Berlin kira sınırı kaldırıldı! Anayasa Mahkemesi deneyi sona erdirdi – geriye dönük kira ödemesi tehdidi

Berlin kira sınırı – Berlin kira sınırı yasadışıdır ve bu nedenle kabul edilemez! Bu konudaki karar Nisan ayında Federal Anayasa Mahkemesi tarafından verilmiştir. Bazı konut şirketleri kira üst sınırının sona ermesine rağmen kiralarını eski seviyesine yükseltmezken, birçok ev sahibi şimdi geri ödeme talep ediyor ve kiralarını yeniden yükseltiyor. Peki kira üst sınırı neden kaldırıldı, ev sahipleri ve kiracılar için ne gibi sonuçlar doğuracak ve karara ve yeni yasa tasarısına yönelik siyasi tepki ne olacak? Tüm bunlar ve kira üst sınırı, işlevi, etkileri ve sonuçları ile alternatifler hakkında çok daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kira tavanı anayasaya aykırıdır!

Ä°pucu! Sonunda, emlak dünyasından en önemli haberlerin bir özeti olan basın incelemesi yer alıyor. FAZ’da “Ä°badethaneler için yeni yaşam”, eski kiliselerin yeniden modellenmesi, anıtların korunması ve çok daha fazlası hakkında ilginç makaleler var. Tüm emlak haberlerine doğrudan buradan ulaşabilirsiniz: Emlak Haberleri.

Başkent ve bir kültür şehri olan Berlin, Almanya’da yaşamak için en popüler yerlerden biridir. Son yıllarda kiraların artmasına ve emlak piyasasının her zamankinden daha kazançlı görünmesine şaşmamak gerek. Kira üst sınırının tekrar yürürlüğe girip girmeyeceği ve girecekse ne zaman yürürlüğe gireceği ya da ev sahiplerinin yüksek fiyatları uygulamaya devam edip edemeyecekleri henüz belli değil. Burada Berlin’deki kira sınırı ile ilgili güncel gelişmeler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Kanun bir stokla ilgilidir:

Berlin’de 340.000 ila 512.000 daire

Kira üst sınırı ne diyor?

Kira üst sınırının, büyük şehir Berlin’de uygun fiyatlı konutları yeniden mümkün hale getirmesi gerekiyordu. Tahminlere göre, 340.000 ila 512.000 dairenin kirası, bazı durumlarda birkaç yüz avro düştü. Ev sahiplerinin ve mülk sahiplerinin canını sıkacak kadar! Çünkü sonunda yasaya karşı dava açtılar.

Berlin’deki kira üst sınırının Federal Anayasa Mahkemesi tarafından nihayet anayasaya aykırı ilan edilmesinin ardından birçok ev sahibi ve mal sahibi rahat bir nefes aldı. Ancak yüksek kiralarla ilgili tartışma henüz sona ermiş değil. Buna ek olarak, emlak devi Vonovia ‘nın Deutsche-Wohnen emlak grubuyla birleşeceği ve bunun Almanya tarihindeki en büyük emlak anlaşmasıyla sonuçlanacağı söylentileri yayılıyor.

Kiracılar ve ev sahipleri: İstatistikler

İpucu! Burada konut, inşaat ve emlak ile ilgili daha fazla istatistik bulabilirsiniz.

Kamuoyu: Ä°yi mi kötü mü?

Sizce Berlin’in kira üst sınırı uygulaması iyi mi yoksa kötü mü?

Kiracıların görüşü:

 • Oldukça iyi: %81
 • Oldukça kötü: %14

Toplam görüş

 • Oldukça iyi: %71
 • Oldukça kötü: %24

Statistik: Finden Sie die Berliner Maßnahme der Einführung eines Mietendeckels eher gut oder eher schlecht? | Statista

Statista‘da daha fazla istatistik bulabilirsiniz.

Siyasi partilerdeki görüşler

Almanya’daki partilere bir göz atmak da ilginç olacaktır. Sizce Berlin’in kira üst sınırı uygulaması iyi mi yoksa kötü mü? Parti tercihine göre sıralanmıştır.

 • Parti = oldukça iyi / oldukça kötü
 • Sol = %85 / 11
 • Yeşiller = %83 / %15
 • SPD = %79 / %13
 • CDU/CSU = %68 / %27
 • AfD = %60 / %33
 • FDP = %47 / %44

Statistik: Finden Sie die Berliner Maßnahme der Einführung eines Mietendeckels eher gut oder eher schlecht? (nach Parteipräferenz) | Statista

Başkente taşınmayı planlıyorsanız, bir mülk satın almak veya satmak istiyorsanız ya da zaten orada yaşıyorsanız, şimdi size Berlin’in en popüler ve en güzel semtlerine genel bir bakış sunuyoruz.

Berlin’de yaşamak: Bireysel ve renkli

Berlin bireysel, yaratıcı ve fırsatlarla dolu bir şehirdir. 3,5 milyondan fazla insan yaşam merkezini buraya taşımıştır. Uluslararası bir konum olarak Berlin, dünyanın her yerinden gelen insanlar için yaşamak için cazip bir yerdir. Charlottenburg ‘daki Wilmersdorf semti bakımlı yeşil alanlarıyla ikna ederken, Berlin-Pankow’daki Prenzlauer Berg ve Weißensee yerleşim bölgeleri rakipsiz fiyatları ve merkezi konumlarıyla ilham veriyor. Dünya metropolü Berlin’deki dairenizi, apartmanınızı veya mülkünüzü satmak mı istiyorsunuz? Mülk satışı ve mülk değerlemesi konularındaki ücretsiz rehberlerimiz ve ipuçlarımızla iyi bir şekilde hazırlandınız. Daha fazlasını buradan okuyun:

Yaşamak ve ikamet etmek için en popüler semtler şunlardır:

 1. Pankow
 2. Charlottenburg
 3. Wilmersdorf
 4. Friedrichshain-Kreuzberg
 5. Prenzlauer Berg
 6. Kreuzberg
 7. Wannsee
 8. Steglitz
 9. Schöneberg

Berlin’de mülk satmak

Şehir, çok sayıda turistik yer ve yerel rekreasyon alanının yanı sıra iyi altyapısıyla da öne çıkmaktadır. Yaşamak için bir yer olarak Berlin, her yaştan insan için çok popülerdir. Berlin’de satılık bir mülk sunmaya karar verirseniz, genellikle bu büyüklükteki diğer Alman şehirlerine kıyasla ortalamanın üzerinde satın alma fiyatları elde edebilirsiniz. Metrekare başına satın alma fiyatı son 4 yıl içinde yaklaşık %65 oranında artmıştır.

Emlak devi: Vonovia ve Deutsche-Wohnen’in birleşmesi

Bu, Alman emlak piyasası tarihindeki en büyük anlaşma olacaktır. Milyar dolarlık emlak şirketleri Vonovia ve Deutsche-Wohnen birleşmek istiyor. Geçmişte Deutsche-Wohnen tarafından defalarca reddedilen şey şimdi gerçeğe dönüşüyor. Vonovia’nın devralma teklifi cazip ve umut verici. Hem Vonovia hissesi hem de Deutsche-Wohnen hiss esi son yıllarda değer kazanmıştır. Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz:

Emlak Haberleri:

Süddeutsche Zeitung “Vonovia kira köpekbalığı olmak zorunda değil” diyor. Handelsblatt gazetesi “Hisse anlaşmaları boşluğu: Vonovia ve Deutsche Wohnen’in birleşmesi neden bir vergi tartışmasını tetikliyor” manşetini atarken ARD “Birleşme planları kiracıları alarma geçiriyor” uyarısında bulunuyor. Manşetler artık çok iyi biliniyor. İşte emlak sektöründen diğer haberler:

Focus Online: KfW kredisi mülk alıcılarına binlerce dolar kazandırıyor

Focus Online blogunda “Araştırma gösteriyor ki: Kim ödemeli? Bazı bölgelerde alıcılar artık fahiş emlak fiyatlarını boykot ediyor” ve “İnşaat finansmanı: inşaat parası hiç bu kadar ucuz olmamıştı” . Daha fazla haber ve güncel yasalar:

IM Immobilienmanager: Warburg-HIH Invest Köln yakınlarında polis merkezi satın aldı

IM Immobilienmanager’da bu hafta, diğerlerinin yanı sıra, “Warburg-HIH Invest Köln yakınlarında yeni polis merkezi satın aldı” ve “ISG Almanya yeni genel müdür atadı” başlıklı makaleler yer aldı. Daha fazla habere buradan ulaşabilirsiniz:

Frankfurter Allgemeine: Ä°badethaneler için yeni hayat

Frankfurter Allgemeine bu hafta “İbadethaneler için yeni hayat: Kiliseler ne hale gelebilir” ve “Değişen mahalleler: Hafıza imgeleri” başlıklı haberlere yer veriyor. Geçtiğimiz günlerden daha fazla haber:

 • Ä°badethaneler için yeni hayat: Kiliseler ne hale gelebilir?
 • Teklif edilen ev: Umutsuzca kiracı aranıyor
 • Değişen Mahalleler: Hafıza İmgeleri

Haufe: Konutlar daha pahalı hale gelecek mi?

Haufe’nin bu haftaki ekonomi bölümünde, diğerlerinin yanı sıra “Baden-Württemberg’de güneş enerjisi yükümlülüğü: Konutlar daha pahalı hale gelecek mi?” ve “Kim geliyor, kim gidiyor? Dr. Klein Wowi Digital’de yeni CEO; IC Group yönetimi değiştiriyor”. Kiracılar, alıcılar ve satıcılar için daha fazla emlak haberi:

T-Online: Konut fiyatları kiralardan daha güçlü bir şekilde artmaya devam ediyor

Bu hafta T-Online’da ” Büyük şehirlerde emlak çöküşü – uzmanlar emlak balonu konusunda uyarıyor ” ve ” Pahalı CO2 katılımı – ev sahipleri Seehofer’in istifasını talep ediyor ” gibi konular yer alıyor. Haftanın yeni konuları:

Berlin.de: Denetim süreci ile Vonovia

Berlin.de’de bu hafta yer alan yeni makale ve yazılar arasında “Berlin’de belediye daireleri için kira freni” ve “Kamulaştırma girişimi yaklaşık 200.000 imza topladı” yer alıyor. Haftanın diğer manşetleri:

Immobilien Zeitung: Hamburg 1974’teki gibi apartmanlar inşa ediyor

Immobilien Zeitung dergisinde bu hafta “Hamburg’da 1974’teki kadar konut inşa edildi” ve “Bazen perakendeden geriye sadece bir eczane ve bir süpermarket kalır” gibi ilginç konular yer alıyor. Yazılara ve daha fazla ipucuna buradan ulaşabilirsiniz:

Spiegel: Gayrimenkul patronlarının sosyal vaatleri?

Bu haftaki Spiegel’in konusu “Büyüklük birinden diğerini endişelendirebilir” ve “Gayrimenkul patronlarının sosyal vaatleri ne işe yarar?” . Bu haftadan diğer haberler: