Pazarlama: Satış konuşması, telefon görüşmesi ve psikoloji – Serbest meslek Bölüm 13

Pazarlama: Satış konuşması & Co. – Satış konuşmaları birçok beceri, yetenek ve bilgi gerektirir. Bir satış konuşması genellikle iletişim, psikoloji ve elbette yüz ifadeleri, jestler ve yansıtma gibi stratejiler gibi unsurların bir karışımını içerir. Bu sizi şuraya geri götürecek: Bir iş kurmak.

Satış görüşmeleri yapmak ve yönetmek

Satış görüşmelerinde sadece ürününüzü doğrudan ve anında tanıtabilme avantajına sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda müşteriden doğrudan geri bildirim alırsınız. Bu, başarılı bir satış olmasa bile satış görüşmelerinden çok şey öğrenebileceğiniz anlamına gelir. Sadece bir sonraki satış konuşması için değil, aynı zamanda tüm medya reklamcılığı için. Çünkü başka herhangi bir medya kanalı üzerinden yapılan bir satış görüşmesinde olduğu gibi doğrudan geri bildirim alamazsınız. Pazar araştırması.

Satış görüşmeleri birçok yerde gerçekleşir. Telefon görüşmesinden mağazadaki müşteri görüşmesine, ayrıca e-posta ve sözlü olmayan iletişim yoluyla.

İpucu. Yazılı fiyat

İpucu. Yazmanın gücü. Satış konuşması sırasında yanınızda bir kağıt ve kalem bulundurmanız her zaman faydalı olacaktır. İki belirleyici avantaj için, bir yandan ürünün USP’leri doğrudan not edilebilir. Bu, onların taşa bağlı olduğu anlamına gelir. Bunları yazarak, avantajlar artık değiştirilemez ve kalıcı olarak mevcut olur. İkinci avantaj ise, fiyatın artık kolayca pazarlık konusu edilememesidir. Sözlü olarak bir fiyat üzerinde pazarlık yaptığınız sürece, fiyat değişkendir. Bir fiyat belirtilmişse, örneğin 5.350 €, bu fiyat belirlenir. 5,000 € değil, 4,000 € değil. Kağıt üzerinde 5,350 € yazıyor.

Ä°pucu. Yüz ifadelerini ve jestleri yansıtma

Uygulaması kolay bir başka ipucu da “yansıtma “dır. Aynalama, diğer kişinin duruşunu, yüz ifadelerini ve duygusal ruh halini benimsemeyi içerir. Yani karşımdaki kişi bacaklarını kilitleyerek önümde oturuyorsa, ben de benimkileri aynı şekilde kilitliyorum. Müşteri vücuduyla veya başıyla hafifçe sola doğru sallanırsa, buna göre sağa dönüyorum. Karşımdaki kişi arkadaşça ve açık bir tavır sergiliyorsa, ben de duygusal olarak aynı şekilde tepki vermeye çalışırım. Bunun avantajı, daha az farklılık ve daha fazla ortak zemin, temelde olumlu bir ruh hali olmasıdır.

Satışta telefon görüşmeleri

Klasik telefon satışlarında telefon görüşmeleri de vazgeçilmezdir. Telefon alımı söz konusu olduğunda harici şirketlere başvuranların sayısı her geçen gün artıyor.

Kendi satış elemanınızı işe almak birçok start-up için çok risklidir. Sonuçta, başlangıçta yeni çalışanın nasıl performans göstereceğini tahmin edemezsiniz. Bir ya da iki ay sonra performansın doğru olmadığını fark ederseniz, bir sonraki kişi doğrudan devreye girmelidir. Bu oyunu ne sıklıkla oynamak istiyorsunuz? Ne sıklıkla bildiri yazmak, ücret ödemek ve yeni iş sözleşmeleri yapmak istiyorsunuz? Bu nedenle telefon satışlarını üçüncü taraf bir sağlayıcıya yaptırmak birçok kişi için avantajlıdır.

Ä°pucu. Harici çağrı merkezleri

Harici çağrı merkezinde, çeşitli fiyat seviyelerinde satış personeli bulunmaktadır. Böylece know-how sahibi belirli kişileri seçebilirsiniz. Diğer büyük avantaj, hastalık günleri, tatiller, bunlar harici bir çağrı merkezi için önemli değildir. Teorik olarak her gün çalışabilirsiniz ve elbette başka alanlarda da satış yapmış olan satış elemanlarının uzmanlığı karlı bir şekilde kullanılabilir. Dolayısıyla, telefonla satış ve tele-pazarlama yapmayı düşünüyorsanız, dış kaynak kullanımı fikrine birkaç dakika ayırın. Sağlayıcıları internet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Üç veya dört karşılaştırmalı teklif alın ve iyi bir genel bakışa sahip olun.

