IBeacon – Gelecek ve Uygulama

Geçtiğimiz Aralık ayında, bir Cuma günü Apple, ABD’de 254 şehirde iBeacon tanıtımına başladı. iOS7’de geliştirilen iBeacons, Bluetooth LE kullanır. Bluethooth LE, “klasik” Bluetooth’a göre önemli ölçüde daha düşük güç tüketimiyle öne çıkıyor. Ergo, maliyet verimliliği. 30 metrelik menzili ile kablosuz Bluetooth veri iletiminin tüm işlevlerini yerine getirmeye devam ediyor. iBeacons çok fazla güce sahip küçük bir donanım parçası!

Nisan ayının başından bu yana, segmentindeki inovasyon liderlerinden biri için kurumsal kimlik / tasarım geliştiriyoruz. iBeacons ile sabit, dijital olmayan dünyaları World Wide Web ile birleştirmek mümkündür. Bir örnek: 2015 yazında, iki arkadaş Köln şehir merkezine doğru yola çıkarlar – alışveriş! Metrodan inip Schildergasse’ye çıkıyorlar. Vitrinler rengarenk dolu, güneş parlıyor. İki arkadaş bir elbiseye daha yakından bakarlar. PING! Akıllı telefonlarında bir mesaj belirir: “Sadece sizin için, sadece şimdi: %20 İNDİRİM!!!”

iBeacon, POS’ta (satış noktası) müşterilerle dijital olarak iletişim kurmayı mümkün kılacaktır. Bunun karşılığında şirketler trafik, frekanslar ve dönüşüm hakkında bilgi alırlar. Kazan-kazan!

Peki klasik perakendecilik dışında hangi olası uygulamalar bulunabilir? İlk araştırmamda Ryan Fass CITEworld tarafından yazılmış ilginç bir makaleye rastladım. Ryan, iBeacon teknolojisinin klasik perakendecilik dışındaki on olasılığından bahsediyor. Heyecan verici yaklaşımlarını ve olası kullanımlarını kısaca tercüme ettim, özetledim ve genişlettim. İlk bölümün tadını çıkarın:

1. müzeler ve sergiler

Müzeler, galeriler, sergiler ve aynı zamanda hayvanat bahçeleri için iBeacons harika uygulama olanakları sunuyor. Bilgiler ziyaretçi tarafından seçilerek çağrılabilir veya otomatik olarak iletilebilir. Küçük işaretler basitçe duvarlara, kutulara veya masalara monte edilir. Aynı zamanda, işaretleri geçerken sıcak noktalar ve eylemler serbestçe belirlenebilir. Koridorlar ve patikalar arasında dolaşırken, bize işitsel olarak rehberlik etmesi için sadece bir çift kulaklığa ihtiyaç var. Aynı şekilde, tüm ek bilgileri almak için bir ekran yeterlidir. Bilgi her zaman doğru zamanda verilir. Ve her zaman, doğru kişiye. Tabletler veya akıllı telefonlar tartışmaları takip etmek, uygulamalara bağlanmak veya web sitelerinden bilgi almak için de kullanılabilir. Sonradan düşünülmüş olarak değil, tartışma sırasında ve otomatik olarak aktarılır.

2. Hastaneler

Hastaneleri bilen herkes, uçsuz bucaksız beyaz koridorların ne kadar kafa karıştırıcı olabileceğini bilir. Burada insanlara yardım etmek için gerçek bir yaklaşım var. Zaman, özellikle hastanelerde genellikle kıt bir metadır ve büyük fark yaratır. İster ziyaretçi, ister hasta veya personel olsun, bina içindeki herkes için açık bir harita mevcuttur. Ayrıca kullanıcılar için ek bilgilerle birlikte.

Ancak – ve işte asıl önemli olan – sistemdeki kullanıcılar hızlı ve kolay bir şekilde takip edilebilir. Bu sayede doktorlar müsaitlik durumuna ve konuma göre bulunup iletişime geçilebilmektedir. Odalar, alanlar, tüm katlar ve kompleksler ayrı ayrı ağa bağlanabilir. iBeacons ile basit, konum tabanlı navigasyon mümkündür.

3. etkinlikler ve konferanslar

Mega etkinliklerde, büyük festivallerde ve etkinliklerde biletler her şeyin başı ve sonudur. Uygulamaların ortaya çıkışından bu yana, birçok etkinlik organizatörü misafirlerine mobil hizmetler sunmak için kendi uygulamalarını geliştirdi. Bilgiler bu şekilde genellikle çok spesifik olmasa da, organizatörler bilgileri daha spesifik ve kesin bir şekilde paylaşmak için küçük işaretçileri kullanabilir. Bu şekilde, kullanıcılar sistemdeki belirli konumlarda belirli ayrıntıları bulabilir ve aynı zamanda kolayca veri alışverişinde bulunabilirler.

4. restoranlar, kafeler ve barlar

Besbelli! Oldukça açık. “ŞIMDI BEDAVA KAHVE ALIN!”. Bir örneğe bakalım: Starbucks. Yalnızca Android işletim sistemleri için neredeyse beş milyon uygulama indirildi. Şehir merkezlerine iyi yerleştirilmiş iBeaconlar, bu kullanıcıların her birine tekrar uğramalarını hatırlatacaktır. Kampanyalar ayrı ayrı oluşturulabilir. Bu şekilde kalış süresi belirlenebilir. Bir kullanıcı iBeacon’ın iletim aralığında beş saniyeden fazla kalırsa, mevcut teklifle ilgileniyor olabilir. PING! “%50’SINI ŞIMDI ALIN! Akıllıca yerleştirilmiş işaretler, yenilik yapma konusunda yeterli iradeye sahip şirketlere (kendiliğinden) kente gelen ziyaretçileri çekmek için büyük fırsatlar sunar.

Sadece şirketler için reklam değil, aynı zamanda küçük, yerel sağlayıcılar da bir başlangıç seti satın alabilir ve bilgileri akıllıca dağıtabilir. Bununla birlikte, yeterli bütçeye sahip şirketler avantajlıdır; kendi uygulamaları veya platformları anlık bildirim için bir ön koşuldur.

5. oteller ve tatil köyleri

Tıpkı hastaneler veya müzeler örneğinde olduğu gibi, iBeaconlar turizm için mükemmeldir. Burada da insanlar kendilerini genellikle hiç görmedikleri yerlerde bulurlar. Arazilere, turistik yerlere veya otel komplekslerine iBeacon’lar yerleştirerek, seçici veri aktarımları burada da mümkün olacaktır. Check-in, check-out, her türlü teklif: her şey otomatik ve her konum için ayrı ayrı. Tüm tur teklifleri bu şekilde kontrol edilebilir. Taksi, otobüs veya yerel ulaşım sistemleri.

Ryan Faas (teknoloji gazetecisi ve yazar) tarafından CITEworld‘de yayınlanan makalenin orijinali (Ä°ngilizce versiyonu)