Sabit vadeli mevduatlar – vade, faiz ve planlama

Sabit vadeli mevduat – Sabit vadeli mevduat terimi, belirli bir vadeye bağlı olan bir finansal yatırımı ifade eder. Bu şartı bankanızla önceden kabul edersiniz. On iki ay ile altı yıl arasında değişen süreler yaygındır. Vade, sabit vadeli mevduat ile gecelik para arasındaki en önemli ayırt edici özelliktir. Bir vadesiz hesaptaki kredi bakiyesini istediğiniz zaman elden çıkarabilirken, vadeli mevduat hesabındaki para kullanılamaz. Kararlaştırılan faizi almak istiyorsanız, tüm vade boyunca paraya dokunmamanız gerekir. Paraya acilen ihtiyacınız varsa, sabit vadeli mevduat hesabını sonlandırabilirsiniz. Böyle bir fesih için son tarihler bir ila üç aydır. Bu nedenle, vadeli mevduat hesabına yalnızca tüm dönem boyunca ihtiyaç duymayacağınızdan emin olduğunuz parayı aktarın.

Gayrimenkul satın almak için sabit mevduat yatırımı

Sabit vadeli mevduatlar, vadesiz mevduat hesaplarından daha yüksek faiz oranları kazandığından, gayrimenkul satın almak için bir yatırım olarak çok uygundur. Çoğu mülk alıcısı, bir evin satın alınmasını veya inşa edilmesini birkaç yıl önceden planlar. Finansmanın güvenli bir şekilde planlanması önemlidir. Güvenli bir geliriniz varsa ve kendi sermayenizle katkıda bulunuyorsanız bu başarılı olur. Sabit bir mevduat hesabında saklanan para, gayrimenkul satın almak için uygun öz sermaye olarak çok uygundur. Parayı en iyi şekilde planlayabilirsiniz çünkü sözleşmenin tam olarak ne zaman sona ereceğini bilirsiniz. Ayrıca faiz oranını önceden bilirsiniz ve toplam tutarı hesaplama seçeneğiniz vardır. Bir menkul kıymet yatırımıyla karşılaştırıldığında bu bir avantajdır çünkü vadeli mevduat hesabında tam olarak ne kadar para olduğunu bilirsiniz. Menkul kıymet yatırımları da kısa vadede daha yüksek faiz getirisi sağlayabilir.

Bununla birlikte, sabit vadeli mevduatlara kıyasla dezavantajı, ne kadar bekleyebileceğinizi önceden bilmemenizdir. Buna ek olarak, menkul kıymetlere yatırım yapmak başlangıçta ücrete tabidir. Maliyetlerin faiz kazancı ile dengelenmesi genellikle biraz zaman alır. Güvenli bir planlama yapmak istiyorsanız, vadeli mevduat, daha düşük faiz kazançlarına rağmen hisse senedi ve menkul kıymetlere yapılan yatırımlara göre avantajlıdır.

Satıştan elde edilen gelirin sabit vadeli mevduat olarak yatırılması

Mülkünüzü başarılı bir şekilde sattıktan sonra, satıştan elde edilen geliri alacaksınız. Para genellikle satın alma sözleşmesinin ve noterlik anlaşmasının hazırlanması için gereken süre boyunca bir noterin emanet hesabında tutulur. Bazen alıcı ile bir peşinat üzerinde anlaşırsınız. Kalan meblağ genellikle tapu sicilinde mülkiyetin devredilmesiyle ödenir.

Sabit mevduat hesabı, hemen yatırım yapmak istemiyorsanız satış gelirleri için çok iyi bir seçimdir. Menkul kıymetlere veya hisse senetlerine bir alternatif arıyorsanız, sabit vadeli mevduat hesabına yatırım yapın. Artık çoğu bankada cari hesapta tutulan bir bakiye için faiz alamazsınız. Vadesiz mevduat hesapları sadece çok az faiz öder. Bu nedenlerle, sabit faiz oranı ve yeni bir envanteri en iyi şekilde planlayabilmeniz nedeniyle vadeli bir mevduat hesabı önerilir. Para olmadan ne kadar süre yapabileceğinize karar verirsiniz ve sabit mevduata aktarırsınız.

Hesaplar konusunda daha fazla bilgi

Çağrı parası – inşaat finansmanı için ideal

Bu terim zaten çağrı parasının kısa vadeli bir yatırım olduğu gerçeğini tanımlamaktadır. Bu açıdan vadesiz para, bir vadeye bağlı olan vadeli mevduat veya tasarruf bonolarından farklıdır. Bu yatırımlar ancak zararına ve belirli bir süre önceden haber verilerek sonlandırılabilir. Çağrı parası ile mevduatın günlük olarak bağlantılı hesaba aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenle vadesiz hesaplar inşaat finansmanı için çok uygundur. Dalgalanma ve kur riski yoktur. Çağrı hesabınızda ne kadar para olduğunu önceden bilirsiniz ve buna göre plan yapabilirsiniz. Bu, bir inşaat finansmanı için çok önemlidir, çünkü açık tutarı vade tarihinde ödemeniz gerekir. Bununla birlikte, bir dezavantajı da vardır ve bu da düşük faiz oranıdır. Çağrı parası bu kadar kısa sürede temin edilebildiği için, birçok banka Avrupa Merkez Bankası’nın temel faiz oranının çok az üzerinde faiz oranları vermektedir. Bununla birlikte, kısa sürede depozitoya ihtiyacınız varsa, inşaat finansmanı için genellikle tek alternatif çağrı parasıdır. Ä°nşaat finansmanı ve çağrı parası konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, bireysel tavsiye için MeinHausverkauf.de ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Cari hesap – nakit çekme, nakit yatırma ve ücretler

Cari hesap, günlük finansal işlemlerinizi gerçekleştirmek için kullanılır. Bunu maaş hesabı olarak, alışverişler için ve günlük yaşamda gerekli olan tüm transferler ve borçlar için kullanırsınız. Cari hesaplar tüm bankalar ve tasarruf bankaları tarafından sunulmaktadır. Bir cari hesap açmadan önce, koşulları karşılaştırmanız şiddetle tavsiye edilir. Teklifler, fiyat-performans oranları açısından büyük farklılıklar göstermektedir. Hesap yönetiminin tamamen ücretsiz olduğu cari hesaplar vardır. Ancak, birçok bankada ücret ödersiniz. Bir cari hesap açmadan önce, bankadan hangi hizmetlere ihtiyaç duyduğunuzu ve neler olmadan yapabileceğinizi kendiniz öğrenmelisiniz. Birçok durumda, ücretsiz bir cari hesap yeterlidir. Ancak bazen, nakit para elde etmek için sahip olduğunuz seçenekler sınırlıdır.

  • Cari hesaplar hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.