Podcast: Pazarlama! Lasse & Lukinski ile – stratejiler, sosyal medya, reklam, para kazanma & Co.

Marketing Podcast by Lasse & Lukinski – Pazarlamayı Öğrenin: Online Pazarlama, Sosyal Medya, Baskı, İşletme. Spotify programımızda pazarlamayı öğrenin. Sosyal medya ajansımızdan önemli bilgiler. Facebook, Instagram, TikTok’tan Google’a, yönlendirmeli pazarlama, öğrenilenler, en iyi uygulamalar ve vaka çalışmaları. Daha da önemlisi, canlı hack’ler, ultra güncel pazarlama haberleri. Şimdi takip edin ve Spotify, iTunes, Amazon & Co. üzerinden hiçbir programı kaçırmayın. Sosyal medya pazarlaması hakkında daha fazla bilgi? Sosyal medya ajansımı ve pazarlama podcastimizi burada bulabilirsiniz.

Pazarlama Podcast’i: Temel Bilgiler + Uzman Ä°puçları

Pazarlama temelleri ile başlayalım. Çünkü podcastimizde sadece büyük şirketlerden ve kurumlardan son derece pratik örnekler değil, aynı zamanda sosyal pazarlamadan içerik pazarlamasına, çevrimdışı pazarlamaya, ticari fuarlara, POS’a ve daha fazlasına kadar pazarlamanın temellerini öğreneceksiniz.

Pazarlama Podcast’i: Spotify, iTunes, Amazon & Co.

Pazarlama her şeyden önce tek bir hedefin peşindedir: satışlar hedefli pazarlama yoluyla teşvik edilir. Gizli tarif: bir “kavram kanıtı”, yani işleyen bir iş modeli. Aynı şey pazarlamanıza da uygulanabilir: İşleyen bir pazarlama kanalı, on farklı girişimden daha değerlidir. Bizimle birlikte pazarlamadaki bireysel kanalları, araçları ve yöntemleri tanıyacaksınız. İçgörülerle yüksek bir seviyede konuşuyoruz, ancak aynı zamanda yeni başlayanların takip edebilmesi için tüm adımları açıklıyoruz.

Şimdi ücretsiz olarak izleyin ve öğrenin:

Pazarlama karması: araçlar, yöntemler ve stratejiler

Bu aslında kulağa oldukça basit geliyor, ancak günümüzde pazarlama karmasına çok şey giriyor ve sürekli yeni yöntemler ekleniyor. Stratejiler ve yöntemler çeşitlenmiştir. Gazete makaleleri ve afişlerden radyo reklamlarına, TV reklamlarına, çevrimiçi pazarlamaya, sosyal medya pazarlamasına ve hatta daha spesifik olarak içerik pazarlamasına kadar.

Pazarlamayı öğrenmenin en iyi yolu kesinlikle örneklerden (ve evet, hatalardan) öğrenmektir. Galileo zaten söylemişti:

Sadece uzağı görebiliyoruz çünkü devlerin omuzlarında oturuyoruz.

Bu da şu anlama geliyor: Pazarlama kampanyalarınızı en başından itibaren mümkün olan en iyi şekilde planlamak için başkalarının hatalarından ve başarılarından ders alın. Aynı şekilde, pazarlama öğrenimini de anlamanız gerekir:

 • Ya: Deneme ve yanılma (kendiniz deneyin)
 • Veya: Başkalarından öğrenmek

Ne kadar çok örnek duyarsanız, faaliyetleriniz için o kadar çok sonuç çıkarabilirsiniz.

Başlangıçta, yeni başlayan biri olarak sizin için en önemli şey, kendi işleyen kanalınızı oluşturmaktır. Büyük soru:

Özel hedef grubunuzu nerede buluyorsunuz?

Örnek Amazon: Hedef kitlenizi bulun ve genişletin

Çok basit bir şekilde açıklamak gerekirse: Amazon’a bakın. Amaç her zaman her türlü ürünü her türlü kitleye satmak olmuştur. Ama bunu ilk günden yapamazsınız.

Hedef grup ne kadar spesifik olursa, ürün de o kadar spesifik olur ve reklama yapılan yatırım da o kadar düşük olur. Ama işe kitaplarla ve kitapseverlerle başladılar. Pazarlama Podcast’inde odaklanmanın neden mantıklı olduğunu öğrenin!

Pazarlama basitçe açıklanmıştır: temel bilgiler, pazarlama karması ve görevler

Pazarlama mı öğrenmek istiyorsunuz? O halde öncelikle somut hedefinizin ne olduğu sorusuyla ilgilenmelisiniz!

Üç ya da beş yıl içinde neyi başarmış olmak istiyorsunuz?

Hangi becerilere, yeteneklere ve bilgilere sahip olmak istiyorsunuz?

Mesleğinizin ve hatta işinizin özelliklerine bağlı olarak, size en yüksek kârı vaat eden bireysel alanlara odaklanmanız gerekir.

Pazarlama işleri

Bir pazarlama yöneticisi olarak, hiçbir zaman tüm düğünlerde (başlangıçta) dans edemezsiniz. Bu yüzden pazarlama işleri çok çeşitlidir. İşte kısa bir genel bakış.

Pazarlama alanındaki işler:

 • Pazarlama Müdürü
 • Ürün Müdürü
 • Satış Müdürü (Satış)
 • Online Pazarlama Müdürü
 • Sosyal Medya Yöneticisi
 • Medya planlayıcısı
 • Pazar araştırmacıları
 • Proje Yöneticisi

Pazarlamanın her bir alanı için her biri yüzlerce sayfadan oluşan yüzlerce kitap var. Pek çok iyi pazarlama kitabı tavsiyesi var, ancak en iyi tavsiye şudur: pratik, pratik, pratik!

İşte tam da bu yüzden Pazarlama Podcast’imizi ajansımızdan en iyi uygulamalarla başlattık! Kitaplar nadiren pazarlamada olduğu kadar çabuk geçerliliklerini kaybederler. İster büyük işletme ister start-up olsun, her yıl yeni yöntemler, yeni sosyal ağlar, yeni çevrimdışı pazarlama seçenekleri devreye giriyor. Sizi de yanımızda pazarlama ormanına götürüyoruz. Burada, özellikle online pazarlamada neyin önemli olduğunu öğreneceksiniz.

Şimdi Spotify’da: Pazarlama Podcast‘imiz!

Uzman bilgi birikimi: Pazarlama örnekleri

Pazarlama stratejisi ve metodolojisi üzerine podcast – her hafta biz, Lasse ve Lukinski, gerçek ajans hayatından iş ve pazarlamanın ayrıntılarını açıklıyoruz. Tamamen şirketlerden pratik örnekler, uluslararası pazarlama kampanyaları ve tabii ki bu hafta öğrenmiş olabileceğimiz gerçek hayat hileleri hakkında! Bir pazarlama yöneticisi olarak işiniz ne olursa olsun, burada doğru araçları ve stratejileri öğreneceksiniz.

Pazarlama Araçları: Pazarlama için Yazılım

Pazarlama yöntemleri ve stratejilerine ek olarak, raporlama ve izleme için yazılım ve araçlara da ihtiyacınız var.

Yazılımla farklı alanları kapsayabilirsiniz, örneğin trend konuları keşfetmek için anahtar kelime araştırması (örneğin Google Trends aracılığıyla) veya ayrıca sık aranan konular (XOVI, Sistrix & Co). Ayrıca, örneğin Facebook Reklamları için yeniden hedefleme yazılımı da bulunmaktadır.

Diğerlerinin yanı sıra bu konu blokları hakkında konuştuğumuz çok geniş bir alan:

 • Anahtar kelime ve konu araştırma araçları
 • E-posta Pazarlama Araçları
 • Grafik Araçlar
 • Video Araçları
 • Ses Araçları
 • Influencer Pazarlama Araçları
 • Promosyon, yeniden hedefleme ve kişiselleştirme araçları

Konuyla ilgili sıkça sorulan sorular: Pazarlamayı öğrenmek

Son olarak, bize sadece podcast aracılığıyla değil, aynı zamanda ajansta e-posta ve Instagram üzerinden ulaşan birkaç yaygın soru.

Pazarlama alanında ne yapıyorsunuz?

Yazının başında da belirtildiği gibi, pazarlama öncelikle ürünlerin (fiziksel veya dijital, bireysel veya abonelik) satışını artırmakla ilgilidir. Modern otomasyonun kurucusu Henry Ford’un dediği gibi:

Ürününüze yatırdığınız her dolar için, bunu duyurmaya hazır başka bir dolarınızın olması gerekir

Bu gezegende yaşamış en büyük girişimcilerden birinden gerçek sözler. Ve tabii ki Spotify Podcast’imizde tanınmış şahsiyetler hakkında da konuşuyoruz. Carsten Maschmeyer ile Höhle der Löwen’den Elon Musk’a ve onun elektrikli arabalar ve uzay yolculuğuyla ilgili çılgın projelerine. Tüm bunları ve daha fazlasını Dijital Pazarlama Podcast’imizde öğreneceksiniz. Belirtildiği gibi, hedef gruplara son derece hassas bir şekilde ulaşabileceğiniz birçok strateji, yöntem ve ayrıca pazarlama aracı vardır.

KPI: Temel Performans Göstergesi (anahtar rakamlar)

Stratejilerin karışımı, tek tek platformlardaki performansın yanı sıra raporlama ve izleme kadar önemlidir. Burada önemli anahtar rakamları kontrol edersiniz (KPI: Anahtar Performans Göstergesi).

Bu temel rakamlarla, içinde bulunduğunuz ay ve bir önceki ay gibi farklı zaman dilimlerini karşılaştırabilirsiniz. Bu da içeriğinizi ve reklamlarınızı optimize etmenize olanak tanır.

Bu, içinden geçtiğiniz tipik pazarlama döngüsüdür.

 1. Fikirler / stratejiler oluşturun
 2. Kampanyaları başlatın
 3. Kampanyaları / fikirleri değerlendirin
 4. Kampanyaları / fikirleri optimize edin

Yeni kampanyalar için tüm bu içgörülerden çok şey öğrenebilirsiniz.

Pazarlama için ne var?

Cevaplar çok uzun olacağı için bu soruya ancak çok kısa cevap verilebilir. Günümüzde pazarlamanın her zamankinden daha fazla alanı var. Klasik doğrudan pazarlamadan, dergiler ve influencer’lar aracılığıyla dijital içerik pazarlaması gibi ultra modern yöntemlere kadar.

Pazarlama yöntemleri elbette son derece farklıdır. Etkinlik pazarlaması ile hedef kitleyle doğrudan temas halinde olurken, içerik pazarlaması çok pasif bir şekilde dağıtılır. Şu anda çok iyi bilinen bir örnek influencer pazarlamasıdır. Geniş bir erişime sahip kişiler, sosyal medya kanallarında ürünleri kullanır, test eder ve derecelendirir. Bu tavsiyeler sayesinde takipçileri üründen haberdar olur. Anahtar kelime satış promosyonu ve tavsiye pazarlaması.

Çapraz kanal pazarlaması sayesinde farklı alanları birbirine bağlayabilir ve örneğin influencer pazarlamasını doğrudan kendi Instagram mağazanıza gönderebilirsiniz. Instagram alışverişi, özellikle 18-35 yaş arası hedef kitleler için giderek daha önemli bir konu haline geliyor.

Pazarlama alanları

İşte farklı pazarlama alanlarından küçük bir alıntı:

 • Doğrudan pazarlama
 • Ä°çerik pazarlaması
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • Influencer Pazarlama
 • Gerilla pazarlama
 • Deneyimsel pazarlama
 • Ticaret fuarları aracılığıyla pazarlama

Kaynak: Social Media One:

4 pazarlama aracı nedir?

