Gayrimenkul alanında en iyi 7 lisans programı: yönetim, ekonomi, mimarlık, enerji, inşaat ve diğer alanlarda eğitim alın.

Emlak lisans programları – Nihayet zamanı geldi. A-seviyenizi bitirdiniz ve profesyonel hayatınız hemen köşede. Her zaman gayrimenkulle ilgilendiniz mi ve profesyonel geleceğinizi bu alanda mı görüyorsunuz? Abitur için uzun yıllar çalıştıktan ve okuduktan sonra, bazı insanlar bir diploma kursunu tamamlamayı önemli buluyor. Daha önce bir çıraklık eğitimini tamamlamış olup olmamanız fark etmez – doğru eğitim programını bulmanız gerekir.

Gayrimenkul etrafında dönen en iyi 7 lisans programı

Emlak eğitimi almak istediğinize çoktan karar verdiniz, ancak bu alanda hangi lisans programlarının sizin için ilginç olabileceğine dair genel bir bakış elde edemediniz mi? Sorun değil, sizin için Almanya’da emlak konusunda en iyi 7 lisans programını seçtik. Elbette, bazı derece programlarında çakışmalar var, ancak yine de sizi her bir derece programı hakkında bilgilendireceğiz. Her lisans programının avantajları ve dezavantajları vardır ve hangisinin sizin için doğru olduğunu bulmanız gerekir. Sizi yönetim kademesine hazırlayan bir lisans programından bina ekipmanlarına odaklanan bir lisans programına kadar her şey dahil.

Ä°pucu! Kendi kendine çalışma satın alma ve kiralama

Girişimci gibi mi düşünüyorsun? Eğitimimi nispeten hızlı bir şekilde bıraktım çünkü 6 veya 7 dönem boyunca çalışmak istemedim. Emlak, finans ve vergi konularını üniversitede veya yüksekokulda birebir öğrenemezsiniz. Bu yüzden hayattan bir ipucum var: Bunu başarmış olanlardan öğrenin.

Asıl soru şu: Nereye gitmek istiyorsunuz? Sadece kiralama müdürü mü olmak istiyorsunuz yoksa yakında emlakçı mı olmak istiyorsunuz?

Başlamak için: uzmanlardan öğrenmek (Youtube’da)

Emlakçılık – Müşterilerle, alıcılarla veya satıcılarla 6 randevu, size 6 dönemden daha fazlasını öğretecektir. Tekrar:

Müşterilerle, alıcılarla veya satıcılarla 6 randevu, size 6 dönemden daha fazlasını öğretir – iletişim, müşteri edinme, bir temsilci olarak merkezi

Eğer motive olursanız, bir iş bulursunuz. Bilgi birikimini nereden alıyorsunuz? Youtube’da! Daha fazlasını buradan okuyun: Satın alın ve kiralayın. Bir sonraki seviye nedir? Nasıl iyi bir emlakçı olunur? USP’nize (“benzersiz satış önerisi”) ihtiyacınız var. Ya kendi yüksek erişiminizi kullanıyorsunuz (şu anda 220.000 okuyucu / ay) ya da özel becerileriniz var: vergi bilgisi. Daha da iyisi, vergileri nasıl varlığa dönüştüreceğinizi biliyorsunuz. Kiracı pazarında sıkışıp kalmak yerine çözücü müşterilere bu şekilde ulaşırsınız.

Emlakçı olmak – yollar ve seçenekler

Genel olarak – Nasıl emlakçı olabilirsiniz?

Kendinize, eğitiminizi başarıyla tamamlamanız için sizi motive edecek net bir hedef belirlemiş olmanız önemlidir. Zaten gerekli bilgiye sahip olduğunuzdan eminseniz, o zaman dalabilir ve başlayabilirsiniz.

Bu alıntı gayrimenkul yatırımcısı Alex Fischer’dan / Acente olmak.

Bir emlakçı olmak istiyorsanız, hedefinize etkili bir şekilde ulaşmanın birkaç yolu vardır. Yapabilirsin:

 • Emlakçı olarak eğitim
 • Eğitim (bu listenin altındaki 7 eğitim programına bakınız)
 • Yarı zamanlı, ikili eğitim programı
 • Yeniden Eğitim
 • Bir emlakçıda staj
 • Ya da… sadece derin ucundan atlayabilir ve başlayabilirsiniz

Gayrimenkul yönetimi – yüksek bir pozisyona hazırlanma

Gayrimenkul konusunda en iyi bilinen lisans programlarından biri “Gayrimenkul Yönetimi” lisans programıdır. Hedefiniz gayrimenkul sektöründe bir yönetim pozisyonu elde etmekse, bu derece programı sizin için özellikle uygundur. Kurs içeriği pazarlama, yatırım ve personel yönetimi etrafında dönmektedir. Bu derece programının en büyük avantajı, daha sonra fikrinizi değiştirmeniz durumunda elinizin kolunuzun bağlı olmamasıdır. Bu derece programını sunan birçok farklı üniversite veya kolej vardır. Bu lisans programının amacı, planlama, pazarlama ve yönetim alanlarında profesyoneller yetiştirmektir. studycheck’te bu derece programı hakkında daha fazla bilgi edinin: Gayrimenkul Yönetimi. Ayrıca programın konumu, eğitim içeriği, avantaj ve dezavantajları hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz: Emlak Yönetimi.

Üzerinde çalışın:

 • Berlin ve Dortmund’da ikili eğitim programı iubh
 • Dresden Uluslararası Üniversitesi
 • Aschaffenburg Teknoloji Üniversitesi

Gayrimenkul işi – Çok yönlü

“Gayrimenkul Yönetimi” lisans programı, “Gayrimenkul Yönetimi” ile birlikte gayrimenkul alanında en iyi bilinen lisans programıdır. Özellikle önce işletme okumayı düşünen ve daha sonra eğitimlerinin emlakla ilgili olması gerektiğine karar verenler için bu derece programı tam olarak doğru. Program, işletme çalışmaları programının içeriğini gayrimenkul ile birleştirmektedir. Program, emlak sektöründe çalışmak için mükemmel bir hazırlıktır. studycheck’te derece programı hakkında daha fazla bilgi edinin: Gayrimenkul Yönetimi. Ayrıca avantajlar ve dezavantajlar, kariyer fırsatları ve kurs içeriği hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz: Emlak Yönetimi.

Üzerinde çalışın:

 • Fresenius Üniversitesi 8 lokasyonda
 • Stuttgart Üniversitesi

Mimarlık – yaratıcılık zamanı

Mimarlık lisans programı, bu listedeki diğer lisans programlarından temelde farklıdır. Bir mimar binaları planlar, tasarlar ve yaratır. Binalar evlerden endüstriyel binalara kadar çeşitlilik göstermektedir. Bu lisans programında sadece inşaat teknolojisinin temellerini değil, aynı zamanda inşaat yönetimini de öğreneceksiniz. Pek çok kişiyi ikna eden bir nokta da yaratıcılık. Mimarlıkta pek çok farklı alanda çalışma fırsatınız var – bu alanlar arasında yaratıcılığınızı ortaya koyabileceğiniz pek çok alan da var. Bu derece programı çok popüler olduğu için, bu derece programını sunan birçok farklı üniversite bulunmaktadır. studycheck: Architecture adresinden lisans programı hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca bu uzmanlardan kariyer beklentileri, avantajlar ve dezavantajlar hakkında daha fazla bilgi ve çalışma içeriği de bulabilirsiniz: Mimari.

Üzerinde çalışın:

 • Stuttgart Üniversitesi
 • FH Münster
 • Bochum Üniversitesi

Uluslararası İşletme – daha sonraki kariyer seçimi için özgürlük

Uluslararası İşletme lisans programı sadece gayrimenkul için tasarlanmamıştır. Bu bölümden mezun olduğunuzda önünüzde pek çok fırsat açılacaktır. Böylece sınırlar ötesinde çalışabilen bir iş uzmanı olacaksınız. Bu lisans programı sizi her şeyden önce uluslararası alanda çalışmaya hazırlar. Bu nedenle iyi derecede Ä°ngilizce bilmeniz faydalı olacaktır. Birçok üniversitede ders içeriklerinin bir kısmı Ä°ngilizce olarak verilmektedir. Belki siz de diğerleri gibisiniz. Gayrimenkule büyük bir ilginiz var, ancak kendinizi adamak konusunda isteksizsiniz. Bu derece programı fikirlerinizi birleştirir ve bu nedenle sizin için doğru program olabilir. Uluslararası İşletme lisans programı hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Üzerinde çalışın:

 • HAW Hamburg
 • Dortmund Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
 • Berlin Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Gayrimenkul ve Tesis Yönetimi – Lisans programında çok yönlülük

Bu lisans programı sizi özellikle çok yönlü bir şekilde eğitir. İşletme, inşaat mühendisliği, mimarlık ve enerji ve bina teknolojisi bölümlerini öğreneceksiniz. Bu derecenin tamamlanmasıyla, emlak sektöründe çeşitli profesyonel alanlarda çalışabilirsiniz. Adından da anlaşılacağı üzere, bu derece programı aracılığıyla yönetim seviyesine de erişilebilir. Burada da hiçbir şekilde sabit değilsiniz ve meslek hayatınızın ilerleyen dönemlerinde kalbinizin hangi alanda atacağına karar vermekte özgürsünüz. Lisans programı hakkında daha fazla bilgi edinin: Gayrimenkul ve Tesis Yönetimi. Ayrıca avantajlar ve dezavantajlar, kariyer fırsatları ve eğitim içeriği hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz: Gayrimenkul ve Tesis Yönetimi.

Üzerinde çalışın:

 • TU Kaiserslautern
 • FH Münster
 • SRH Heidelberg Üniversitesi

Enerji ve bina hizmetleri mühendisliği – Bina hizmetleri ekipmanları hakkında her şey

Binalarda konforun korunması ve hatta iyileştirilmesi ile ilgileniyorsanız, Enerji ve Bina Teknolojisi sizin için doğru derece programıdır. Bu derece programını sadece 7 dönem tam zamanlı eğitimle tamamlayabilirsiniz. Şimdi muhtemelen bu lisans programını nerede okuyabileceğinizi merak ediyorsunuzdur. Birçok öğrenci okumak için büyük bir şehre taşınmak istiyor. Enerji ve Bina Teknolojisi eğitimi almayı planlıyorsanız, eğitiminize büyük şehirlerden birinde başlama şansınız çok yüksektir. Burada derece programı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Enerji ve Bina Teknolojisi.

Üzerinde çalışın:

 • TH Köln
 • Münih Üniversitesi
 • Berlin Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Ä°nşaat Süreç Yönetimi ve Gayrimenkul Yönetimi – Yüksek Lisans Programı

Ä°nşaat Süreç Yönetimi ve Gayrimenkul Yönetimi lisans programı bir Yüksek Lisans programıdır. Yüksek lisans programına mimarlık veya inşaat mühendisliği eğitimi almış lisans mezunları katılabilir. Lisans derecelerini tamamladıktan sonra, çoğu öğrenci kendilerine tüm soruların sorusunu sorar. Eğitimlerine devam mı etmeliler yoksa çalışmaya mı başlamalılar? Bir karar genellikle daha sonraki istihdam için daha fazla bilgiye ne ölçüde ihtiyaç duyulduğuna dayanır. Yüksek Lisans programı, gayrimenkul sektörünün teknik, yasal, ekonomik ve ekolojik temelleri hakkında bilgi sağlar. Buna ek olarak, inşaat yönetimi konusunda derinlemesine bilgi öğretilmektedir. Eğitim programı hakkında daha fazla bilgi edinin: Ä°nşaat Süreç Yönetimi ve Gayrimenkul Yönetimi.

Üzerinde çalışın:

 • Dortmund Teknoloji Üniversitesi
 • HAW Augsburg
 • Berlin Teknoloji Üniversitesi

Emlak sektöründeki tüm eğitim önerilerinden sonra, hala doğru olanı bulamadıysanız, bir kariyer seçimi testine girmek faydalı olabilir. Pek çok üniversite düzenli olarak öğrencilerin ve hatta eski öğrencilerin lisans programının içeriği hakkında bilgi verdiği bilgilendirme günleri düzenlemektedir. Bu etkinliklerin tarihleri genellikle ilgili üniversitenin web sitesinde bulunabilir.

Çalışma programındaki hedefler: yaratıcı özgürlük

Neden üniversiteye ve her şeyden önce neden gayrimenkul alanına gidilmeli? Bu, kendi kendinize bir şey yaratmanın hedefleridir. Gayrimenkul, neredeyse diğer tüm sektörlerden daha çeşitlidir. Sadece farklı ev ve daire tipleri, bunların bireysel gereksinimleri, sizin fikirleriniz ve müşterinin istekleri – tüm bunları birleştirmeyi öğrenin.

Ev tipleri: Müstakil evden villaya

Ev türleri – Ancak bugünlerde ev seçenekleri çok fazla. Özellikle bir mülk satın alırken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır ve doğru ev türünü seçmek çok önemlidir. Aşağıdaki yazıda size farklı ev tipleri ve her birini farklı kılan özellikler hakkında daha fazla bilgi vermek istiyoruz. Her bir ev tipinin özellikleri ve kendine has nitelikleri hakkında bilgi edinin ve size avantaj ve dezavantajlarını gösterelim. Bu rehberin yardımıyla, sizin için mükemmel olan mülkü seçmeniz daha kolay olacaktır. Genel bir bakış edinin ve bungalovlar, teraslı evler ve villalar dünyası hakkında bilgi edinin!

Daire tipleri: Eski binadan çatı katı ve çatı katı dairesine

Daire tipleri – Emlak piyasası neredeyse sonsuzdur ve daire sektörü de bir istisna değildir. Çok sayıda daire tipi vardır ve bunların hepsi birbirinden çok çeşitli faktörlere göre farklılık gösterir. Yatırım amaçlı bir mülk arıyorsanız, bir daire kiralamak, bir daire satın almak veya kendiniz bir daire inşa etmek istiyorsanız, bir olasılıklar labirentiyle karşılaşacaksınız. Genel bir bakış elde edebilmeniz için tüm yaygın daire türlerini burada sizin için listeledik ve özetledik. Çatı katları ve büyükanne dairelerinden çatı katları ve teraslı dairelere kadar: yaygın daire tipleri ve özellikleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin! Bir daireyi satarken mülkünüzü de iyi tanımalı ve piyasayı doğru değerlendirebilmelisiniz.

Okumak yerine bir şirket kurmak mı? Emlakçı

Örneğin mimarlık gibi pek çok iş kolu diploma gerektirmektedir. Ancak bazı insanlar doğrudan kendi işlerini kurmak istiyor. Eğer siz de bu azınlıktan biriyseniz, sizin için bazı harika ipuçlarım var! Sermaye, vergiler ve farklı şirket türlerinin bireysel avantaj ve dezavantajları hakkında daha fazla bilgi edinin. Burada Almanya’da kurucu olarak seçebileceğiniz tüm yasal formları ve bir kontrol listesi içeren bir rehber bulacaksınız:

 1. Bir şirket kurmak: Prosedür, maliyetler ve genel bakış
 2. Yasal formlar: Liste

Bir şirket kurmak: Prosedür, maliyetler ve kontrol listesi

Bir şirket kurmak (gayrimenkul) – İlk şirketinizi mi kurmak istiyorsunuz? Kurucu olarak sizin için gerekenler, sermaye, hissedar sözleşmeleri, vakıf masrafları, yasal formlar ve kontrol listeleri. Bu yeni başlayanlar için karmaşık görünebilir, ancak aslında oldukça basittir. Bir şirket kurma süreci genellikle nispeten aynıdır. Süreci sizin için burada basit adımlarla özetledim. Kendi şirketinizi nasıl kuracağınızı öğrenin. Şirketlerin tüm yasal formları ve türleri hakkındaki büyük rehberden sonra, bugün yeni başlayanlar için bir (emlak) şirketi kurmaya ayrıntılı bir şekilde bakıyoruz.

Yasal formlar: Liste

Yasal formlar – Ne tür şirketler var? İlk şirketinizi kurmak istiyorsanız, ideal yasal formu seçmek şirket kurma sürecindeki ilk adımlardan biridir. İster özel bir emlak şirketi ister bir start-up kurmak isteyin, Almanya’daki tüm şirket türlerini burada sizin için özetledim.

Ä°statistik: Almanya’da Yüksek Öğrenim

Emlak eğitimi almaya değer mi?

Evet! Burada, 2010 ve 2018* yıllarını karşılaştırarak kat mülkiyeti için metrekare başına en yüksek fiyatlara sahip şehirleri görebilirsiniz (metrekare başına Euro cinsinden).

 1. Münih (Bavyera) metrekare başına 8.342 avro; 2014’te metrekare başına 6.737 avrodan; 4 yılda metrekare başına 1.695 avro artış.
 2. Stuttgart (Baden-Württemberg) metrekare başına 5.925 Euro; 2014’te metrekare başına 4744 Euro’dan; metrekare başına 1.181 Euro artış
 3. Frankfurt am Main (Hessen) metrekare başına 6.060 avro; 2014’te metrekare başına 4.373 avrodan; metrekare başına 1.687 avro artış
 4. Freiburg im Breisgau (Bavyera) metrekare başına 4.943 avro ile; 2014’te metrekare başına 4.740 avrodan; metrekare başına 203 avro artış
 5. Ingolstadt (Bavyera) metrekare başına 4.969 avro ile; 2014’te metrekare başına 4.287 avrodan; metrekare başına 682 avro artış

Statistik: Städte mit den höchsten Quadratmeterpreisen für Eigentumswohnungen im Vergleich der Jahre 2010 und 2018* (in Euro pro Quadratmeter) | Statista

Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

Öğrenci sayısı

2002/2003’ten 2018/2019’a kadar kış dönemlerinde Almanya’daki üniversitelerde okuyan öğrenci sayısı

Statistik: Anzahl der Studierenden an Hochschulen in Deutschland in den Wintersemestern von 2002/2003 bis 2018/2019 | Statista

Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

Yabancı öğrenci oranı

2002/2003 ile 2017/2018 yılları arasındaki kış dönemlerinde Alman yükseköğretim kurumlarındaki yabancı öğrencilerin oranı

Statistik: Anteil ausländischer Studierender an deutschen Hochschulen in den Wintersemestern von 2002/2003 bis 2017/2018 | Statista

Yabancı öğrenci oranı

Eyaletlere göre 2018 akademik yılında* Almanya’daki yükseköğretim kurumlarında okuyan yabancı öğrencilerin oranı

Statistik: Anteil der Bildungsausländer an den Hochschulen in Deutschland im Studienjahr 2018* nach Bundesländern | Statista

Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

Lisans derecesi programlarının sayısı

2018/2019 kış döneminde Alman yükseköğretim kurumlarında standart eğitim süresine ve yükseköğretim kurumu türüne göre lisans programlarının sayısı

Statistik: Zahl der Bachelorstudiengänge an deutschen Hochschulen im Wintersemester 2018/2019 nach Regelstudienzeit und Hochschulart | Statista

Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

Birinci sınıf öğrenci sayısının gelişimi

Almanya’daki birinci sınıf öğrenci sayısının* 2001’den 2018’e gelişimi

Statistik: Entwicklung der Studienanfängerquote* in Deutschland von 2001 bis 2018 | Statista

1995/1996 ile 2018/2019 Karşılaştırması

1995/1996’dan 2018/2019’a kadar olan akademik yıllarda Almanya’daki birinci dönem öğrenci sayısı

Statistik: Anzahl der Studienanfänger/-innen im ersten Hochschulsemester in Deutschland in den Studienjahren von 1995/1996 bis 2018/2019 | Statista

Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz