuşmasının başlangıcı çoğu zaman en zor olanıdır. Bir cenaze konuşması, nazik bir cenaze veya taziye konuşması ile iyi bir şekilde başlatılabilir. Bu tür sözler yas, ölüm, veda veya kayıp konularıyla ilgilidir. Her zaman duyarlıdırlar ve düşünmeye teşvik ederler.

Bununla birlikte, cenaze konuşmasına merhumun taziyede bulunan kişinin hafızasında kalan önemli bir cümlesi ya da düşüncesiyle başlamakta da bir sakınca yoktur. Bu şekilde, merhum, yakınları ve konuşmacı arasında hemen kişisel bir köprü kurulur.

Bu söze, daha sonra gelecek olan kişisel taziye sözlerinde atıfta bulunulabilir. Bunu yaslı aileye hitap etmek takip eder. Bu kişilerle kişisel bir ilişki söz konusuysa, kendilerine doğrudan ilk isimleriyle hitap edilmelidir. Bir hitap şekli olarak çok uygun olan bazı formülasyonlar, örneğin, Sevgili Yaslı Aile, Sevgili Yas Tutanlar, Sevgili Mayer Ailesi, …

Taziye sözleri – Kişisel hikayeler ve taziye sözleri

Taziye sözleri selamlamadan hemen sonra gelmelidir. Burada ölüm konusu doğrudan ele alınabilir, ancak merhumla ilgili kişisel anılardan da bahsedilebilir. Birlikte yaşanan anlar, merhumun hayatına dair küçük hikayeler veya anekdotlar ya da sadece kederin derin ifadesi. Yaslı aileye, kaybın sizin için de çok acı verici olduğunu, ancak anıların, sevginin ve deneyimlerin ölümden çok daha güçlü olduğunu göstermek önemlidir. Nazik olduğunuzdan ve ifadelerinizi akıllıca seçtiğinizden emin olun. Konuşmanın içeriği hakkında önceden bazı notlar almak faydalı olacaktır.

Sempati kartları için cenaze sözleri

Kendinize sadık kalın

Başsağlığı dilerken, pek çok insan gerçekte olduğundan daha üzgün, daha dindar ve daha etkilenmiş gibi davranma eğilimindedir. Bu tutumun arka planında genellikle taziyede bulunan kişinin kendisinden belli bir yas tutma tavrının beklendiğine inanması yatar. Ancak bunun tam tersi de geçerlidir: merhum ve merhumun yakınları ile daha önceki ilişkilerinde kendisini özellikle ruhani bir kişi olarak sunmamış olan biri, taziye sözlerinde birdenbire “Papa’dan daha ruhani” görünmemelidir.

Temel kural, yas ve taziye durumlarında bile özgün kalmaktır. Taziyede bulunan kişi kendine ve doğasına sadık kalmalıdır. Dolayısıyla, merhuma her zaman mizah ve hafiflikle yaklaşan, temelde eğlenceyi seven bir kişi de taziyesini ifade ederken bu tutumu benimseyebilir. Tabii bu hafiflik konusunda gerçekten ciddi olmak kaydıyla. İnsanlar genellikle karşılarındaki kişinin gerçekten ciddi olup olmadığını çok iyi anlayabilirler – yas tutarken bile.

Başsağlığı dilemek komikti.

Bildergebnis für Todesanzeige Mundart Kölsch

Rheinlandlılar, özellikle de Köln halkı, acı ve ölümle başa çıkma konusunda gerçek ustalar olarak kabul edilirler. En iyi örnek: Zaman zaman yerel basında lehçe ölüm ilanlarına rastlayabilirsiniz. Cenaze evleri artık Kölsch’te cenaze töreni düzenliyor. Diyalekt metinleri ve dolayısıyla taziye metinleri için tükenmez bir kaynak Willi Ostermann’ın şiirleridir:

Artık var olmasam, gözlerimi kapatsam, kendimi sığır gibi göstersem, gökyüzünde çok yükseklerde dursam, o zaman Peter yapsın, benim için en güzel yeri seçecektir; gülme zamanının geldiğini biliyor, Ren Nehri’ndeki Köln’den eve döndüm.

Cenaze kurdelesi ve çelenk kurdelesi – Doğru kelime seçimi

Bir yas durumunda, yakın aile üyeleri, akrabalar ve iyi arkadaşların merhumun anısına bir çelenk satın alması gelenekseldir. Bunun için sadece çiçekleri ve görsel imajı seçmek değil, aynı zamanda çelenk şeridi için bir yazı seçmek de gereklidir. Bu, kalpten gelen bir söz olabileceği gibi, aynı zamanda hassas bir son selamlama da olabilir. Örnekler arasında ‘Sizi asla unutmayacağız! – Saygılarımla…’ veya ‘Sessiz anısına’.

Yas konuşması – konuşmanız için fikirler ve öneriler

Cenaze konuşmanızı yazarken yalnız olmamanız için, cenaze konuşmanızda rehber olarak kullanabileceğiniz bazı fikir ve önerileri bir araya getirdik. Her methiye kişisel bir şeyler içermelidir, bu nedenle fikirlerimizi ve önerilerimizi kişisel anekdotlar veya hikayelerle desteklemenizi öneririz.

Selamlama ve cenaze konuşması

 • Sevgili XY ailesi,
 • Sevgili Bayan XY,
 • Eşinizin vefatı nedeniyle size en derin taziyelerimizi sunarız….
 • Sevgili annenizin vefatından dolayı derin üzüntü duyuyor ve size ve ailenize en içten taziyelerimi sunuyorum….
 • Sizinle birlikte dua ettik, dua ettik ve umut ettik. Ama şimdi sizinle birlikte sessizce yas tutuyoruz.
 • Kardeşinin bizi sonsuza dek terk ettiğine hala inanamıyoruz….
 • Ä°yi bir arkadaşı kaybetmek beni çok üzüyor….
 • Uygun ve rahatlatıcı kelimeler bulmak tarif edilemeyecek kadar zor.
 • Eşinizin ölümünün yol açtığı ağır kayıp nedeniyle size en içten taziyelerimi sunuyorum….
 • Sevdiğiniz birini aniden kaybetmek çok acı verici.
 • Eşinizin vefatı nedeniyle yaşadığınız acı kaybı sizlerle paylaşıyoruz… acı çekti.
 • Sevgili kardeşinizin trajik kaybı hepimizi derinden sarstı. Yas ve ayrılığın zor saatleri için en içten başsağlığı dileklerimizi ve dayanma gücümüzü sunarız.

Kişisel sözler ve taziye sözleri

 • Onu sevgiyle hatırlayacağız ve hayatının çalışmalarını onun ruhunda sürdüreceğiz….
 • Derinden etkilendim, size en derin üzüntülerimi ifade etmek isterim.
 • Onu tanıyan herkes karizmasından ve yardımseverliğinden etkilenmişti….
 • Ölümün acısı sizi ezmesin ve birlikte geçirdiğiniz zamanın anısı size gelecek için yeterli gücü versin.
 • O benim en iyi arkadaşımdı, onu unutmayacağım….
 • Çocuklarınız ve torunlarınız tarafından desteklenerek, yaşamın ilerleyen yollarında ustalaşmak için yeterli gücü bulmanızı dilerim.
 • Onu çok sevdik ve neşeli doğası bizim için her zaman bir rol model oldu….
 • Bu süre zarfında size bol güç ve karşılıklı sevgi diliyorum.
 • Birçok insan onu minnetle ve sevgiyle hatırlayacak….
 • Umarım kederiniz kısa süre içinde sevgi dolu bir anıya dönüşür.

Yas Alıntıları

Johann Wolfgang von Goethe

Bu, içinden geldiğimiz bir mesafedir.
Bu, gideceğimiz bir mesafedir.

Aşağıdaki alıntı da Johann Wolfgang von Goethe’den. Kederli olan herkesin anlayabileceği, kesinlikle doğru sözler.

Kalbinizin derinliklerinde sahip olduğunuz şey,
ölümle kaybedilemez.

Franz Kafka

Güneşin yavaşça battığını görüyorsunuz ve aniden karanlık çöktüğünde irkiliyorsunuz.

Ernest Hemingway

Sadece birkaç kişi gerçekten yaşıyor ve yaşayanlar da asla ölmüyor. Artık orada olmamaları önemli değil. Gerçekten sevdiğin kimse asla ölmez.

Dalai Lama

İçsel mutluluk maddi koşullara bağlı değildir. Ruhumuzda kök salmıştır.

Konfüçyüs

Dünyevi her şey baharda bir rüyadan ibarettir. Ölümü bir eve dönüş olarak düşünün.

Theodor Fontane

Sessizlik! Ve derin huzur gibi
şimdi yumuşak bir rüzgar geçti,
O tenha olabilir
toprak ruhu yukarı doğru uçtu.

Thomas Mann

Sevgi bağları ölümle kesilmez.

William Shakespeare

Bizler rüyaların yapıldığı maddeden yapıldık ve kısa hayatımız uzun bir uykunun içine gömülüdür.