Ev sahibi sigortası bulun – Tavsiye: İyi sigortalı ve uygun fiyatlı

Ev sahibi sigortası – Bir mülk sahibi olarak, tüm olasılıklara karşı sigortalı olmalısınız. Ev sahibi sigortası, örneğin çevresel faktörlerin neden olduğu hasarları ödeyen temel teminatlardan biridir. Çatınız bir fırtınaya maruz kalırsa veya eviniz yangından zarar görürse, bu durum güçlü bir bina sigortası poliçesi olmadan geçim kaynağınızı kaybetmenize ve mali açıdan mahvolmanıza neden olabilir. Bir ağaç mülkünüze düşer ve evinize isabet ederse, hasar ve bunun sonucunda ortaya çıkan maliyetler genellikle çok büyüktür. Ev sahibi sigortası ile tüm olasılıklar için teminat altına alınma ve maddi hasardan korunma avantajına sahip olursunuz.

Ev sahibi sigortası: Avantajlar

Ev sahibi sigortası yaptırmadan önce risklerinizi somut olarak tartmalısınız. Sigortacının kendisinin de bir risk değerlendirmesi yaptığını ve örneğin fırtınaların veya yeraltı sularının yükselmesinden kaynaklanan hasarların ne sıklıkta meydana geldiğini fiyat tespitine dahil ettiğini unutmayın. Ev sahibi sigortası her mülk sahibi için önemlidir ve dış etkenler veya hava koşullarından kaynaklanan hasarlar nedeniyle mali yıkımla karşı karşıya kalmanızı önler.

Bina sigortası, zeminler, elektrik sistemleri, müştemilatlar ve garajların yanı sıra yerleşik mobilya ve tesisatlar dahil olmak üzere tüm binayı kapsar. Aşırı gerilimden kaynaklanan temel hasarlar teminat kapsamında değildir ve bunun için ek bir prim ödersiniz.

Buna dikkat etmelisiniz!

Genel olarak, faydaları karşılaştırmalı ve ihtiyaçlarınıza ve riskinize uygun bir ev sigortası poliçesi bulmalısınız. Eksik sigortayı hariç tutun ve sigorta bedelini dikkatlice ve evinizin gerçek değerine uygun olarak seçin. Mevcut bir mülkü satın alıyorsanız, mevcut ev sahibi sigortasını devralmak genellikle iyi bir fikirdir. Ancak burada, teminatların talebinize uygun olup olmadığını veya daha düşük bir prim karşılığında daha fazla sigorta teminatı alıp alamayacağınızı dikkatlice kontrol etmelisiniz.

Ev sahibi sigortasının iptali – yönetmelikler

Herhangi bir zamanda ev sahibi sigortanızı değiştirmek veya iptal etmek isterseniz, aşağıdakilere dikkat etmelisiniz: Sigorta şirketiniz primleri artırdığında, bilgiyi aldıktan sonra bir aya kadar iptal etme seçeneğiniz vardır. Yeni bir mülk satın alırsanız, mevcut sigorta kapsamı şimdilik korunacaktır. Yine de ev sahibi sigortanızı değiştirmeyi tercih ederseniz, özel fesih hakkınızı kullanmak için bir ay süreniz vardır. Bir hak talebinde bulunulması halinde, her iki taraf için de bir ay içinde kullanılabilecek bir fesih hakkı bulunmaktadır.

Fesih seçenekleri:

  • Katkı paylarında artış
  • Bir mülkün edinilmesi – özel fesih hakkı
  • Hasar durumu

Sigorta konusunda daha fazla bilgi

Sigorta sektöründe zorunlu, gerekli ve tavsiye edilen sigortalar arasında bir ayrım yapılmaktadır. Sağlık sigortası, bakım sigortası gibi, her Alman vatandaşının kanunen yaptırmak zorunda olduğu sözleşmelerden biridir. Bir evi finanse ediyorsanız, bankayı ve sizi kapsayan ek sigortalar olabilir. Sigorta konusu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ticari sigorta

Her şirket envanterini ve üçüncü taraflara verilen zararları en iyi şekilde sigortalamalıdır. Bir girişimci olarak çok sayıda risk taşıyorsunuz, bu nedenle hiçbir koşulda ticari sigortasız yapmamalısınız. Çalışanlarınız müşterilere veya sözleşmeli ortaklara zarar verirse, bu durum yüksek tazminat taleplerine yol açabilir. Ticari sigorta çeşitli riskleri kapsar ve bu nedenle ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde uyarlanabilir.

Sorumluluk sigortası

Kendi hatanız olmaksızın üçüncü şahıslara zarar verirseniz, sorumlu olursunuz ve zarar gören tarafça “ödemeniz istenebilir”. Bu, özel şahısların yanı sıra işletmelere verdiğiniz zararlar için de geçerlidir. Yırtılan bir vazo ya da hasar gören bir pencerenin telafisi nispeten kolay olsa da, kaza sonucu meydana gelen maddi hasar ya da kişisel yaralanmalar söz konusu olduğunda durum karmaşık bir hal almaktadır. Burada kısa sürede hesaplanamaz maliyetlerle karşı karşıya kalabilirsiniz ve sorumluluk sigortası olmadan, sizin neden olduğunuz zararları ömür boyu ödemeyi beklemeniz gerekir.

Yasal gider sigortası

Haklı olmak ile haklı çıkmak arasında fark vardır. Haklı olduğunuzu düşünseniz ve hukukun sizin tarafınızda olduğundan emin olsanız bile, hukuki yardım almadan dava açmak tam tersi bir etki yaratabilir ve bunun da ötesinde sizin için yüksek maliyetlere yol açabilir. Yasal gider sigortası ile kendinizi mali kısıtlamalardan korur ve istediğiniz zaman yasal tavsiye alabilir ve olağan mahkemeler önünde bir avukat tarafından temsil edilebilirsiniz. Bir anlaşmazlık durumunda mali açıdan güvence altındaysanız, maliyet nedeniyle “pes etmek” zorunda kalmazsınız ve haklarınızı talep etme olanağına sahip olursunuz.

Risk sigortası

Kendi evinizi satın aldınız ve uygun bir finansmana mı karar verdiniz? Kredi notunuza ve diğer teminatlarınıza bağlı olarak banka tarafından risk sigortası istenmese bile, aileniz için koruma sağlamalısınız. Ailenizi finansal risklere ve mülk kaybına karşı korumak için kendinizi çeşitli şekillerde sigortalayabilirsiniz. En iyi bilinen ve en uygun risk sigortalarından biri süreli hayat sigortasıdır.

Ev eşyası sigortası

Soygun, hırsızlık ve vandalizm veya yangın hasarı size bir andan diğerine öyle bir zarar verebilir ki, yeni ev eşyası satın alma masraflarını “aynen” karşılayamazsınız. Ev sigortası ile acil bir durumda önlem alabilir ve yıkılan veya çalınan mobilyaların mali yıkıma yol açmasını önleyebilirsiniz. Ev sigortasının hem ev sahibi hem de kiracı olarak yaptırmanız gereken en önemli özel sigortalardan biri olması boşuna değildir.

Araba sigortası

Her araç sahibi kasko sigortası yaptırmak zorundadır. Ancak, yasal olarak zorunlu olan motorlu taşıt sigortası, yalnızca trafikte üçüncü şahıslara zarar vermeniz durumunda bir teminattır. Sorumluluk sigortası kendi aracınızda meydana gelen hasarları veya aracınızın çalınması durumunda oluşacak masrafları karşılamaz. Bu durumda, tam veya kısmi kapsamlı bir sigortayı tercih etmeli ve finansal darboğazlara yol açabilecek yüksek maliyetleri kendiniz ödeme olasılığını ortadan kaldırmalısınız. Primler ve avantajlar bireysel araç sigortası sağlayıcıları arasında farklılık gösterdiğinden, kapsamlı bir karşılaştırma yapmalı ve kendiniz için en uygun koşulları seçmelisiniz.