Model olun – fotoğrafçılara yazın ve deneme çekimleri düzenleyin

Bugün size bir model olarak nasıl iyi fotoğraf malzemesi elde edebileceğinizi açıklamak istiyorum. Bir model temsilcisi olarak çok soru alıyorum. Temel bilgilerle başlayalım: Test çekimi nedir? Test çekimleri ücretli fotoğraf çekimleri değildir. Almanya’da test çekimlerine TFP (baskı için zaman) da deniyor. Ancak bu terim daha çok amatör sektörde kullanılıyor, uluslararası alanda testler yapıyorsunuz. Bu ne anlama geliyor? Fotoğrafçının yanı sıra makyaj sanatçısı ve model de fotoğraf çekimlerini kendi kitapları için kullanabilmek amacıyla ücret almadan çalışmaktadır. Burada, fotoğrafçılar ve modeller kendi portföylerinde hala eksik olan fotoğrafları çekebilirler. Yeni fotoğraflarla yeni müşteriler kazanırsınız. En iyi model ajanslarından birine mi katılmak istiyorsunuz? Kitabımı Amazon’dan sipariş edin!

Editoryal fotoğraf © kiuikson – fotolia.com

 

 

Fotoğrafçılarla deneme çekimleri modeller için neden bu kadar önemli?

Test çekimleri Yeni Yüzler için çok önemlidir çünkü size modelin ilk profesyonel görüntülerini verirler. Eğer bir modelin hiç görüntüsü yoksa, rezerve edilemez ve piyasa değerini artırmaz. Sedcard’ınız yavaş yavaş iyi ve her şeyden önce çeşitli atışlarla dolacaktır. Size yardımcı olabilecek bazı küçük ipuçları zaten var. Şimdi özellikle iki önemli alana daha yakından bakacağız. Öncelikle fotoğrafçıları sizinle çekim yapmaya ikna etmeniz çok önemli. Model ajanslarında olduğu gibi, onlar da çok sayıda talep alıyor. Bağlılık gösterir ve test çekiminizi önceden düşünürseniz, model portföyünüz için iyi fotoğrafçılar bulma şansınız artacaktır. Öte yandan, Yeni Bir Yüz olarak, ilk deneme çekiminizden önce heyecanlanmanız kaçınılmazdır. Başlangıçta ne yapacağınızı gerçekten bilmiyorsunuz.

Ä°yi çekimler için A&O: fotoğrafçıyı ikna etmelisiniz

Yeni deneme çekimleri yapmak için öncelikle fotoğrafçıları fikrinize ikna etmeniz gerekir. Hedefiniz her çekimde daha iyi fotoğrafçılar elde etmek olmalı. Daha iyi fotoğrafçılar otomatik olarak zor durumda olduğunuz anlamına gelir. Fotoğrafçının portföyü zaten sizinkinden çok daha dolu, kesinlikle ilk müşterileri ve elbette çok fazla deneyimi var. Yeni fotoğraf malzemesi talepleriniz ne kadar yüksek olursa, fotoğrafçının kalitesi de o kadar yüksek olacaktır. Bu yüzden fotoğrafçıyı ikna etmeniz gerekiyor. Sınava iyi hazırlanmanız bunu yapmanıza yardımcı olacaktır.

  1. Ne tür fotoğraflara ihtiyacım var? (Spor, Moda, Yaşam Tarzı, Ticari, Aile, …)
  2. Sette nasıl bir stilim olacak? (Markalar, renkler, şekiller, …)
  3. Çevrede hangi konum uygundur? (çevre, ışık, izin, …)

Önemli: Bu ilk etapta sizinle ilgili değil! Fotoğrafçıya yaklaşıyorsunuz, bu da küçük tavizler vermeniz gerektiği anlamına geliyor. Sahada vizeniz olsa bile, birkaç fikri destekleyecek ve hiçbir şey yapmayacaktır. Bir test çekimi her zaman herkesin fotoğraf ilgi alanlarını dikkate almalıdır. Ama yine de tüm bunları tartışabilirsiniz.

Test çekiminiz için e-posta kapak mektubu ve ruh halleri

Öncelikle, konseptinizi fotoğrafçıya tanıtmak için samimi, kısa ve iyi yapılandırılmış bir e-posta yazın. E-postanız tüm düşüncelerinizi kısa biçimde (stil, tarz, konum) içerir. Ayrıca fikrinize uyan fotoğrafları (ruh hallerini) da toplarsınız. Photoshop biliyorsanız, kendiniz de küçük bir kolaj oluşturabilirsiniz. Ruh halinizi e-posta eki olarak göndermeniz de yeterlidir. Ancak, tema başına (stil, tarz, konum) en fazla iki veya üç fotoğraf eklediğinizden emin olun.

Şimdi çevredeki iyi fotoğrafçıları aramaya başlıyorsunuz. Google gibi arama motorlarında “fotoğrafçı Berlin”, “fotoğrafçı Münih” gibi aramalar yapmak genellikle yeterlidir. Elbette Instagram’a ya da Facebook’ta modellik konulu gruplara da bakabilirsiniz. Her fotoğrafçıya ayrı ayrı yazmak en iyisidir, o zaman neden onunla çekim yapmak istediğinizi de bir cümleyle söyleyebilirsiniz. Bu, e-postayı çok daha kişisel hale getirir.

  1. En fazla 100 kelimelik kısa e-posta
  2. “Sevgili Catherine, …” gibi kişisel bir hitapla başlayın.
  3. Konseptinizi, stilinizi ve konumunuzu açıklayın
  4. Neden onu ya da onu seçtiğinizi açıklayın
  5. Fotoğrafçıya, yönlendirme için, fotoğraflardaki düşüncelerinizi gösteren ruh halleri için web’de arama yapın.
  6. Ekte konu başına en fazla 3 fotoğraf gönderin
  7. E-postayı her fotoğrafçıya ayrı ayrı gönderin (CC veya BCC yok)

Bu neden bu kadar önemli? Birçok model fotoğrafçı ararken sadece kendini düşünür. Her iyi fotoğrafçı “kaba” bir e-postaya yanıt vermeyecektir. Ancak onun çalışmalarını incelediğinizi ve çekime ilişkin net bir konsepte sahip olduğunuzu gösterirseniz, fotoğrafçıdan olumlu bir yanıt alma şansınız artar!

Amazon’da sadece 29.90’a ciltli!