Vonovia & Deutsche Wohnen: Alman emlak piyasasında mega anlaşma

Vonovia & Deutsche Wohnen Birleşmesi – Alman emlak piyasası tarihindeki en büyük anlaşma olacaktır. Milyar dolarlık emlak şirketleri Vonovia ve Deutsche-Wohnen birleşmek istiyor. Geçmişte Deutsche-Wohnen tarafından defalarca reddedilen şey şimdi gerçeğe dönüşüyor. Vonovia’nın devralma teklifi cazip ve umut verici. Hem Vonovia hissesi hem de Deutsche-Wohnen hiss esi son yıllarda değer kazanmıştır.

Deutsche-Wohnen’in Vonovia tarafından devralınması

Ä°pucu! Sonunda, emlak dünyasından en önemli haberlerin bir özeti olan basın incelemesi yer alıyor. FAZ’da “Ä°badethaneler için yeni yaşam”, eski kiliselerin yeniden modellenmesi, anıtların korunması ve çok daha fazlası hakkında ilginç makaleler var. Tüm emlak haberlerine doğrudan buradan ulaşabilirsiniz: Emlak Haberleri.

Süddeutsche Zeitung “Vonovia kira köpekbalığı olmak zorunda değil” diyor. Handelsblatt gazetesi “Hisse anlaşmaları boşluğu: Vonovia ve Deutsche Wohnen’in birleşmesi neden bir vergi tartışmasını tetikliyor” manşetini atarken ARD “Birleşme planları kiracıları alarma geçiriyor” uyarısında bulunuyor. Peki bu anlaşmanın arkasında ne var?

Öncelikle iki anonim şirkete ve kilit figürlerine bakalım:

Vonovia Anahtar Figürleri

 • Almanya’nın en büyük konut grubu
 • Piyasa değeri: 29,3 milyar avro

Alman Konutları

 • 2. en büyük konut grubu
 • Piyasa değeri: 18,8 milyar avro

Karşılaştırmalı olarak Vonovia vs Deutsche Wohnen

Almanya’daki en büyük iki sağlayıcı arasındaki fark ne kadar büyük?

Fark (bkz. Deutsche-Wohnen): 10,5 milyar Avro; %64,2.

İkinci deneme: Birleşme planları

Geçmişteki iki birleşme girişimi zaten başarısız olmuştu. Ancak şimdi hissedarların çoğunluğunun hisselerini Vonovia’ya satmaya istekli olduğu söyleniyor. Anlaşma şu ana kadar Berlin merkezli Deutsche-Wohnen grubunun yönetimi nedeniyle başarısız oldu. Deutsche-Wohnen hissedarlarının %50’sinden fazlası hisselerini Vonovia’ya satar satmaz, devralma işlemi gerçekleşecektir. Konut gruplarının birleşmesi, Alman emlak tarihindeki en büyük anlaşmayı temsil edecek ve böylece Avrupa’nın en büyük konut grubunu oluşturacaktır.

Zahn (Deutsche-Wohnen) “Çok sayıda hissedarın bu teklifi kabul edeceğinden çok ama çok eminim” dedi

Vonovia: Almanya’nın en büyük gayrimenkul grubu

Vonovia, Alman konut piyasasının merkezi şirketlerinden biridir. 400 noktada yaklaşık 1 milyon müşterisi bulunan dev grup, geçtiğimiz yıl 3,7 milyar avroluk satış gerçekleştirdi. Şirketin 2001 yılında kurulmasından bu yana değeri katlanarak artmıştır. İşletme üç birime ayrılmıştır: Gayrimenkulün Kiralanması, Genişletilmesi ve Satışı , Ä°nşaat, Kiralama ve Yönetim.

