Sosyal Medya Fenomenleri: Moda, Trendler ve Trend Belirleyiciler

Eğilimler, başlangıçlarında sosyal akımları tanımlar. İlk bireylerden küresel etkilere. Moda, medya ve trend araştırmalarında da önemli bir terimdir. Trendlerden ve trend belirleyicilerden (influencer) bahseden herkes “moda” kelimesiyle de ilgilenmek zorundadır. Moda evrensel olarak kıyafetle eşdeğer değildir. İşte burada bir klasik devreye giriyor, “moda felsefesi” (Simmel, 1858-1918). Trendler ve yeni modalar sadece farklı oldukları için ikna edicidir. Bunlar trendler!

Trendler ve modalar alanındayken, giyim sektörüne tematik olarak da yaklaşabiliriz (elbette tüm içgörüler diğer sektörlere aktarılabilir). Daha fazla ipucunu Sosyal Medya Blogu ‘nda veya ücretsiz olarak Sosyal Medya Pazarlama Rehberimde bulabilirsiniz. Influencer’lardan nasıl kâr elde edebileceğinizi makalede bulabilirsiniz: Pahalı Facebook Reklamları yerine Influencer‘lar.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiyi Facebook Marketing online kursunda veya sosyal medya pazarlama ajansımın blogunda bulabilirsiniz.

Trendler, modalar ve bunlarla nasıl başa çıkacağını bilenler: Trend belirleyici

Moda terimi yeni bir şey anlamına gelir. Bu ötekilik, özellikle trendlere ve çoğu zaman münhasırlığa bağımlı olan moda markaları için çok önemlidir. Moda parçalarının değerini ve aynı zamanda kişinin kendi markasının etkisini belirler. Bu, farklı sınıf modaları tarafından hızlı bir şekilde gösterilmektedir. Sınıflandırma, trendlerin (modaların) nasıl geliştiğini gösterir.
Simmel’e göre ortaya çıkan modalar her zaman sınıf modalarıdır. Yani, üst sınıfların modası alt sınıflarınkinden farklıdır.

Forbes Dergisi Kim Kardashian’ı Manşetine Taşıdı: Yeni Mobil Moğollar

Uluslararası üne sahip “genç girişimci” Kim Kardashian’ın paylaşımı tek başına 800.000 beğeni aldı. Makalenin yazarları da kesinlikle haklı, influencer’lar sosyal medya ile birlikte tam bir reklam paryası haline geldi. İster resmi olarak kampanyalarda (bkz. aşağıda Brooklyn Beckham) isterse sadece gizli ürün yerleştirme olarak. Kim Kardashian Instagram’ın en iyi yıldızlarından biri. En çok “Meet the Kardashians” adlı reality dizisiyle tanınan Amerikalıyı 80.000.000’dan fazla kişi takip ediyor.

Kendisini 400.000’den fazla kişi takip etmektedir: Bonnie Strage

Bonnie Strange yeni moda ikonlarından biri. Ne giyiyorsa ve ne gösteriyorsa o. Ä°ster About You gibi markalar için olsun, ister Pro7 Taff gibi TV formatları için: hepsi marka elçisi, trend belirleyici ve etkileyici olarak Berlinli’ye güveniyor. Ceket Adidas’tan, çanta Moschino’dan. Sağduyulu ve güzel. Bu arada, bir marka olarak kendi reklamını nasıl yapıyor? Instagram ve reklamcılık hakkında daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz.

Burada da büyük ve net bir işaret var.

Reklam psikolojisi – Herkes en iyi olmak ister, herkes en son çıkan şeye sahip olmak ister

Toplum, yukarı doğru gelişimin herkes için arzu edilir olarak görülmesiyle şekillenmektedir. Hatta alt sınıflar için yaşamın tanımlayıcı amacıdır. Yeni trendler her zaman ilk olarak üst sınıflara taşınır. Eğilimler zayıflarsa, alt sınıflar da üst sınıfların “sembolizmini” benimser. Moda böylece sahibi hakkında doğrudan sonuçlar çıkarılmasına olanak tanır. Simmel ayrıca 19. ve 20. yüzyıllardaki modernleşme eğilimlerini de tanımlamaktadır. Neredeyse sanayileşme yıllarını ve modern seri üretim olanaklarını, normların, değerlerin ve sosyal yapıların hızla değişmesiyle birlikte gelen “artan farklılaşma” olarak özetliyor. Bu durum, hızlı değişimi ve kendini toplumun geri kalanından farklılaştırma ihtiyacını giderek daha fazla desteklemektedir.

Etkileyiciler ve trend belirleyiciler hedef grupları son derece iyi etkiler

Birey, insan, bireyselliğini grup içinde ifade etmek ister – tıpkı sosyal ağda yaptığı gibi. Bunu, sahip olduğu şeylerin miktarını artırarak yaparken, nitelik açısından hala güçlü bir şekilde sosyal grubun dikte ettiklerine yönelmektedir. Başka bir deyişle, grup bireyin zevkini tanımlar.

Moda sadece sahip olmakla satın alınabilir. Bu nedenle sahibinin ekonomik durumunu temsil eder. Yeni modayı hızlı bir şekilde edinen birey, trend belirleyici olarak kabul edilir. Her ne kadar o da her zaman sosyal grubunun çerçevesi içinde hareket etse de, çünkü moda olarak kabul edilmek için birey grubunun onayına bağımlıdır. Bu hem birey ve sosyal grup arasındaki ilişkiyi hem de yönetme ve yönetilme ilkesini ifade eder. Bu aynı zamanda moda hakkında felsefe yapmanın da temel bir yoludur. Modanın da demokrasi ile paralellikleri vardır. Burada da yöneticiler kabul edilmek için nihayetinde kendilerini grubun iradesine göre yönlendirirler. Bu da düalizmin toplum için ne kadar temel bir kalıcılık olduğunu açıkça göstermektedir.

Etkileyiciler ve trendler bizi neden bu kadar etkiliyor?

Moda, akranlarla uyum sağlayarak bireyleri bir sosyal gruba bağlar ve belirli semboller aracılığıyla, aynı zamanda toplumdaki diğer gruplardan farklılaşmaya yol açan kapalı sistemler oluşur. Moda bu nedenle bir sosyalleşme aracıdır. Modaya karşı çıkanlar ise bireyselleşme ihtiyaçlarını (gruptan sıyrılmak için) karşılarlar. Ancak bu bilinçli bireyselleşme biçimi bile, bireyler ortak bir amaç doğrultusunda birbirleriyle yeniden bağlantı kurduklarında nihayetinde yeniden sosyalleşmeye yol açar.

Moda, grupları tanımlamaya hizmet eder. Birleşmeler yoluyla ama aynı zamanda reddedilmeleri yoluyla. Ancak moda aynı zamanda içsel dürtüler için de bir araçtır. Eğer bir birey öne çıkmak istiyorsa, kendini ifade etmek için öznel olarak göze çarpan modayı seçecektir. Günümüzün favori yazarı Simmel’e göre moda aynı zamanda kişiliğin kabul edilebilir bir çerçevede ifade edilmesidir. Ancak tüm bireyselleşmeye rağmen moda kolektif bir şey olmaya devam ediyor.

Genç, ünlü, ilgili: Brooklyn Beckham

Brooklyn Beckham 18 yaşında bile değil ama Asyalı bir cep telefonu sağlayıcısı için yaptığı ilk kampanya için altı haneli bir meblağ aldı. Tabii ki sosyal medya da bunun bir parçası. Sadece Instagram’da 8.000.000’dan fazla kişi onu takip ediyor. Gösterdiği, giydiği ve kullandığı şeyler satıyor. Elbette genç influencer’lar bazen bir marka logosu da paylaşıyor. Brooklyn, Burberry’nin parfüm kampanyasında yer aldı.

bb (@brooklynbeckham) tarafından tarihinde ‘te paylaşılan bir video.

Sonuç: Etkileyiciler, kanaat önderleri ve trend belirleyiciler aracılığıyla marka ve ürün tanıtımı işe yarar

Bir şirket ve sosyal medya yöneticisi olarak sizin için öncelikle trend belirleyicileri ve kanaat önderlerini tespit etmek ve kampanyalarınızla onlara ulaşmak önemlidir. Bhargava’nın (2010) beş yol gösterici kuralı sosyal medya ile başa çıkmayı kolaylaştırır ( sosyal medya yöneticileri için 5 yol gösterici kural makalesi için buraya tıklayın). Bu, paylaşılması kolay, ilham verici (ilgili) içerikle ilgilidir. Kendiniz aktif olarak paylaşın ve kullanıcılarınızı içeriğinizi paylaşmaya teşvik edin. Ve unutmayın, kullanıcılar sadık müşteriler gibi ödüllendirilmelidir.

Sosyal medya yönetiminde başarı için kanıtlanmış bir strateji yoktur. Bu nedenle, sosyal ağlarda pazarlama ve tanıtım ancak bir yandan sosyal ağın ilkeleri anlaşılırsa ve diğer yandan da bundan yola çıkarak kendi etiketi için tutarlı bir strateji geliştirilirse başarılı olabilir. Tozlu pazarlama mesajlarını iletmek zordur. Sosyal medyada yeniden düşünmek zorundasınız. Reklamcılarla konuşmazsınız, hayranlarla konuşursunuz. Rol modellerinizin büyük bir etkisi vardır. Böylece pazarlama daha incelikli hale geliyor ve ilk bakışta göze çarpmadan influencer’lar aracılığıyla insanların günlük yaşamlarına giriyor.

A’dan Z’ye Influencer Pazarlama Temelleri

Sosyal medya ajansımıza son derece yüksek sayıda soru geldiği için influencer marketing’in nasıl işlediğini herkes için açıklığa kavuşturmak istedik. Ajansımızla, yeteneklerimiz için uzun vadeli sözleşmelere odaklanıyoruz. Bununla birlikte, birçok çevrimiçi mağaza, şirket ve ajans da ‘daha küçük’ projeler için yardım ve desteğe ihtiyaç duymaktadır. İşte bu yüzden Influencer Marketing üzerine 6 bölümden oluşan ücretsiz bir online kursumuz var. Instagram yazılımımız Social Analytics’e dayanarak, başarılı bir influencer pazarlama konsepti oluşturmak için gereken tüm adımları gösteriyorum. Ä°lk tanımlamadan kampanyanın izlenmesine kadar. Sosyal medya, pazarlama, Photoshop, WordPress, SEO, vb. hakkında daha fazla öğretici reklam ajansı Youtube kanalımda bulunabilir.

Influencer’lar ve sosyal medya pazarlaması hakkında daha fazla bilgi