Model olmak – büyük kampanyalar için canlı dökümler ve e-dökümler

Oyuncu seçme zamanı! Bugün, büyük kampanyalar için canlı yayınlar ve e-dökümler konusuna daha yakından bakmak istiyorum. Amacınız çok az imkânı olan insanları yakalamak ya da onlara ulaşmaktır. Nasıl olursa olsun, oyuncu seçimlerinde her zaman kendinizin en doğal görüntüsünü göstermek önemlidir . Bu yüzden makyaj ve şekillendirme yapmamalısınız. Olukta, ölçüleriniz ve görünüşünüz belirleyicidir.

Editoryal fotoğraf © sanneberg – fotolia.com

Oyuncu seçimi nedir ve bir model olarak nelere dikkat etmeniz gerekir?

Jürideki üç ya da dört kişiyi değerleriniz konusunda ikna etmek için sadece birkaç saniyeniz var. Bir sedkart ve bir model kitabı bir modelin standart donanımının bir parçası olsa da, her bir kitabı ayrı ayrı incelemek için yeterli zaman olmadığından, her ikisi de nadiren ziyaretlerde dikkate alınır. Bu nedenle mükemmel bir şekilde hazırlıklı olmak önemlidir. Mekana zamanında varmaktan uygun kıyafetlere kadar. Dudaklarınızdaki gülümsemeyi ve dostça bir selamlaşmayı unutmayın. Jürinin karşısına çıktığınızda önemli olan bir şey var: jüri ile tokalaşmayın! Otuz, kırk ya da elli kişiyle tokalaşmak herkesin sevdiği bir şey değildir. Bunun yerine, ikinciyi kullanın ve size dönük olan bir kişi bulun. Birçok model bakışlarını jüri üyelerinden birine odaklar. Biri sizden hoşlanıp size gülümserken diğer ikisi daha az ilgileniyorsa, esas olarak sizden hoşlanan kişiye odaklanın.

Özellikle yeni başlayanlar için büyük oyuncu seçimleri her zaman gerçek bir deneyimdir

Büyük müşteriler için yapılan oyuncu seçmeleri gerçek kitlesel etkinliklerdir. Yirmi modelden iki yüz modele kadar – dökümler gerçek bir rekabettir. Burada, bir model olarak, birçok çekici, mükemmel yapılı, yetenekli ve sempatik model olduğunu ve kendinizin tek model olmadığınızı da hissediyorsunuz. Eğer bir görüşmeden sonra uygun bir iş bulamazsanız, başınızı öne eğmeyin. Gosee’ler çoğunlukla podyum işleri ve ajans model seçmelerinde bulunur. Burada çok sayıda modeli nispeten kısa bir süre içinde karşılaştırmak ve bir fikir oluşturmak mümkündür. Müşteriler ve işler için dökümler çok daha ayrıntılıdır. Diğer modellerle sahneleri oynamanız gereken canlı oyuncu seçiminden, reklamdaki farklı cümleleri konuştuğunuz e-döküme kadar.

Fotoğraf stüdyoları ve oyuncu ajanslarındaki işler için canlı dökümler

Dökümler, ajansınız veya model temsilciniz tarafından size teklif edilen işler için olağan bir durumdur. Model için bir öneri zaten yapılmıştır ve müşteri genellikle daha fazla bilgi edinmek veya modeli doğrudan görmek ister. Bazı canlı dökümler günlerce bile çalışır. Örneğin, büyük bir prodüksiyon şirketi bir içecek üreticisi için çekim yapıyorsa ve on iki model doğrudan kampanya için rezerve edilmişse. Her modelin aynı zamanda özel bir görünüme sahip olması gerekiyorsa, ön seçime rağmen yüze kadar model hızlı bir şekilde bir araya gelir.

Canlı oyuncu seçmeleri size kendinizi daha fazla gösterme fırsatı verir. İster model olarak en iyi arkadaş olduğunuz moda çekimleri için olsun, ister bir test ve rol içeren reklamlar için olsun, sık sık oyunculuk yeteneği istenecektir. Örneğin, bir ayakkabı üreticisi üç dakika boyunca bir çift ayakkabı hakkında konuşmanızı isterken, bir diğeri on saniye içinde beş spor pozu vermenizi isteyebilir. Bir sonraki oyuncu seçiminde yüksek sınıf bir partideymiş gibi eğlenmeli ve dans etmelisiniz. Bir model olarak, bir oyuncu seçiminde tüm bunları kendiliğinden çağırabilmeniz gerekir.

E-döküm – modeller işi seçmek için video gönderir

Bir e-dökümde yer aldığınızda, genellikle daha da büyük kampanyalar söz konusu olur. Örneğin, uluslararası bir şirket yeni reklam yüzleri arıyorsa, dökümler dünya çapında yapılır. Genellikle tek tek ülkelerin metropollerinde. Bazen tüm Avrupa’da, bazen de dünya çapında. Model ajansınız size videoyu nasıl çekeceğiniz konusunda çok kesin talimatlar verecektir. Videonun kalitesi önemli bir rol oynamaz. Mükemmel ışıklandırma veya pahalı bir kamera önemli değildir. Cast direktörü veya ekipten biri sizi sadece “canlı” görmek istiyor.

Bir model olarak, genellikle kısa sürede veya işler arasında video çekmeniz gerekir. Bu, kendinizi tanıtmanız ve örneğin yukarıda açıklandığı gibi biraz rol yapmanız anlamına gelir. Video daha sonra ön seçim yapabilecek olan müşteriye tek çekim olarak (düzenleme yapılmadan) gönderilir. Yukarıda açıklandığı gibi, e-denemeler genellikle büyük ve/veya uluslararası kampanyaların yanı sıra reklamlar, çekimler vb. için de planlanmaktadır. E-deneyler hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlar. Nihai seçim daha sonra doğrudan rezerve edilir veya normal oyuncu kadrosuna davet edilir.

Amazon’da sadece 29.90’a ciltli!