En İyi 5 Vergi Cenneti – Cennette Vergiden Kaçınma

Vergi cennetleri birçokları için gizemli ve büyüleyici bir fikirdir. Devletin gelirinizden veya işinizin gelirinden büyük bir pay almadığı bir yer. Bununla birlikte, birçok kişi yaşadıkları veya çalıştıkları ülke için vergi ödemenin bir vatandaşlık görevi olduğunu söyleyerek benzer şekilde eleştirilmektedir. Yine de Google’dan Pfizer’a kadar şirketler ve yerel dişçinizden İngiltere Kraliçesi’ne kadar insanlar devlete ödemeleri gereken sermaye miktarını azaltmak için vergi cennetlerini kullanmaktadır.

Cennette Bankacılık: Dünyanın En Ä°yi Vergi Cennetleri

Vergi cennetleri veya vergiden kaçınma hakkında kesin bir şey bilmek mümkün değildir. Tüm bu rakamlar karanlıkta ve belgelenmemiş olduğundan emin olmanın bir yolu yoktur. Ancak örneğin İngiltere’nin yılda 12,5 milyar € (11,4 milyar £) kaybettiği tahmin ediliyor ve bu rakam azalmıyor. 2013 yılında 14,30 milyar Avro (13 milyar Sterlin) olan kayıp, 2017 yılında %5,0 oranında artarak 14,96 milyar Avro’ya (13,6 milyar Sterlin) yükselmiştir. Bireyler ve işletmeler, boşluklar, krediler veya diğer özel vergi hususlarına izin verildiği durumlarda, yurtdışında kazanılan gelirler için düşük vergiden veya hiç vergi olmamasından potansiyel olarak faydalanabilirler. ABD’de Aralık 2017’de kabul edilen Vergi Kesintileri ve İstihdam Yasası (TCJA), ABD’deki efektif kurumlar vergisi oranını %21 olarak belirlemiştir. Geçmişte vergi cennetlerindeki offshore operasyonlarıyla bilinen şirketler arasında Apple, Microsoft, Alphabet, Cisco ve Oracle yer almaktadır. Genel olarak vergi cennetleri, şirketler için uluslararası borçlanmanın daha ucuz olabilmesi nedeniyle borç verme alanında da avantajlar sunabilir. Muhafazakâr bir tahmin, 21 trilyon doların vergi cennetlerinde bulunduğunu ve bunun 9,8 trilyon dolarının sadece dünyanın en zengin 100.000 kişisine ait olduğunu göstermektedir.

 • 5 Vergiden kaçınmada artış
 • 21 trilyon dolar vergi cennetlerinde

Vergi cenneti nedir?

Vergi cenneti, gelir veya varlıklar üzerinde hiç vergi olmayan veya özellikle düşük vergi olan bir eyalet veya bölgedir. Bu nedenle, özel şahıslar için ikamet yeri veya iş yeri olarak caziptirler. Hepsinin ortak noktası, yüksek vergili ülkelerde kazanılan gelir için vergi ödemek zorunda kalmama hedefidir. Yasal kesinlik ve siyasi istikrar, yatırılan sermayenin güvenliğini garanti altına aldığı için bir vergi cenneti için önemlidir. İyi yönetişim (yani etkin idari yapılar ve düşük yolsuzluk) ve düşük vergi oranları, para girişi olasılığı üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Bankacılık gizliliği yasal çerçevenin bir parçası olabilir. Gizlilik ve olası boşluklar, bazı bölgeleri vergiden kaçınma için sıcak noktalar haline getirmektedir.

Kaç tane vergi cenneti var?

Avrupa Birliği maliye bakanları ve uzmanları yaptıkları bir araştırmada 17 ülkeyi resmi vergi cenneti olarak tanımladı. Buna ek olarak, 47 devlet “gri listeye” girmiş, daha fazla şeffaflık ve bazı reformlar sözü vermiş ve bu nedenle daha yakından incelenmektedir. Aşağıdakiler gibi birçok liste vardır

Vergi cennetleri yasa dışı mı?

Hayır. Yüksek gelirli birçok kişi daha az gelir vergisi ödemek için vergi cennetlerinde ikamet etmektedir. Bu yasadışı değil. Ancak bazı şirketler gelirlerini merkezi Bahamalar veya Malta gibi vergi cennetlerinde bulunan paravan şirketler aracılığıyla yönlendirmektedir. Bu yasa dışıdır çünkü bu şirketler gelirlerini bildirilen gelirden daha az olarak yanlış bir şekilde bildirmektedir. Bu nedenle vergi cenneti ülke olmanın temel parçalarından biri de gizli hareket etmesi ve yurt dışından gelen müfettişlerle bilgi paylaşmamasıdır.

