Pazarlama: Ticari Fuarlar, Eğitim ve Ticari Tanıtım – Serbest Meslek Bölüm 12

Ticaret fuarları ve sunumlar, tıpkı televizyondaki medya reklamları gibi, nispeten yüksek maliyetlerle ilişkilidir. Ticaret fuarlarında stant açmaya gücü yetenlerin ya büyük bir yatırımı vardır ya da işleri zaten tıkır tıkır işlemektedir. Tebrikler! Çünkü ticaret fuarları ve diğer tüm konferans ve kongre türleri, bireysel temaslar için her zaman yüksek maliyetlerle ilişkilendirilir.

Güzel: Sunum ve ticari kitle

Bir yandan, stant alanı elde etmenin ilk maliyetleri var. Bir sonraki adımda, ziyaretçi çekmek için diğer stantlarla rekabet etmeniz gerekir ki bu da bir stant kurucusu gerektirir. Bir de personel var, örneğin konuklarla ilgilenmek için. Sunumlar, konferanslar ve kongreler için organizasyona çok zaman ayırmanız gerekir. Bulunduğu yere bağlı olarak, örneğin Berlin-Mitte’de, bu çok pahalı olabilir. Aynı zamanda etkisi de büyüktür, çünkü sadece prestij için bile buna değer. Bu medya önlemlerinin çoğu, büyük sipariş hacimleri ve bütçeleri olan B2B profesyonel kitleye yöneliktir.

Reklamcılıkta mevcudiyet her zaman önemlidir. Şirketiniz ne kadar büyük olursa, medya portföyünüz de o kadar geniş olacaktır. Maliyet nedeniyle Facebook ve Instagram’da reklam vererek başlayabilirsiniz, ancak er ya da geç ticaret fuarlarında veya kongrelerde de mutlaka bulunacaksınız. Belki de TV reklamlarında veya ticari dergilerde olduğu kadar. Bir ticaret fuarına hazırlanıyorsanız, aşağıdaki hususlar özellikle önemlidir:

  • Sergi standı
  • Personel ve servis
  • Hedefler ve zaman çizelgesi
  • Belgeler (satışa yönelik bilgiler)
  • Sunum yardımcıları

Bilgi, eğitim, ticari tanıtım

Yemekler, konferanslar ve kongrelerde olduğu gibi, bu reklam biçimi de B2B kitlesine yöneliktir. Eğitim ve ticari reklam genellikle profesyoneller arasında gerçekleştiğinden, burada ticaret fuarlarından bile daha fazla. Örneğin ısıtma ve sıhhi tesisat sektöründeyseniz, yeni donanım ve tasarımları tanıtmak için düzenli eğitim oturumları düzenleyebilirsiniz. Gelecekte daha fazla sayıda temassız banyo ve mutfak armatürü monte edilecekse (trend), elbette ürün hakkında uzman bilgisi de olmalıdır. Sonuçta, suya elektrik bağlantısının yanı sıra bakım ve bir noktada onarım önlemleri de var. Bu tür eğitim ve ileri eğitimler, reklam gibi görünmemeleri gibi bir avantaja da sahiptir. Sonuçta, ücretsiz eğitim ve ileri eğitim var.

Şirketler için bu tür eğitim kursları aynı zamanda çalışanlar için ücretsiz bir ileri eğitim fırsatıdır. Sizin için bu, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında konuşulmasını sağlamak için bir fırsattır. Pratik uygulama sayesinde, katılımcılar çok yüksek bir öğrenme faktörüne sahip olurlar, çünkü sadece zihinsel olarak değil, aynı zamanda örnek kurulumlar yoluyla motorik olarak da dahil olurlar. Tüm bunlar yeni ürünü zanaatkarın zihninde pekiştirir. Bir dahaki sefere bir müşteriyle konuştuğunda, yeni, dokunmatik banyo armatürünün avantajlarına dikkat çekebilir. Eğer müşteriyi ikna ederse, herkes kazançlı çıkar. Ustanın şirketi, özel montaj sayesinde fazladan birkaç avro kazanıyor. Bir müşteri daha kazandınız. Müşterinin mükemmel bir temassız banyo armatürü var.

İdeal olarak, yeni bina sadece bir armatürle değil, doğrudan birkaç katta birkaç armatürle donatılacaktır. Bu şekilde, eğitim ve ileri eğitim konsepti aracılığıyla, doğrudan profesyonel kitleyle, boğa gözüyle reklam yapılmasını sağladınız. Elbette bu sadece B2B müşterilerle mümkün değil. Golf kursundan Tupperware partisine kadar. Bu da bizi satış konuşmasına, basılı değil canlı pazarlama yapmaya getiriyor.

Mağazacılık ve tanınma

Doğru kullanılan mağazacılık, özellikle mevcut müşteri adayları ve müşterilerde kalıcı bir hatıra bırakabilir. Unutmayın, ne kadar çok temas olursa, bireysel tüketici üzerindeki etkisi de o kadar büyük olur.

Mağazacılık aslında müzik endüstrisinden geliyor. Müzik grupları logolarını basit tişörtlere basarak hayranlarının konserden sonra bunları evlerine götürebilmelerini sağlıyor. Bu şekilde her zaman canlı konserin anısına sahip olursunuz ama aynı zamanda eski şarkıları seviyorsanız yenilerini de satın almanız gerektiğini hatırlatır! Günümüzde merchandising sadece müzik grupları için değil, aynı zamanda şirketler için de çalışıyor. Uzun mesafe koşuları için sponsorlu tişört mağazacılığından spor ve egzersiz yoluyla pozitif halkla ilişkilere ve marka mağazacılığına kadar, kendi marka logonuz bir tişört veya ceket üzerinde büyük ve mevcut. Uzun mesafe koşucularından bazıları orada olduklarını kanıtlamak için tişörtlerini uzun süre giyeceklerdir. Spor salonunda, boş zamanlarınızda ve hatta koşu yaparken. Şirketlerin logolarını doğru hedef kitleye ulaştırmaları için mükemmel seçenekler. Marka satışında da aynı şekilde işliyor. Marka logosu ne kadar büyük olursa o kadar iyi! Böylece herkes neye gücünüzün yettiğini görebilir.

Yani sizin için mağazacılık, kalıcı bir izlenim bırakmak, müşteri için sürekli bir hatırlatma kaynağına sahip olmak ve hedef kitlede marka varlığıyla ilgilidir. Tişörtler ve hatta çantalar gibi parçalar giyildiğinde, logolar çok fazla reklam alanına sahip olur. Cuma öğleden sonra şehir merkezinde yapılan bir yürüyüşle, basit bir tişört ya da jüt çanta çok kısa sürede 1.000 ila 2.000 kişiye ulaşıyor. Günlere, haftalara, aylara ve yıllara yayılmış olarak, sadece küçük bir iş yapmakla kalmadınız, aynı zamanda tamamen ücretsiz ve sürdürülebilir bir reklam verdiniz. Sadece müşterinin kendisiyle değil, aynı zamanda arkadaşlarıyla ve örneğin alışveriş veya spor yaparken olduğu gibi genel halkla da.

Rehber Kitap: Kendi işinizi kurmak ve iş planı

Bir emlakçı olarak veya başka bir iş fikriyle kendi işinizi kurmak mı istiyorsunuz? İş planınız ve konseptiniz hakkında ipuçları vererek sizi destekliyoruz. İster tam zamanlı ister yarı zamanlı serbest meslek sahibi olun: Kendi işinizi kurmak istiyorsanız, hem önceden hem de operasyonel işletmede pek çok şeyi düşünmeniz gerekir. Doğru fikirden sağlık sigortasına kadar – kendi işinizi kurmak istediğinizde nelere dikkat etmeniz gerekir?

Girişimciler için herhangi bir eğitim veya ileri eğitim bulunmamaktadır. Ya genel müdürsünüzdür ya da değilsinizdir. Her zaman önemli olan kendi hırsınızdır, çünkü her gün gelişmenin tek yolu budur.

Bir bakışta konular: