Elektrik fiyatları: Karşılaştırma, olasılıklar, azaltma

Elektrik fiyatları – Elektrik fiyatı çok güçlü dalgalanmalara tabidir. Uzun yıllar boyunca bireysel bölgesel tedarikçilerin enerji tekeli vardı. Müşteriler, kendi şehirlerinde bulunan tedarikçi ile bir sözleşme imzalamak zorundaydı. Başka seçenek yoktu. Tekelin açılmasından bu yana, birçok farklı tedarikçi arasından seçim yapabilirsiniz. Bazıları hâlâ bölgesel bazlıdır. Diğerleri ülke çapında sözleşmeler sunmaktadır. Piyasanın açılması ve bunun getirdiği daha büyük rekabet sonucunda elektrik fiyatı ucuzlamamıştır. Tam tersi bir durum söz konusudur. Elektrik fiyatları son yıllarda sürekli olarak artmıştır.

Artan elektrik maliyetlerini azaltın

Geçiş seçeneğinden faydalanırsınız çünkü başka bir elektrik tedarikçisi arayabilirsiniz. Ancak, genellikle düzenli olarak tedarikçi değiştirmeye hazır olmanız gerekir. Bunun nedeni, birçok elektrik sağlayıcısının yeni müşteriler için özellikle uygun fiyatlar hesaplamasıdır. Ayrıca, yalnızca yeni müşteriler için geçerli olan bonuslar da vardır. Bunlar fiyatı daha da düşürür. İlk sözleşme süresinin bitiminden sonra bu bonuslardan artık yararlanamazsanız, sizin için önemli ölçüde daha pahalı olacaktır. Ancak, bir fiyat artışından sonra sözleşmenizi her zaman iptal edebileceğiniz için, geçiş yapmak için yeni bir fırsatınız olacaktır.

Yenilenebilir enerjilere yapılan yatırımlar fiyatları daha pahalı hale getiriyor

Almanya’daki tüketiciler Avrupa’daki en yüksek elektrik fiyatlarını ödüyor ve bu artış sarmalının görünürde bir sonu yok. Şebekelerin kullanım ücretleri, elektrik tedarik maliyetleri ve aynı zamanda rüzgar, su ve güneşten çevre dostu enerji üretimi için alınan vergiler çok pahalıya mal olmaktadır.

2011 yılında nükleer enerjinin kaldırılması kararının ardından Almanya’da yenilenebilir enerjilere büyük yatırımlar yapıldı. Muazzam maliyetlerin tüketici tarafından karşılanması gerekiyordu. Elektriğe yapılan son zamlar, aynı zamanda keskin bir şekilde artan enerji tedarik maliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Bu şekilde, örneğin yeşil elektrik için vergilerdeki indirimler artık olumlu bir etkiye sahip değildir. Fiyat artışlarını sadece biraz hafifletiyorlar. 2019 yılında Almanya’da bir kilovat saat elektriğin ortalama fiyatı 29 sentin biraz altında olacak. Karşılaştırmak gerekirse, 15 yıl önce 18 sentin biraz altındaydı. Ve fiyat spiralinin sonuna kesinlikle henüz ulaşılmadı.

Elektrik maliyetlerini etkili bir şekilde azaltın

Elektrik maliyetlerini düşürmek sadece daha ucuz bir tedarikçi seçmekle mümkün değildir. Günlük yaşamınızda da elektrik tasarrufu yapabilirsiniz. Enerji tasarruflu olarak tanımlanan cihazlara ve kapatılabilen prizlere yatırım yapın. Bu şekilde, bağlı cihazlar kullanılmadıkları zaman elektrik tüketmezler.

Hizmet bedelleri konusunda daha fazla bilgi

DSL fiyatı – Aklınızda bulundurmanız gerekenler

İnternet bağlantısı artık her evde standart hale geldi. Tüm hanelerin %95’inden fazlası internet kullanımı için bir sözleşme imzalamıştır. Ücretler, hanenin işletilmesinin sabit maliyetlerinin bir parçasıdır. İnternet hayatın pek çok alanına girmiş ve pek çok insan için vazgeçilmez hale gelmiştir. Bir mülk sahibi olarak, evinize bir bağlantı yapılmasını sağlamaktan siz sorumlusunuz.

Doğal gaz fiyatı: tedarikçi, karşılaştırma

Doğal gazın fiyatı enerji tedarik şirketi tarafından belirlenir. On yıllar boyunca bölgesel tedarikçiler tekel konumundaydı, dolayısıyla müşteri olarak doğal gaz fiyatını etkileme imkanınız yoktu. Bu durum artık değişti. Tekel çöktü ve karşılaştırma yaparak ve bölgenizdeki ucuz bir tedarikçiyi seçerek fiyat üzerinde söz sahibi olabilirsiniz. Almanya’nın tamamında hizmet sunan tedarikçiler bulunmaktadır. Diğerleri ise yalnızca bölgesel olarak faaliyet göstermektedir.