Vonovia’nın “Ä°nsanlara bir yuva veriyoruz” sloganı gelecekte Almanya’nın şehirlerinde daha da fazla yer alacak. Zira zaten büyük olan emlak şirketi Deutsche-Wohnen ile birleşerek pazar payını kat be kat arttıracaktır. Vonovia’nın portföyü şu ana kadar 400 Alman lokasyonunu ve 400.000’den fazla daireyi kapsıyor. Geniş daire yelpazesi Berlin, Düsseldorf, Köln, Hamburg, Münih veya Frankfurt am Main gibi şehirlerde bulunabilir.

Gerçekler ve rakamlar

 • Ana konum: Bochum
 • Konumlar: 400
 • Ciro: 3,67 milyar Euro (2019)
 • Kuruluş: 2001
 • Selefi: Gagfah
 • Müşteriler: Yaklaşık 1 milyon

Hisse fiyatı

Alman gayrimenkul şirketleri her zamankinden daha iyi kazanıyor. Tek tek hisse fiyatlarının trendlerine baktığınızda, “konut altınının” hala bir isim olduğunu hemen görüyorsunuz. Almanya’da Immobilien GmbH ‘ler aracılığıyla gayrimenkul kiralamak veya yönetmek, yirmi yılı aşkın süredir istikrarlı getiri anlamına gelmektedir. Vonovia hiss esi Almanya’daki en değerli hisselerden biridir. Hakkında daha fazlasını okuyun:

İşte hisse fiyatının son 36 ayda nasıl bir performans gösterdiğine hızlı bir bakış:

Deutsche-Wohnen: Kalite ve mükemmel konumlar

Deutsche Wohnen (1924 yılında kurulmuştur) Vonovia’dan sonra Almanya’nın en büyük ikinci gayrimenkul şirketidir. Şirketin merkezi Frankfurt am Main’dadır. Portföy şu anda 161.500 konut ve 2.800 ticari birim olmak üzere yaklaşık 164.300 birimden oluşmaktadır. Mülkler her şeyden önce yüksek kalite ve mükemmel konumlarıyla öne çıkmaktadır: Gayrimenkullerin neredeyse %92’si Almanya’nın büyüme bölgelerinde yer almaktadır.

Deutsche Wohnen hakkında gerçekler ve rakamlar

 • Çalışan sayısı: 1.280
 • Kuruluş: 1924
 • Konut birimi: 161.500
 • Ticari birim: 2.800
 • Yatırım planlaması (2020): 3 milyar avro

Hisse fiyatı

Deutsche Wohnen hissesi, Vonovia’dan sonra Almanya ve Avrupa emlak piyasasındaki en değerli hisse konumundadır. Daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz

İşte hisse fiyatının son 36 ayda nasıl bir performans gösterdiğine hızlı bir bakış:

Vonovia ve Deutsche-Wohnen, piyasadaki birçok büyük ve önemli hisseden sadece ikisi. En büyük ve en değerli gayrimenkul hisselerine sahip ilk 30’dan fazlasını derledik. Aşağıda en iyi hisselerle ilgili tüm önemli bilgileri bulacaksınız.

Gayrimenkul Hisseleri: İlk 30+

Herkesin gayrimenkule yatırım yapmaya gücü yetmez. Ancak gayrimenkul hisseleri aracılığıyla herkes emlak piyasasına katılabilir ve para yatırabilir. Büyük oyuncuların hisse fiyatları her yıl yükseliyor. Vonovia, Deutsche Wohnen, Dream Global, CBRE ve Patrizia Almanya’daki en tanınmış aktif şirketlerden birkaçıdır. Ayrıca 25’ten fazla şirket daha bulunmaktadır. Bir yatırımcı olarak sizin için en popüler gayrimenkul hisselerine genel bir bakış derledik. Ama önce, yeni başlayanlar ve acemiler için hisse senetlerinin, borsanın risklerine bir göz atalım. Listeye gidin ve emlak piyasası, yatırım seçenekleriniz ve tüm fiyatlara genel bir bakış hakkında daha fazla bilgi edinin:

Emlak Haberleri:

Süddeutsche Zeitung “Vonovia kira köpekbalığı olmak zorunda değil” diyor. Handelsblatt gazetesi “Hisse anlaşmaları boşluğu: Vonovia ve Deutsche Wohnen’in birleşmesi neden bir vergi tartışmasını tetikliyor” manşetini atarken ARD “Birleşme planları kiracıları alarma geçiriyor” uyarısında bulunuyor. Manşetler artık çok iyi biliniyor. İşte emlak sektöründen diğer haberler:

Focus Online: KfW kredisi mülk alıcılarına binlerce dolar kazandırıyor

Focus Online blogunda “Araştırma gösteriyor ki: Kim ödemeli? Bazı bölgelerde alıcılar artık fahiş emlak fiyatlarını boykot ediyor” ve “İnşaat finansmanı: inşaat parası hiç bu kadar ucuz olmamıştı” . Daha fazla haber ve güncel yasalar:

IM Immobilienmanager: Warburg-HIH Invest Köln yakınlarında polis merkezi satın aldı

IM Immobilienmanager’da bu hafta, diğerlerinin yanı sıra, “Warburg-HIH Invest Köln yakınlarında yeni polis merkezi satın aldı” ve “ISG Almanya yeni genel müdür atadı” başlıklı makaleler yer aldı. Daha fazla habere buradan ulaşabilirsiniz:

Frankfurter Allgemeine: Ä°badethaneler için yeni hayat

Frankfurter Allgemeine bu hafta, örneğin “İbadethaneler için yeni hayat: Kiliseler ne hale gelebilir” ve “Değişen mahalleler: Hafıza imgeleri” başlıklı haberlere yer veriyor. Geçtiğimiz günlerden daha fazla haber:

 • Ä°badethaneler için yeni hayat: Kiliseler ne hale gelebilir?
 • Teklif edilen ev: Umutsuzca kiracı aranıyor
 • Değişen Mahalleler: Hafıza İmgeleri

Haufe: Konutlar daha pahalı hale gelecek mi?

Haufe’nin bu haftaki ekonomi bölümünde, diğerlerinin yanı sıra, “Baden-Württemberg’de güneş enerjisi yükümlülüğü: Konutlar daha pahalı hale gelecek mi?” ve “Kim geliyor, kim gidiyor? Dr. Klein Wowi Digital’de yeni CEO; IC Group yönetimi değiştiriyor”. Kiracılar, alıcılar ve satıcılar için daha fazla emlak haberi:

T-Online: Konut fiyatları kiralardan daha güçlü bir şekilde artmaya devam ediyor

Bu hafta T-Online’da ” Büyük şehirlerde emlak çöküşü – uzmanlar emlak balonu konusunda uyarıyor ” ve ” Pahalı CO2 katılımı – ev sahipleri Seehofer’in istifasını talep ediyor ” gibi konular yer alıyor. Haftanın yeni konuları:

Berlin.de: Denetim süreci ile Vonovia

Berlin.de’de bu hafta yer alan yeni makale ve yazılar arasında “Berlin’de belediye daireleri için kira freni” ve “Kamulaştırma girişimi neredeyse 200.000 imzaya ulaştı” yer alıyor. Haftanın diğer manşetleri:

Immobilien Zeitung: Hamburg 1974’teki gibi apartmanlar inşa ediyor

Immobilien Zeitung dergisinde bu hafta “Hamburg’da 1974’teki kadar konut inşa edildi” ve “Bazen perakendeden geriye sadece bir eczane ve bir süpermarket kalır” gibi ilginç konular yer alıyor. Yazılara ve daha fazla ipucuna buradan ulaşabilirsiniz:

Spiegel: Gayrimenkul patronlarının sosyal vaatleri?

Bu haftaki Spiegel’de “”Büyüklük birinden diğerini endişelendirebilir”” ve “Gayrimenkul patronlarının sosyal vaatleri ne işe yarar?” konuları ele alınıyor. Bu haftadan diğer haberler: