Social Media Posting Zeitpunkt | Lukinski | Agentur

Sosyal ağlar nedir? Youtube, Snapchat, Facebook & Co’nun gücü.

“Sosyal medya “yı ne kadar sık açıkladığımı biliyor musunuz? Bugün basit bir soruyu açıklığa kavuşturmak istedim: “Sosyal ağlar nedir?”. Özellikle değerli metaller ya da inşaat sektörü gibi geleneksel sektörlerde sosyal medya her zaman işe yaramadı. Yine de çevrimiçi ticarete ve avantajlarına bir göz atmaya değer. Seçkinler arasındaki ilk şüpheciliğe rağmen, çevrimiçi ticaret hacmi giderek artıyor. 2016 yılında neredeyse bir katrilyon avroya ulaşmıştır.Ä°nternet, sosyal ağlar her zamankinden daha popüler. Almanların %73’ü çevrimiçidir ve 24 milyondan fazlası sosyal ağlarda kişisel profillerle temsil edilmektedir. Çevrimiçi medyaya yatırım yapmaya değer. Daha fazla ipucunu Sosyal Medya Blogunda veya ücretsiz olarak Sosyal Medya Pazarlama Rehberimde bulabilirsiniz.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiyi Facebook Marketing online kursunda veya sosyal medya pazarlama ajansımın blogunda bulabilirsiniz.

Youtube, Facebook ve Instagram: Sosyal ağlar nedir?

Sosyal ağlar temelde dijital m:n (eşit) bilgi alışverişi için farklı işlevleri bir araya getirir. İnternet kullanıcılarının birbirleriyle medya alışverişi yapmalarına ve paylaşmalarına olanak tanırlar. Kullanıcılar gruplar ve topluluklar oluşturabilir, aynı zamanda kendileri veya başkaları için, ticari ve ticari olmayan projeler için ve tematik olarak lehte veya aleyhte kendi hayran sayfalarını oluşturabilirler – kendileri hakkında yazabilirler. Neredeyse tüm sosyal ağlar, haberlerin (sosyal grubun) ve ilgi alanlarının (örneğin hayran sayfaları) gösterildiği bir blog işlevine sahiptir (bkz. Facebook’ta Zaman Tüneli). Kendi beğenilerinizi adlandırabilir ve daha önce paylaşılmış olan medyayı yeniden paylaşabilir veya kaydedip arşivleyebilirsiniz. Dolayısıyla teknik gelişim de sosyal medya pazarlamasında dikkat edilmesi gereken bir alan. Şu anda mobilite ve sanallığa doğru güçlü bir eğilim var.

Sosyal medya pazarlaması yoluyla daha fazla veri ve hedefli erişim

  • Bundan ne gibi yeni kavramlar türetilebilir?
  • Online mağazayı GPS verileriyle nasıl ilişkilendirebilirsiniz?
  • Arkadaşlar arkadaşlarını alışverişe davet edebilir mi?
  • Sanal öneriler yapabilir ve bunları POS’a (satış noktası) “bırakabilir misiniz”?

… düşünce zinciri neredeyse sonsuza kadar devam edebilir. Gerçek şu ki, işlevsel olanaklar yeni dijital trendlerde belirleyici bir rol oynuyor. Teknolojik trendleri kim belirliyor? Sosyal ağların en bilinen temsilcileri şu anda Facebook, YouTube, Twitter ve Snapchat’tir. Bu dört sosyal ağ ve Tumblr, Instagram, LinkedIn gibi diğer sosyal ağlar ve Whatsapp ya da Tinder gibi ağ konseptleri yukarıda bahsedilen özellikleri bir araya getirmiş ve kullanıcıların sürekli ağ oluşturması sayesinde küresel, serbest bilgi alışverişi için işlevler sağlamıştır. Sosyal ağların dört büyük operatörü halihazırda her bir platformda yüz milyonlarca insanı bir araya getirmektedir.

Şirketiniz ve sosyal medya pazarlamanız için neler öğreniyorsunuz?

Ä°nternet kullanıcısı, Web 2.0 ve sosyal ağlarda tüketici olmaktan çıkıp tüketici haline geliyor. Paydaşlarınız – özellikle de müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz – artık sürekli olarak işin içindedir. Bu nedenle, çevrimiçi pazarlamacıların sosyal ağdaki pazarlama mesajlarınız için yeni iletişim biçimleri bulmaları gerekiyor. Sosyal medya yöneticileri için farklı sosyal ağları kendi iletişim olanaklarıyla birlikte bilmek önemlidir. Ayrıca, bireysel şirketler ve sektörler için ne gibi bir öneme sahip olduklarını öğrenmek.

Pazar lideri Facebook – Hala en büyük sosyal ağ

Kendi istatistiklerine ve ilgili uzman görüşlerine (kişisel görüşmelerden) göre tartışmasız pazar lideri Facebook’tur. Burada kullanıcılar düşüncelerini ve görüşlerini birbirleriyle özgürce paylaşırlar. Ancak çoğunlukla multimedya içerik (resimler, metinler, videolar veya web bağlantıları gibi) alışverişi yaparlar. Facebook ağının her şeyi ve sonu. Bu durum, çeşitli içeriklerin kolayca paylaşılabildiği ve yayınlanabildiği sosyal ağlara yönelik bir talep olduğunu göstermektedir. Metin, resim ve video içeriğine izin veren multimedya ağları özellikle ilgi çekicidir.

ARD / ZDF internet kullanımı üzerine online araştırma

İnsanların özellikle bu sosyal ağı ne kadar yoğun kullandıkları, ARD ve ZDF tarafından medya kullanıcılarının davranışları üzerine yapılan yıllık çevrimiçi araştırmayla ortaya konmuştur. Şu anda Almanya’da sosyal ağlarda 24,7 milyon kişi (14 yaş ve üzeri) bulunmaktadır – her on kişiden dokuzunun profili Facebook’a kayıtlıdır ve her saniye ortalama yedi yeni Facebook kullanıcısı eklenmektedir.

  • 34’ü kişisel mesajları okuyor veya yazıyor
  • 33’ü haberleri arkadaşları arasında takip ediyor
  • 32’si arkadaşları ve tanıdıklarıyla sohbet ediyor.

İnsanların Facebook’taki ana aktiviteleri arasında iletişim ve eğlence yer alıyor! Kişisel mesajları okuyor ve yazıyor (%34), arkadaş çevrelerindeki haberleri takip ediyor (%33) veya arkadaşları ve tanıdıklarıyla sohbet ediyorlar (%32). İnsanlar sosyal ağlarda içeriği hızlı bir şekilde tüketmek istiyor. Bu, paylaşımlarınızdaki görsel dile dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir. Özellikle moda sektöründe ürünlerin iyi bir şekilde sunulması önemlidir. Tumblr, Twitter, Pinterest veya Instagram gibi medya seçimini sınırlayan ağlar, moda şirketlerinin sosyal medya yönetiminde daha az ilgi görmektedir; sadece üçte biri burada aktiftir. Biraz ilgi görüyorlar, ancak aktif bir iletişim kanalı olmaktan çok bir zorunluluk olarak. Ancak, bu kanalları göz ardı etmeyin. Yaratıcılar Pinterest ve Tumblr’a akın ediyor. Instagram özellikle genç hedef kitleler (18 yaş altı) arasında popülerdir.