Farklı ülkeler için gelir vergisi oranı – karşılaştırma

Farklı ülkelerin farklı gelir vergisi oranları vardır. Kişisel gelir vergileri, bir kişinin ücret, maaş veya başka herhangi bir gelir türü gibi gelirleri bildirdiğinde ödediği vergilerdir. Dünyadaki en yüksek gelir vergisi, ortalama %60’lık kişisel gelir vergisi ile Fildişi Sahili’nde uygulanmaktadır. Bahamalar veya Birleşik Arap Emirlikleri gibi vergi cennetlerinde kişisel gelir vergisi %0’dır. Aşağıda seçilmiş bazı ülkeler ve gelir vergileri yer almaktadır. Kişisel gelir verginizi azaltmak için Donald Trump tarafından kullanılanlar gibi başka yöntemler de vardır.

 • Fildişi Sahili – %60
 • Almanya – %45
 • Birleşik Krallık – %45
 • ABD – %21
 • Bahamalar, Birleşik Arap Emirlikleri, Cayman Adaları, vb. – 0%

Farklı ülkeler için kurumlar vergisi oranları – karşılaştırma

Kurumlar vergisi, bir şirketin gelirine dayanan bir vergidir. Bunu azaltmak için birçok şirket karlarını doğrudan şirkete geri yatırıyor ya da merkezlerini bir vergi cennetine taşıyor. Vergi cennetleri çok düşük kurumlar vergisi oranlarına sahiptir, bu da merkezlerini burada bulundurduklarında gelir bildiren şirketlerin aksi takdirde ödeyeceklerinden daha az vergi ödedikleri anlamına gelir. Dünyadaki en yüksek kurumlar vergisi oranı %37,5 ile Porto Riko’dadır. En düşük kurumlar vergisi oranı ve en iyi vergi cennetleri, tümü %0 kurumlar vergisine sahip olan Man Adası, BAE, Bahamalar ve Bermuda’dır.

 • Porto Riko – %37,5
 • Almanya – %30
 • ABD – %21
 • Birleşik Krallık – %19
 • Bermuda, Cayman Adaları, vb. – 0%

Liste – Dünyanın En Ä°yi Vergi Cennetleri

Vergi cennetleri Panama, Hollanda ve Malta gibi ülkeler olabilir. Diğerleri Man Adası, Jersey, Delaware veya Cayman Adaları gibi bölgelerdir. İngiltere Kraliçesi’nden eski cumhurbaşkanlarına ve suçlulara kadar herkes ödedikleri vergileri en aza indirmek için vergi cennetlerini kullanmaktadır.

Cayman Adaları’nda Karayip Cenneti

Cayman Adaları’nda deniz kenarında bir kulübe.

Palmiye ağaçları, berrak mavi su ve kesintisiz lüks. Resmi olarak bir İngiliz bölgesi olan Cayman Adaları belki de dünyanın en ünlü vergi cennetidir. Burada bir şirket kurmak ve vergi ödemeden varlıkları tutmak mümkündür. Burada ne gelir, ne kâr, ne miras, vs. vergilendirilir. Dünyanın en büyük bankalarından 40’ı ve dünyadaki hedge fonlarının %40’ı Cayman Adaları’nda bulunmaktadır. Wells-Fargo’dan Pepsi’ye kadar tüm şirketler burada var olan benzersiz avantajlı boşluktan yararlanmaktadır.

 • GSYİH: 3,84 milyar dolar
 • Nüfus: 63 bin
 • Gizlilik Derecesi (FSI): 3
 • Kurumlar vergisi: %0
 • Gelir vergisi: %0

Cayman Adaları Orta Amerika’da Küba’nın güneyinde yer almaktadır

Deniz kaplumbağaları ve plajlarıyla ünlü en büyük ve en kalabalık ada Grand Cayman’dır.

Malta – Akdeniz’in Parası

Akdeniz adası Malta’da bir deniz kıyısı.

Malta tartışmasız Avrupa’daki en iyi vergi cenneti. Bu aynı zamanda çok sayıda soruşturma ve kamuoyu baskısı anlamına da gelmektedir. Ancak şu anda Malta, vergiden kaçınma konusunda hala en üst sıralarda yer alıyor. Neden? Malta nispeten yüksek gelir ve kurumlar vergisine sahiptir…. Ancak Malta, şirketlerin AB’deki en düşük kar vergisini (kurumlar vergisi dışında) ödediği bir vergi sistemine sahiptir. Ayrıca, başvuru üzerine kurumlar vergisinin %30’u da indirilebilmektedir.

 • GSYİH: 11,00 milyar dolar
 • Nüfus: 441 bin
 • Gizlilik Derecesi (FSI): 20
 • Kurumlar vergisi: %35,0
 • Gelir vergisi: %33,8

Malta, Sicilya ve Kuzey Afrika arasında küçük bir adadır.

