Varlık yönetimi: varlıkların izlenmesi, yönetilmesi ve karlı bir şekilde yatırım yapılması

Varlık yönetimi, zenginlerin yatırımı olarak da adlandırılır. Gerçek şu ki, varlık yönetim şirketleriyle yatırım yapmak yalnızca belirli bir miktarın üzerinde kârlıdır ve küçük yatırımcılar için mantıklı bir seçenek değildir. Varlık yönetim şirketleri tam olarak nasıl çalışır ve hangi noktada paranızın başka biri tarafından yönetilmesi mantıklıdır?

Servet yöneticileri, özel yatırımcılar ve varlıklar

Varlık yönetimi konusu çok yönlüdür ve yalnızca belirli kişiler için değerlidir. Özellikle sigorta şirketleri gibi kurumsal yatırımcılar için yatırım yapmaya değer. Burada varlık yönetimi ile ilgili tüm önemli gerçekleri, farklı yatırımcıları ve doğru varlık yönetimini bulmak için en iyi ipuçlarını bulabilirsiniz.

Bir bakışta en önemlileri:

 • Varlık yöneticileri, yatırımcı olarak hareket ederken müşterilerin varlıklarını izler ve yönetir
 • Prensip olarak, kurumsal ve özel yatırımcılar için varlık yönetimi arasında bir ayrım yapılmaktadır
 • Kurumsal yatırımcılar, örneğin vakıflar, sigorta şirketleri veya varlıkları bireysel olarak yönetilen zengin özel yatırımcılardır. Özel yatırımcılar standartlaştırılmış ve bireysel varlık yönetimi arasında seçim yapabilir
 • Parayı karlı bir şekilde değerlendirmek için doğru varlık yönetimini seçmek çok önemlidir.

Gerçekler – yatırımcılar için varlık yönetimi

Varlık yönetim şirketleri, müşterileri için yatırım kararları almaktan başka bir şey yapmaz. Bir müşteri olarak, varlık yöneticilerinin kendi varlıklarını yönetmesine, bakmasına ve mantıklı bir şekilde yatırım yapmasına izin veren bir vekaletname düzenlenir. Müşteriler elbette varlık yöneticileri için belirli çerçeveler belirleyebilir ve böylece en önemli kararları kendileri verebilirler. Servet yöneticileri veya varlık yöneticileri olarak adlandırılan kişiler, başkalarının varlıklarını yönetir ve izler ve aynı zamanda yatırımcı olarak hareket eder. Varlık yönetiminde, prensip olarak kurumsal ve özel yatırımcılar için varlık yönetimi arasında bir ayrım yapılabilir.

 • Varlık yöneticileri, yatırımcı olarak hareket ederken müşterilerin varlıklarını izler ve yönetir
 • Prensip olarak, kurumsal ve özel yatırımcılar için varlık yönetimi arasında bir ayrım yapılmaktadır

Kurumsal ve özel yatırımcılar

Varlık yönetimindeki temel farklılıklar – Vakıflar veya sigorta şirketleri gibi kurumsal yatırımcılar için, kurumsal varlıkları yatırım stratejileri doğrultusunda optimize eden ve yöneten bir varlık yöneticisi anlamlıdır. Öte yandan, varlıklı özel yatırımcılar için, varlıklarla ilgilenen ve onları izleyen bir portföy yöneticisi mantıklıdır, çünkü varlıklarla kendileri ilgilenmek çok zaman alıcı olacaktır.

Özel yatırımcılar standartlaştırılmış ve bireysel varlık yönetimi arasında seçim yapabilirler. Standartlaştırılmış varlık yönetimi, benzer yatırım hedeflerine sahip daha büyük bir müşteri grubunu bir araya getiren ve bunlar üzerinde tek bir portföy olarak çalışan bir yönetici tarafından yönetilir. Öte yandan, bireysel varlık yönetimi müşteriye özel olarak hazırlanır. Bir yatırım planı, risk ve getiri göz önünde bulundurularak bireyin varlıklarına göre uyarlanır. Portföy yöneticisi daha sonra müşterinin varlıklarını kârlı bir şekilde değerlendirmek için hisse senetlerine, tahvillere, endeks fonlarına veya emtialara yatırım yapar.

Sorumluluk, varlık yönetim şirketlerinin tüm müşterileri için önemlidir. Varlık yöneticisinin iflası durumunda, kendi varlıkları ile sorumlu değildirler. Tüm varlık yönetimi süreci boyunca, bu varlıklar kendi adlarına olan ve portföy yöneticisinin yalnızca bir vekaletname yardımıyla erişebildiği hesaplarda tutulmaya devam eder.

 • Kurumsal yatırımcılar, örneğin vakıflar, sigorta şirketleri veya varlıkları bireysel olarak yönetilen zengin özel yatırımcılardır
 • Özel yatırımcılar standartlaştırılmış ve bireysel varlık yönetimi arasında seçim yapabilir

Dikkat etmeniz gerekenler – 4 adım

Doğru varlık yönetim şirketini bulmak her zaman kolay değildir. Ancak, varlıklarınıza bakacak ve yatırım yapacakları için kendi varlık yönetimi şirketinize güvenmeniz çok önemlidir. Doğru seçimi yapmanıza yardımcı olmak için, mükemmel varlık yönetimi şirketini bulmanıza yardımcı olacak dört adımı bir araya getirdik:

Varlık yönetimi ne zaman faydalı olur?

