Cari hesap – nakit çekme, nakit yatırma ve ücretler

Cari hesap – Günlük finansal işlemlerinizi gerçekleştirmek için bir cari hesap kullanılır. Bunu maaş hesabı olarak, alışverişler için ve günlük yaşamda gerekli olan tüm transferler ve borçlar için kullanırsınız. Cari hesaplar tüm bankalar ve tasarruf bankaları tarafından sunulmaktadır. Bir cari hesap açmadan önce, koşulları karşılaştırmanız şiddetle tavsiye edilir. Teklifler, fiyat-performans oranları açısından büyük farklılıklar göstermektedir. Hesap yönetiminin tamamen ücretsiz olduğu cari hesaplar vardır. Ancak, birçok bankada ücret ödersiniz. Bir cari hesap açmadan önce, bankadan hangi hizmetlere ihtiyaç duyduğunuzu ve neler olmadan yapabileceğinizi kendiniz öğrenmelisiniz. Birçok durumda, ücretsiz bir cari hesap yeterlidir. Ancak bazen, nakit para elde etmek için sahip olduğunuz seçenekler sınırlıdır.

Online bankalarda cari hesaplar

Online bankalar uygun koşullar sunmaktadır. Ancak, kendi ATM ağları yoktur ve kişisel tavsiye almadan yapmanız gerekir. Ucuz online bankaların hepsi Girocard vermemektedir. Bir kredi kartı ve bir Maestro kartı alırsınız. Bunları kullanmak için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Almanya’da özellikle küçük dükkanlar sadece Girocard kabul ettiğinden, nakit paraya başvurmanız gerekecektir. Bu nedenle, bir bankada veya tasarruf bankasında cari hesap açmadan önce ödeme davranışınızı önceden analiz edin.

İnşaat finansmanı ve cari hesap

Cari hesap olmadan Almanya’da artık klasik para işlemleri yapamazsınız. Bu nedenle, 2017 yılında bankaları ve tasarruf bankalarını her vatandaşa bir cari hesap sağlamakla yükümlü kılan bir yasa çıkarılmıştır. Maaş veya ücretler yalnızca bir cari hesabınız varsa çekilebilir. Aynı durum bir inşaat kredisi planlıyorsanız veya bir mülkü satmak istiyorsanız da geçerlidir.

Gayrimenkul inşaatı veya alım satımıyla ilgili işlemler genellikle nakit olmadan gerçekleştirilir. Bazen inşaat finansmanının veya bir mülkün satışının ayrı bir cari hesap üzerinden yapılması tavsiye edilir. Birden fazla cari hesap açma hakkına sahipsiniz. Olumlu bir kredi notunuz varsa, hiçbir banka veya tasarruf bankası sizin için bir cari hesap açmayı reddetmeyecektir. Bir cari hesap açarken, inşaat finansmanınız veya mülkünüzün satışı için ortak olarak mali açıdan güçlü bir kredi kuruluşu seçtiğinizden emin olun. Almanya’da cari ve tasarruf hesaplarındaki mevduatlar korunmaktadır. Ancak, bu depozito koruması sadece 100.000 Euro’ya kadar geçerlidir. Bu tutarın üzerinde bankaya veya tasarruf bankasına yatırdığınız para, bankanın iflası durumunda kaybolacaktır. Bu nedenle, bir mülk satışından elde ettiğiniz veya bir inşaat kredisi için kullanmak istediğiniz büyük meblağları birkaç hesaba dağıtmanız avantajlı olabilir. Bu şekilde, nadiren de olsa bir banka iflası durumunda bile paranız güvende olur.

Bir cari hesabın önemli özellikleri

Piyasadaki çok sayıda teklif küçük ayrıntılarda farklılık gösterir. Bunlar, diğer hususların yanı sıra, nakit para çekme seçenekleri, nakit para yatırma işlemleri ve kağıt bazlı transfer ücretleri ile ilgilidir. Nakitsiz hesap yönetimi için çevrimiçi bir hesap ve kart sağlanması artık her cari hesap için standarttır. Hangi tür kartların sunulduğunu öğrenin. Almanya içinde neredeyse sınırsız nakitsiz ödeme yapmak istiyorsanız, bir Girocard tavsiye edilir. Mastercard, Visa ve Maestro gerçekten de birçok tüccar tarafından kabul edilmektedir. Ancak yurtdışıyla kıyaslandığında kabul oranı önemli ölçüde düşüktür.