Satış promosyonu ve dokümantasyon

Siz yoksunuz ya da çalışanlarınızdan biri yok – siz yokken müşteriye ne kalıyor? Başka bir örnek: Bir müşteri mağazada karar veremiyor ve yanında bazı bilgi materyalleri götürmek istiyor. Elbette belgeler satış promosyonu için vazgeçilmezdir. Ne demişler, resimler bin kelimeye bedeldir. İşte tam da bu yüzden pek çok şirket bilgi dokümanlarına başvuruyor. İmaj broşürü veya ürün el ilanı, basit kelimelerle açıklanan karmaşık bir iş modeli.

Tasarruf İpucu! Online grafik tasarım satın alın

Burada da internette, tasarımcıları veya reklam ajanslarını işe alırken size çok para kazandırabilecek birçok püf noktası var. Özellikle de internette kendi kendinize düzenleyebileceğiniz çok sayıda tasarım şablonu olduğu için. Adobe Creative Cloud veya başka bir grafik programı ile Graphic River gibi tasarım platformlarının bir karışımını kullanarak kısa sürede grafik satın alabilir ve üretebilirsiniz. Tasarımların maliyeti ortalama 5 ila 30 dolar arasında değişiyor. Önizlemede, görüntü broşürünün tamamlandığında nasıl görüneceğini doğrudan görebilirsiniz. Diğer büyük avantajı ise tüm grafik öğelerinin zaten dahil edilmiş olmasıdır. Süslü simgeler, yaratıcı tasarım öğelerinin yanı sıra metin blokları ve biçimlendirme, hatta bazen farklı, kartvizit, resim broşürü ve el ilanı için eksiksiz şablonlar bir pakette. Böylece her bir tasarım değişikliği veya yeni üretim için bir ajansı aramak zorunda kalmaz, bu tür önemli medyayı doğrudan şirket içinde üretebilirsiniz.

Rehber Kitap: Kendi işinizi kurmak ve iş planı

Bir emlakçı olarak veya başka bir iş fikriyle kendi işinizi kurmak mı istiyorsunuz? İş planınız ve konseptiniz hakkında ipuçları vererek sizi destekliyoruz. İster tam zamanlı serbest meslek sahibi ister yarı zamanlı serbest meslek sahibi olsun: Kendi işinizi kurmak istiyorsanız, hem önceden hem de operasyonel işletmede pek çok şeyi düşünmeniz gerekir. Doğru fikirden sağlık sigortasına kadar – kendi işinizi kurmak istediğinizde nelere dikkat etmeniz gerekir?

Girişimciler için herhangi bir eğitim veya ileri eğitim bulunmamaktadır. Ya genel müdürsünüzdür ya da değilsinizdir. Her zaman önemli olan kendi hırsınızdır, çünkü her gün gelişmenin tek yolu budur.

Bir bakışta konular:

 1. İş planı
 2. Kurucu ve kurucu ekip
 3. Ürün / Hizmet: USP
 4. Müşteri memnuniyetini artırın
 5. Pazara genel bakış: Müşteriler ve Rekabet
 6. Referans müşteriler: Pozitif görüntü aktarımı
 7. Pazar analizi / doğrulama: iş fikri
 8. Yer seçimi
 9. Pazarlama Kavramı: Dağıtım
 10. Reklam: Google Reklamları, SEO, Gazete, Radyo?
 11. Pazarlama: Medya reklamcılığı, maliyetler ve CPM’ler
 12. Pazarlama: ticari fuarlar, eğitim ve ticari reklamlar
 13. Pazarlama: Satış konuşması, telefon görüşmesi ve psikoloji
 14. Pazarlama: promosyonlar, indirimler ve özel teklifler
 15. Pazarlama: Sosyal Medya ve Online Reklamcılık
 16. E-iş: Şirket içinde elektronik ticaret
 17. İşbirlikleri: İşbirliği ilkesi
 18. Finansal planlama: sermaye ve finansman

Genel bakışa dönmek için buraya tıklayın: