Emlak Transfer Vergisi – Anlamı, ABD Ev Satın Alma, Açıklanan Vergiler + Co

ABD – ABD’de ev satın alırken ödenen vergiler. Amerika’da bir ev satın aldığınızda, ek maliyetler ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de arazi devir vergisidir. Ä°potek vergileri, “emlak vergileri”, emlakçı ücretlerine ek olarak, arazi devir vergilerinin de farkında olmalısınız. Kısacası, bu vergiler ABD’li ev alıcılarının bir mülk veya arazi satın alırken IRS’ye belirli bir miktar ödemesini gerektirmektedir. Her eyaletin kendine özgü vergi yapıları olduğundan, bazılarında transfer vergisi olmadığından vb. birçok ayrıntı vardır. Aşağıda emlak devir vergileri hakkında bilmeniz gereken her şeyin kısa bir özeti bulunmaktadır.

Aşağıdaki metin Amerikalı vergi hukuku uzmanları tarafından yazıldığı için olası hatalar olabilir.

Bir ev satın aldığınızda vergiler

Şehriniz, ilçeniz veya eyaletiniz, herhangi bir mülkün satışında bir işlem ücreti olan bir transfer vergisi uygulayabilir. Bölgeye bağlı olarak, bu ödemeden satıcı veya alıcı sorumlu olabilir. Ücret konuma göre değişir. ABD’de bu farklılık eyaletler arasında, mülk türleri arasında ve ilçe ve belediye sınırları arasında ortaya çıkmaktadır.

“Arazi devir vergisi, gayrimenkulün mülkiyetinin veya intifa hakkının devredilmesi imtiyazı üzerinden alınır. – Sivil toplum kuruluşu

Transfer vergileri tartışmalı bir konudur, ancak pek çok kişi bu vergilerin devlet gelirlerini seyrek ve nispeten küçük miktarlarda artırmanın etkili bir yolu olduğunu savunmaktadır. Diğer nedenlerin yanı sıra, regresif oldukları (yani düşük gelirli hanelere orantısız bir şekilde yük getirdikleri), öngörülemez ve anlaşılması zor oldukları için eleştirilmektedirler. Ulusal Emlakçılar Birliği resmi olarak bu vergiye karşı tavır aldı.

ABD’de gayrimenkul vergilerinden de tasarruf etmek istiyor musunuz?

Transfer Vergisi Nedir?

Transfer vergileri, mülk transfer vergileridir. Yani, bir mülkün mülkiyetinin satıcıdan alıcıya devredilmesi sırasında ödenen bir vergi. Ad valorem vergiler kategorisine girmektedir. Arazi devir vergileri genellikle mülkün satıldığı zamanki maliyetine dayanır. Başka bir deyişle, ev satışı üzerinden alınan bir vergidir. Bazı eyaletler bunları, yeni mülkün belgelendirilmesini tamamlamak için gerekli çalışma ücreti olarak tanımlamaktadır.

Gayrimenkul devir vergilerinin (veya çok benzer vergilerin) farklı isimleri gayrimenkul devir vergisi, emlak devir vergisi, belge damga vergisi (Florida ve Pennsylvania’da), emlak devir ücreti (Ohio), emlak devir vergisi (Rhode Island), tapu kayıt ücreti ve emlak tüketim vergisidir (Washington Eyaleti).

ABD’de arazi devir vergisini kim ödüyor?

Çoğu durumda, arazi devir vergisinin satıcı tarafından ödenmesi gelenekseldir. Bununla birlikte, bu rakam genellikle müzakere sürecinin bir parçası haline gelir. Ayrıca, satıcının vergiyi ödemesi gerektiğini belirten bir yasa olmadığından, bu rakam değişkendir. Satıcının arazi devir vergisi ödemekten muaf olması halinde, alıcı bu vergiyi ödemek zorunda kalmaktadır. Bazen, Washington DC’de olduğu gibi, vergi satıcı ve alıcı arasında yarı yarıya paylaştırılır.

Farklı vergi yapıları nelerdir?

Vergiler sadece miktarları bakımından değil, aynı zamanda yapıları bakımından da farklılık göstermektedir. Popüler bir vergi yapısı, satış fiyatının eşit bir yüzdesidir, örneğin Pennsylvania’da %4,5 veya Delaware’de %4. Bu yüzdeler, satıcının veya alıcının devlete ödemesi gereken tutarı gösterir. Başka bir yapıda %4,5, Arizona’da 2 USD’lik sabit vergi veya New York Eyaletinde bir evin satış fiyatının 500 USD’si başına 2 USD’lik bir vergi oranıdır. Ancak bunun da ötesinde, satış fiyatının 1 milyon ABD Dolarından fazla olması halinde, satış fiyatı üzerinden %1 oranında malikane vergisi alınmaktadır. Uygulamada, örneğin New York‘ta, ödemeniz gereken transfer vergileri satış fiyatının %2,6’sına ulaşabilir.

Çoğu satış fiyatının bir yüzdesini kullansa da, bu her zaman geçerli değildir.

Transfer vergisi ne kadar?

Transfer vergilerinin hesaplanması son derece zordur çünkü eyalet, ilçe ve şehir yasalarının yanı sıra ek yapılandırmalardan da etkilenirler. Çoğu ev alıcısı bu vergilerin hesaplanmasını emlakçılarına veya başka bir kuruma bırakır. ABD’deki en düşük transfer vergisi %0,01 ile Colorado’dadır. Bu, 1 milyon USD’ye bir ev satın aldığınızda, satıcı ya da alıcının Colorado eyaletine 100 USD ödeyeceği anlamına gelmektedir. Bir başka örnek de Pittsburgh’daki %4’lük orandır; burada 1 milyon USD’lik bir ev satın almak 40.000 USD anlamına gelmektedir.

Los Angeles ‘ta bir mülk satın almaya karar verirseniz, Kaliforniya vergi oranını kontrol edebilirsiniz. Bu oran %0,01’dir, yani 1 milyon dolarlık bir ev için 100 dolar gerekmektedir. Ancak bu, belediye ve il vergilerini hesaba katmaz. Los Angeles belediyesi transfer vergileri %0,45 ve Los Angeles ilçesi transfer vergisi oranları %0,11’dir. Aslında, Los Angeles’ta 1 milyon dolarlık bir ev satın almak 540 dolar transfer vergisi anlamına gelmektedir.

Kaliforniya’da 1 milyon dolar değerinde bir ev = 100 dolar transfer vergisi

Los Angeles’ta 1 milyon dolarlık bir ev = 540 dolar transfer vergisi

Ne zaman transfer vergisi ödemek zorunda değilsiniz?

Eğer transfer vergisi ödemek zorunda değilseniz…

 • Çocuklara ve torunlara transferler
 • Yasal boşanma temelinde transferler
 • Taraflardan birinin ölümünden sonra müşterek kiracılara yapılan devirler
 • Mezarlık parsellerinin devri

ABD’de transfer vergileri yüksek mi? Ülke karşılaştırması

Genel olarak ABD, diğer ülkelere kıyasla çok yüksek bir transfer vergisine sahip değildir. Yapılan bir karşılaştırma, ABD’de yüksek değerli gayrimenkuller için transfer vergisinin ortalama %0,6 olduğunu göstermiştir. Bu oran Belçika (%11,3) ya da Almanya (%5,3) ile kıyaslandığında neredeyse sıfırdır.

 • Belçika – %11,3
 • Almanya – %5,3
 • Birleşik Krallık – %3,5
 • Kanada – %1,8
 • A.B.D. – %0,6
 • Yeni Zelanda – %0,0

Hangi eyaletlerde transfer vergisi yoktur?

Ayrıca, tüm eyaletlerde transfer vergisi bulunmamaktadır. Bu eyaletlerde herhangi bir transfer vergisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, Colorado veya Kentucky gibi bazı eyaletlerde eyalet transfer vergisi yoktur ancak yerel transfer vergileri vardır. Son olarak, yerel vergi seçenekleriyle birlikte zorunlu yerel transfer vergisi gibi başka vergiler de söz konusu olabilir. Aşağıda hiç transfer vergisi olmayan eyaletler yer almaktadır.

 • Montana
 • Utah
 • Indiana
 • Kuzey Dakota
 • Alaska
 • Missouri
 • Mississippi
 • Louisiana
 • Oregon
 • New Mexico
 • Wyoming
 • Idaho
 • Kansas
 • Teksas

Transfer vergileri

Bu gizli ücretler genellikle ev alıcıları için şok edici olabilir. Ancak, onlara göz kulak olmak önemlidir. Genellikle gözden kaçan bu tür daha birçok vergi ve harç vardır. O kadar da gizli olmayan ve pek çok kişi için baş belası olan şey, her zaman karmaşık olan emlak vergileridir. Amerikan Emlak Vergileri son derece karmaşıktır. Mülk sahibi olmanın en maliyetli olduğu yerleri ve emlak vergilerinde tam olarak neyin vergilendirildiğini aşağıdaki bağlantıdan öğrenin.

Gayrimenkul Al & Sat

Gayrimenkul almak ve satmak, nasıl işliyor? Her iki alan hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz:

 1. Gayrimenkul satın alın
 2. Gayrimenkul satmak

Gayrimenkul satın alın

Gayrimenkul satın almak – Kendi evinize sahip olma, kendi dört duvarınız arasında bağımsız olarak yaşama, her şeyi kendiniz tasarlayabilme ve kişisel isteklerinize göre döşeyebilme hayali. Ancak bu hayaller hikayenin sonu değildir, çünkü bir ev satın almak için çok daha fazlası vardır. Kendi bahçenizde arkanıza yaslanıp rahatlayabilme ve hayatın tadını çıkarabilme hedefine ulaşmak için önünüzde uzun bir yol var. Bunu mümkün olduğunca kolaylaştırmak için, ev satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine ve hangi tuzaklardan kaçınabileceğinize dair en iyi ipuçlarını ve püf noktalarını burada bulabilirsiniz.

Gayrimenkul satmak

Gayrimenkul satışı – Mülkünüzü satmak mı istiyorsunuz? Bir mülkün başarılı ve karlı bir şekilde satılması için, sağlam temellere dayanan ve gerçekçi bir değerleme her zaman ilk adımdır. Bu da nihai olarak belirlenecek satış fiyatını belirler. Bir sonraki adımda, emlakçılar mülkünüzü ilgili taraflarla buluşturur. Bu sadece emlak portalları ve pazarlama ile ilgili değil, aynı zamanda mülk değerlemesi, potansiyel alıcıların kredi kontrolleri, görüntüleme rand evuları ve müzakereler, satın alma sözleşmesine kadar, noter randevusu ve vergi konuları ile ilgilidir. Gayrimenkul satışı konusunu bu rehberde daha yakından tanıyın. Basitçe açıklanmış, adım adım!