Satılık 1 oda / 2 oda daire: Küçük kat mülkiyeti (daire), prosedür, komisyoncu ve vergiler

1 oda / 2 oda daire sat [yıl] – 1 odalı küçük dairenizi veya 2 odalı dairenizi satmak mı istiyorsunuz? Küçük daireler çocuklu aileler için uygun değildir, ancak bekarlar için mükemmeldir. Özellikle Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Köln, Münih ve hatta Stuttgart, Heidelberg & Co. gibi çok fazla alana ihtiyaç duymadığınız şehirlerde çok rağbet gören yerlerde. Ancak, 50 metrekarelik, 40 metrekarelik, 30 metrekarelik veya hatta sadece 25 metrekarelik küçük bir daireyi nasıl satarsınız? Değeri nasıl belirleyebilirsiniz? Bir daireyi satarken hangi vergileri ödemek zorundasınız? Ä°ster bir mikro daire, ister bir yurttaki öğrenci odası, ister bir apartmandaki kat mülkiyeti veya yüksek bir bina olsun: Burada tüm cevapları ve bir daireyi satmak için 18 adımlık kontrol listemizi bulacaksınız.

Satılık 1 yatak odalı / 2 yatak odalı daire [yıl]: Son kullanma tarihi

Küçük bir daire satmak istiyorsunuz, belki de bu sattığınız ilk mülktür. O zaman burada kısaca cevaplayacağım birçok soru ortaya çıkıyor.

Not: Doğrudan satın alıyorum, beni arayın veya iletişim bölümünden bana yazın.

Ä°lk kez satış yaparken 4 büyük soru

Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Düsseldorf, Frankfurt ve Almanya genelinde ilk kez satıcıların en sık sorduğu sorular:

 • Küçük dairemin değeri ne kadar?
 • Emlakçı ile mi yoksa emlakçı olmadan mı satış?
 • Dairenin satışı için vergi ödemek zorunda mıyım?
 • Bir daireyi satmanın ilk adımı nedir?

Öncelikle en önemli soruları açıklığa kavuşturalım. Bundan sonra, size bir dairenin satışındaki 18 adımı ayrıntılı olarak sunacağım. Ä°lk adımdan satın alma sözleşmesine ve noter randevusuna kadar.

Apartman, yüksek bina veya bir apartman bloğundaki daire:

Küçük dairemin değeri ne kadar?

Bir mülkün değeri, ister küçük bir daire, ister büyük bir daire veya bir apartman bloğu olsun, genellikle her zaman üç temel faktör temelinde ölçülür:

 1. Konum (şehir, ilçe ve cadde)
 2. Mülk tipi / durumu (kozmetik onarımlardan yenileme birikimine kadar)
 3. Kiracı / Boşluk

İçgörü ile başlayalım: Değerleme.

Dairenin konumu: Münih vs Duisburg – Faktör #1

Konum – Değerlemenin merkezinde, arsanın fiyatı veya dairenizin konumu yer alır. Schwabing’deki (Münih) 40 metrekare ile Marxloh’daki (Duisburg) 40 metrekare çok farklıdır.

Konum, sadece hangi şehirde satılacağı değil, aynı zamanda hangi semtte, hangi sokakta, hangi ev numarasıyla satılacağı anlamına gelir. Bölgeler arasında olduğu kadar sokaklar arasında da büyük farklar var. Ana yolla kesişen bir kavşağa yakın bir daire, tipik gürültü ve sadece 300 m uzaklıktaki küçük pastoral şehir parkını düşünün. Aynı sokak, büyük fark var.

Karşılaştırma, konum Münih / Duisburg:

 • Münih Schwabing’de 40 m²: 483.000 Euro
 • Duisburg Marxloh’da 40 m²: 74.000 Euro

Fark Münih / Dusiburg:

+ %550 fiyat farkı

Kim küçük daire satın alır?

Arz tarafına (daireniz) baktıktan sonra, alıcı tarafına bakıyoruz. Mikro konumunuzdaki (cadde ve bölge) arz ve talep ne durumda? Özellikle Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Köln, Münih, Stuttgart ve üniversite ve yüksekokulların bulunduğu diğer şehirlerde satışlar kırsal bölgelere göre daha hızlıdır. Çünkü burada talep çok daha yüksek.

Ayrıca gelecekteki gelişmelere yönelik olarak, tek kişilik hanelerin sayısındaki artış gibi demografik değişiklikler. Daha az sayıda geniş aile var, ancak daha fazla bekar insan var. Perspektifler değerlendirmede rol oynar.

Konumdan sonra mülkün kendisine, tek yatak odalı dairenize veya iki yatak odalı dairenize gelelim.

Mülk tipi / durumu (kozmetik onarımlardan yenileme birikimine) – Faktör #2

Mülk tipinin kendisi tüm alıcılar için geçerlidir. 1 odalı / 2 odalı bir daire olduğu açıktır. Diğer faktörler ise örneğin binanın tamamı olabilir. Daireniz yüksek kaliteli bir apartmanda mı yoksa isimsiz bir apartman bloğunda mı? Bu, daha sonraki alıcılar / kiracılar için daha fazla veya daha az cazip hale getirir (kira fiyatı).

Mülkünüze değer biçmek için onun durumuna bir göz atmanız gerekir. Bir yandan, kat malikleri derneği ile paylaştığınız kısmi mülkiyet ve ayrı mülkünüz olan daire. Konular arasında kozmetik onarımlar, yenileme, tıkanıklık ve bazen de mevcut mobilyalar yer almaktadır.

Böyle bir değerlendirme için bir profesyonelle konuşmalı, daireyi incelemeli ve gerekirse birkaç belgeye de başvurmalısınız. Bu konuda daha fazla bilgiyi rehberin ilerleyen bölümlerinde, daire satmanın 18 adımında bulabilirsiniz!

Satmadan önce yenileyin / tadilat yapın?

Ä°lk kez satış yapan pek çok kişi, kat mülkiyetini yenilemeye veya hatta tadilata gerek olup olmadığını sorar. Aslında, bu zahmete girmelerine gerek yoktur; birçok alıcı daha sonra yükseltebilecekleri mülkleri satın almayı sever. Sonuçta, elbette bunun emlak getirisi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Kiracılar, kira sözleşmeleri ve boş pozisyonlar – Faktör #3

Kiracı / Boşluk – Tek yatak odalı dairenizin veya iki yatak odalı dairenizin değerlemesinde 3. Faktör mevcut doluluk oranıdır.

Kiralık bir dairenin satışı – Daire kiralıksa, kiracının geçmişi de yeniden satışta biraz önemlidir. İdeal olarak, herhangi bir gecikme ya da zorluk yaşanmamıştır. Aynı şekilde, dairenin boş kalması veya daha sonra yeniden kiralanması için yapılacak masraflar da bir rol oynar. Dairenizde daha önce ev sahibi olarak oturduysanız, bu durum boş daire olarak sayılır; sonuçta yeni ev sahibi, kendisi ev sahibi olarak oturmak istemiyorsa daireyi yeniden kiraya vermelidir.

Ne kadar çok ayrıntıya girersek, sonuçta fiyat o kadar az etkilenir.

Bu nedenle, üç merkezi değerlendirme faktörünü bir kez daha bir araya getirdik:

 1. Konum (şehir, ilçe ve cadde)
 2. Mülk tipi / durumu (kozmetik onarımlardan yenileme birikimine kadar)
 3. Kiracı / Boşluk

Komisyoncu ile mi yoksa komisyoncu olmadan mı satış?

Özel olarak mı yoksa bir emlakçı ile mi satacaksınız? Değerlemenin yanı sıra, satışlardaki en büyük soru. Henüz bir kat mülkiyeti satmadıysanız, ilk başta şöyle düşünebilirsiniz: emlakçı olmadan satmak bana para kazandıracak! Ancak aslında, özel olarak satış yapmak bazı riskler içerir. Sadece daha önce bahsedilen değerlemeyi değil, aynı zamanda tüm prosedürü ve satın alma sürecini, bireysel mülk reklamlarını, ilgili taraflarla ve gerçek potansiyel alıcılarla sürekli iletişimi, müzakereleri, satın alma sözleşmesini ve …

Günün sonunda, satıcı olarak emlakçı masrafları için ödediğiniz birkaç yüzde, olabilecek hatalarla karşılaştırıldığında çok fazla değildir. Ancak daha da önemlisi, daha sonra satın alma sözleşmesi ve noter randevusuna kadar olan 18 adımın tamamında göreceğiniz gibi zaman faktörüdür.

Gerçekçi değerlendirme, kişisel ağ, iletişim ve danışman:

Dairenin satışı için vergi ödemek zorunda mıyım?

Bir satıcı olarak sizin için, bir daireyi satarken dikkate almanız gereken tek bir vergi vardır: spekülasyon vergisi.

Satışta spekülasyon vergisi: Ne zaman ve ne kadar?

Spekülasyon vergisi nispeten hızlı ve basit bir şekilde açıklanmıştır. İlk ayrım: Ev sahipleri ve sermaye yatırımcıları (kiralama).

Eğer dairenizi sadece kendiniz kullanıyorsanız, satış vergiden muaftır.

Dairenizi kiraya verdiğiniz anda durum değişir. Şimdi spekülasyon vergisi yürürlüğe giriyor.

 • Kişisel çıkar = vergiden muaf
 • Sermaye yatırımı (kiralama) = spekülasyon vergisi tahakkuk eder
 • Spekülasyon süresi 10 yıl (alım / satım arasında)
 • Ä°stisna: satışın yapıldığı yıl içinde kendi kullanımı + 2 yıl öncesi

Elde ettiğiniz kâr üzerinden vergilendirileceksiniz.

Formül:

 • Vergilendirilebilir kâr = satış fiyatı – alış fiyatı

Spekülasyon vergisi neden var?

Spekülasyon vergisi, uygulanan nispeten yüksek vergi oranı nedeniyle çok hızlı gayrimenkul işlemlerini (spekülatörleri) ilgisiz hale getirmeyi amaçlamaktadır. Spekülasyon vergisinin miktarı, özel şahıslar için %42’ye kadar çıkabilen normal vergi oranına (gelir vergisi) dayanmaktadır. Yıllık ~ 255.000 gelirden (satışlardan elde edilen kar dahil), +%3’lük ek bir zengin kişi vergisi bile vardır.

 • Maksimum %45’e kadar spekülasyon vergisi

Bu nedenle, mülkünüzü kiraya verdiyseniz spekülatif vergi ortaya çıkar. O halde dönem (spekülasyon dönemi) 10 yıldır. Bu, dairenizin satın alınması ile dairelerinizin satışı arasında on yıl geçmiş olması gerektiği anlamına gelir. O zaman dairenizin satışı vergiden muaftır. Bu on yıl içinde satış yaparsanız, spekülasyon vergisi ödemeniz gerekecektir.

Bunun bir istisnası vardır: mülkünüzü kiraya verdiyseniz ve satmadan önce iki yıl boyunca kendiniz kullandıysanız, bir sonraki yıl vergiden muaf olarak satabilirsiniz.

 • Gayrimenkul satışından elde edilen kazancın vergilendirilmemesi
 • Kişisel çıkar = vergiden muaf
 • Sermaye yatırımı (kiralama) = spekülasyon vergisi tahakkuk eder
 • Spekülasyon süresi 10 yıl (alım / satım arasında)
 • Ä°stisna: satışın yapıldığı yıl içinde kendi kullanımı + 2 yıl öncesi
 • Tutar, gelir vergisi oranına (kişi) göre belirlenir

Bir daireyi satmanın ilk adımı nedir?

Bir daireyi satmanın ilk adımı, kat mülkiyetinizi satmak istediğinize karar vermektir! Eğer bu aşamaya geldiyseniz, daire satmanın 18 adımını buradan öğrenebilirsiniz.

Adım adım: Satış kontrol listesi

Artık 4 önemli soruyu ve cevaplarını biliyorsunuz! Küçük dairemin değeri ne kadar? Emlakçı ile mi yoksa emlakçı olmadan mı satış? Dairemin satışı için vergi ödemek zorunda mıyım? Bir daireyi satmanın ilk adımı nedir? Bu 18 adımlık kontrol listesi ile şimdi ayrıntılara girin. Satış anından noter atamasına ve satın alma bedelinin transferine kadar.

Hazırlık: Mülk hazırlama ve satış

Satış aşaması: mülkün pazarlanması ve alıcıların bulunması

Satış işlemi: Devir teslimine kadar satın alma sözleşmesi

Mobilyalı daireler ile modern mikro daireler:

Konum, konum, konum! İşte büyük şehirlerden bir seçkiye özel bir bakış daha:

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.