Özel sağlık sigortası – yardımlar ve hizmetler hakkında danışmanlık

Özel sağlık sigortası – Özel bir hasta olarak bir dizi avantaja sahip olduğunuz ve örneğin uzman randevuları için sıra beklemek zorunda olmadığınız iyi bilinmektedir. Sigorta teminatınızı akıllıca ve ihtiyaçlarınıza göre seçtiğiniz sürece özel sağlık sigortasının ayrıcalıkları karşılığını verir. Serbest meslek sahipleri, serbest çalışanlar, özel şahıslar ve işverenleri veya bir sosyal kurum aracılığıyla sağlık sigortası olmayan herkes özel sağlık sigortasını tercih edebilir ve fiyat karşılaştırmasından yararlanabilir. Genel olarak, yıllık belirli bir brüt gelirden itibaren, yasal sağlık sigortası veya özel sağlık sigortası arasında seçim yapabilirsiniz.

Özel sağlık sigortasında avantajlar ve faydalar

Yasal sağlık sigortaları standart yardımlar sunarken, özel hasta olarak bir dizi avantaja sahip olursunuz. Özel sağlık sigortası yaptırırken, sadece farklı sağlayıcılar arasında değil, aynı zamanda farklı tarifeler arasında da seçim yapabilirsiniz. Prim tutarı, mesleğinize ve yaşınıza, sigorta yaptırdığınız zamanki sağlık durumunuza ve istediğiniz yardımlara bağlıdır. Özel sigortalı olsanız bile, özel sağlık sigortası için temel bir tarife seçebilirsiniz; bu tarife, yardım portföyünde yasal sağlık sigortası fonlarının tarifesine karşılık gelir ve en ucuz tarife olarak kabul edilir. Temel teminatı sadece aşırı acil durumlarda, örneğin geçici olarak daha az geliriniz varsa ve bu nedenle kısa bir süre için sağlık sigortasından tasarruf etmeniz gerekiyorsa öneririz.

Özel tarife: Tarih koruması

Özel bir tarife ile, bir uzmanla hızlı randevuları güvence altına alırsınız, maliyet teminatının miktarını kişiselleştirebilir ve örneğin, doğrudan sigorta sözleşmesinde başhekim tedavisi ve hastane konaklamaları için tek bir oda seçebilirsiniz. Ayrıca diş protezleri için yüzde 100 maliyet teminatı seçebilirsiniz, böylece ek sağlık sigort asına ihtiyacınız olmaz ve istediğiniz tüm faydaları doğrudan özel sağlık sigortanız aracılığıyla alabilirsiniz.

Sigorta konusunda diğer önemli bilgiler

Sigorta sektöründe zorunlu, gerekli ve tavsiye edilen sigortalar arasında bir ayrım yapılmaktadır. Sağlık sigortası, bakım sigortası gibi, her Alman vatandaşının kanunen yaptırmak zorunda olduğu sözleşmelerden biridir. Bir evi finanse ediyorsanız, bankayı ve sizi kapsayan ek sigortalar olabilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası – kimler için faydalı?

Yasal ve özel sağlık sigortası tarafından sağlanan yardımlar sürekli olarak azalmaktadır. Tek yataklı oda ve hastanede başhekim tarafından tedavi gibi istenen bazı faydalar, bir sağlık sigortası poliçesinin standart tarifesine dahil değildir. Aynı şekilde, implantlı diş protezleri söz konusu olduğunda, sağlık sigortalarının maliyet kapsamı dışındaki tüm hizmetler için kendi cebinizden ödeme yapmanız ve bu nedenle yüksek ek maliyetler beklemeniz gerekir. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile kendi finansal giderlerinizi karşılarsınız ve sağlık sigortanızı haklarınıza ve bireysel ihtiyaçlarınıza göre uyarlama seçeneğine sahip olursunuz.

Serbest meslek sahibi ve serbest çalışan olarak yasal sağlık sigortası

Bir işçi ve çalışan olarak otomatik olarak yasal bir sağlık sigortasına üye olursunuz. Kayıt ve aylık primlerin ödenmesi işvereniniz tarafından yapılır. Ancak serbest meslek sahibi veya serbest çalışıyorsanız, yasal bir sağlık sigortası kurumuna da kaydolabilir ve gönüllü üye olarak sağlık sigortası kurumlarının avantajlarından yararlanabilirsiniz. Farklı yasal sağlık sigortası kurumları olduğundan, bu durumda da bir karşılaştırma yapmak faydalı olabilir ve işvereniniz veya yerel sağlık sigortası kurumunuz tarafından seçilen sağlık sigortası kurumunda kalmak zorunda olmamanız için bir temel oluşturabilir. Genel olarak, yasal sağlık sigortası fonları gönüllü üyelikle bile çok iyi performans göstermektedir.

Sağlık – sigorta hakkında tavsiyeler

2009 yılından bu yana Almanya’da kanunen zorunlu sağlık ve bakım sigortası bulunmaktadır. İstisnalar hariç tutulmuştur, bu nedenle serbest meslek sahibi, serbest çalışan veya düşük gelirli bir kişi olarak da sağlık sigortası yaptırmanız gerekir. Zorunlu sigortaya tabi olarak çalışıyorsanız, işvereniniz aracılığıyla otomatik olarak sağlık sigortası kapsamına alınırsınız ve temel sağlık korumanızı kendi başınıza sağlamak zorunda kalmazsınız. Zorunlu sigortaya tabi bir işiniz yoksa durum farklıdır ve bu durumda kendi sağlık sigortanızla ilgilenmeniz gerekir.

  • Sağlık hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.