İleride pazarlama alanında bir iş sahibi olmak istiyorsanız, temel konularla ilgilenmeniz gerekir. İster iş eğitimi alın ister YouTube videoları izleyip öğrenin, fark etmez. Her iki durumda da öğreneceğiniz ilk şey pazarlamanın 4 P’sidir.

Stratejiler kolayca genişletilir, bu nedenle artık pazarlamada 5 P, 6 P pazarlama da vardır. Ancak pazarlamanın bu dört temel unsuru, Henry Ford’dan bu yana işe yarayan temel unsurlardır.

Fiyat, Ürün, Yer ve Promosyon!

Bu alt alanların karışımı, ürünlerin en uygun şekilde pazarlanmasını sağlar.

Fiyat: Ucuz ya da… Yüksek fiyat segmenti mi?

Fiyat – fiyat, neredeyse herkes için pazarlamanın temel segmentidir. Düşük fiyat stratejisi mi yoksa yüksek fiyat stratejisi mi uyguluyorsunuz? Kendiniz de biliyorsunuz, her süpermarkette veya çevrimiçi mağazada düşük fiyatlı ürünler ve pahalı markalı ürünler var.

Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları vardır. Ancak etkin karar ve konumlandırma marka imajınız için önemlidir.

Ürün: kalite mi, miktar mı yoksa her ikisi birden mi?

Ürün – Ürününüz müşterileri çeken ve tutan şeydir. Müşteriler düzenli müşteriler haline gelir ve böylece müşteri yaşam boyu değeri önemli bir unsur haline gelir. Sürekli yeni müşteriler çekmek yerine, tekrar müşterileri ve yönlendirmeleri çeken iyi ürünleriniz olduğundan emin olun.

Kendinize dürüstçe sorun: Ürününüzü arkadaşlarınıza tavsiye eder misiniz?

Ürün politikası alanında, özellikle ürün yelpazenizle veya tek tek, belirli ürünlerle ilgilenirsiniz. Pazarlama Podcast’inde, Yalın Tuval özel bölümümüzde (bölüm 4, 5 ve 6), bir iş fikri geliştirme konusunda bu konuda çok şey öğrenebilirsiniz.

İş fikrinden bir noktada yatay ve dikey ürün veya ürün çeşitliliği edinimine geçilir.

Yer: POS, Ticaret Fuarı, Altyapı & Co.

Yer – ürünlerinizi veya hizmetlerinizi nerede sunmanız gerekiyor? Ve sadece çevrimiçi mi kalıyorsunuz, sadece kırtasiye ürünleri mi satıyorsunuz yoksa analog ve dijital pazarları birleştiriyor musunuz? Pazarlamanın bu alanında, çok özel veya çok genel olabilen satış konumlarınıza karar verirsiniz. Çok özel, örneğin şehir merkezinde önemli bir konumda bir mağaza veya çok genel, örneğin Amazon platformunda bir mağaza.

Promosyon: fikrin pazarlanması

Tanıtım – pazarlama sonuçta önemli olan şeydir. Daha önce de belirtildiği gibi, Henry Ford bir keresinde bir ürüne yatırdığınız her dolar için, onu tanıtmaya hazır başka bir dolarınız olması gerektiğini söylemişti.

Tanıtım, pazarlama karması içinde tamamen bu yönle ilgilidir! İnsanların ürününüzü fark etmesini nasıl sağlarsınız? Ve daha da önemlisi, ürününüzün farkına varan insanların alıcı olmasını nasıl sağlarsınız?

Pazarlama önlemleri nelerdir? Örnek: Ä°çerik pazarlaması

İşte böylesine ayrıntılı bir pazarlama önleminin neye benzediğine dair küçük bir örnek.

İçerik pazarlaması nedir? İçerik pazarlaması nasıl çalışır? Tipik reklamı zaten biliyorsunuz. Büyük, gürültülü, renkli ve hepsinden önemlisi dikkat çekici. İçerik pazarlaması buna kıyasla son derece pasiftir.

Basit bir örnek şu olabilir: Şirketiniz elektrikli otomobiller için yeni ve çok yenilikçi bir ürün piyasaya sürmek üzere. Elbette TV reklamları gibi klasik pazarlama kanalları da kullanılabilir. Ancak sonuçta, birçok kullanıcı arama motorlarında veya sosyal ağlarda incelemeler, testler ve hatta referanslar için aktif olarak arama yapacaktır.

Bir ürünü yayınlarken pazarlamanın bu yönünü düşünmezseniz, ne kadar küçük olursa olsun olumsuz yorumların Google’ın algoritmasında veya Facebook’ta hızla en üst sıralara yükselmesi riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Buna göre, alternatif gerçeklere, yerleştirilmiş referanslara ihtiyaç vardır. Örneğin daha büyük çevrimiçi portallarda, dergilerde veya bloglarda. Bu makaleler bir reklam biçiminde yazılmamıştır, ancak ilk bakışta oldukça tarafsız ve nesneldir.

Neden reklamsız? Önemli olan (olumsuz değil) görüş olmasıdır!

25Bu mutlak değer nötr olsa bile, herhangi bir negatif derecelendirmeden daha iyidir. Daha da iyisi, insanlar bu yerleştirme biçimini reklam olarak algılamamaktadır. Buna göre, bu tür içerik pazarlamasını kullanırken pazarlama terimlerinden uzak durmalı ve basit bir dil kullanmalısınız. Tabii ki, sadece uygunsa, gayrimenkul, sigorta veya finans alanındaysanız, dilin buna karşılık gelen bir bilgi yoğunluğuna sahip olması gerekiyordu.

Yalın Tuval Özel! İş fikri geliştirme ve test etme

 1. Ürün (sorun / çözüm) ve USP
 2. Kilit rakamlar, haksız avantajlar ve hedef kitle
 3. Pazarlama ve finans (maliyetler/gelir)

Ürün (Sorun / Çözüm) ve USP – Bölüm 1

Yalın Kanvas, İş Kanvasının bir varyasyonudur. Karmaşık kilit ortaklar yerine iş fikrine odaklanırsınız. İlk bölümde, Yalın Tuvalin 9 adımından, daha spesifik olarak 1-3 adımlarından bahsediyoruz: Problem, Çözüm ve USP. Kârlı iş modelleri “icat etmek” için hedef grubunuzun ihtiyaçlarını bilmeniz gerekir. Yalın Tuval’de soruna ve çözüme bakarsınız. Bundan sonraki adımları, örneğin USP’yi, Benzersiz Satış Teklifini oluşturursunuz. Pek çok kişi bu USP’yi “ben neyim” olarak görür. Ancak USP çok daha kesin, çok daha somut. Yalın Tuval’in ilk bölümünde iş fikrinizi nasıl geliştireceğinizi öğrenin.

Bu podcast bölümünde diğer şeylerin yanı sıra şunları da öğreneceksiniz:

 • Yalın Kanvas Bölüm 1: Sorun, Çözüm ve USP

Kilit rakamlar, haksız avantajlar ve hedef kitle – Bölüm 2

İkinci bölümde, Yalın Tuval’deki 4-6. adımlara odaklanıyoruz. Özellikle de kilit isimler! Bunlar, iş fikrinizin potansiyel başarısını doğrulamak için çok önemlidir. Ardından, bir kurucu olarak sizin için aşırı bir avantaja, “haksız avantaja” geçiyoruz. Bir sonraki adımda, örnek olarak TikTok’taki basılı reklamlardan sosyal reklamlara kadar büyük bir konu olan hedef gruplarla pazarlamaya başlıyoruz.

