Gayrimenkul satın almak için 10 ipucu ve hayalinizdeki eve giden yol

Ev satın almak önemli bir karardır. Bir mülk satın almadan önce, mevcut finansal kaynaklar, satın almak istediğiniz mülkün türü ve benzeri konular hakkında dikkatlice düşünmelisiniz. Tüm bu önemli noktaları ele almak ve her şeyi düşündüğünüzden gerçekten emin olabilmeniz için, başarılı bir mülk alımı için en iyi 10 ipucunu burada bulabilirsiniz. Ev satın alırken ortaya çıkan arızi masraflar hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri ev satın alırken ortaya çıkan arızi masraflar konulu rehberimizde bulabilirsiniz.

Ä°pucu 1 – Bir mülk finansman planı oluşturun

Gayrimenkul az bulunur ve özellikle bu çağda yüksek fiyatlara sahiptir. Onlara rakip olabilecek pek çok ilgili taraf var. Bu nedenle, kişi her zaman hazırlıklı olmalı ve mali durumunu göz önünde bulundurmalıdır. Bunu sağlamak ve hayalinizdeki mülkü bulma şansına sahip olmak için birkaç noktayı göz önünde bulundurmalısınız. Her şeyden önce, bir bütçe hesaplayıcısı kullanmalı ve aylık harcamalarınızı hesaplamak için kullanmalısınız, böylece emlak kredisi için ne kadar paranız olduğunu tahmin edebilirsiniz. Ardından, kendi sermayenizi dikkate alarak karşılayabileceğiniz satın alma fiyatını hesaplamak için bir bütçe hesaplayıcısı kullanmalısınız. Bu iki nokta netleştikten sonra, gayrimenkul kredisi alıp alamayacağınızı ve ne kadar yüksek olacağını görmek için çeşitli bankalardan bağlayıcı olmayan bir finansman sorgusu almalısınız.

Bu adımlar sayesinde iyi hazırlanmış olursunuz, banka kredisi alıp alamayacağınızı ve hangi mülklerin sizin için finansal olarak uygun olacağını bilirsiniz. Artık gayrimenkul aramaya başlayabilirsiniz. Acenteye veya satıcıya hazırlıklarınızdan bahsedin, çünkü bu, mülk arayışınız konusunda ne kadar ciddi olduğunuzun altını çizecek ve diğer alıcılara tercih edilebilirsiniz.

Ä°pucu 2 – Yeni eviniz için gerekenlerin farkında olun

Elbette, finansal olarak neleri karşılayabileceklerini bilmek son derece önemlidir, ancak mülkten ne istedikleri konusunda da net olmalıdırlar. Kendilerine şu soruları sormalıdırlar: “Nerede yaşamak istiyorum?” Şehirde mi, kırsalda mı? “Yakınlarda ne olması gerekiyor?” Okullar, süpermarketler, tren bağlantıları, …. “Kaç odaya ihtiyacımız var? “Büyük mü yoksa küçük bir bahçe mi istiyoruz?”. “İnşa etmeyi mi tercih ederdik?”. “Yenilemek mi istiyoruz yoksa taşınmaya hazır hale getirmek mi?”. Bu soruları yanıtladıktan sonra, mülk arayışınızı büyük ölçüde daraltabilir ve değerli zamanınızdan tasarruf edebilirsiniz. Bir evi satın aldığınızdan ve orada üç veya dört yıldan daha uzun süre yaşamak istediğinizden emin olmalısınız. Ayrıca, on ya da yirmi yıl sonra hayatlarının nasıl olacağını ve o zaman ev için gereksinimlerinin değişip değişmeyeceğini de düşünmelidirler.

https://www.instagram.com/p/BluxavnFrk9/?tagged=housegoals

Ä°pucu 3 – Hayalinizdeki mülkü arayın ve bulun

Artık ne kadar bütçeleri olduğunu ve yeni evlerinin hangi gereksinimleri karşılaması gerektiğini zaten biliyorlar. Şimdi emlak aramaya başlama zamanı. Mümkün olduğunca çok yönde arama yapmak ve çok sayıda seçeneğe sahip olmak her zaman tavsiye edilir. Bu nedenle, çeşitli emlak portallarında arama yapın, emlakçıları görevlendirin, arkadaşlarınıza ve tanıdıklarınıza sorun ve sadece ikamet etmek istediğiniz yerde yürüyüşe çıkın, genellikle satılık evler bulacaksınız. Acele karar vermeyin ve düşüncesizce karar vermeyin. Birkaç ev incelemesi, bir ev için gereksinimlerinizi genişletmenize de yardımcı olabilir.

İpucu 4 – Evin konumunu araştırın

Bütçenize ve fikirlerinize uygun bir mülk mü buldunuz? Harika! Ancak, ilk bakışta harika görünse bile, aceleci bir karar vermeyin. Önce mülkün konumuna iyice bir göz atın. İhtiyacınız olan her şeyi civarda bulup bulamayacağınızı kontrol edin. Buna otobüs durakları, süpermarketler, okullar ve örneğin bir kuaför de dahil olabilir. Daha sonra günün farklı saatlerinde evi ziyaret etmeli ve örneğin bir kanalizasyon arıtma tesisi veya yan taraftaki çiftçi tarafından üretilen hoş olmayan kokular olup olmadığına bakmalılar, uzun vadede rahatsız edici olabilecek rahatsız edici sesler var mı? Bu tür ziyaretler, örneğin güneşin evin ya da bahçenin neresinde parladığını gözlemlemek için de yararlı olabilir.

https://www.instagram.com/p/Bluvt77lL09/?tagged=housegoals

İpucu 5 – Evi yukarıdan aşağıya kontrol edin

Elbette, paranızı kırık borulara, nemli bir mahzene veya muhtemelen su hasarı olan bir şeye yatırmak istemezsiniz. Bu nedenle, bir ev satın almadan önce, onu test ettirmelisiniz. Bunu yapmak için, evi sizin için inceleyecek bir uzmana danışabilirsiniz. Gibi şeyleri kontrol etmelisiniz: Enerji verimliliği, rutubet, küf, sünger, kirleticiler veya asbest. Ancak termit veya benzeri böcek istilası gibi şeyleri de önlemelisiniz. Bir inceleme sırasında çatının, pencerelerin ve kullanılan ahşabın durumunun yanı sıra, örneğin küf istilasına işaret edebilecek kokuya da bakabilirsiniz.

Ä°pucu 6 – Evle ilgili tüm önemli belgeleri alın

Evin konumu mükemmeldir ve ciddi bir hasar tespit edilememiştir. Kendi evinize sahip olma hayalinize her geçen gün daha da yaklaşıyorsunuz! Ardından, satıcıdan veya emlakçıdan evle ilgili tüm önemli belgeleri teslim etmesini istemelisiniz. Bunlar sadece açık soruların netleştirilmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bazen banka ile finansman konularının netleştirilmesi için de gereklidir. Önemli belgeler şunlardır: Kat planları, vaziyet planları ve muhtemelen bina belgeleri, kiralık mülkler söz konusu olduğunda kira sözleşmesi, tapu sicilinden alıntı, enerji sertifikası, varsa bina takyidat sicilinden alıntı ve teraslı evler gibi ortak mülkler söz konusu olduğunda, örneğin bölünme beyanı, ayrılma belgesi, topluluk yönetmeliği, bölme planı ve son mal sahipleri toplantısının tutanakları.

https://www.instagram.com/p/Bluor5iH1gV/?tagged=housegoals

Ä°pucu 7 – En iyi satın alma fiyatı için pazarlık yapın ve finansmanı sıkılaştırın

Tüm noktalar netleştikten ve mülkü satın almak istediğinizden emin olduktan sonra, geriye kalan tek şey satın alma fiyatını kesinleştirmektir. Normal durumlarda, talep edilen fiyat üzerinde her zaman bir miktar pazarlık payı vardır. Bu büyük ölçüde mülkün konumuna bağlıdır, çünkü sizin dışınızda çok sayıda potansiyel alıcının olduğu yerlerde pazarlık alanı oldukça azdır, ancak ilgilenen tek taraf sizseniz, biraz poker oynamaktan çekinmemelisiniz. Mülkün tanıtımını mali danışmanınıza göndermeniz yeterlidir. Bankanın bakış açısından sizin için piyasa değerini ve ipotek kredisi değerini hesaplayabilirler ve siz de satış fiyatını daha iyi tahmin edebilirsiniz. Ayrıca bölgedeki metrekare başına fiyatları öğrenebilir veya karşılaştırılabilir mülkler için çevrimiçi bir arama yapabilirsiniz.
Evi ancak bankadan finansman taahhüdü elinizdeyken satın alabilmeniz de önemlidir, çünkü ancak o zaman bir noter randevusu ayarlanabilir. Bu nedenle, süreci gereksiz yere geciktirmemek için tüm belgeleri mümkün olduğunca erken bir şekilde bir araya getirmelisiniz.

Ä°pucu 8 – Ev satın almanın bürokratik prosedürlerine aşina olun

Bir ev satın alırken bürokratik bir işlemle karşı karşıya kalırsınız, çünkü birçok şeyin hesaba katılması gerekir. Tamamen bunalmamak için, en önemli terimleri ve prosedürleri önceden öğrenmelisiniz. Buna örneğin satın alma sözleşmesi, tapu siciline kayıt ve ödeme prosedürü dahildir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ev satın almak için hazırladığımız büyük rehbere bir göz atın!

https://www.instagram.com/p/BluhvAhnWHD/?tagged=housegoals

Ä°pucu 9 – Satın alma sözleşmesini hafife almayın

Satış sözleşmesi çok kapsamlı bir sözleşmedir. Bu noktada zaman kaybetmemeli, satın alma sözleşmesini tamamen okumalı ve açıklamalar istemelisiniz! Satın alma sözleşmesini noter randevusundan en az iki hafta önce almalısınız, böylece kontrol etmek için yeterli zamanınız olur. Satış sözleşmesinde yer alması gereken önemli noktalar, hazır mutfak, şömine veya tente gibi satılmakta olan demirbaş ve donanımların ayrıntılarıdır. Ayrıca satıcının, satın alma sözleşmesinde belirtilmeyen kirletici maddeler gibi herhangi bir kirlenmiş sahadan haberdar olmadığına dair güvence vermesi. Kesin satın alma fiyatı da sözleşmede belirtilmelidir.

Ä°pucu 10 – Sözleşmeye dayalı devir teslim

Noter sözleşmesi, devir teslimin ne zaman gerçekleşeceğini ve evin hangi bölümlerinin de alıcıya geçeceğini düzenler. Bu nedenle, randevudan önce hangi anlaşmaların yapıldığını tekrar kontrol etmeli ve devir teslim sırasında bunlara uyulduğundan emin olmalısınız. Aşağıdaki belgeler de en geç bu tarihte size teslim edilmelidir: kiler ve garaj anahtarları vb. dahil olmak üzere tüm anahtarlar, ev sahibinin sigortasına ilişkin belgeler, bakım sözleşmeleri, kullanım talimatları vb. gibi bina hizmetlerine ilişkin tüm belgeler ve ayrıca devraldığınız cihazlara ilişkin belgeler.

Bu randevu sorunsuz geçtiyse, artık hayalinizdeki mülkün gururlu sahibisiniz ve nihayet taşınmanın üstesinden gelebilirsiniz!

https://www.instagram.com/p/BlVgFMpjgZ_/?tagged=housekeys