Mülk bulmak için ipuçları ve püf noktaları

Satın almak ve elbette kiralamak için bir ev veya daire ararken farklı yollar ve kanallar kullanabilirsiniz. Arama yapanların çoğu tanınmış emlak portallarına bakar ve görüntülenen sonuçları ihtiyaçlarına göre filtreleyerek daraltır. Daha az yaygın olmakla birlikte, arz/talep oranlarının değiştiği zamanlarda, emlak aramaları için kendi ilanlarınızı vermek nadir değildir. Satıcılar daha çok bir emlakçı hizmetini tercih ederken, çok az sayıda potansiyel mal sahibi bir emlak acentesiyle de iletişime geçebileceklerini ve arama için onları görevlendirebileceklerini biliyor. Bir emlakçı aracılığıyla ev ararken, yanlışlıkla onlarla tek başına bir sözleşme yapmamaya dikkat etmelisiniz. Bu, başka bir emlakçıyı görevlendiremeyeceğiniz veya internette başka bir emlakçının sizi ikna eden bir teklifinden yararlanamayacağınız anlamına gelir. Farklı kanallar ve arama formları kullanarak mülk aramanızı hızlandırmanız kesinlikle tavsiye edilir. Zamandan tasarruf etmek istiyorsanız ve her gün portallara bakmak istemiyorsanız, bir emlak acentesi kesinlikle iyi bir çözüm olabilir. Lukinski ile tıkayıcı bir sözleşme imzalamazsınız ve sizi zamanında kendi dört duvarınız arasına sokan profesyonel destekten faydalanırsınız. Bir mülk araştırması yaptırırken, gereksinimlerinizi iletmeniz ve sizinle ilgili tüm kriterler hakkında net olmanız önemlidir. Maksimum fiyatınızı ve yaşam alanınızı veya arsanın büyüklüğünü belirtmeniz yeterli değildir. Sonuçta, bir emlakçı ancak sizin isteklerinizi biliyorsa ve bilgilerinize dayanarak hedefli bir arama başlatabiliyorsa sizin için profesyonelce çalışabilir. Kendi başınıza araştırma yapıyorsanız, farklı evleri ve daireleri yan maliyetler temelinde karşılaştırmalısınız. Federal eyalete bağlı olarak %17’ye varan ek masraflar nadir değildir. Şunu bilmelisiniz: hem talep edilen fiyat hem de acentenin komisyonu belirli bir marj dahilinde pazarlığa açıktır ve biraz empati ve biraz da pazarlık becerisiyle hayalinizdeki mülkü daha düşük bir fiyata satın alabilirsiniz.

Kendiniz mi ararsınız yoksa bir emlakçı mı tutarsınız?

Bu karar, ev veya daire arayışına ne kadar zaman ayırmak istediğinize bağlıdır. Sözleşme imzalandığında bir komisyon ödenmesi gerektiğinden, pek çok arama yapan kişi emlakçı olmadan iş yapmaktadır. İnternetteki emlak ilanlarına bakarsanız, birkaç istisna dışında, satın alırken genellikle bir acente ücreti ödediğinizi göreceksiniz. Bu nedenle, şansınızı kendi ellerinize almalı ve bir emlak acentesiyle iletişime geçmelisiniz. Maliyet faktörü, satın aldığınız mal sahibi bir emlakçı görevlendirmişse, sözleşme imzaladığınızda ödediğiniz komisyondan farklı değildir. Kendi başınıza arama yapmak birçok engel içerir ve genellikle başlangıçta hayal edebileceğinizden daha uzun sürer. Birçok mülk, aramaya başladığınız portallara bile girmez. Arama şartlarınızı bir emlak acentesine ilettikten ve bir sipariş verdikten sonra, kriterlerinize göre gelen her mülk hakkında bilgi ve görüntüleme için sergi alacaksınız. Mülkü beğenirseniz, görmek için bir randevu alınabilir ve satın alma işlemi ilginize göre başlatılabilir. Mülk beklentilerinizi karşılamazsa, hiçbir masraf yapılmayacak ve emlakçı aramaya devam edecektir. İyi referanslara sahip nitelikli bir emlakçı genellikle hayalinizdeki daireyi ya da evi sizden ya da deneyimi az olan ve geniş bir ağa sahip olmayan profesyonel bir meslektaşınızdan daha hızlı bulacaktır. Bu nedenle, önceden karşılaştırma yapmak ve sadece komisyon yüzdesine değil, her şeyden önce hizmetlere ve yeterliliğe odaklanmak faydalı olacaktır. Alternatif olarak, sözleşmeyi hazırlarken bir sonraki maddede listelenen faktörlere dikkat etmeniz koşuluyla, kendiniz bir komisyoncu aramaya devam edebilirsiniz.

Aracılık sözleşmesi ile emlak arama – buna dikkat etmelisiniz!

Emlak arama işini dış kaynaklara yaptırma ve her akşam işten sonra emlak portallarıyla uğraşmama eğilimindesiniz. Ardından, her zaman yazılı olarak hazırlamanız gereken bir aracılık sözleşmesi gelir. Yazılı bir aracılık sözleşmesi için yasal bir zorunluluk yoktur. Ancak anlaşmazlık durumunda olası yasal ihtilaflardan kaçınmak için sözlü anlaşmaları hariç tutmalı ve yazılı forma başvurmalısınız. Arama ile ilgili somut bilgilere, yani mülkün büyüklüğü ve konumu, oda sayısı, mobilyalar ve standardın yanı sıra bir mülk için harcamak istediğiniz bütçeye ek olarak, başka gerçekler de sözleşme içeriğine aittir. Sözleşmenin süresini bir tarihle özellikle tanımlayın ve ayrıca komisyon tutarını ve komisyonun son ödeme tarihini yazılı olarak kaydedin. Mülk araştırmasına yönelik faaliyetlerin kapsamı da ayrıntılı olarak açıklanmalıdır. Görevlendirilen emlakçıya tek başına bir taahhütte bulunulmaması için, düzenlenen belgenin tek başına bir komisyon olmaması gerekir. Özel olarak görevlendirilmiş bir emlakçı memnuniyetinizi sağlamak için elinden geleni yapsa bile, hareket alanınızı sınırlandırmış olursunuz. Araziler ve sahibi tarafından kullanılan evler söz konusu olduğunda, genellikle altı ila sekiz aylık bir sözleşme süresi belirlenir. İstisnai bir mülk arıyorsanız, süre bir yıl da olabilir. Tek bir sözleşme imzalamadıysanız, başka bir acenteden gelen teklifi kabul etmenizi yasaklayan herhangi bir yükümlülük yoktur. Hayalinizdeki evi bir rakibin ilanlarında bulursanız, ya özel komisyonunuzdan feragat etmeli ya da sözleşme yükümlülüklerinizi yerine getirmeli ve bir ödeme yapmalısınız.

Reklam vermek – mantıklı mı?

Evinizi veya hayalinizdeki daireyi ararken tüm olanakları kullanabilirsiniz. Potansiyel sahiplere doğru bilgileri verdiğiniz takdirde bir ilan vermek oldukça faydalı olabilir. Bir emlak portalında mı yoksa belediye reklam sitelerinde mi reklam vereceğiniz, arama için para harcamak veya ücretsiz bir arama başlatmak isteyip istemediğinize bağlıdır. Ancak, bir reklamdan çok fazla şey beklememelisiniz. Çok az mülk sahibi mülklerini özel olarak satmaktadır ve daha da az sayıda ev ve daire sahibi ilanları okumakta ve taleplere yanıt vermektedir. Bununla birlikte, reklamı tek strateji olarak değil, yalnızca ek bir önlem olarak görmeniz koşuluyla bu bir olasılıktır.

Gayrimenkul arama için kontrol listesi

Hem kendi başınıza arama yaparken hem de bir emlakçı tutarken: isteklerinizi tanımlayın ve spesifik olun. Bir mülk aramaya başlamadan önce aklınızda, aramanız için temel olarak kullanabileceğiniz ve teklifleri karşılaştırabileceğiniz bir fikir vardır. Eşinizle birlikte arıyorsanız, tüm kriterleri içeren kontrol listesini yazmalı ve her ikinizin de isteklerini netleştirmelisiniz. Evin büyüklüğü ve konumu, oda sayısı veya küvetli bir banyo sadece temel özelliklerdir. Örneğin arsalar söz konusu olduğunda, gelecekteki kullanımı belirlemeniz ve arsanın uygunluğu temelinde araştırmanızı yürütmeniz önemlidir. Hemen taşınmak için bir ev arıyorsanız, tadilat birikimi olan veya modernizasyona ihtiyaç duyan mülklere odaklanmayın. Uygun bir fiyat için küçük işçilikleri kabul edin, tam olarak hangi alanda ödün vereceğinizi belirleyin. Eski mülklerin satın alınması özel dikkat gerektirir. Burada, satın almadan önce bir eksper tutmanız ve yapısal madde ve rutubet hakkında bilgi edinmeniz tavsiye edilebilir. Eski bir ısıtma sisteminin ve elektrik tesisatının da kontrol edilmesi tavsiye edilir. Bunlar ve diğer hususlar, her emlak araştırması için elinizin altında bulundurmanız gereken kontrol listesinin bileşenleridir. Bir emlakçıyı görevlendirirken, listenin bir kopyasını verin ve ne istediğinizi ve neyi sürekli olarak reddettiğinizi açıkça belirterek onun için aramayı basitleştirin.

Özel satıcılardan gayrimenkul aramayı tercih etmek: işte gerçekler

Hayalinizdeki evi veya modern bir apartman dairesini ararken, bir hizmet için ek masraflardan tamamen vazgeçmeye karar verdiniz. Bir komisyoncuyu kendiniz görevlendirmezsiniz ve satın aldığınızda mal sahibi tarafından görevlendirilen komisyoncuya ödeme yapmazsınız. Bu durumda, özel tekliflere odaklanma ve sahibinden komisyonsuz satın alma seçeneğiniz vardır. Avantajı açıktır: komisyon ödemezsiniz ve satın alma bedelinin yanı sıra noter ücretlerini ve tapu devir vergilerini sözleşme imzalandığında ödersiniz. Ancak, özel olarak satın almanın bazı dezavantajları vardır. Çoğu mülk sahibi emlak acentesi aracılığıyla satış yaptığı için komisyonsuz mülk bulmak nispeten zordur. Komisyonsuz bir mülk bulduğunuzda, sahibiyle görüşmek için randevu alın. Sempati varsa, görüşme çok iyi geçebilir ve size mülk hakkında birçok bilgi sağlayabilir. Antipati varsa, bir saatlik bir görüntüleme randevusu uzayabilir ve tatsız bir deneyim haline gelebilir. Özel bir satın alma işleminde sözleşmelerin hazırlanması da çok karmaşıktır. Ne siz ne de mal sahibi gayrimenkul alım sözleşmeleri konusunda deneyimli değilseniz, hatalar kaçınılmazdır ve iyi (genellikle yasal) tavsiye genellikle pahalıdır. Özel satın alma yüksek bir risk potansiyeli sunar ve inşaat ya da hukuk uzmanı olan ve böylece işlemin temel bir alanını yetkinlikle gerçekleştiren gayrimenkul arayanlar için daha uygundur.

Hızlı ve güvenli bir şekilde yeni bir eve – Lukinski Lukinski emlak arayışında destek sağlıyor!

Farklı şekillerde emlak arayabilirsiniz. En kolay ve en güvenli yol Lukinski ile arama yapmaktır. Deneyimli bir emlak acentesi olarak, sizinle yaptığımız ilk görüşmede ne aradığınızı ve öncelikli olarak neye değer verdiğinizi öğreniyoruz. Uygun komisyonlarla çalışıyoruz ve geniş ağımızdaki spesifikasyonlarınıza göre evi veya daireyi zamanında buluyoruz. Sözleşme işlemleriyle tek başınıza ilgilenmek zorunda değilsiniz. Sizin için arama yaparsak, mülkün satın alınmasından noter tasdikine, tapu siciline kaydedilmesine ve mülkün teslimine kadar size eşlik edeceğiz.