Sigorta: zorunlu sigorta, tavsiye, karşılaştırma

Sigorta – Sigorta sektöründe zorunlu, gerekli ve tavsiye edilen sigorta arasında bir ayrım yapılır. Sağlık sigortası, bakım sigortası gibi, her Alman vatandaşının kanunen yaptırmak zorunda olduğu sözleşmelerden biridir. Bir evi finanse ediyorsanız, bankayı ve sizi kapsayan ek sigortalar olabilir.

Sigorta: Korumanın üç ayağı: sağlık – meslek – ev

Bir işçi veya çalışan olarak yasal sağlık sigortası kapsamındasınız. Bu durumda, sağlık ve zorunlu bakım sigortası ile kendi başınıza ilgilenmek zorunda değilsiniz, ancak yine de farklı sağlık sigortacıları arasında karşılaştırma yapabilir ve seçim yapabilirsiniz. Teminatların kapsamına bağlı olarak, ek sigortalar pratiktir ve sağlık sigortası tarafından karşılanmayan tedaviler için masraflardaki payınızı belirgin şekilde azaltır.

İkinci önemli ayak, bir kazadan sonra iş göremez hale gelmeniz veya artık çalışamamanız durumunda teminata dayanmaktadır. Özellikle kendi evinizi finanse ediyorsanız, bu sigortalar sizi yıkımdan kurtarabilir ve evinizin kaybını önleyebilir.

Ayrıca kendi dört duvarınızı sigortalamaya da odaklanmalısınız. Binalar sigortası ve ev eşyaları sigortası, örneğin hava koşulları nedeniyle evde veya evde hasar meydana gelmesi durumunda temeldir. Ä°htiyaca ve mevcut sigorta gerekliliklerine göre yaptırılabilecek bir dizi başka sigorta da mevcuttur.

Araba ve motosiklet sahiplerinin uygun sorumluluk sigortasına ihtiyacı vardır ve borçlular risklerini mümkün olduğunca kapsamlı bir şekilde karşılamalıdır. Dikkatli seçim yaparsanız ve karşılaştırmalarda en iyi teklifleri filtrelerseniz, size uygun dengeli bir sigorta portföyü için yüksek primler ödemek zorunda kalmazsınız.

İpucu: En iyi sağlayıcıyı bulun!

Tek bir sağlayıcı ile birden fazla poliçe yaptırın ve sonuç olarak cazip indirimler elde edin. Mevcut sigorta portföyünüzü gözden geçirmenize ve tasarruf potansiyelini belirlemek ve örneğin pahalı eski sözleşmelerin iptalini önermek için sözleşmeleri incelemenize yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. En iyi sigortanın primleri ucuzdur ve o kadar güçlüdür ki, bir sigorta talebi durumunda masrafların karşılanacağına güvenebilir ve genellikle risklerden kaçınabilirsiniz.

Sigorta karşılaştırmaları ile tasarruf edin

Bir sigorta poliçesi yaptırmadan önce, en iyi avantajları nereden elde edebileceğinizi kapsamlı bir şekilde kontrol etmelisiniz. Sigortaların karşılaştırılması hiçbir zaman öncelikli olarak primi ifade etmez, ancak zorunlu olarak teminatların kapsamını da içermelidir. Bir sigorta talebi durumunda yeterli güvenceye sahip olmanız için, sigortacının masrafları karşılaması konusunda sözleşme koşulları belirleyicidir. Doğru tarifeyi ilk bakışta fark etmek ve az bir fayda için çok yüksek bir prim ödeme olasılığını dışlamak her zaman kolay değildir.

Sigorta konusunda daha fazla bilgi:

Sağlık

2009 yılından bu yana Almanya’da kanunen zorunlu sağlık ve bakım sigortası bulunmaktadır. İstisnalar hariç tutulmuştur, bu nedenle serbest meslek sahibi, serbest çalışan veya düşük gelirli bir kişi olarak da sağlık sigortası yaptırmanız gerekir. Zorunlu sigortaya tabi olarak çalışıyorsanız, işvereniniz aracılığıyla otomatik olarak sağlık sigortası kapsamına alınırsınız ve temel sağlık korumanızı kendi başınıza sağlamak zorunda kalmazsınız. Zorunlu sigortaya tabi bir işiniz yoksa durum farklıdır ve bu durumda kendi sağlık sigortanızla ilgilenmeniz gerekir.

  • Sağlık konusu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ayrıca okuyun:

Ev eşyası sigortası

Soygun, hırsızlık ve vandalizm veya yangın hasarı size bir andan diğerine öyle bir zarar verebilir ki, yeni ev eşyası satın alma masraflarını “aynen” karşılayamazsınız. Ev sigortası ile acil bir durumda önlem alabilir ve yıkılan veya çalınan mobilyaların mali yıkıma yol açmasını önleyebilirsiniz. Ev sigortasının hem ev sahibi hem de kiracı olarak yaptırmanız gereken en önemli özel sigortalardan biri olması boşuna değildir.

Araba sigortası

Her araç sahibi kasko sigortası yaptırmak zorundadır. Ancak, yasal olarak öngörülen motorlu taşıt sigortası, yalnızca trafikte üçüncü şahıslara zarar vermeniz durumunda bir teminattır. Sorumluluk sigortası kendi aracınızda meydana gelen hasarları veya aracınızın çalınması durumunda oluşacak masrafları karşılamaz. Bu durumda, tam veya kısmi kapsamlı bir sigortayı tercih etmeli ve finansal darboğazlara yol açabilecek yüksek maliyetleri kendiniz ödeme olasılığını ortadan kaldırmalısınız. Primler ve avantajlar bireysel araç sigortası sağlayıcıları arasında farklılık gösterdiğinden, kapsamlı bir karşılaştırma yapmalı ve kendiniz için en uygun koşulları seçmelisiniz.

Motosiklet sigortası

Motosikletinizin yeni tescilini kullanarak uygun bir sigorta tarifesine geçin ve en düşük prim karşılığında maksimum performans elde edin. Halihazırda sigortalı bir motosikletiniz varsa ve tasarruf etmek istiyorsanız, son tarihe dikkat edin ve 30.11’de iptal bildirimi ile sigorta geçişini yapın. Bazı poliçeler, sizi tüm sezon boyunca seçtiğiniz motosiklet sigortasına bağlayan ve genellikle yalnızca sezon sona erdikten sonra geçiş yapmanıza izin veren bir madde içerir. En başından itibaren doğru ve esnek bir şekilde teminat altına alındığınızdan emin olmak için motosiklet sigortanızı dikkatli bir şekilde ve karşılaştırmalara dayanarak seçmelisiniz.

Risk

Kendi evinizi satın aldınız ve uygun bir finansmana mı karar verdiniz? Kredi notunuza ve diğer teminatlarınıza bağlı olarak banka tarafından risk sigortası istenmese bile, aileniz için koruma sağlamalısınız. Ailenizi finansal risklere ve mülk kaybına karşı korumak için kendinizi çeşitli şekillerde sigortalayabilirsiniz. En iyi bilinen ve en uygun risk sigortalarından biri süreli hayat sigortasıdır.

Ayrıca okuyun: