Kurucular ve kurucu ekip: İş dünyasında haksız avantaj – Kendi işinizi kurmak bölüm 2

Kurucular ve kurucu ekip – Şirketin başlangıcı tamamen sizinle veya kurucu ekiple ilgilidir. Şirketi her gün siz yönetiyorsunuz. Kimsin sen? Bugün konuştuğumuz konu da bu, farklı start-up konseptlerinin avantaj ve dezavantajları. Tek başına kuruluş ve başkalarıyla birlikte kuruluş konularına bir göz atıyoruz. İşte yine dönüp dolaşıp geldiğiniz nokta: Bir şirket kurmak.

Kurucu ve kurucu ekip

Genel olarak, okuyucu için yanıtladığınız bu üç temel soruyla ilgilidir:

 1. Gerekli kişisel niteliklere sahip misiniz?
 2. Gerekli mesleki niteliklere sahip misiniz?
 3. Gerekli girişimcilik becerilerine sahip misiniz?

Özellikle mesleki nitelikler, sektör bilgisi ve beraberinde getirilen niteliklerden veya nitelik eksikliğinden kaynaklanan fırsat ve risklerin tüm analizi ile ilgilidir.

 1. Hangi niteliklere/mesleki deneyime ve varsa lisanslara sahipsiniz?
 2. Hangi sektör bilgisine sahipsiniz?

Haksız avantaj – stratejik başarıyı planlanabilir kılmak

“Hangi sektör bilgisine sahipsiniz?” sorusu üzerine, start-up’lar ve yatırımlar konusunda uzmanlardan biri olan Frank Thelen ile yapılan röportajdan bir ipucu. Frank Thelen bir keresinde start-up’larda son derece olumlu bir unsur olarak gördüğü “haksız avantaj “dan söz etmişti. “Haksız avantaj”, örneğin satış alanında 15 yıllık bir deneyime sahip olduğunuz anlamına gelir. Ancak “haksız avantaj”, geliştirme konusunda çok fazla bilgiye sahip olduğunuz ve bu nedenle başka uzmanlar olmadan bağımsız olarak bir yazılım kurabileceğiniz anlamına da gelebilir. “Haksız avantaj”, bir reklam ajansından geldiğiniz ve bu nedenle halkla ilişkiler ve pazarlama konusunda çok fazla bilgiye ve çok iyi bir ağa sahip olduğunuz anlamına da gelebilir. “Haksız avantaj” nedir?

 1. Hangi ticari becerilere sahipsiniz?
 2. Belirli güçlü yönler nelerdir?
 3. Açıklar nelerdir? Nasıl telafi ediliyorlar?
 4. Hangi ürünü/hizmeti üretmek veya satmak istiyorsunuz?
 5. Kurucu Ekip (Dikkat: Uzun vadeli taahhüt!)

Risk analizi ve risk değerlendirmesi

Daha önce de gördüğünüz gibi, risk analizi ve risk değerlendirmesi her zaman bir rol oynar. Bu aynı zamanda potansiyel yatırımcıların yanı sıra bankacılar için de değişken iş modelleriyle ilgilidir.

Eğer bir kurucu ekip sunuyorsanız, birlikte çalışma şeklinizde hiçbir farklılık olamayacağını göstermelisiniz. Sizi birleştiren şey sinerjilerdir. Çünkü start-up’lar genellikle kurucu ekip yüzünden başarısız olur. Çoğunlukla ürün piyasaya çıkmadan önce bile – kimse bunları duymaz, ayrıca bulunmadan önce istatistiksel olarak kaydedilmezler.

Ortak bir fikir çabucak bulunur, günlük işbirliği ise bambaşka bir şeydir. İlk mali farklılıklar ortaya çıkar çıkmaz, küçük miktarlar bile anlaşmazlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Etkinlik ve çalışma farklılıkları

İşin yoğunluğu daha da ciddidir. Eğer kurucu A tarif edildiği gibi haftada 80 saat proje üzerinde çalışıyorsa ve kurucu B genellikle sadece 15 saat çalışıyorsa, farklılıklar vardır. Kurucu A, kurucu B ile açık hakkında konuşursa, işin mutlaka zamanla ölçülemeyeceği gerekçesi gelir: “Bu sonuçlara bağlıdır. Eğer ben (kurucu B) kısa sürede çok sayıda önemli şey yapmayı başarırsam, bu tamamen sorun değil! Çoğu zaman Kurucu A’nın, Kurucu B’nin varsayılan uzmanlığa sahip olmadığını fark ettiği de olur. Birdenbire, hakkında çok konuşulan “satış dehası” o kadar da dahi değildir ve çok az satış yapmaktadır. Kurucu A kesinlikle harika bir ürün tasarlamış olsa bile, satışlar istenildiği gibi artmaz. Anlaşmazlıklar kaçınılmazdır.

Dezavantajlar ve kurucu ortaklarınız için sorular

 1. Uzun vadeli taahhüt
 2. Uzun bir süre için olası işbirliği ortaklarını kontrol edin > Uzun bir süre için taahhüt.
 3. Ön Hazırlık: Mutabakat Zaptı veya Ortak Girişim
 4. Partneriniz de aynı miktarda zaman ayırıyor mu?
 5. Hangi üretkenliği / kaliteyi sağlıyor?
 6. Para aktığı zaman, arzular da gelir.

Rehber Kitap: Kendi işinizi kurmak ve iş planı

Bir emlakçı olarak veya başka bir iş fikriyle kendi işinizi kurmak mı istiyorsunuz? İş planınız ve konseptiniz hakkında ipuçları vererek sizi destekliyoruz. İster tam zamanlı serbest meslek sahibi ister yarı zamanlı serbest meslek sahibi olsun: Kendi işinizi kurmak istiyorsanız, hem önceden hem de operasyonel işletmede pek çok şeyi düşünmeniz gerekir. Doğru fikirden sağlık sigortasına kadar – kendi işinizi kurmak istediğinizde nelere dikkat etmeniz gerekir?

Girişimciler için herhangi bir eğitim veya ileri eğitim bulunmamaktadır. Ya genel müdürsünüzdür ya da değilsinizdir. Her zaman önemli olan kendi hırsınızdır, çünkü her gün gelişmenin tek yolu budur.

Bir bakışta konular:

 1. İş planı
 2. Kurucu ve kurucu ekip
 3. Ürün / Hizmet: USP
 4. Müşteri memnuniyetini artırın
 5. Pazara genel bakış: Müşteriler ve Rekabet
 6. Referans müşteriler: Pozitif görüntü aktarımı
 7. Pazar analizi / doğrulama: iş fikri
 8. Yer seçimi
 9. Pazarlama Kavramı: Dağıtım
 10. Reklam: Google Reklamları, SEO, Gazete, Radyo?
 11. Pazarlama: Medya reklamcılığı, maliyetler ve CPM’ler
 12. Pazarlama: ticari fuarlar, eğitim ve ticari reklamlar
 13. Pazarlama: Satış konuşması, telefon görüşmesi ve psikoloji
 14. Pazarlama: promosyonlar, indirimler ve özel teklifler
 15. Pazarlama: Sosyal Medya ve Online Reklamcılık
 16. E-iş: Şirket içinde elektronik ticaret
 17. İşbirlikleri: İşbirliği ilkesi
 18. Finansal planlama: sermaye ve finansman

Genel bakışa dönmek için buraya tıklayın: