Korona virüsü: Emlak balonu patlıyor mu? – Emlak piyasası ve fiyat gelişimi

Corona virüsü zamanlarında emlak balonu şimdi mi patlıyor? İnsan evini hemen satmalı mı? “Ne emlak balonu?” diye soruyor diğer emlak uzmanları. Her halükarda, virüs salgınının emlak piyasası üzerindeki etkilerine ilişkin görüş yelpazesi şu anda tamamen bölünmüş durumda. Lukinski, mutlak takdir yetkisiyle çalışan bölgesel bazlı bir gayrimenkul ekibi olarak, size farklı pozisyonlar hakkında güncel bir genel bakış sağlar. Elbette, gerçek bir sağduyulu broker olarak, size “Corona zamanlarında ev satma” konusunda kendi fikrimizi de söyleyeceğiz ve akıllı bir ev satıcısının şu anda nasıl davranması gerektiğine dair ipuçları vereceğiz.

Özel: Emlak & Korona – Güncellemeler

Korona krizinde gayrimenkul konusunda daha fazla makale ve analiz:

Corona Times’da emlak piyasası

Gayrimenkul piyasasının – ticari ve ekonomik açıdan – diğerleri gibi bir piyasa olduğu oldukça açıktır. Arz ve talep tarafından yönlendirilir ve ayrıca bir bütün olarak ekonomiyi etkileyen çok sayıda faktöre tabidir. Bu nedenle, Korona salgınının sonuçlarının emlak piyasasında kendini hissettirmesi şaşırtıcı değil.

Kısa süreli çalışma, olası iş kaybı, petrol fiyatlarındaki düşüş, Korona sonrası döneme ilişkin belirsizlikler: tüm bunlar çoğunluğun “Gayrimenkul almak ya da satmak şu anda doğru zaman değil” diye düşünmesine neden olan faktörler. Fiyatlar düşecek, kira geliri belirsiz bir süre için kaybedilecek – kazançlı gayrimenkul anlaşmaları için umut yok. Buna ek olarak, çok pratik sınırlamalar da vardır. Temas olanaklarının önemli ölçüde azalması nedeniyle, satış sözleşmelerini müzakere etmek ve noterle sonuçlandırmak şu anda neredeyse imkansızdır. Krizden önce satışını yapabilen şanslı mı? Bundan sonrası yokuş aşağı mı? Lukinski olarak bizim farklı bir görüşümüz var!

Korona Analizi 08/20 – şimdi yayında

Şimdi çevrimiçi – Emlak Korona Krizi: Ev, daire, çok aileli ev satışı, talep artıyor, trendler bunu gösteriyor. Bugünlerde pek çok kişi sadece Almanya’yı değil tüm dünyayı etkisi altına alan ikinci dalgadan bahsediyor. Korona salgını ile birlikte birçok ekonomik ve aynı zamanda finansal haber, sonbaharda bir iflas dalgasının bizi vuracağı konusunda uyardı. İflasın mantıklı bir sonucu, sadece mücevher, araba veya mobilya şeklinde değil, mülk kaybıdır; Almanya’daki iflas oranının artması halinde elbette gayrimenkuller de etkilenecektir.

Gayrimenkul satışları alanındaki trend analizi (08/20) artan taleple ilgilidir. Diğerlerinin yanı sıra “mülk satmak” ana anahtar kelimesinde çok doğrudan görünür. Grafikler ve son 12 ayın değerlendirmesi aşağıda bulunabilir. Konut ve kat mülkiyeti satışları ortalama 2 ila 3 puan olmak üzere orta düzeyde artmıştır. Dolayısıyla burada arama sorgularının hacminde henüz büyük bir değişiklik görünmüyor.

Bununla birlikte, “apartman satma” yönündeki eğilim çok dikkat çekicidir. Birazdan bireysel analizlerde ve grafiklerde göreceğiniz gibi, trend bugünlerde yukarı doğru sıçrıyor.

Şimdi çevrimiçi: Emlak Korona Analizi 08/20

Görüşler karışık

Pandeminin Almanya pazarına çoktan ulaştığı 2020 Mart ayı ortalarında, emlak dünyasında hiç kimse emlak piyasası için herhangi bir olumsuz sonuç görmedi. Temas kısıtlamalarından söz edilmiyordu, iş hayatı hala büyük ölçüde normaldi. Sadece temas kurallarının sıkılaştırılması, okullar gibi kamu kurumlarının yanı sıra restoranların da kapatılmasıyla ton değişti. İşte pozisyonların kısa bir özeti:

Corona: Emlak fiyatları düşecek

Geçen yıl ev ve daire fiyatlarının ortalama %5, hatta bazı yerlerde %10’dan fazla artmasının ardından, Korona piyasayı belirgin bir şekilde soğutacak. Çünkü:

 1. Alıcılar işleri için endişeleniyor
 2. Kiralanan mülkler için kira kaybı artık gerçek bir hesaplama parametresidir
 3. Şimdiye kadarki her emlak döngüsü durgunlukla sonuçlandı
 4. Ekonomik hayatta yaşanan durgunluk gayrimenkul sektörünü de etkiliyor
 5. Hisse paketleri değer kaybediyor, bu nedenle gayrimenkul için satın alma sermayesi eksikliği var
 6. Bu durum özellikle özel alıcı/satıcıları etkilemektedir
 7. Daha 2008 yılında, Avro mali krizi sırasında, emlak piyasası %12 oranında çökmüştür.

Almanya’da konut fiyatlarının gelişimi:

Statistik: Entwicklung der Hauspreise in Deutschland in den Jahren von 2000 bis 2018 (2015 = Index 100) | Statista

Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz

Korona’nın emlak fiyatları üzerinde etkisi yok

Gayrimenkule yatırım yapmak genellikle “somut altın” olarak adlandırıldığı için, gayrimenkul sahibi olmak özellikle böyle bir krizde değerli ve sarsılmaz olduğunu kanıtlar. İster mülk sahibi tarafından kullanılsın, ister kiraya verilecek bir yatırım olsun; gayrimenkul piyasası canlanmaya devam edecektir. Çünkü:

 1. Borç verme oranları tarihsel olarak düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor
 2. Faiz oranı seviyesi, krizlerle başa çıkabilmek için tam olarak sabit tutulmaktadır
 3. Almanya’da konut sıkıntısı devam ediyor
 4. Emlak balonu yok çünkü bankalar kolay kolay kredi vermiyor
 5. Kiralık ve ev sahibi tarafından kullanılan daireler hala yüksek talep görüyor
 6. Gayrimenkul uzun vadeli bir yatırımdır
 7. Talep gören konut bölgelerinde fiyatlar istikrarlı seyretmeye devam ediyor

Corona Times’da Ev Satmak

Temas kısıtlamalarına ve malların ve ticari malların hareketine ilişkin diğer kısıtlamalara rağmen: Almanya’da emlak piyasasına ilişkin bazı faaliyetlere hala izin verilmektedir! Örneğin, kiralanabilir mülk sahiplerinin sınırlı olarak görüntüleme randevuları düzenlemelerine izin verilmektedir. Ancak, toplu gösterim yok, sadece bireysel randevular var. Bu durum kiralamayı zorlaştırsa da imkansız hale getirmiyor. Dikkat: Yönetmelikler federal eyalete bağlıdır!

Corona’da ev satarken geçerli olan düzenlemeler hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın!

Sonuç olarak, artık mülk sahibi olan ve bunu satmak isteyen herkes için zaman geldi: Sakin olun! Satış için yanınızda bir ortak olarak doğru emlakçının olması da önemlidir. Doğru emlakçıyı işe almak günün sırasıdır. Gayrimenkul satışında ihtiyatlı davranmak da bu dönemde özellikle önemlidir. Sağduyulu emlakçılar satıcı için önemli avantajlara sahiptir!

Sağduyulu brokerler: özellikle kriz zamanlarında önerilir

Sağduyulu brokerlar gayrimenkul satarken her zaman “kamera önünde” çalışırlar. Mülkünüzün ilgili yollarla reklamını yapmak zorunda kalmadan kapsamlı bir müşteri dosyasına erişebilirler. Görüşme randevularını ve bir evin satışıyla ilgili diğer tüm faaliyetleri neredeyse sessizlik içinde yürütmeye alışkındırlar. Toplu randevular, yaygın reklamlar vs. Diskret-Makler’in işi değildir. Böylece Korona dönemlerinde mülk satış yönetiminin tüm gerekliliklerini yerine getirir.

Bununla birlikte, “gizli satış” olarak da adlandırılan gizli mülk pazarlaması, emlakçı için çok özel zorluklar ortaya çıkarır.

 • Diskret komisyoncusu evinizi mutlak takdir yetkisiyle satar
 • Sağduyulu komisyoncu, emlak teklifleri için olağan internet portalları olmadan yapar
 • Diskret brokerinin ilgili taraflarla ilgili kapsamlı bir dosyası vardır
 • Diskret komisyoncusu böylece mülkünüzün daha hızlı satılmasını sağlar
 • Özellikle normal dağıtım kanalı kapalı olduğunda
 • Diskret komisyoncusu her tür ve büyüklükte gayrimenkul satar
 • Diskret komisyoncusu, satıcı yurt dışında yaşadığında da çalışır

Lukinski, uzman ekibiyle Ren-Main bölgesinde sağduyulu bir emlak acentesidir. Ayrıca bu özel koşullar altında mülkleri inceliyor ve mülkünüzü profesyonel ve gizli bir şekilde değerlendiriyoruz.