Serbest meslek sahibi ve serbest çalışan olarak yasal sağlık sigortası

Yasal sağlık sigortası – Bir işçi ve çalışan olarak otomatik olarak bir yasal sağlık sigortası kurumuna üye olursunuz. Kayıt ve aylık primlerin ödenmesi işvereniniz tarafından yapılır. Ancak serbest meslek sahibi veya serbest çalışıyorsanız, yasal bir sağlık sigortası kurumuna da kaydolabilir ve gönüllü üye olarak sağlık sigortası kurumlarının avantajlarından yararlanabilirsiniz. Farklı yasal sağlık sigortası kurumları olduğundan, bu durumda da bir karşılaştırma yapmak faydalı olabilir ve işvereniniz veya yerel sağlık sigortası kurumunuz tarafından seçilen sağlık sigortası kurumunda kalmak zorunda olmamanız için bir temel oluşturabilir. Genel olarak, yasal sağlık sigortası fonları gönüllü üyelikle bile çok iyi performans göstermektedir.

Yasal sağlık sigortası buna değer mi?

Bu soru genel bir şekilde yanıtlanamaz. Serbest meslek veya serbest çalışmadan yüksek bir gelir elde ediyorsanız, gelire bağlı olması nedeniyle aylık prim yüksek maliyetli olabilir. Yasal bir sağlık sigortasına gönüllü olarak kaydolmadan önce, sizin durumunuzda primin ne kadar yüksek olduğunu ve özel bir sağlık sigortasında daha avantajlı olup olmadığınızı karşılaştırmanız ve kontrol etmeniz zorunludur.

Karşılaştırma yaparken, özel sigortacıların primleri yıllık olarak artırdığını ve yaş ilerledikçe daha pahalı hale gelebileceğini de göz önünde bulundurun. Özel sağlık sigortasından yasal sağlık sigortasına basit bir geçiş o kadar kolay değildir. Bu nedenle, gelecekte gelirinizden özel sağlık sigortası primlerini ödeyip ödeyemeyeceğinizi veya gelirinizin düşmesi durumunda sorun yaşayıp yaşamayacağınızı dikkatlice değerlendirmelisiniz. Yasal sağlık sigortalarında farklı tarifeler arasında seçim yapamazsınız, ancak gönüllü bir üye olarak daha düşük bir geliriniz varsa daha düşük bir prim ödeme avantajından yararlanırsınız.

GKV ve PKV’yi karşılaştırın: primlerden tasarruf edin ve en iyi avantajları elde edin!

Geçmişte, serbest meslek sahiplerinin ve serbest çalışanların yasal sağlık sigortası kurumlarına kayıt yaptırmamaları yaygındı. Özel sağlık sigortası ile yasal sağlık sigortasının avantajları arasında seçim yapabileceğiniz için bunu yapma zorunluluğu yoktur.

Doğru kararı vermek için faydalara odaklanılmalıdır. Düşük primler mali avantajlar sunar, ancak bir sigorta talebi durumunda kapsamlı sağlık koruması için yeterli değildir. Kişisel sigorta priminizin yanı sıra avantajlara da odaklanır ve sağlık sigortası ortağınızı dikkatlice seçerseniz en iyi kararı vermiş olursunuz. Giderek artan kısıtlamalar nedeniyle yasal sağlık sigortasının faydaları sizin için yeterli değilse, faydaları genişletmek ve bireysel ihtiyaçlarınıza göre uyarlamak için ek sağlık sigortası yaptırmanız tavsiye edilir.

Sigorta konusunda diğer önemli bilgiler

Sigorta sektöründe zorunlu, gerekli ve tavsiye edilen sigortalar arasında bir ayrım yapılmaktadır. Sağlık sigortası, bakım sigortası gibi, her Alman vatandaşının kanunen yaptırmak zorunda olduğu sözleşmelerden biridir. Bir evi finanse ediyorsanız, bankayı ve sizi kapsayan ek sigortalar olabilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası – kimler için faydalı?

Yasal ve özel sağlık sigortası tarafından sağlanan yardımlar sürekli olarak azalmaktadır. Tek yataklı oda ve hastanede başhekim tarafından tedavi gibi istenen bazı faydalar, bir sağlık sigortası poliçesinin standart tarifesine dahil değildir. Aynı şekilde, implantlı diş protezleri söz konusu olduğunda, sağlık sigortalarının maliyet kapsamı dışındaki tüm hizmetler için kendi cebinizden ödeme yapmanız ve bu nedenle yüksek ek maliyetler beklemeniz gerekir. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile kendi mali giderlerinizi karşılarsınız ve sağlık sigortanızı haklarınıza ve bireysel ihtiyaçlarınıza göre uyarlama seçeneğine sahip olursunuz.

Özel sağlık sigortası – yardımlar ve hizmetler hakkında danışmanlık

Özel hasta olarak bazı avantajlara sahip olduğunuz ve örneğin uzman randevuları için sıra beklemek zorunda olmadığınız iyi bilinmektedir. Sigorta teminatınızı akıllıca ve ihtiyaçlarınıza göre seçerseniz, özel sağlık sigortasının ayrıcalıkları karşılığını verir. Serbest meslek sahipleri, serbest çalışanlar, özel şahıslar ve işverenleri veya bir sosyal kurum aracılığıyla sağlık sigortası olmayan herkes özel sağlık sigortasını tercih edebilir ve fiyat karşılaştırmasından yararlanabilir. Genel olarak, yıllık belirli bir brüt gelirden itibaren, yasal sağlık sigortası veya özel sağlık sigortası arasında seçim yapabilirsiniz.

Sağlık – sigorta hakkında tavsiyeler

2009 yılından bu yana Almanya’da kanunen zorunlu sağlık ve bakım sigortası bulunmaktadır. İstisnalar hariç tutulmuştur, bu nedenle serbest meslek sahibi, serbest çalışan veya düşük gelirli bir kişi olarak da sağlık sigortası yaptırmanız gerekir. Çalışıyorsanız ve zorunlu sigortaya tabi iseniz, işvereniniz tarafından otomatik olarak sağlık sigortası kapsamına alınırsınız ve temel sağlık korumanızı kendi başınıza üstlenmeniz gerekmez. Zorunlu sigortaya tabi bir işiniz yoksa durum farklıdır ve bu durumda kendi sağlık sigortanızla ilgilenmeniz gerekir.

  • Sağlık hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.