Pazarlama ve Finans (Maliyetler/Gelirler) – Bölüm 3

Pazarlama ve Para! Yalın Tuval’in 3. bölümünde 9 adımın son 3’ünden bahsediyoruz: pazarlama, maliyetler ve gelir. Tabii ki sadece ultra kısaltılmış, ancak çok fazla bilgi ve pratikle. Çevrimiçi pazarlamadan (sosyal medya gibi) POS, ticari fuarlar ve doğrudan posta gibi çevrimdışı pazarlamaya, evet bu doğru…. Mektuplar! Son büyük odak noktası ise gelir akışlarınızdır: Nasıl para kazanıyorsunuz? Ancak daha da önemlisi, “müşteri yaşam boyu değerini” uzatmak için müşterileri nasıl gerçek tekrar eden müşterilere dönüştürürsünüz? Yalın Tuval’in üçüncü bölümünde (bir iş fikri geliştirme) öğreneceğiniz şey budur.

Pazar gününden itibaren Spotfiy’de!

SEO ve Reklamcılık için Pinterest: Gizli Şampiyon

Pinterset’in hisse fiyatı şu anda tüm sosyal ağların sınırlarını aşıyor. Yaklaşık 18 ABD dolarından 12 aydan kısa bir süre içinde 60 ABD dolarının üzerine çıkan Pinterest, birçok kişinin düşündüğünden daha fazlasını sunuyor. Arama motoru optimizasyonundan Pinterest’te reklam vermeye kadar. Spotify programının bu bölümünde Pinterest pazarlamasının arkasındaki sihre ve şu soruya bakıyoruz: Neden bu kadar az işletme Instagram kullanıyor? Faydaları hakkında bilgi edinin.

Pazarlama podcast’inin bu bölümünde öğrenin:

 • Pinterest hafife mi alındı? Hisse fiyatı ve performans
 • SEO perspektifinden Pinterest, örnek dekorasyon fikirleri

Facebook Algoritması ve Affiliate Marketing

Pazarlama Podcast’imizin ikinci bölümünde iki konu hakkında konuşuyoruz: Facebook algoritması ve satış ortaklığı. Özellikle Facebook’ta normal reklamcılıktan “daha fazlasını” yapmak istiyorsanız, Facebook algoritmasının anlaşılması gerekir. Ayrıca pasif gelir ve satış ortaklığı hakkında da konuşuyoruz. Nereden başlayacaksın? Hangi satış ortaklığı platformları var? Ve… Satış ortaklığı buna değer mi? Bir içgörü.

Bu podcast bölümünde diğer şeylerin yanı sıra şunları da öğreneceksiniz:

 • Bilişsel Perspektiften Facebook Algoritması (3 Öğrenim)
 • Satış ortaklığı ve temelleri

Online mağazalarda sahte yorumlar

Sahte! Bu podcast bölümünde, kendi değerlendirmelerinizi oluşturmanın ne kadar kolay olduğunu ve ne gibi etkileri olduğunu tartışıyoruz. Buna ek olarak, Lasse’nin yine müşteri projelerinden haberleri var, yani doğrudan, en iyi uygulama!

Bu bölümde bunu öğreneceksiniz:

 • Sahte yorumlar: Karşılaştırma portallarına karşı hükümet kınaması
 • Metin döndürme: otomatik olarak derecelendirme oluşturun

Pazarlama Podcast’i: Spotify, iTunes, Amazon & Co.

Şimdi yeni! Lasse & Lukinski, Social Media One’daki podcast. İki pazarlama süper ineği, bir stüdyo! Biri ders çalışıyor, diğeri kahvaltıda televizyon izlemeyi seviyor. Medya haftalarını ve daha fazlasını tartışıyoruz! Her hafta yeni yöntem ve stratejilerle karşılaşıyoruz. Pazarlama her zamankinden daha hızlı ilerliyor. Yeni sosyal ağlar devreye giriyor, diğerleri belirli hedef gruplar için geçerliliğini yitiriyor. Genellikle satır aralarında canlı hack’ler buluyoruz ve bunları podcast’te kesmeden bırakıyoruz. Milyonlarca reklam harcaması ile gerçek ajans günlük yaşamından deneyim. Size kendinizi, işinizi ve markanızı geliştirmek için kullanabileceğiniz girdiler vermek istiyoruz. Şimdi takip edin ve hiçbir gösteriyi kaçırmayın.

Şimdi ücretsiz olarak izleyin ve öğrenin: