Pahalı Facebook Reklamları yerine Influencer’lar! Kendi erişiminizle çok fazla para tasarrufu yaparsınız!

Bugün sosyal medya ajansımız için ilginç bir yeni müşterim oldu. Kendileri bir pazar lideri (Almanya) ve elbette Facebook, Instagram & Co. gibi sosyal medyada reklam fırsatları arıyorlar. Elbette büyük bir reklam bütçesi bir teklife sığdırılabilirdi, elbette hayır! Müşterimize, amaçları doğrultusunda Facebook’ta reklam vermenin pek mantıklı olmadığını açıkladık! Bu, reklam ajansımız için her zaman gündeme gelen gerçekten ilginç bir konu. Medya yöneticileri olarak, müşterilerimize bütüncül tavsiyelerde bulunmayı seviyoruz. Bu nedenle, çok fazla reklam bütçesi harcamak yerine, daha sonra reklamları yeniden hedefleme pikselleriyle (ayrı sayfalara entegre edilmiş) birlikte yerleştirdiğimiz kendi topluluğumuzla nasıl çok daha sürdürülebilir bir şekilde çalışabileceğimizi hızlı bir brifingle göstermek istedim!

Konuyla ilgili daha fazla bilgiyi Facebook Marketing (Instagram da dahil) adlı çevrimiçi kursta veya sosyal medya pazarlama ajansımın blogunda bulabilirsiniz.

Önemli: Bu müşteri, dağınık reklamların da elbette değerli olduğu klasik bir çevrimiçi mağaza değildir. Müşterimiz, şirketlerin en tepesindeki kişilere hitap etmeli ve onları ikna etmelidir. Bu o kadar kolay değildir ve çok fazla israfa yol açacaktır. Bu yüzden kendi topluluğunuzu oluşturmak mantıklı!

Facebook Reklamları – Son derece küçük hedef gruplar nedeniyle yüksek israf

Temel olarak, Facebook Reklamları ile yeni başarılar için yeni harcamalarınız olur. Tekrar ve tekrar. Örneğin moda sektöründeki müşterilerde, reklamı yapılan 10.000 kişiden 500’ü yeni ve güzel elbiseyi düğme aracılığıyla doğrudan satın alırsa çok az israf olur. Hedef grup, 15-19 yaş arası kadınlar gibi geniş bir alana yayılmış, ancak kesin olarak tanımlanabilir.

Endüstriyel şirketler, nitelikli B2B işleri için Facebook’ta (ve Instagram’da) hedefleme konusunda her zaman sorun yaşarız. Bireyleri hedef almanın (özellikle Alman veri korumasında) hiçbir yolu yoktur. Sadece grupları hedefleyebiliriz. Ama… şi̇rket yöneti̇ci̇si̇ neye ai̇t? Mevcut olanaklarla tanımlanması zor.

Dahası, insanlar Facebook akışını çok hızlı bir şekilde tüketiyor. Reklamın her bir görüntülenmesi, o anda şirketinize paraya mal olur. Ama yüz binlerce insan arasından böyle özel bir yeniliğe kimin ihtiyacı var? Peki beş ila altı rakamlı bir inovasyonun satın alınmasına kim kendiliğinden karar verebilir? Peki buna cep telefonuyla kim karar veriyor?

Sonunda, Facebook’taki bir arkadaşından gelen bir sonraki mesajla çoktan dikkati dağılmış olan sadece bir avuç insan kaldı.

Kendi sosyal medya fenomenlerinizi toplamak gizli reçetedir

Kısacası: Net bir hedef kitleye ihtiyacımız var. Bu da irtibat kişileri anlamına geliyor.

Bunu nasıl başaracağız? İlgili kişiler ve karar vericiler, çarpanlar ve etkileyicilerle kendi hedef grubunuzu oluşturursunuz.

Müşterimiz için bu, gayrimenkul konusundaki yenilikler, inovasyonlar ve tasarım alanındaki tüm ilgili kişileri bir araya getirdiğimiz anlamına geliyor. Bu, pazarlama, etkinlik pazarlama, reklamcılık vb. alanlardan ilgili kişilerin satış için müşterimizi (kiralık daire yok, çok özel, kiralanabilir mülkler) takip ettiği anlamına gelir. TV reklamlarında olduğu gibi topluluk aracılığıyla sürekli yeni şeyler gören potansiyel müşteriler (ayrıntılı tasarım parçaları, kurulumlar, konseptler, planlama, inşaat vb.), müşterimizin ADI ile bağlantılı olarak sürekli özel, yenilikçi konseptler.

A’dan Z’ye Influencer Pazarlama Temelleri

Sosyal medya ajansımıza son derece yüksek sayıda soru geldiği için influencer marketing’in nasıl işlediğini herkes için açıklığa kavuşturmak istedik. Ajansımızla, yeteneklerimiz için uzun vadeli sözleşmelere odaklanıyoruz. Bununla birlikte, birçok çevrimiçi mağaza, şirket ve ajans da ‘daha küçük’ projeler için yardım ve desteğe ihtiyaç duymaktadır. İşte bu yüzden Influencer Marketing üzerine 6 bölümden oluşan ücretsiz bir online kursumuz var. Instagram yazılımımız Social Analytics’e dayanarak, başarılı bir influencer pazarlama konsepti oluşturmak için gereken tüm adımları gösteriyorum. Ä°lk tanımlamadan kampanyanın izlenmesine kadar. Sosyal medya, pazarlama, Photoshop, WordPress, SEO, vb. hakkında daha fazla öğretici reklam ajansı Youtube kanalımda bulunabilir.

Prensip olarak üç tür etkileyici tanımlanabilir:

 1. Marka eleştirmenleri, markanızı her zaman eleştirirler, belki de olumsuz deneyimler yaşamışlardır. Marka eleştirmenleri, markanıza karşı olumsuz davranarak, paylaşımlarıyla okuyucuların tavsiyesi veya görüşü üzerinde olumsuz bir etki yaratırlar.
 2. Marka severlerin onunla yakın ve doğrudan bir bağlantısı vardır. Buna ek olarak, örneğin uygulama konusunda kapsamlı deneyim
 3. Marka uzmanları, bunlar tanınmış konu uzmanları olarak kabul edilmektedir. Hizmetleri değerlendirirken temel bilgilerden yararlanırlar. Markalara karşı her zaman mümkün olduğunca tarafsız bir tutum sergilerler.

Etkileyenler örneğin aşağıdaki kişiler olabilir:

 • Seyahat, moda, teknoloji ve yemek hakkında konuşan blog yazarları
 • Kamuya mal olmuş kişiler
 • Forum operatörü
 • Gazeteciler
 • Şovmen
 • Konuşmacı
 • Çok sayıda hayranı olan sosyal medya kullanıcıları
 • Politikacılar
 • Mevcut müşterileriniz
 • Youtuber
 • Instagramer
 • Fotoğrafçılar
 • Ve böyle devam eder.

Almanya’da pazar liderleri: Hangi sosyal ağlar önemli?

Alman şirketleri için Facebook çok önemlidir (ulusal pazar). Ek olarak ve ulusal pazarların dışında büyümek için Instagram (uluslararası pazar). Çok özel sorular için ayrıca Xing (ulusal) ve LinkedIn (uluslararası). Burada bireysel muhatapları çok iyi tanımlayabilir, bulabilir ve onlarla iletişime geçebiliriz. Önceden Facebook’ta güçlü bir marka oluşturursanız, ağlar arasında çapraz medyal olarak da çalışabilirsiniz. Bu, erişimi daha da artırır!

Kalıcı olarak reklam verebilir, kampanyalar başlatabilir ve hatta ürünleri önceden tanıtabilirsiniz. “Yeni inovasyon birkaç gün içinde geliyor!” Artık mesajı 100.000 anonim kişiye göndermek zorunda değilsiniz, herhangi bir harcama yapmadan özellikle kendi topluluğunuza gidiyor. Ayrıca, piksellerimiz var ve bu kişileri de hedefleyebilir ve onlara reklam verebiliriz. Akıllı reklamlar, az yayılma.

Facebook’ta ana sayfa ziyaretçilerini yeniden hedeflemek için Facebook Pikseli

Ana sayfada yalnızca bir piksel değil, farklı sayfalara birkaç piksel yüklersiniz. Bu şekilde, çevrimiçi mağazalar için, daha sonra ziyaretçileri benzer ürünlerle tekrar tek tek sayfalara yönlendirebiliriz. Bu pikseller 30 gün boyunca aktif kalır. Bu, daha sonra yalnızca Facebook’ta değil, Instagram’da da son derece hedefli reklamlar gönderebileceğiniz anlamına gelir. Bu şekilde, müşterilerimizin durumunda olduğu gibi, MARKANIZ yeni ürünler, yenilikler ve tasarımla bağlantılı olarak tekrar tekrar kullanılır. Bu sizi ilginç kılar ve yeni ürünler hızlı bir şekilde sunulabilir.

Avantajı, kendi topluluğunuz + bireysel ürün sayfalarından gelen ziyaretçilere yeniden hedefleme (hedefli reklam) yapmanız ve döngünün başlaması, ilgili kişiler ve etkileyiciler topluluğunun büyümesidir.

Zamanlama – Bir sosyal medya oluşumu ne kadar sürer?

Bugün başlarsanız, tüm kavramlar ve pikseller bir hafta içinde tanımlanmış ve entegre edilmiş olacaktır. Aynı zamanda, görsel materyal, Facebook ve Instagram ile topluluk oluşturmalısınız. Birkaç gün içinde ilk influencer’larınıza sahip olacaksınız ve her iki ağda da hedefli reklam yerleştirmek için 30 gün içinde ana sayfanızdan gelen ilk verileri kullanabilirsiniz. Karar vericilere daha da hedefli bir şekilde ulaşmak için Xing gibi ağları da kullanabilirsiniz. Sadece 30 gün içinde sonuçlarla çalışmaya devam edebilir, daha fazla çalışma için konseptleri ve reklam kampanyalarını benimseyebilir ve pazara daha hızlı ve daha etkili bir şekilde yeni yenilikler getirebilirsiniz.

Özel B2B işiniz için iyi şanslar!

Influencer’lar ve sosyal medya pazarlaması hakkında daha fazla bilgi