Sosyal medya yöneticileri için erişimi artıracak 5 ipucu – yaratıcılık, influencer’lar, içerik

Yaratıcılık, zamanlama ve iyi içerik sayesinde sosyal medya yöneticileri Facebook, YouTube, Snapchat, Instagram & Co. gibi sosyal ağlarda hızlı ve kolay bir şekilde daha fazla erişim elde edebilir. Daha iyi içerik ve multimedya içeriği ile daha fazla influencer ‘ı ikna edebilir ve markanız için marka elçileri yaratabilirsiniz. Multimedya iletişimi hiç bugünkü kadar kolay ve hızlı olmamıştı. Daha fazla ipucunu Sosyal Medya Blogunda veya ücretsiz olarak Sosyal Medya Pazarlama Rehberimde bulabilirsiniz.

Makalenin konusu da bu:

 1. Zamanlama – Sosyal medyada paylaşım yapmak için en uygun zaman ne zamandır?
 2. Ä°çerik temelleri – kişileri etiketleme, hashtag’ler ve daha fazlası
 3. Yaratıcılık – tasarım, içerik ve kullanıcılarınız için biraz ayrıcalık
 4. Çarpanlar – sosyal medyada hayranlar, viralite ve ağızdan ağıza yayılma
 5. Content Pro – Multimedya içeriği kullanıcılara ilham verir ve etkileşimi artırır

Konuyla ilgili daha fazla bilgiyi Facebook Marketing online kursunda veya sosyal medya pazarlama ajansımın blogunda bulabilirsiniz.

1. Zamanlama – Sosyal medyada paylaşım yapmak için en uygun zaman ne zamandır?

Önemli olan tek şey hedef kitlenizdir. Her beğeni, her retweet sosyal ağlardaki erişimi muazzam ölçüde artırır. Zamanlamanın tanımı, etkileşim oranını etkileyen bir faktördür. İnsanların çoğu her gün işlerine devam ediyor. Bu nedenle, tüm ilanlar her şeyden önce amaçladığınız hedef kitleye yönelik olmalıdır. Ve faaliyetlerine göre mümkün olan en yüksek trafik zamanlarına ulaşmak için. Bununla birlikte, trafik hacimleri (ziyaretçi sayıları) yalnızca bireysel hedef grubunuzun faaliyetlerine göre değil, aynı zamanda farklı sosyal ağlara göre de farklılık gösterir.

Çeşitli araştırmalara göre ideal zaman öğlen, öğleden sonra civarıdır (bkz. Bitly, Argyle Social ve Buddy Media). Bu, ilk kullanıcılara beğeni vermeleri ve aynı zamanda paylaşılmaları için yeterli süre tanır. Algılama ve ardından etkileşim olasılığı artar. Akşama doğru dikkat süresi azaldığı için öğleden sonra ve akşam saatlerinde metin ağırlıklı paylaşımlardan kaçınılmalıdır. Ancak etkileşim sıklığı yalnızca yayınlanan içerikte ve bunun için kullanılan sosyal ağda değil, aynı zamanda bunun arkasındaki mesajın niyetinde de farklılık gösterir. Kendinize sadık kalın – daha önce Yves Saint Laurant’ın paylaşım davranışı örneği kullanılarak kısaca açıklandığı gibi. Başarıyı gerçekte nasıl ölçüyorsunuz? Sosyal medya pazarlamasında ölçüm, hedefler, hedef kitle ve erişim hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

2. Ä°çerik temelleri – kişileri etiketleme, hashtag’ler ve katma değer

Bir sosyal medya paylaşımının kullanıcıya uygunluğu da önemli bir faktördür. Kullanıcıların farklı ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, kullanıcının içerik paylaşmaya istekli olması, sosyal medya pazarlamanızın başarısı için eşit derecede merkezi bir faktördür. Ofis çalışanları perakende satış elemanlarından farklı şeyler ister. Öğrenciler, ofis çalışanlarından farklı şeyler. Kültür veya eğlenceden ilgili ve güncel olaylara anlamlı bir bağlantı – duygusal bağlantı – gönderinin ilgili alıcı için alaka düzeyini artırır. Etkileşim ve içerik paylaşma isteği artar. Aynı şekilde, tanınmış markalara veya kişilere verilen bağlantılar da bireysel bir paylaşımın başarısını artırabilir.

Hashtag’ler, bir gönderinin erişimini artırmanın bir başka basit yoludur. Bu kısaltmalar, kullanıcıların sosyal ağdaki mesajları metin biçiminde de hızlı bir şekilde algılamalarını sağlar. Benzer şekilde, çoğu platformda hashtag’ler kullanıcı tarafında içeriğin basit bir şekilde kategorize edilmesini ve arşivlenmesini sağlar. Buna, istenen içeriğe hızlı ve zamansız erişim eşlik eder.

Sosyal medya yönetimi, kullanıcılar için katma değer sunmak, içeriği kullanıcı dostu bir şekilde hazırlamak ve nihayetinde müşteri odaklı düşünmek ve hareket etmekle ilgilidir. İlgili gönderinin bağlamı ve somut içeriğinden bağımsız olarak, araştırmalar ve uzman beyanları, içeriğin niteliksel olarak hazırlanmasının internet kullanıcıları arasında kabulü artırdığını doğrulamıştır. Hedef kitleyle ilgili konulara bağlantı vererek ve doğru zamanda paylaşım yaparak, etkileşim oranı ve ayrıca tek bir gönderinin erişimi artar.

Üreticiler ve perakendeciler için sosyal medya ve sosyal medya yöneticisi önlemleri birbiriyle yakından bağlantılıdır. Yüksek fiyatlı şirketlerin Facebook üzerinden doğrudan satış yapma şansı kesinlikle yok – sosyal medya pazarlamasındaki isteksizliğin nedeni de bu olabilir. Ancak şirketler sosyal medya platformunu yalnızca satış için kullanmıyor: başarının anahtarı daha çok marka bilinirliğini artırmak ve olumlu bir imaj aktarmak.

3. Yaratıcılık – tasarım, içerik ve kullanıcılarınız için biraz ayrıcalık

Hadi başlayalım! Stratejinizde şunu aklınızdan çıkarmayın: Biraz bağlılık ve planlama ile ‘normal hayranları’ sadece birkaç adımda ‘viral marka elçilerine’ dönüştürebilirsiniz. Moda şirketleri, trend belirleyicileri ve sosyal ağlardaki diğer kullanıcıları çekmek için moda parçaları, ürün lansmanları, tasarımlar, referanslar veya ünlüler ve fikir liderleri gibi özel bilgiler içeren yüksek kaliteli, görsel olarak tasarlanmış içerikler kullanabilir. Moda şirketleri, marka dünyalarına ilişkin derin içgörüler sayesinde yeni ve mevcut kullanıcılara ilham verme ve onları elde tutma fırsatına sahiptir.

Asos, Otto, Topshop, Yves Saint Laurent ve Nike’dan en iyi uygulama örnekleri, bölüm 4.1.2’de açıklandığı gibi kullanıcılara aktif olarak hitap etmenin ve ardından onlarla etkileşime geçmenin sosyal medya kampanyalarına büyük başarı getirebileceğini göstermektedir. Nike+, hayranlarını kendi koşucu topluluğunda bir araya getiriyor. Asos, Facebook, Twitter ve Youtube’da yaklaşan koleksiyona özel bakışların ustaca çok kanallı yönetimi sayesinde kullanıcılarına öncülük ediyor. Öte yandan Topshop da kendi mağazalarını tanıtmak amacıyla online/offline kampanyalar için sosyal ağı kullanıyor.

4. marka elçileri – sosyal medyada hayranlar, viralite ve ağızdan ağıza iletişim

Klasik PR’ın birçok faktörü sosyal ağlara aktarılabilir. Bu şekilde, becerikli personel pazarlaması yoluyla kişinin kendi marka varlığı da artırılabilir. Günümüzde pek çok kişi öncelikle internetten, özellikle de iş portallarından ve sosyal medyadan bilgi ediniyor. Diğer şeylerin yanı sıra, akıllı personel pazarlaması da kişinin kendi marka varlığı için bir rol oynar. Ancak, daha önce de birçok kez belirtildiği gibi, özel kampanyalar da önemlidir. Kullanıcılarınıza basit bir takdirle teşekkür edin. Bu, sosyal medya kanalları için özel olarak oluşturulmuş içeriklerle, örneğin defilelerin sahne arkası materyalleriyle sağlanabilir. İnteraktif unsurlar da insanları markanız hakkında çevrimiçi ortamda heyecanlandırabilir. Örneğin, yaz için yeni tasarım seçiminde onlara söz hakkı vererek kullanıcıları iş sürecine dahil edin. Bu takdir, kullanıcıları moda markanız için çarpanlara ve marka elçilerine dönüştürür. Kendinizi sosyal ağda aktif olarak tanıtmak için birçok neden vardır. Ve nasıl olursa olsun, marka varlığınız kaçınılmaz olarak aktif, dürüst sosyal medya pazarlamasından fayda sağlayacaktır.

Etkileyiciler, blog yazarları veya referanslar – markanız için çarpanlar

Başarının anahtarı, sosyal ağ kullanıcılarını marka hayranlarına dönüştürmektir. Bu, sosyal ağlarda ve sosyal ağlar aracılığıyla model etiketler için uzun vadeli başarıyı garanti etmenin tek yoludur. Kişinin kendi marka varlığını güçlendirmesinin birçok yolu vardır. Kullanıcıların, moda ürünlerini (örneğin en iyi markaların) henüz kendileri alamasalar bile, çeşitli stratejilerle kazanılabileceği unutulmamalıdır. Çoğu zaman moda şirketlerinin hayran sayfaları sadece ilham kaynağı olarak kullanılır. Ancak Facebook karşılaştırmasına atıfta bulunacak olursak, örneğin Instagram’daki genç kullanıcı grubu, alım gücüne sahip yarının hedef kitlesidir. Facebook şu anda moda şirketleri için en uygun sosyal ağdır. Hayran sayıları, ilgi alanları, konumlar, sosyal ilişkiler, grup bağlantıları veya Facebook Reklamları ile çevrimiçi arama sorguları gibi filtre işlevleri aracılığıyla çevrimiçi pazarlama kampanyalarıyla da verimli bir şekilde artırılabilir.

Temel olarak üç tür etki sahibi tanımlanabilir:

 • Marka uzmanları kendi alanlarında uzman olarak tanınırlar ve takipçilerine belirli konularda tavsiyelerde bulunmaktan her zaman mutluluk duyarlar. Marka uzmanları genellikle bir şirkete veya ürüne karşı tarafsız bir tutum sergiler ve bir değerlendirme yaparken her zaman bu alandaki uzmanlıklarından yararlanırlar.
 • Marka eleştirmenleri: Genellikle markanızı eleştirirler, hayran kitleleri içindeki tüm daha az olumlu ifadeleri aracılığıyla, eleştirmenler üçüncü tarafların görüşleri ve satın alma istekleri üzerinde olumsuz, doğrudan bir etki yaratırlar.
 • Marka severlerin markayla gerçekten güçlü bir bağı vardır. Ayrıca, örneğin pazarlama konusunda geniş deneyime sahiptirler

Bu çarpanlar aracılığıyla erişim elde edebilirsiniz. İster blog yazarı ister referans olsun, doğru kişilerle iletişime geçin. Sosyal medyadaki çoğu kullanıcı aktif değil pasif bir rol oynamaktadır, bu nedenle şirketlerin trend belirleyicileri ve çarpanları kazanması daha da önemlidir. Çünkü sadece sosyal ağlarda değil, internet kullanıcılarının geri kalanı üzerinde de güçlü bir etkiye sahiptirler. Tüm SMM hedeflerine ulaşmak için, bu trend belirleyiciler ve çarpanlar kendilerini kanaat önderleri olarak kabul ettirmiş olmalı ve ayrıca etiketinizin tanımlanmış hedef kitlesiyle geniş bir kesişime sahip olmalıdır.

Sosyal ağlardaki çarpanlar nelerdir?

Tanınmış ve mümkünse blog yazmaya yatkınlığıyla öne çıkan referanslar, internet çağında moda markaları için altın değerindedir. Bonnie Strange gibi kutuplaştırıcı insanlar Otto’s Stylediaries’de bir gece için mükemmel cazibe kıyafetinin neye benzediğini gösteriyor. Palina Rojinski, Adidas Original’ı YouTube’da sayısız tanıtım videosuyla tanıtıyor. Referanslar ürününüzü temsil eder, ona değer ve bir yüz verir. İster kanaat önderi, ister trend belirleyici veya çarpan olun, basit pazarlama mesajlarıyla ikna etmeyin, duygular yaratın ve kullanıcılarınızı dahil edin. Bhargava’dan (2010) serbestçe uyarlanmıştır, sosyal web’de pazarlama faaliyetleri için beş yol gösterici kural:

 1. Ä°lham verici içerik oluşturun
 2. Ä°çeriğinizi paylaşmayı kolaylaştırın
 3. Kullanıcılarınızı ödüllendirin
 4. Ä°çeriğinizi aktif olarak paylaşın
 5. Ä°çeriğinizin dahil edilmesini teşvik edin

5. Ä°çerik – multimedya içeriği kullanıcılara ilham verir ve etkileşimi artırır

Sosyal medya içeriği – ister bir gönderi ister bir reklam olsun – her zaman bireysel ve görsel içerikten güçlü bir şekilde yaşayacak şekilde oluşturulmalıdır. İçerik multimedya şeklinde planlanmalıdır. Sadece ilanların mutlaka metin tabanlı olmadığından emin olun. Her zaman işe yarayan basit bir görsel dil olmalıdır, tam da basit olduğu için. Çalışanlar insanlar, sevimli hayvanlar, büyük yüzler – tanımlama olasılıkları! Duygular, hisler ve anlaşılabilir deneyimler veya durumlar da bireysel bir gönderinin başarısını belirler. Dolayısıyla, belirli değerleri, görüşleri ve davranış kalıpları gibi genel bilgileri kullananlar büyük fayda sağlayabilir. Hepimizin hayatta benzer duyguları, anıları ve deneyimleri vardır.

Tüm kullanıcıların farklı, bireysel ihtiyaçları vardır, ancak kendilerini topluluğun (grubun) bir parçası olarak hissetmek isterler. İlgili bilgi ve olaylarla (kültür, eğlence veya ünlüler) anlamlı bir bağlantı, sosyal ağdaki alıcılar için bireysel gönderinin alaka düzeyini artırır. İçerikleriyle etkileşime girme isteği artar. Bireysel ilanların somut içeriğinden bağımsız olarak, hedeflenen içerik ve içeriğin görsel olarak hazırlanmasının, ilanlarınızın internet kullanıcıları arasında kabulünü ve alaka düzeyini artırdığı gösterilmiştir.

Multimedya iletişimi hiç bugünkü kadar kolay ve hızlı olmamıştı. Web, on yılı aşkın bir süredir sosyal bir mecra olmuştur.

Ajansınızda bir sosyal medya uzmanı olun

Sosyal ağlarda erişimi artırmak için içgörüler

Sosyal medya yöneticisinin başarıları şirketler tarafından net bir şekilde analiz edilemiyor – zaten kendi hayran sayfalarının dışındaki sayısız dallanan bağlantı, yorum ve tartışmalar nedeniyle. Ancak ROI veya KPI gibi ölçütler, FMarketing’in şirketler için değerini kabaca belirlemek için bir araç sunar. Neyse ki sosyal ağların potansiyeli şirket büyüklüğünden bağımsızdır. Sürekli değişim, yeni markaların sosyal ağlarda hızla erişim sağlamasına da olanak tanıyor. Klasik basılı dergiler ve TV reklamları hala her şeyin ölçüsüdür. Ancak, geleceğin varlıklı alıcı grubu klasik medyada değil, internette bulunacak. Bazıları, özellikle de büyük moda şirketleri, sosyal ağların potansiyelini erkenden fark etmiş ve Asos’taki akıllı çoklu kanal yönetiminden Otto’daki geçmiş kriz yönetimine kadar çözümler bulmuştur. Gerçek şu ki, diyaloglar ve tartışmalar sürekli olarak sosyal ağda gerçekleşiyor.

Almanya’daki internet kullanıcılarının %24’ü bir marka ya da ürünün hayranıdır. Marka hayranları aktif kullanıcılardır, mesaj yayarlar, içerik ve medya paylaşırlar. Marka hayranları sosyal medyada başarının temelini oluşturur. Sosyal medya pazarlamasında, mevcut fırsatları ve fikirleri akıllıca kullanmak önemlidir. Yeni projeler için hızlı bir şekilde erişimler ve hayranlar da oluşturulabilir. Hayranlarını dinleyen ve kullanıcılarının görüşlerine her zaman saygı duyan ve yansıtanlar ancak sosyal ağlarda kazanabilir.

A’dan Z’ye Influencer Pazarlama Temelleri

Sosyal medya ajansımıza son derece yüksek sayıda soru geldiği için influencer marketing’in nasıl işlediğini herkes için açıklığa kavuşturmak istedik. Ajansımızla, yeteneklerimiz için uzun vadeli sözleşmelere odaklanıyoruz. Bununla birlikte, birçok çevrimiçi mağaza, şirket ve ajans da ‘daha küçük’ projeler için yardım ve desteğe ihtiyaç duymaktadır. İşte bu yüzden Influencer Marketing üzerine 6 bölümden oluşan ücretsiz bir online kursumuz var. Instagram yazılımımız Social Analytics’e dayanarak, başarılı bir influencer pazarlama konsepti oluşturmak için gereken tüm adımları gösteriyorum. Ä°lk tanımlamadan kampanyanın izlenmesine kadar. Sosyal medya, pazarlama, Photoshop, WordPress, SEO, vb. hakkında daha fazla öğretici reklam ajansı Youtube kanalımda bulunabilir.

Influencer’lar ve sosyal medya pazarlaması hakkında daha fazla bilgi