Web 2.0 & Sosyal Medya: Şirketler için erişim (örnek ASOS & ZARA)

World Wide Web gelişti. Giderek saf bir bilgi platformundan bir “katılım platformuna”, yani bir multimedya iletişim platformuna dönüşmüştür. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe sahip yaratıcı bir web’e doğru olan bu değişim artık genel olarak Web 2.0 olarak anılmaktadır. Bu yeni web’i oluşturan şey, kullanıcı tarafından oluşturulan bu içeriktir. Başka bir deyişle, internet kullanıcıları web içeriğini kendileri üretmekte ve yeniden üretmektedir. Bu şekilde Web 2.0’ın işlevleri, kullanıcıların Ä°nternet etkinliklerine ve içeriklerine aktif katılımını sağlar. Tek boyutlu gönderici/alıcı modeli artık geçerli değildir. Ä°lk defa her kullanıcı hem mesaj alıcısı hem de göndericisi olabiliyor. Küresel, büyük ölçüde özgür bir fikir alışverişi. Yeni Web 2.0’ın hala ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu sayısız sunum olanakları, muazzam erişimi, toplum ve bireyler üzerindeki etkisi, marka sadakati ve satın alma kararları göstermektedir. Daha fazla ipucunu Sosyal Medya Blogunda veya ücretsiz olarak Sosyal Medya Pazarlama Rehberimde bulabilirsiniz.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiyi Facebook Marketing online kursunda veya sosyal medya pazarlama ajansımın blogunda bulabilirsiniz.

Değişiklikler neleri içeriyor?

Web 2.0’da Kullanıcı Tarafından Oluşturulan Ä°çerik ve İş Dünyası

Gelişimin bir sonraki aşamasını sosyal ağlar oluşturdu. Facebook, Youtube ve Twitter gibi öncüler. Ve tabii ki – ve unutulmaması gereken – Amazon, Ebay veya AOL gibi derecelendirme olanakları, kullanıcı profilleri, dahili mesajlaşma (anlık mesajlaşma) vb. sunan öncüler. Elbette pek çok şirket sosyal ağın potansiyelinin farkına varmıştır. Ancak daha önceki statik web tekliflerinin aksine, bir model etiket olarak sosyal web’deki müşterilerin sorularıyla – bazen de saldırılarıyla – yüzleşmek zorundalar. Artık mesele sadece kendi markanızı reklam yoluyla doğru şekilde tanıtmak değil. Yorumlar, tartışmalar ve aynı zamanda yanıtlar günümüzde her şirketin görünümünün bir parçasıdır ve planlanamaz.

İlk başta bu kulağa fazladan iş gibi gelse de sosyal web, şirketlere topluluklarıyla fikir alışverişinde bulunma ve onların fikirlerinden ilham alma fırsatı sunuyor. Hizmet ve marka iletişiminde müşterilerle diyalog yoğunlaştırılabilir. Kullanıcılardan gelen yorum ve görüşler, şirketleri değer zincirlerinin neredeyse her adımında, örneğin ürün önerileri yoluyla destekleyebilir. Ancak kullanıcılar, örneğin ürün bilgileri ve yorumlar ekleyerek klasik çevrimiçi mağazaya da yardımcı olurlar. Şirketlerde online pazarlama hala çoğunlukla e-posta pazarlaması ve klasik banner reklamcılığı ile sınırlıdır. Ancak Web 2.0, yani sosyal web, sosyal medya pazarlaması da dahil olmak üzere çok daha fazla olanak sunuyor.

Web 2.0 ve sosyal medyada öncüler – örnek ASOS & ZARA

Öncüler, sosyal ağların aktif kullanımının şirketler için ne kadar ilginç olabileceğini gösteriyor. Dünyanın en büyük moda evlerinden biri olan Asos’un şu anda yalnızca Almanya’da Facebook’ta 3,3 milyon hayranı var ve platformu neredeyse her gün yüksek kaliteli içerikler aracılığıyla kullanıcılarla etkileşim kurmak için kullanıyor. Bunu yaparken Asos, farklı ağları arasında çok kanallı yönetime güveniyor. Asos, Facebook’un yanı sıra altı platformda daha aktiftir: Twitter, Pinterest, Tumblr, Google+, YouTube ve Instagram. Asos, sosyal ağlarında bile kendini farklılaştırıyor. Tumblr blog ağında iki kanal bulunmaktadır. Bloglardan biri özellikle erkeklere, diğeri ise özellikle kadınlara yöneliktir. Farklılaştırılmış içerik stratejisi sayesinde Asos, hedef gruplara ayrı ayrı hitap etmeyi başarıyor. Facebook’taki büyük kalabalıktan daha alternatif okuyucular için Tumblr bloguna. Her iki blog da çalışanlar tarafından sürekli olarak tutulmakta ve yüksek kaliteli içeriklerle doldurulmaktadır.

Bu tür yüksek kaliteli içeriklerin neye benzeyebileceği Zara’da çok iyi görülebilir. Zara’nın Facebook’ta dünya çapında 21 milyondan fazla hayranı var. Ürünler ve moda perakendecisinin etrafındaki dünya hakkında güncel bilgi ve tartışmalara ek olarak, sosyal medya moda şirketinin diğer kanallarına çok sayıda bağlantı bulunmaktadır. Zara akıllıca bir moda perakendecisi gibi davranıyor ve örneğin, özel moda parçalarını satışa çıkmadan önce gösteren fotoğraf albümleri kullanıyor. Düzenli olarak yeni ve daha da özel moda parçaları yayınlayarak Zara, birçok kişi ve dolayısıyla geri dönen kullanıcılar için ilginç bilgiler sağlar. Zara ayrıca aktif bir çoklu kanal yönetimi de yürütmektedir. Youtube butonuna tıklandığında doğrudan diğer özel içeriklere (“Kamera Arkası” videoları) ulaşılmaktadır. Moda şirketi, resim ve video içeriğinin yanı sıra Twitter üzerinden kısa mesajlar da dağıtıyor. Kullanıcılar burada, örneğin tüm moda haftalarından canlı yayınlar ve akışlar bulabilirler.

A’dan Z’ye Influencer Pazarlama Temelleri

Sosyal medya ajansımıza son derece yüksek sayıda soru geldiği için influencer marketing’in nasıl işlediğini herkes için açıklığa kavuşturmak istedik. Ajansımızla, yeteneklerimiz için uzun vadeli sözleşmelere odaklanıyoruz. Bununla birlikte, birçok çevrimiçi mağaza, şirket ve ajans da ‘daha küçük’ projeler için yardım ve desteğe ihtiyaç duymaktadır. İşte bu yüzden Influencer Marketing üzerine 6 bölümden oluşan ücretsiz bir online kursumuz var. Instagram yazılımımız Social Analytics’e dayanarak, başarılı bir influencer pazarlama konsepti oluşturmak için gereken tüm adımları gösteriyorum. Ä°lk tanımlamadan kampanyanın izlenmesine kadar. Sosyal medya, pazarlama, Photoshop, WordPress, SEO, vb. hakkında daha fazla öğretici reklam ajansı Youtube kanalımda bulunabilir.

Sonuç: Web 2.0 ve sosyal ağlarda şirketler için fırsatlar ve tehlikeler

Bu en iyi uygulama örnekleri, münferit kanalların birbirleriyle ne kadar mantıklı bir şekilde ilişkilendirilebileceğini göstermektedir. Kullanıcı ile artan etkileşim sayesinde marka sadakati de artar. İnternetteki bir reklam mesajı kullanıcı geri bildirimleriyle yeterince doğrulanmazsa, etkisini hızla kaybeder. Burada, moda şirketleri özel içeriklerle çalışma – ya da çalışabilme – avantajına sahiptir. Ancak mümkün olduğunca fazla erişim sağlamak için kanallar arasında hareket etmek de bir o kadar önemlidir. Marka varlıkları bu şekilde şirketin bakış açısından tamamen yeniden tasarlanabilir.

2. bölümü buradan okuyabilirsiniz:
Sosyal medya yöneticileri için erişimi artıracak 5 ipucu – yaratıcılık, influencer’lar, içerik

Influencer’lar ve sosyal medya pazarlaması hakkında daha fazla bilgi