Lukinski Podcast: Finanzen, Steuern, Firma gründen und Marketing

Lukinski Kapital: Bir şirket kurmak ve yönetmek – Spotify, Apple, Deezer & Co. üzerine podcast.

Sonunda döndüm! Podcast’im Spotify, Apple Podcast, Amazon, Google ve Deezer‘da. Korona yakında sona erecek ve kendi işinizi kurmanızın zamanı geldi! Başlangıç ve başlama vuruşu. Bir iş kurmanın maliyeti nedir? Bir şirket kurmak için ne gerekir? Herkes bir şirket kurabilir mi? Nasıl küçük bir şirket kurabilirim? Ä°lk adımlardan vergi türlerine, yasal formlara, sermaye yatırımlarına kadar… Burada bir şirket kurmanın ve yönetmenin temellerini öğreneceksiniz.

İşe Yeni Başlayanlar için Podcast

Avrupa’da bir defilede yürüyen ilk sanal insan biz olduk. Berlin Moda Haftası’nda, özellikle bir moda markası için dünya çapında ilk kez sanal avatarlar yarattık. Business Insider’a ve ayrıca RTL gibi TV kanallarına konuk olduk.

Adım adım.

Tıpkı bir iş kurduğunuz gibi.

Benim vizyonum yapay zekayı bir gecede kurmak değil, farklı olasılıkları tanımak, onlarla oynamak, yapay zekayı kullanmak, geliştirmek ve birleştirmek istiyoruz.

Örnek.

Şimdi Spotify, Google, Deezer, Apple & Co.

Spotify, Google Podcast, Deezer ve Apple Podcast (eski adıyla iTunes).

İş becerileri, ticaret ve emlakçılık öğrenin

Benimle birlikte iş dünyası hakkında bilgi edinin. Şirket türleri, vergi türleri gibi mutlak temellerden, döviz ticareti, kripto para birimleri ile ticaret ve aynı zamanda bir yatırım olarak gayrimenkul satın alma gibi daha karmaşık konulara kadar.

İşletme türlerini anlamak neden bu kadar önemli? Vergileri anlamak için mi?

Kendi mutluluğunuzun mimarı sizsiniz.

Sizden başka hiç kimse (açık) iş süreçlerinizi akıllıca kontrol edemez. Kontrol etmek her şeyi sizin yaptığınız anlamına gelmez. Kontrol etmek, sorumlu bir şekilde hareket etmeniz ve görevleri delege etmeniz anlamına gelir. Şirketin başındaysanız, başarısından sorumlu olan kişi sizsiniz.

Lider sensin.

Her şeyi ayrıntılı olarak anlamak zorunda değilsiniz, ancak bağlamı anlamak zorundasınız. Ekibinizin veya dışarıdaki insanların ne yaptığını bilmiyorsanız, bir kararın sizin ve şirketiniz için iyi veya kötü olduğuna asla karar veremezsiniz.

Uzman olmayın, genelci olun.

Uygulamadan örnekler: Bir içgörü

Örnek: Bir holding şirketi kurmak ve varlıkları güvence altına almak

İlk şirketiniz, ilk start-up’ınız için doğrudan pratik bir örneğe bakalım. Hiç “holding modeli” ile uğraştınız mı? Çok fazla ayrıntıya girmeden, doğrudan iki şirket buldunuz. Daha doğrusu, bir şirket kurdunuz ve bu da bir yan şirket kurdu. Bağlı şirketinizin kârları daha sonra ana şirkete aktarılır. Dolayısıyla, iştirak şirketinizin başı bir noktada derde girerse, girişimci varlıklarınız güvence altındadır.

10 start-up’tan 9’u ilk 5 yıl içinde başarısız oluyor

Her on start-up’tan dokuzunun ilk beş yıl içinde başarısız olduğunu biliyor muydunuz? Bir kez daha, her 10 start-up’tan 9’u ilk beş yıl içinde başarısız oluyor. Bu sizin için ne anlama geliyor? Okulu, mesleki eğitimi veya üniversiteyi bitirdiğinizi ve birkaç arkadaşınızla birlikte kendi şirketlerinizi kurduğunuzu düşünün. Dört arkadaşınız girişimci olsa bile, bir girişimci olarak hayatta kalabilmeniz için istatistiksel olarak her bir arkadaşınızın iflas etmesi gerekir.

Siz hariç herkes iflas etmek zorunda – istatistiksel olarak.

Bu gerçeklik kontrolü, genç girişimcilere girişimcilik oyununun ne kadar zor olacağını hızlı bir şekilde netleştirir. Bu doğrultuda, kendinizi zorluklara hazırlamanız önemlidir.

Bir daha asla sorunları değil, çözümleri görün

Bu podcast’i dinlemek, doğru konularla ilgilendiğinize dair çok iyi bir işaret!

Bir şirket kurun: Hızlı ve kolay

Bir şirket kurmak oldukça basittir. Ä°htiyacınız olan tek şey biraz başlangıç sermayesi, belki 1.000 avro, noterden bir randevu ve – basitçe söylemek gerekirse – gitmeye hazırsınız. Örneğin bir işadamı veya işkadını olarak kendi işinizi kurarsanız, başlangıç sermayesi olarak 1.000 Euro’ya bile ihtiyacınız olmaz. O zaman tek ihtiyacınız olan 30 Euro, bir kimlik kartı ve vatandaş kayıt bürosundan veya ticaret ruhsat bürosundan bir randevu.

Başlangıç sermayesine yalnızca şirketiniz “tüzel kişilik” olacaksa ihtiyaç duyarsınız. Bu, örneğin, daha sonra bir GmbH, bir limited şirket haline gelen bir UG, Unternehmergesellschaft anlamına gelir. Tüzel kişiliğin en büyük avantajı, sizin sorumlu olmamanızdır. En azından olağan girişimcilik faaliyetleri için değil.

Karşılaştırma teklifi: Satın almada kâr

Bir başka temel ipucu, kulağa çok basit gelse bile, her zaman farklı karşılaştırma teklifleri alın. Diyelim ki gelecekte satmak istediğiniz ürünler için bir online mağaza kurmak istiyorsunuz. İlk Çevirimiçi Pazarlama ajansı size 80.000 Euro, ikinci Pazarlama ajansı 170.000 Euro ve üçüncü Pazarlama ajansı da aynı kapsamdaki hizmetler için yalnızca 50.000 Euro değerinde bir teklif sunacaktır.

Sadece üç farklı teklif almak doğrudan 30.000 avro tasarruf sağladı.

Tasarruf ederek zengin olmayı öğrenirsiniz.

Bir girişimci olarak, her zaman seçeneklerinizi bilmek, onları test etmek ve kartlarınızı oynamak önemlidir. İster holding yapısı örneğimizde olduğu gibi bir şirket kurmakla ilgili olsun, isterse satın almada tasarruf etmek için çeşitli karşılaştırmalı teklifler almakla ilgili olsun.

Bu arada. Çok önemli bir ipucu:

Kâr, satın alma işleminde yatar!

Vergi yapılandırması = ek servet birikimi

Daha sonra, birkaç yüz bin hatta milyonluk bir ciroya sahip olduğunuzda, vergi planlaması sizin için giderek daha önemli bir konu haline gelecektir. Elbette şimdi diyebilirsiniz ki, iyi bir vergi danışmanı alacağım, bir finans uzmanı alacağım, ama gerçekten iyi bir iş yapıyorlar mı? Yüksek ücret alan bu kişilerin hatalarını ancak aylar sonra para kaybettiğinizde ya da yıllar sonra milyonların sadece birkaç avroya dönüştüğünü fark ettiğinizde fark edersiniz. Vergiler hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, onların çalışmalarını denetleyemezsiniz ve bu nedenle bir kararın sizin ve markanız için iyi veya kötü olup olmadığına karar veremezsiniz.

Gelir vergisi (serbest meslek sahibi) veya şirket karı

Daha sonraki vergi türlerinden bir örnek. Serbest çalışıyorsanız, tek başınıza ve bir UG veya GmbH olmadan gelir vergisi ödersiniz. Yıllık ~ 9.400 avroluk bir gelirden ilk vergi oranı %14’tür. Bu durumda ~57.000 Avro’dan başlayan gelirler için en yüksek vergi oranı %42’dir. Bu vergi oranına aylık 4750 avroluk bir gelirle ulaşırsınız.

Paranın sizin için çalışmasına izin verirseniz, yalnızca %25 sermaye kazancı vergisi ödersiniz. Belirli bir gelirin üzerinde, vergi planlaması hakkında düşünmek zorunda kalırsınız.

Birlikte hem vergi türlerine hem de bir yatırım olarak gayrimenkule göz atıyoruz. Çünkü yaşlandıklarında ve zengin olduklarında tüm insanların ortak noktası nedir? Gayrimenkul. İşte tam da bu nedenle, bir sermaye yatırımı olarak gayrimenkul konusunu da sık sık ele alacağız.

Bir yatırım olarak gayrimenkul

Bir yatırım olarak gayrimenkul, daha sonra kiraya vermek üzere bir mülk satın almanız anlamına gelir. Bunun en büyük avantajı, mülk getirisi doğruysa, ki bunu daha sonra öğreneceksiniz, kiracınızın mülkünüzü ödemesidir. Tabiri caizse pasif sermaye birikimi.

Pasif servet birikimi: Finansal özgürlük

Pasif servet birikimi mi? Pasif gelir mi? İşte tam da bu noktada birçok insan için alarm zilleri çalmaya başlıyor, çünkü pasif gelir, finansal özgürlük, birçok insanın tam da istediği şey!

Finansal açıdan özgür olabilmek için finansal açıdan başarılı olmanız gerekir. Eğer sizi bekleyen milyon dolarlık bir mirasınız yoksa, yapabileceğiniz tek şey piyango oynamak ya da çok çalışmaktır.

Podcast’imde girişimciliğe giden yolu adım adım öğrenin.

Konuyu anladıktan ve bu podcast aracılığıyla ve aynı zamanda diğer bilgi kaynakları aracılığıyla bilgi topladıktan sonra, bu aynı zamanda pazarlama ile de ilgilidir. Özellikle de performans pazarlaması. Nasıl erişim sağlayacağınızı ve bu erişimi nasıl müşteriye dönüştüreceğinizi biliyorsanız, tüm yollar size açıktır. Dünya giderek daha dijital hale geliyor, bununla çalışmayı öğrenin ve bunu gücünüz, haksız avantajınız olarak kullanın.

Arayan Lukinski Capital’di. Ä°lk bölüm ve özel programın başlangıcı: Almanya’da Vergiler.

Şimdi Spotify, Google, Deezer, Apple & Co.

Spotify, Google Podcast, Deezer ve Apple Podcasts (eski adıyla iTunes).

Lukinski Podcast Cover: Finanzen, Steuern, Firma gründen und Marketing