Sosyal Medya Yöneticisi – Yönetim ve Online Pazarlama

Gelişimin ve toplumun hızı artıyor. Web, önde gelen mecra haline geliyor. Sosyal ağlar sayesinde, sadece bilgi için değil, aynı zamanda medya, fikir ve sosyal bağlantılar için de. Sosyal web, kullanıcılar ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik tarafından belirlenir. Ağlar ve bireysel hayran sayfaları yayıncılardan moderatörlere dönüşüyor ve sadece değerlendirme ve tartışma platformu sağlıyor. Sosyal medya yöneticileri kampanyaların başarısını bu şekilde ölçer.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiyi Facebook Marketing online kursunda veya sosyal medya pazarlama ajansımın blogunda bulabilirsiniz.

Sosyal

Sosyal medya yöneticileri için çoklu kanal yönetimi ve içeriğin hedef kitleye veya konuya özel olarak farklılaştırılması önem kazanıyor. Kişinin kendi medyası ile bağlantı kurması ve ağ oluşturması önemlidir. Kullanıcı için her yeni dünya her zaman sadece bir fare tıklaması uzaklığındadır. Sosyal ağlarda içerik söz konusu olduğunda, ‘özel olan’ merkezi bir rol oynar. Moda şirketleri için, sahne arkasına özel bakışlar kendilerini trend belirleyici olarak sunuyor. Bugün birkaç temel konuya açıklık getirmek istiyoruz! Bir ajansın sosyal medya yöneticisinin günlük hayatında sıklıkla karşılaştığı önemli sorular:

 1. Sosyal Medya Pazarlaması Nedir? Sosyal medya yöneticileri ne iş yapar?
 2. Sosyal ağlar nedir? Sosyal ağlar nasıl çalışır?
 3. Sosyal medyada pazarlama faaliyetleri için 5 yol gösterici kural
 4. Sosyal medya yöneticileri ve online pazarlama hedefleri
 5. Sonuç – Ä°yi içerik, kullanıcıları sosyal medyada etkileşime geçmeleri için harekete geçirir

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir? Sosyal medya yöneticileri ne iş yapar?

Sosyal medya pazarlaması, pazarlama karması içinde özel bir araçtır. Terimi daraltmak için öncelikle terimi, kavramı, erişimi ve ölçümü tartışacağım. Bu temelden hareketle, sosyal medya pazarlamasının şirketler için önemi tartışılacaktır. Sonuç, müşteriyle istenen etkileşim olasılığını artırmak için sosyal medya pazarlamasının şirketlerde nasıl uygulanabileceğini gösteren diğer en iyi uygulamalarla oluşturulmuştur.

Temelde sosyal medya yönetimi, viral etkilerin kapsamı ve etkinliğine dayanır. Sosyal ağdaki kullanıcılar tarafından güvenilir bir diyalog ortağı olarak algılanmak için uzun vadeli stratejiler izlemek, hedefler belirlemek ve ardından bunları tutarlı bir şekilde takip etmek önemlidir. Bu sayede reklam mesajları başarılı bir şekilde yerleştirilebilir ve marka konumlandırması pekiştirilebilir. Bu adımları atmak ve tanımlamak için sosyal medya pazarlaması ve sosyal ağdaki dinamikler hakkında fikir sahibi olmak önemlidir.

Teknik açıdan bakıldığında, sosyal medya yöneticileri Web 2.0 işlevlerini reklam ve pazarlama amacıyla kullanmaktadır. Basitçe söylemek gerekirse, yalnızca HTML, Java vb. program kodları birbirleri arasında iletişim ve veri alışverişi sağlar. Sosyal medya yönetimi Facebook, Vimeo, Tumblr, Twitter veya Snapchat gibi platformlar üzerinden ilerler. Sosyal ağlardaki eylemlerin olası kullanımları, ağa (ve belirli hedef gruba) bağlı olarak çok çeşitlidir.

Sosyal ağlar nedir? Sosyal ağlar nasıl çalışır?

Sosyal web’deki ağların en önde gelen örnekleri genellikle “klasik” sosyal ağlardır. Ancak video ve müzik platformları, etkinlik toplulukları, blog sistemleri, mircobloglar, fotoğraf toplulukları ve çok daha fazlası dahil olmak üzere birçok yeni platform var. Sosyal ağın tüm olanaklarını ayrıntılı olarak saymak bu kitabın kapsamı için biraz fazla olacaktır. Bu nedenle, sosyal ağın şu ana kadar şirketler için en uygun olan alanlarına bakacağız.

Bu amaçla, Almanya’nın önde gelen 20 moda şirketinin sosyal medya faaliyetlerine ilişkin kendi değerlendirmemi de hazırladım. Bununla birlikte, sosyal medya yönetiminin uygunluğunu belirlemenin temeli, daha önce yapılmış uzman görüşmelerinden elde edilen içerikle birlikte öncelikle araştırılmış istatistiklerdir – evet, blogum için büyük çaba sarf ediyorum!

İlk olarak bireysel ağların potansiyelini belirlemek için, diğerlerinin yanı sıra Alman Pazarlama Enstitüsü (DIM) tarafından yapılan bir çalışma yararlıdır: sadece Alman şirketleri ankete katılmıştır. Şirketlerin %71,8’i sosyal ağları kullanmakta, sırasıyla %45,1 ve %45,0’ı multimedya içerik paylaşımı ve mikroblog (Vimeo, Youtube, Tumblr, Twitter, …) konusunda aktiftir. Kısa bir alıntı: multimedya içerik paylaşımı, kullanıcıların medyayı sunuculara kaydetmesine ve diğer kullanıcıların kullanımına sunmasına olanak tanır. Burada en iyi bilinen temsilciler videolar için Youtube veya ses dosyaları için Soundcloud’dur. En iyi bilinen mikroblog Twitter’dır. Geleneksel blogların aksine, Twitter’daki karakter sayısı 140 ile sınırlıdır. Bu mikrobloglara abone olunabilir veya diğer kullanıcılar tarafından retweet edilebilir.

Ancak “klasik” sosyal ağlar hala internetteki en geniş kitleye sahip. Bu aynı zamanda moda şirketlerinin reklam ve pazarlama mesajları için en yüksek erişim anlamına geliyor. Etkileşim her şeyin başı ve sonudur. Etkileşimlerin (yorum yapma, beğenme vb.) güçlendirici gücü sayesinde, göreceli erişim muazzam ölçüde artar. Bu nedenle sosyal ağlar, çevrimiçi pazarlama açısından genel olarak şirketler için özellikle ilgi çekicidir.

Sosyal medyada pazarlama faaliyetleri için 5 yol gösterici kural

Sosyal medya yöneticilerinin kanallar arasındaki eylemleri nasıl organize edebilecekleri (çok kanallı yönetim), Bhargava (2010) tarafından oluşturulan sosyal ağdaki pazarlama faaliyetleri için beş yol gösterici kural ile gösterilmektedir:

 1. Ä°lham verici içerik oluşturun
  Not: Milyonlarca olasılık vardır. Ancak esas olan, duygu taşıyan bir mesajdır. Basit olaylar vardır: Mağazadan, ekipten, seyahatten vb. haberler.
 2. Ä°çeriğinizi paylaşmayı kolaylaştırın
  Not: Kullanıcıların mesajı paylaşmasını istiyor musunuz? Grafikler, fotoğraflar ve video görüntüleri gibi görsel öğeler kullanın. Mesaj ne kadar basit olursa, paylaşılma olasılığı da o kadar yüksek olur.
 3. Kullanıcılarınızı ödüllendirin
  Not: İster özel video çekimleri ister alışveriş indirimleri yoluyla olsun, kullanıcılarınıza bizzat katma değer sağlayın – İngiliz moda perakendecisi Topshop’tan en iyi uygulama “öğrenci” örneğinde bu konu hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.
 4. Ä°çeriğinizi aktif olarak paylaşın
  Not: Genellikle kendi ağınız mesajlar için etkili bir başlangıç noktası oluşturur. İster sosyal ağlarda, ister kendi web sitenizde, çevrimiçi mağazanızda, dost acentelerde veya arkadaşlarınız arasında. Mesajınızı çeşitli çarpanlarla paylaşın.
 5. Ä°çeriğinizin dahil edilmesini teşvik edin
  Not: Kullanıcılara gönderileri paylaşmalarını hatırlatmak çok etkilidir – neden olmasın? Kullanıcı profillerinde çeşitli gruplardan, şirketlerden ve hayran sayfalarından gelen durum güncellemelerinin sayısı her geçen gün artarken, bir hatırlatma kullanıcılara hemen harekete geçmelerini hatırlatıyor. Mesela: “Yeni koleksiyon… ilk özel resimler!”, “Hemen şimdi arkadaşlarınızla paylaşın”.

Bu beş yol gösterici kural, bir sosyal medya yöneticisinin işinin nasıl yürüdüğünü netleştiriyor. Sosyal medya pazarlaması, kullanıcılar için katma değer üretmek, içeriği kullanıcı dostu bir şekilde hazırlamak ve nihayetinde müşteri odaklı düşünmek ve hareket etmekle ilgilidir.

Sosyal medya yöneticileri ve online pazarlama hedefleri

Sosyal medya pazarlaması kavramı öncelikle büyük şirketler tarafından takip edilmektedir. Sözde kriz durumlarında bile sosyal ağlarda pazarlamanın en iyi bilinen örneklerinden biri, posta siparişi şirketi Otto’dan geliyor. Almanya’nın en büyük on aile şirketinden biri olan Otto Group, sosyal ağlarda erkenden aktif hale geldi. Otto, topluluğunu istikrarlı bir şekilde genişleterek 210.000 (2011) olan hayran sayısını şu anda 680.000’e (2014) çıkarmıştır. Mevcut sosyal medya kanallarına baktığımızda, bunun sadece yüksek kaliteli içerikten değil, aynı zamanda becerikli ve ayrıntılı iletişimden kaynaklandığını görüyoruz.

Örnek Otto & Viralite – Başarılı sosyal medya yönetimi %100 planlı olmak zorunda değildir, ancak akıllıca yapılmalıdır

Otto, ilk Facebook kanalı tasarımı için bir katılım çağrısı düzenledi. Her kullanıcının katılmasına ve oy kullanmasına izin verildi. Amaç, sürü zekasını kullanmak ve topluluk sayesinde yeni Facebook kanalı için uygun bir yüz bulmaktı. Profesyonel fotoğraf çekimini tipik bir model değil, “Brigitte” adıyla katılan mini etek ve peruk giymiş genç bir adam kazandı. Kampanya sırasında 23.000’den fazla kullanıcı ona oy vererek “Brigitte “i yarışmanın galibi yaptı. Otto reddetmedi. Birkaç hafta sonra söz verdikleri fotoğraf çekimini düzenlediler – mini etekli ve peruklu genç adamla. Birkaç hafta boyunca Otto’nun Facebook hayran sayfasının çevrimiçi reklam yüzü oldu. Bu, Otto’nun akıllıca bir tepkisiydi ve daha sonra medyada çok sayıda olumlu haber yer aldı.

Bu nedenle, kriz durumlarında bile sakin olun, düşünün ve olası seçenekleri ele alın. Yalnızca münferit eleştiriler varsa, ciddi diyaloglar da en az olumlu geri bildirimler kadar güvenilirliği ve itibarı artırabilir. Bu örnek, sosyal medyada görüşlerin neredeyse sınırsız bir şekilde ifade edilebilmesi yoluyla iletişimsel kontrolün kaybedilmesine olumlu bir şekilde karşılık verilmesi gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır. Otto Grubu örneğinde görüldüğü üzere, olumsuz veya hoş olmayan yorumlar görmezden gelinmemeli, hatta silinmemeli, aksine ele alınmalıdır.

A’dan Z’ye Influencer Pazarlama Temelleri

Sosyal medya ajansımıza son derece yüksek sayıda soru geldiği için influencer marketing’in nasıl işlediğini herkes için açıklığa kavuşturmak istedik. Ajansımızla, yeteneklerimiz için uzun vadeli sözleşmelere odaklanıyoruz. Bununla birlikte, birçok çevrimiçi mağaza, şirket ve ajans da ‘daha küçük’ projeler için yardım ve desteğe ihtiyaç duymaktadır. İşte bu yüzden Influencer Marketing üzerine 6 bölümden oluşan ücretsiz bir online kursumuz var. Instagram yazılımımız Social Analytics’e dayanarak, başarılı bir influencer pazarlama konsepti oluşturmak için gereken tüm adımları gösteriyorum. Ä°lk tanımlamadan kampanyanın izlenmesine kadar. Sosyal medya, pazarlama, Photoshop, WordPress, SEO, vb. hakkında daha fazla öğretici reklam ajansı Youtube kanalımda bulunabilir.

Sonuç – Ä°yi içerik, kullanıcıları sosyal medyada etkileşime geçmeleri için harekete geçirir

Bu aynı zamanda tüketicinin değişen rolünü de göstermektedir. Sosyal ağlar aracılığıyla kullanıcılar artık şirketlerdeki iş süreçlerini aktif olarak şekillendirme gücüne sahip. Bir şirket olarak aktif olmasanız bile, insanların sizi tartıştığı sayısız platform var. Okumaya buradan devam edebilirsiniz: Societing – sosyal ağlarda müşteri geri bildirimi yoluyla iyileştirme.

Daha fazla ipucunu Sosyal Medya Blogunda veya ücretsiz olarak Sosyal Medya Pazarlama Rehberimde bulabilirsiniz.

Influencer’lar ve sosyal medya pazarlaması hakkında daha fazla bilgi