Tercih ettiğiniz cari hesabınız bir Girocard içermiyorsa, kredi kartı kabul etmeyen işyerlerinde nakit kullanmanız gerekecektir. Nakit çekme işlemlerinin mümkün olduğunca ücretsiz olduğundan emin olun. Almanya’da nakit para elde etmenin maliyeti oldukça yüksek olduğundan, bazı bankalar nakit para çekmek için ücretsiz kotayı ayda üç ila beş kez ile sınırlandırmaktadır. Nakit para çekmek için herhangi bir ATM’yi kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, süpermarketlerde ve indirim mağazalarında ücretsiz nakit çekme imkanı sunulmaktadır. Bu şekilde esnek kalırsınız ve istediğiniz zaman serbest nakit elde edebilirsiniz.

Şube bankaları genellikle cari hesaplarını Girocard ile birlikte sunmaktadır. Ücretsiz kredi kartı her zaman teklife dahil değildir. Bankanın kendi ATM’lerinden nakit çekebilirsiniz. Bazı tedarikçiler bir araya gelerek bir ittifak oluşturmuştur. En iyi bilineni Postbank, Deutsche Bank, Commerzbank ve Hypovereinsbank gibi büyük Alman bankalarından oluşan Cash Group’tur. Ayrıca, kağıtsız hesap yönetiminin ücretsiz olduğundan veya aylık altı avrodan fazla tutmadığından emin olun.

Hesaplar konusunda daha fazla bilgi

Çağrı parası – inşaat finansmanı için ideal

Bu terim zaten çağrı parasının kısa vadeli bir yatırım olduğu gerçeğini tanımlamaktadır. Bu açıdan vadesiz para, bir vadeye bağlı olan vadeli mevduat veya tasarruf bonolarından farklıdır. Bu yatırımlar ancak zararına ve belirli bir süre önceden haber verilerek sonlandırılabilir. Çağrı parası ile mevduatın günlük olarak bağlantılı hesaba aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenle vadesiz hesaplar inşaat finansmanı için çok uygundur. Dalgalanma ve kur riski yoktur. Çağrı hesabınızda ne kadar para olduğunu önceden bilirsiniz ve buna göre plan yapabilirsiniz. Bu, bir inşaat finansmanı için çok önemlidir, çünkü açık tutarı vade tarihinde ödemeniz gerekir. Bununla birlikte, bir dezavantajı da vardır ve bu da düşük faiz oranıdır. Çağrı parası bu kadar kısa sürede temin edilebildiği için, birçok banka Avrupa Merkez Bankası’nın temel faiz oranından sadece marjinal düzeyde daha yüksek faiz oranları vermektedir. Bununla birlikte, kısa sürede depozitoya ihtiyacınız varsa, inşaat finansmanı için genellikle tek alternatif çağrı parasıdır. Ä°nşaat finansmanı ve çağrı parası konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, bireysel tavsiye için MeinHausverkauf.de ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Sabit vadeli mevduatlar – vade, faiz ve planlama

Sabit vadeli mevduat terimi, belirli bir vadeye bağlı olan bir finansal yatırımı ifade eder. Bu şartı bankanızla önceden kabul edersiniz. On iki ay ile altı yıl arasında değişen süreler yaygındır. Vade, sabit vadeli mevduat ile gecelik para arasındaki en önemli ayırt edici özelliktir. Bir vadesiz hesaptaki kredi bakiyesini istediğiniz zaman elden çıkarabilirken, vadeli mevduat hesabındaki para kullanılamaz. Kararlaştırılan faizi almak istiyorsanız, tüm vade boyunca paraya dokunmamanız gerekir. Paraya acilen ihtiyacınız varsa, sabit vadeli mevduat hesabını sonlandırabilirsiniz. Böyle bir fesih için son tarihler bir ila üç aydır. Bu nedenle, vadeli mevduat hesabına yalnızca tüm dönem boyunca ihtiyaç duymayacağınızdan emin olduğunuz parayı aktarın.