L’ keşfetti: Braunschweig’ın ses alanları

Bugünlerde Braunschweig’da çeşitli uluslararası sanatçılar ses sanatı üretiyor. Sanat ve sesleri birleştiren eserler. Ses sanatı medyalar arası bir sanat biçimidir. Sesin, mekânın, zamanın ve hareketin bir etkileşimidir. Sesler, gürültüler, tüm bunlar diğer medyalarla birleştirilir.

Brunswick. Merkeze birkaç metre mesafede Friedrich-Wilhelm-Platz’ı bulacaksınız. Landesbank’ın kavşağı ve merkezi. Kırmızı ışık bölgesinin merkezi olan Bruchstraße sadece bir taş atımı uzaklıktadır. Braunschweig’daki uluslararası ses sanatının bu yılki başlığı “Genelev ve Manastır Arasında”. Sizi Gotik Ägidienkirche’den Bruchstraße’nin tarihi yarı ahşap evlerine götürür.

Etkileyici ama aynı zamanda minimalist olan sanatçılar, kendilerini hem yüzleştirici hem de zor algılanan yollarla ifade ediyorlar: Avludaki bitki bahçesinde bir eczane gibi. Dairesel olarak yerleştirilmiş, yüksek kırmızı duvarlarla çevrili. Yemyeşil otlar ortada duruyor. Duvarlara yakın bir yerde, yerden çıkıntı yapan üç büyük metal havalandırma bacası görülüyor.

Arka bahçedeki havalandırma bacaları

Bir şehir eczanesinin arka bahçesinin etkileyici olmasını beklemezsiniz. Ama harika bakımlı bir bitki bahçesi keşfettiğinizde çok etkileniyorsunuz. Az ya da çok sanatla süslenmiş. Soğuk çelik, havalandırma bacaları, her apartman bloğunun tipik görüntüsü.

Heiko Wommelsdorf’un yerleştirmesi, mahallenin birçok arka bahçesine, sokak cephelerinin arkasındaki büyük klima ünitelerine ve havalandırma deliklerine, genelev ile manastır arasına, Friedrich-Wilhelmplatz’dan bu şehir eczanesinin bitki bahçesi avlusuna gönderme yapıyor. Tesisatın havalandırma şaftlarından, basit ama etkili havalandırma şaftlarının kayıtları tekrar duyulabilir. Aynı zamanda, bir triad yaratılması, bir akor duyulması için perde olarak değiştirilmişlerdir. Neredeyse denizin sesi gibi, insan şimdi gizli avluda, otlar ve yüksek duvarlar arasında duruyor.

Yüzlerce kağıttan oluşan bir ağı, yüksek ağaçları ve horlayan bir çeşmeyi geçerek Ägidienkirche’ye geliyorsunuz. Phillip Kullen bu kilisede en ilginç ve itici eserlerinden birini yaratmıştır. Berlinli sanatçı bu yılki klangstaetten’e katkısını basitçe “İki gonglu ses enstalasyonu” olarak adlandırıyor.

Kilisede altın gonglar

Etkileyici bir kilise, sütunları beş ya da altı kat kadar yüksek. Üst kısımlar kubbe şeklinde katlanır. Beyaz-gri taş. Merkeze doğru birkaç adım atınca, Meryem Ana heykelinin etrafındaki küçük bir çiçek denizini geçince, gongu görüyorsunuz. Salonun sonunda, yerden on metre yükseklikteki süslü beyaz sütunların arasına gizlenmiş devasa bir altın gong var.

Ses ve titreşimlerin mekân, zaman ve ruhu keşfetmenin bir yolu olarak algılanması, klangstetten 2012 için hazırlanan bu çalışmanın ana temasını oluşturuyor.

Sanatçı, müzisyen ve besteci Phillip Kullen Küba, New York, İspanya ve Brezilya’da eğitim gördü. Berlin mezunu sanatçı, 2009 yılından bu yana UdK Berlin’de ses ve mekânın yaratıcı kullanımını araştırıyor. Aegidienkirche’deki enstalasyonu birbirine bakan iki gong ile çalışır. İkisi de bir insan kadar yüksek. Dalgaların kabarması, gongun vurulmadan titreşmesine neden olur. Bu süreçte gong, meditatif, baslı temel sesine ek olarak özel üst tonlar geliştirir. Kilisenin önüne ne kadar yaklaşırsanız, tonların titreşimlerini o kadar fazla hissedersiniz. Otomatik olarak oyalanıyorsun. Titreşen bas sesiyle büyülendim. Bu devasa gotik kilisede sesin yayıldığını, ortaya çıktığını ve kaybolduğunu hissedebilirsiniz.

Milattan 2000 yıl önce, erken Asya’da bile gonglar kutsaldı. Üretimleri o kadar karmaşıktı ki 150 kez dövülmeleri ve sonra tekrar ateşe atılmaları gerekiyordu. Onları yapmak bir sanattır, tıpkı burada kilisede çalmak gibi. Meditatif olarak, şimdi ve burada olma hissi yaratır. Geçmiş ve gelecek bir an bile önemli değildir.

Ses Sanatı Haftaları

Kalıcı enstalasyonların yanı sıra atölye çalışmaları, konferanslar ve Heartbreakers Reunion Tour gibi rehberli turlar da düzenleniyor. Damian Regbetz, Walkman’in kentsel alanlarda kulaklık takma görünümünden esinlenerek turu geliştirdi. Küçük gruplar halinde ve senkronize mp3 çalarlarla yapılan tur, mahallenin dolambaçlı sokaklarından da geçiyor.

Genel bir bakış elde etmek isteyen herkes Cuma gününden itibaren bunu yapabilir. “Ses, Sanat, Okul” sergisinin açılışı Braunschweig’ın sanatçılar için bir buluşma yeri olan Genel Tüketiciler Derneği’nde gerçekleşecek. Sanatçılarla birlikte farklı okullarda yaratılan çeşitli öğrenci çalışmaları gösterilecek. Braunschweig Klangstaetten 2012, merkeze birkaç metre uzaklıkta, Landesbank’a sadece bir taş atımı mesafede küçük bir dünya.