Yönetim türüne bağlı olarak, varlık yönetimi yalnızca belirli bir varlık seviyesinden itibaren değerlidir. Standartlaştırılmış varlık yönetimi için asgari tutar, bankaya bağlı olarak yaklaşık 50.000 avrodur. Ancak bireysel varlık yönetimi, yalnızca daha yüksek bir varlık seviyesinden itibaren size fayda sağlar. Bu alanda 500.000 Avro ve üzeri asgari yatırım tutarları söz konusudur. Bu nedenle varlık yönetimi küçük yatırımcılar için faydalı değildir, çünkü maliyetler yatırılan varlıklarla orantısız derecede yüksektir. Bireysel bir durumda varlık yönetiminin faydalı olup olmadığına çeşitli bankalara danışıldıktan sonra karar verilmelidir.

Gerçek ve gerçek olmayan varlık yönetimi

Portföy yöneticisi terimi yasal olarak korunmadığından, yalnızca BaFin tarafından onaylanacak finansal portföy yönetimi tanımlamasına güvenmelisiniz. (§ 1 para. 1a no. 3 KWG) Bu varlık yöneticileri, görevleri kendilerinden devraldıkları için gerçek varlık yöneticileri olarak da adlandırılırlar. Öte yandan, gerçek olmayan varlık yöneticileri genellikle yalnızca varlıklarınızı nasıl oluşturacağınız konusunda size ipuçları verebilecek bir danışmanlık hizmetidir, ancak bu görevi sizin için üstlenmezler.

Ä°yi varlık yönetiminin özellikleri

Ancak iyi bir varlık yönetiminin tanınması için finansal portföy yönetimi tanımı yeterli değildir. Öte yandan, Sertifikalı Finansal Planlayıcı (CFP), Yeminli Finansal Analist (CFA) veya Sertifikalı Uluslararası Yatırım Analisti (CIIA) terimleri, portföy yöneticisinin işinde nitelikli olduğuna dair daha iyi bir gösterge verir. Bir diğer önemli özellik de portföy yöneticisinin üzerinizde bıraktığı kişisel izlenimdir. Özel hayatınız ve mali durumunuz hakkında çok sayıda ve yoğun sorular soruyor ve profesyonel bir mesafe koyuyorsa, bunların hepsi iyi işaretlerdir. Benzer bir risk anlayışı, güven inşa edebilmek için de önemlidir.

Varlık yönetiminin maliyetleri

Varlık yönetimi maliyetleri için temel kural, ücretlerin yatırım toplamına göre yıllık %1,5’i aşmamasıdır. Bir varlık yönetim şirketinin çalışması için, anlaşmaya bağlı olarak temel ücretlere ek olarak ücret, kar paylaşımı veya sabit oranlı ücretler ödersiniz.

Varlık Yönetimi Kontrol Listesi

Bir bakışta doğru varlık yönetimi için en önemli noktalar:

 1. Varlık yönetimi için yatırım tutarınız yatırımı değerli kılacak kadar yüksek mi?
 2. Varlık yönetimini seçerken, korunan finansal portföy yönetimi terimi ortaya çıkmalıdır.
 3. Portföy yöneticinizin mesleki niteliklerini ve deneyimini kontrol edin ve içgüdülerinize kulak verin.
 4. Ücretler, yatırım tutarına göre yıllık %1,5’i geçmemelidir.

En büyük varlık yönetimi

Servet yönetimi hizmetlerinin en büyük sağlayıcılarının çoğu ABD’de yerleşiktir, ancak İsviçre de özellikle özel sektörde geleneksel olarak temsil edilmektedir. Çeşitli sektörlerdeki en büyük varlık yönetimi şirketlerini sizin için özetledik.

En büyük 5 kurumsal

Kurumsal varlık yöneticileri 2017’de ABD’nin liderliğindeydi. En büyük 5 kurumsal varlık yöneticisi:

 • Birincilik: ABD’den 6,288 milyar ABD doları varlık ile BlackRock
 • 2. sırada: ABD’den 4,940 milyar ABD doları varlığa sahip Vanguard Group
 • 3. sıra: ABD’den 2,782 milyar ABD doları varlığa sahip State Street Global
 • 4. sıra: ABD’den 2,449 milyar ABD doları varlığa sahip Fidelity Investments
 • 5. sıra: Almanya’dan 2,358 milyar ABD doları varlığa sahip Allianz Group

En büyük 5 özel şirket

Özel varlık yönetimi firmaları 2018’de İsviçre’nin liderliğindeydi. En büyük 5 özel varlık yönetimi şirketi:

 • 1. sıra: Ä°sviçre’den 2,404 milyar ABD doları varlığa sahip UBS
 • 2. sırada: ABD’den 1,972 milyar ABD doları varlığa sahip Morgan Stanley
 • 3. Sıra: ABD’den 1.950 milyar ABD doları aktif büyüklüğe sahip Bank of America
 • 4. sıra: ABD’den 922 milyar ABD doları varlığa sahip Wells Fargo
 • 5. sıra: Kanada’dan 791 milyar ABD doları varlık ile RBC