Instagram reklamcılığı: çevrimiçi pazarlama veya ürün yerleştirme

Instagram’da Reklam: Birkaç haftadan bu yana, en hızlı büyüyen sosyal ağda bile şirketler ve bireyler artık ücretli reklamlar verebiliyor. Bir Instagram ajansı olarak doğal olarak hemen bir göz atmamız gerekiyordu. Klasik reklamcılık her zaman reklamı yapılan ürün veya hizmete odaklanmıştır. Ancak sosyal ağlarda, özellikle de Instagram’da, reklamları “günlük görüntülerle” akıllıca paketlemek önemlidir. Instagram’da ikinci bir bakış yok. Bu, mesajın ilk anda yerine oturması gerektiği anlamına gelir. Temel bilgiler hakkında daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz: Instagram – Sosyal ağ için temel bilgiler ve ipuçları

Resim: Kirill Kedrinski(fotolia.com)

Konuyla ilgili daha fazla bilgiyi Facebook Marketing (Instagram Reklamları dahil) adlı çevrimiçi kursta veya sosyal medya pazarlama ajansımın blogunda bulabilirsiniz.

Instagram

Şimdi, ağın birkaç yıl önce başlamasından bu yana ilk kez, şirketler ve işletmeler pazarlama ve reklam mesajlarını Instagram evrenindeki genç bir hedef kitleye yönlendirme fırsatına sahipler. Bu, artık yalnızca Instagram kullanıcıları ve blog yazarlarıyla ürün yerleştirme değil, aynı zamanda Instagram’a doğrudan bir reklam kampanyası yerleştirme olasılığı anlamına geliyor. Bu, şirketlerdeki ve işletmelerdeki sosyal medya yöneticileri için ne anlama geliyor?

Instagram reklamcılığı neye benziyor?

Instagram’daki reklamlar, metin veya resim içeriğinin yanına, sola ve sağa yerleştirilen klasik reklamlar değildir. Arkadaşlarınızın gönderileriyle aynı zaman çizelgesinde alt alta görüntülenirler. Bu nedenle reklamlar, okuma akışını bozmamak için zaman çizelgesinin akışı içinde (görüntüden sonra görüntü) dikkat çekmeyecek şekilde tutulmuştur. Reklamın doğrudan tanınabilir olmaması da iyi bir şeydir.

Instagram’da reklam vermek çok içerik, az alan sunuyor

Sosyal ağ Instagram’a neredeyse yalnızca cep telefonlarından ve tablet bilgisayarlardan erişilebiliyor. Bu, ekranın kullanıcıya görüntüler ve grafikler için yalnızca sınırlı görüntüleme seçenekleri sunduğu anlamına gelir. Bu nedenle, Instagram’daki tüm görüntüler bir zaman çizelgesinde alt alta görüntülenir.

Bu nedenle reklam grafikleri ve görselleri her zaman ağın kullanılabilirliğine ve düzenine uyacak şekilde planlanmalıdır. Daha azı genellikle daha çoktur: örneğin daha az yazı tipi. Bunun yerine, bir Instagram ajansı olarak daha çok duygulara ve ilgili ürün veya hizmete tam olarak odaklanıyoruz. Bu şekilde, reklam mesajları metin ve klasik ajans reklam metninden ziyade görüntü unsurlarıyla paketlenir.

Duygusal Instagram reklamcılığı neye benziyor?

Klasik reklamcılık her zaman tanıtılan ürün veya hizmete odaklanmıştır. Ancak sosyal ağlarda, özellikle de Instagram’da, reklamları “gündelik görüntülerle” akıllıca paketlemek önemlidir. Instagram’da ikinci bir bakış yok. Bu, mesajın ilk anda yerine oturması gerektiği anlamına gelir. Bu, örneğin, soğuk, kafeinli bir alkolsüz içecek olabilir …

  • Yanlış: … ön planda.
  • Doğru: … bir müzik festivalinde üç genç kadın tarafından içilir.

Neden? Yanlış yol klasik bir reklam olsa da, sosyal medyada genel resme uyum sağlamak önemlidir. Kullanıcı bunun bir reklam veya reklam içeriği olduğunu hemen fark etmez veya fark etmemelidir. Bu, sosyal ağlarda halkla ilişkiler söz konusu olduğunda reklam şirketine önemli bir avantaj sağlar.

Ambalaj reklam mesajları – görseller mi yoksa reklam metni mi?

Reklam mesajları sadece metin içeriğinde sıkıştırılamaz. Resimler ve grafikler özellikle Instagram için uygundur. Reklam karakterinin çok güçlü olmamasını sağlamak önemlidir. Tıpkı yukarıda açıklandığı gibi, duyguları harekete geçiren görseller kullanabilirsiniz. Ürünler ve hizmetler sadece birer aksesuardır. “Normal” görünümlü bir görüntünün avantajı, kullanıcının durumu doğrudan hayal edebilmesi ve böylece istese de istemese de reklamla doğrudan duygusal bir bağ kurabilmesidir. Belki de aynı durumu daha önce yaşamıştır?

Instagram, zaman çizelgesinin (görüntülerin kronolojik sıralaması) çok basit kullanımı nedeniyle kullanıcılar üzerinde zaten duygusal bir etkiye sahiptir; akışa akıllıca yerleştirilmiş görüntülerin bolluğu içinde reklamlar neredeyse hiç fark edilmez. Bu nedenle kullanıcılar, Instagram’da arkadaşlarının fotoğraflarını görmeyi bekledikleri için izlenimlere açık ve alıcıdır. Kullanıcı mesajlara açıktır ve başlangıçta bunları kabul edeceği garanti edilir. Temel bilgiler hakkında daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz: Instagram – Sosyal ağ için temel bilgiler ve ipuçları