Diğer şeylerin yanı sıra plajlarıyla da ünlüdür.

Ä°rlanda – Gökkuşağının Sonundaki Altın

İrlanda sahilinde gün batımı.

İrlandalı yetkililer ülkelerinin bir vergi cenneti olmadığını söyleseler de İrlanda’dan sıklıkla bir vergi cenneti olarak bahsedilir. Vergi Adaleti Ağı Direktörü Liz Nelson DW’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İrlanda, diğer bazı yargı bölgeleri gibi karların kaydırılmasına izin veriyor. Nelson, “Bu şekilde bir gizlilik ağı oluşturuldu,” dedi. Teknoloji devi Apple, uluslararası iştirakleri aracılığıyla İrlanda’da 180 milyar dolardan fazla offshore kâr elde etti ve 59,2 milyar dolarlık ABD vergisini kaçırdı. Fortune 500 şirketlerinin dörtte birinden fazlasının İrlanda’da iştiraki bulunmaktadır.

 • GSYİH: 11,00 milyar dolar
 • Nüfus: 4,95 milyon
 • Gizlilik Derecesi (FSI): 26
 • Kurumlar vergisi: %35,0
 • Gelir vergisi: %48,0

İrlanda, dağlık bölgelerinde nefes kesici manzaralara ev sahipliği yapmaktadır.

Bahamalar – Cennetin Prototipi

Bahamalar’ın uzaydan görünümü.

Bahamalar’da sermaye kazancı vergisi, veraset vergisi, gelir vergisi veya hediye vergisi yoktur. Buna ek olarak, yüksek düzeyde banka gizliliği vardır ve vergi kaçakçılığı cezai bir suç olarak kabul edilmemektedir. ABD şirketleri 2010 yılında Bahama’daki iştiraklerine 10 milyar dolar kâr bildirdi; bu rakam ülkenin GSYİH’sinin %123’üne denk geliyor. Wells Fargo Bank ve AES, Bahamalar’da iştirakleri bulunan Fortune 500 şirketlerinin %5’inden bazılarıdır. Bir zamanlar Bahamalar’da yaklaşık 400 banka vardı. Ancak tüm bunlar, ülkenin yabancı vergi makamlarıyla bilgi alışverişi ve işbirliği anlaşması imzalamış olması nedeniyle değişebilir.

 • GSYİH: 11,26 milyar dolar
 • Nüfus: 394k
 • Gizlilik Derecesi (FSI): 19
 • Kurumlar vergisi: %0
 • Gelir vergisi: %0

Florida’nın doğusunda ve Küba’nın kuzeyinde yer alan burası bir Karayip cennetidir.

Bahamalar’daki Exuma plajı dünyaca ünlüdür ve berrak mavi suları ve beyaz kumları benzersizdir.

Lüksemburg – Orta Çağ’ın Para Üreticisi

Lüksemburg’da bir sokak.

İsviçre’nin yanı sıra en büyük uluslararası üne sahip bir vergi cenneti varsa, o da Lüksemburg’dur. Burada bazı şirketlerin vergi oranı %1 veya daha azdır. Bunların hiçbiri kağıt üzerinde değildir ve ancak 2014 yılındaki “Lüksemburg sızıntıları” ile ortaya çıkmıştır. Deutsche Bank gibi şirketlerin karlarını faiz olarak gizleyerek Lüksemburg’a kaydırmaları ve neredeyse hiç vergi ödememeleri yaygındır. Lüksemburg için şirketler üzerindeki düşük vergi yükü de işe yarıyor. Vergi cenneti statüsü, bankalar ve yatırım şirketlerinin çoğu yurtdışından on binlerce çalışanı olduğu için bir istihdam yaratma programıdır.

 • GSYİH: 58,63 milyar dolar
 • Nüfus: 628 bin
 • Gizlilik Derecesi (FSI): 6
 • Kurumlar vergisi: %25.0
 • Gelir vergisi: %45,8
Lüksemburg, Almanya, Fransa ve Belçika sınırlarında yer alan bir mikronasyondur.

Geleneksel Avrupa mimarisi ve elbette bir finans merkezi olmasıyla ünlüdür.

Vergi cennetleri – Güzel ve ucuz

Vergi cennetleri gerçekten eşsiz bir olgudur; birçoğu en güzel plajlara ya da pastoral sokaklara ev sahipliği yapar ve perde arkasında finansal açıdan tamamen benzersizdirler. Deniz ve Karayipler bu kadar yakınken dünyanın dört bir yanından insanların Porto Riko’da vatandaşlık alması hiç de şaşırtıcı değil.