Mülk yönetimi (sözlük) – görevler, maliyetler ve eğitim

Mülk yönetimi (tanım, anlam) – Mülk yönetimi, kat malikleri derneği ve meclisinin bakımı, bakım ve bahçe bakımı, kış ve temizlik hizmetleri, onarım veya yenileme çalışmalarının devreye alınması ve denetlenmesi, hesapların ve ekonomik planların hazırlanmasından sorumludur.

Sorumluluk ve Görevler

Mülk yönetimi, kat maliklerinin kararlarını yerine getirir, toplantılarını organize eder ve ev kurallarına uyulmasını sağlar. Hizmet, özellikle hizmet şirketleri veya bireyler tarafından sunulmaktadır. Bireysel olarak kararlaştırılmadığı sürece, mülk yönetimi bir mülkün teknik yönetiminden sorumludur. Bir apartman sakini olarak, mülk yönetim şirketinin yönergelerinin size bir PDF dosyası olarak gönderilmesini sağlayabilirsiniz, böylece örneğin hizmet ve onarım maliyetleri konusunda herhangi bir belirsizlik olması durumunda her zaman elinizin altında olurlar. Kesin görevler de kılavuzda belirtilmiştir. Mülk yöneticisi, bakım ihtiyacını mümkün olduğunca erken tespit etmek ve gereken önlemleri almak için düzenli denetimler gerçekleştirmelidir.

Maliyetler & Ä°ngilizce

Bir mülk yöneticisinin maliyeti genellikle birim başına 20 ila 26 avrodur veya fiyat, soğuk kiranın yüzde 5 veya 6’sı ile belirlenir. Mülk yöneticileri için standart bir eğitim bulunmamaktadır. Çoğu mülk yöneticisi daha önce emlakçı olarak çıraklık eğitimini tamamlamıştır. Ä°ster eğitim ister çalışma yoluyla olsun, gayrimenkul hakkında gerekli bilgi birikimine sahip olmak önemlidir. Birçok şehirde Ä°ngilizce konuşabiliyor olmanız da büyük bir avantajdır. Bu şekilde, yurt dışından buraya taşınan kiracılarla da iletişim kurabilirsiniz ve birisi size ev yönetiminden mi yoksa mülk yönetiminden mi sorumlu olduğunuzu sorarsa bunu bilirsiniz. Ayrıca, örneğin muhasebe için birçok yararlı yazılım çözümü vardır ve bunlar genellikle yalnızca Ä°ngilizce olarak mevcuttur.

Bir bakışta mülk yönetimi

  • Görevler: Kat mülkiyeti sahipleri derneğinin ve toplantılarının denetlenmesi, mülkün bakımı ve ev kurallarının uygulanması.
  • Eğitim: çoğunlukla emlakçı veya know-how ile kariyer değiştiren
  • Fiyat/maliyet Birim başına 20 ila 26 € veya soğuk kiranın %5-6’sı.
  • Ä°ngilizce ev yönetimi – “house management” veya “property management”.

Her apartmanın, mal sahibi ya da harici bir hizmet sağlayıcı olmak üzere bir mülk yönetim şirketi vardır. Bir mülk yönetim şirketinin neler yapmasına izin verildiğini ve neleri yapmasına izin verilmediğini ayrıntılı olarak öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki makaleye bir göz atın:

Wiki’ye dönelim: Emlak Sözlüğü

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.