DSL fiyatı – Aklınızda bulundurmanız gerekenler

DSL fiyatları – İnternet bağlantısı artık her evde standart. Tüm hanelerin %95’inden fazlası internet kullanımı için bir sözleşme imzalamıştır. Bu ücretler, hanenin işletilmesinin sabit maliyetlerinin bir parçasıdır. İnternet hayatın pek çok alanına girmiş ve pek çok insan için vazgeçilmez hale gelmiştir. Bir mülk sahibi olarak, evinize bir bağlantı yapılmasını sağlamaktan siz sorumlusunuz.

DSL fiyatları: Karşılaştırma, farklılıklar

Almanya’da internet kullanımı için standart DSL bağlantısıdır. Yüksek hızlı ağın genişletilmesi henüz tamamlanmamıştır. Bununla birlikte, DSL Almanya’nın uzak bölgelerinde de mevcuttur. Ancak, sörf yapma hızınız şehir merkezlerine veya büyük şehirlere göre daha düşüktür. DSL artık altyapının bir parçası olduğundan, bir bina arsası seçerken bunu zaten dikkate almalısınız. Evinizdeki hatların döşenmesini etkileyebilirsiniz, ancak DSL ağının genişletilmesini etkileyemezsiniz. Ağ yavaşsa, yüksek hızda sörf yapabilmeniz için birkaç yıl geçmesi gerekebilir. Bir mülk satın almaya veya bir ev inşa etmeye karar verdiğinizde bunu göz önünde bulundurun.

DSL bağlantısına alternatifler

Bir ev sahibi olarak, DSL bağlantısı kurma konusunda bir karar vermeniz gerekir. Alternatif olarak, bireysel kullanıcı için sadece kablo internet söz konusu. Bina projesi LTE ağının halihazırda kesin olarak geliştirildiği bir bölgede bulunuyorsa, teorik olarak mobil standart üzerinden internet erişimi de rezerve edebilirsiniz. Ancak, dezavantajı fiyatların önemli ölçüde yüksek olmasında yatmaktadır. Bu, özellikle interneti yoğun bir şekilde kullanmak istiyorsanız geçerlidir. LTE cep telefonu sözleşmesi ile yüksek hızlı sörf hacmi açısından sınırlısınız. Akıllı telefonunuza benzer şekilde, yalnızca dahil edilen sörf hacmi kullanıldığında düşük hızda sörf yaparsınız.

Ä°nşaat veya yenileme sırasında kabloların döşenmesi

Bölgenizde kablo internet gelişmemişse, DSL’e ucuz bir alternatif yoktur. DSL bağlantısı için kabloları döşerken, hızlı cam fiber kullandığınızdan emin olun. Bu, yüksek hızlı bağlantıyı son mil olarak adlandırılan yere, yani evinize kadar kullanabilmenizi sağlamanın tek yoludur. Bölgenizde yüksek hızlı DSL henüz mevcut olmasa bile, yeni kablo döşerken fiber optik kullanmalısınız.

Federal Hükümetin aldığı bir karara göre, yüksek hızlı internet 2025 yılına kadar Almanya’da ülke çapında kullanılabilir hale gelecektir. Bu, internette 1.000 MBit/s’ye varan hızlarda gezinebileceğiniz anlamına gelir. Ancak bu, yalnızca bu hızlar için gereken ilgili kablolama evinize döşenmişse mümkündür. Bu nedenle, yeni bir ev inşa ederken veya evinizi kapsamlı bir şekilde yenilerken geleceğin teknolojilerine güvenin.

DSL fiyatı hıza göre değişir

DSL fiyatı, adresinizde kullanabileceğiniz hıza bağlıdır. Ayda yaklaşık on Euro’ya 16 MBit/s’ye kadar yüksek hızda ucuz giriş seviyesi tarifeler alabilirsiniz. Hızlı DSL ile yapılan sözleşmeler çok daha pahalıdır. Bir sözleşme imzalamadan önce, interneti nasıl kullanmak istediğinizi ve gerçekten hangi hıza ihtiyacınız olduğunu düşünün. Evinizdeki kişi sayısı da bağlantı seçiminde bir faktördür. Evinizdeki birkaç aile üyesi aynı anda sörf yapmak istiyorsa, daha yüksek bir hızı tercih etmelisiniz.

Yan maliyetler konusunda daha fazla bilgi

Elektrik fiyatları: Karşılaştırma, olasılıklar, azaltma

Elektrik fiyatı çok güçlü dalgalanmalara maruz kalmaktadır. Uzun yıllar boyunca bireysel bölgesel tedarikçilerin enerji tekeli vardı. Müşteriler sözleşmelerini kendi şehirlerinde bulunan tedarikçi ile imzalamak zorundaydı. Başka seçenek yoktu. Tekelin açılmasından bu yana, birçok farklı tedarikçi arasından seçim yapabilirsiniz. Bazıları hâlâ bölgesel bazlıdır. Diğerleri ülke çapında sözleşmeler sunmaktadır. Piyasanın açılması ve bunun getirdiği daha büyük rekabet sonucunda elektrik fiyatı ucuzlamamıştır. Tam tersi bir durum söz konusudur. Elektrik fiyatları son yıllarda sürekli olarak artmıştır.

Doğal gaz fiyatı: tedarikçi, karşılaştırma

Doğal gazın fiyatı enerji tedarik şirketi tarafından belirlenir. On yıllar boyunca bölgesel tedarikçiler tekel konumundaydı, dolayısıyla müşteri olarak doğal gaz fiyatını etkileme imkanınız yoktu. Bu durum artık değişti. Tekel çöktü ve karşılaştırma yaparak ve bölgenizdeki ucuz bir tedarikçiyi seçerek fiyat üzerinde söz sahibi olabilirsiniz. Almanya’nın tamamında hizmet sunan tedarikçiler bulunmaktadır. Diğerleri ise yalnızca bölgesel olarak faaliyet göstermektedir.